Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / География / Рабочие программы / "Қазақстан қорықтары"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • География

"Қазақстан қорықтары"

библиотека
материалов

Сабақ мақсаты:

1.Еуропа жазығының  Қазақстанға енетін бөлігінің географиялық орны, ежелгі платформа екендігі, ондағы пайдалы қазбалардың  орналасу  заңдылықтары, қазіргі жер бедерінің  қалыптасуына етуші күштер, климатының  ерекшеліктері, ішкі суы ,табиғат белдемдері , оны  қорғау  жөнінде білім беру .

2. Ойлау қабілеттірін  дамыту, дүниетанымдық  көзқарасын қалыптастыру,тіл  байлығын , оқу  дағдысын  , белсенділігін арттыру.                                                                                                                    3. Оқушыларды өздігінен білім алуға , картамен жұмыс жасауға  дағдыландыру, достық  қарым-қатынасқа, табиғатты  қорғауға , сүюге тәрбиелеу

Сабақ түрі:  Жаңа сабақ.

Сабақ әдісі: Жобалау,сұрақ-жауап ,салыстыру, жинақтау.

Көрнекілігі:  Қазақстанның физикалық  картасы, суреттер, ТМД тектоникалық картасы, үлестірмелер, суреттер,интерактивті тақта, тақырыпқа байланысты суреттер.

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу, сабаққа әзірлігін қадағалау.

ІІ.Сабақтың  негізгі мазмұны.

1.Сабақты бастамас бұрын Мұқағали өленің оқу.

Оралым – Ордам  менің таныс маған,

Бораның  Махамбет боп дауыстаған.

Армысың, Атырауым, бозаң далам

Каспийменен Жайықтан көз алмаған.

2.Жаңа сабақты оқушылар өздігінен оқиды.

І. Оқушыларға Шығыс Еуропа жазығының  географиялық орны қысқаша айтылып өтіледі.

     ІІ.Оқушыларға  Қазақстанның картасы  бейнеленген 3 плакат беріледі. Оқушылар топқа бөлініп төмендегі тапсырмаларды орындайды және  түсіндіріп қорғайды.

1-топ. Плакатқа Шығыс Еуропа жазығының Геологиялық  құрылысы мен жер бедерін және  пайдалы қазбаларын  түсіреді.

2-топ. Климаты мен өзен-көлдерін кітаптан тауып түсіреді.

3-топ. Плакатқа Шығыс Еуропа жазығының табиғат белдемдерін, өсімдіктер

мен жануарлар дүниесін түсіреді , суреттерін жабыстырады.



3.Бекіту сұрақтары.

«Көсемдікке ұмтылу» 3 топқа сұрақтар рет-ретімен қойылады.

1.Шығыс Еуропа платформасының фундаменті қандай жыныстардан қалыптасқан? (кристалды қатты)

2.Каспий теңізі теңіз деңгейінен неше метр төмен ? (- 27)

3. Алғаш мұнай фонтаны атқылаған жыл (1899)

1. Жем өзені  қандай сумен қоректенеді.? (қар)

2.Ойыл өзені қай өзеннің саласы? (Жайық)

3.Шығыс Еуропа жазығында бэр төбешіктер қайда кездеседі? (Каспий маңы).

1.Құм, саз , балшық, ұлутас бұлар (құрылыс материялдары)

2. Шығыс Еуропа жазығының жаздағы температурасы (+220,+240)

3. Теңізде қандай балықтар бар?(қызыл балық, бекіре)

1.Каспий маңы ойпатының  жер  бедері неліктен  жазық болып келеді? (ұзақ уақыт су астында  жатуынан)

2.Табиғат эрозиясының қандай түрі басым? (аңызақ жел)

3.Шығыс Еуропа жазығындағы қазіргі  экологиялық проблемалар (ауа, топырақ, теңіздердің  мұнай – газбен ластануы.)

4. Сабақты бекіту.

Шығыс Еуропа табиғатының қолайлы және қолайсыз жақтары.

Табиғат жағдайының қолайсыздығы

Табиғат жағдайының  қолайлы. 

1 топ. Оқушыларға төмендегі семантикалық картаны толтырту.  

Шығыс Еуропа  Жазығына  тән сипаттама

Мұнай,газ ,никель,әктас Хром... Континентті Тегіс  жазықҚара ,қоңыр Қайың, көктерек  ,  жусан,селеу Қоян,қосаяқ  кірпі,суыр, түлкі. Торғай тышқан

Дала , Шөл Шөлейт Жайық, Қобда    Жем, Ойыл Балықты, Шалқар, Аралсор, Бесоба. Климаты

 2-топ. Оқулық мәтінің пайдаланып сөйлемдерді аяқта.

  1. Жазық негізінде ..................................жатады.

  2. ................................қазіргі жер бедері қалыптасқан

  3. .........................теңіз деңгейінен төмен орналасқан

  4. Жазық.................................................. еңіс тартады

  5. Тұз күмбез дегеніміз.................................................

  6. Алғашқы мұнай ұңғысы............................................

  7. Шөгінді түрінде пайда болған қазба байлықтары-.........

3-топ. «Жұмбақтас» - оқушылар физикалық картадан наменклатура көрсетеді.

(Шығыс Еуропа, Жалпы Сырт, Орал алды үстірті, Каспий маңы ойпаты, Жайық, Ойыл, Жем, Каспий.)




Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
