Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Другое / Другие методич. материалы / Қазақстан - әлем картасында

Қазақстан - әлем картасында

  • Другое

Поделитесь материалом с коллегами:

Сыныбы: 11«б» Пәні: Қазақ тілі. Күні: 10.12.2015ж.


Сабақтың тақырыбы: «Қазақстан – әлем картасында»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың Отан туралы түсініктерін кеңейту. Егеменді еліміздің жерімен, жетістіктерімен таныстыру;
Дамытушылық: туған елі, Отаны туралы оқушының сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын молайту, есте сақтау қабілетін дамыту;
Тәрбиелік : оқушының еліне деген сүйіспеншілік, мақтаныш сезімін тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, әңгімелеу.
Пәнаралық байланыс: география, әдебиет, тарих
Сабақтың көрнекілігі:
Қазақстан Республикасының картасы, интерактивті тақта, оқулық, кеспе қағаздар, кесте.

Тақтада қанатты сөздер жазылған:

Туған жер – алтын бесік.


Отан! Отан! Бәрінен биік екен.

Мен сені мәңгілікке сүйіп өтем.
М. Мақатаев
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
А) сәлемдесу
Ә) Кезекшімен тілдесу және сабаққа даярлықтарын тексеру.
- Сәлеметсіздер ме, балалар! Бүгін нешесі?
- Аптаның қай күні? Жылдың қай мезгілі?
- Қыс айларын кім атайды?
- Ауа райы қандай? Жерде не жатыр?
ІІ. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Тәуелсіздік мерекесінің қарсаңында өткізілетін сабағымыздың тақырыбы: «Қазақстан – әлем картасында». Біздің мақсатымыз: «Қазақстан – әлем картасында – лексикалық тақырыбына және «Жіктік жалғау» – грамматикалық тақырыбы бойынша білімді тиянақтап, қорытындылаймыз.
Әр азамат өзінің туған жерін, елінің тарихын, мәдениетін біліп өсуі керек.
- Сонымен, балалар, «Отан» деген сөзді қалай түсінесіңдер?
- «Отан» деген сөзге қандай басқа мағыналас сөздерді білесіңдер?
- Біздің Отанымыз қай мемлекет және ол қандай?
- Мемлекеттік рәміздерге нелер жатады?
- Қазақстанның мемлекеттік тілі қай тіл?
(Оқушылардың жауаптары тыңдалады)


Тыңдалым. Оқушылар интерактивті тақтадан Отан туралы мақал - мәтелдерді үш тілде оқып, ауызша түсінгендерін айтады.
1. Отан оттан да ыстық
Родина жарче огня
The Motherland is hotter of the fire
2.
Отанды сүюотбасынан басталады.
Родина начинается с семьи
The Motherland starts from the family
3.
Отансызадам,
Ормансыз бұлбұл
Человек без родины
Как соловей без леса
A man without a country
A man without a country
Үй тапсырмасы: Қазақстанның табиғи қорлары
Өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру мақсатында «Сандар сөйлейді» ойыны.
(
оқушылар сандарға жасырылған маңызды оқиғалы жылдарда не болғанын анықтап, айтады)
1.
Қазақстанның отын энегетикалық қорлары.
2.
Қазақстанның минералды қорлары.
3.
Қазақстанның климаттық қорлары.
4.
Қазақстанның су қорлары.
Жаңа сабақ: «Қазақстан – әлем картасында». «Жіктік жалғау»

Оқулықпен жұмыс
3-тапсырма. Төменде берілген сөйлемдерді өздерің білетін мәліметтерді қолдана отырып аяқтаңдар.

  1. Қазақстан жер көлемі бойынша ... .

  2. Қазақстанның климаты айтарлықтай ... .

  3. Табиғи ресурстарды тиімді ... .

  4. Еліміздің ең басты байлығы ... .

  5. Пайдалы қазбалар кен орындары ... .

(жазба, аударма жұмысы орындалады)


- Балалар, біз енді Отанымыз туралы білімімізді тексеру мақсатында сабағымызды сайыс түрінде жалғастырамыз
ІІ. Оқушыларды 2 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау.
1 - топтың аты - «Атажұрт»
2 - топтың аты - «Атамекен»

1 - сайыс. «Фонетика елінде» деп аталады. Бұл сайыстың шарты: әрбір топ интерактивті тақтада жасырылған ұяшықтардың біріндегі Қазақстанның бір қаласының атауына фонетикалық талдау жасайды.
2 - сайыс. «Жіктемек» деп аталады. Бұл сайыстың шарты бойынша оқушылар интерактивті тақтада берілген 3 ұяшықтың біреуін таңдайды. Берілген сөзді жіктеуге екі топтан бір-бір оқушы шығып жылдамдыққа жарысып жіктеп айтады.

3 - сайыс. «Менің қалам» деп аталады.
Екі топқа екі үлкен парақша беріледі. Оқушылар сол парақшаларға өздерінің болашақ қаласының суретін салып, қорғайды.

Бекіту. Қазақстан Республикасының Президенті Н. Ә. Назарбаев «Қазақстанның болашағы – жастардікі» – дейді. Елді, жерді сүюді, қадірлеуді өмірлік мақсат етейік.
Еліміздің келешек тағдыры, Қазақстан ертеңі өз қолдарыңызда. Туған елдеріңді өркениетті мемлекеттермен терезесі тең, керегесі кең ететін сендерсіңдер. Ол үшін терең әрі жан – жақты білімді болу – міндеттерің.
Қорытынды ретінде ТЕСТ жұмысын орындату

Тест жұмыстары.
1. Қазақ тілінде неше сөз табы бар?
а) 7
ә) 9
2. Қазақ тілінде неше жалғау бар?
а) 4
ә) 3
3. Қазақ тілінде буынның қанша түрі бар?
а) 5
ә) 3
4. Қазақ алфавитінде неше әріп, неше дыбыс бар?
а) 42 әріп , 33 дыбыс
ә) 42 әріп, 37 дыбыс
5. Жіктік жалғауы:
а) -мын, -мін, -сың, -сің, -сыз, -сіз
ә) -м, -ң, -ыңыз, -іңіз, -ы, -і.
Балалар, алда үлкен мереке. Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күні, сондықтан сендерге мынадай тапсырма беремін. Осында отырған қонақтарымызды келе жатқан мерекемен құттықтап, өз тілектеріңді жазыңдар.
(Балардың жазған тілектері тыңдалады).
Үйге тапсырма: Үш деңгейлік тапсырма орындау.
Үйге әр топқа екі мәтін беріледі.
«Қазақстан – әлем картасында». Мәтінді оқу, аудару, әңгімелеу

4-тапсырма. Берілген кластерді пайдаланып Қазақстан туралы қысқаша хабарлама дайындау.
Бағалау. Ең көп парақша жинаған топты анықтау және оқушыларды әр түсті парақшалар бойынша бағалаймын.

Выберите курс повышения квалификации со скидкой 50%:

Автор
Дата добавления 04.01.2016
Раздел Другое
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров175
Номер материала ДВ-305804
Получить свидетельство о публикации