Қысқа
мерзімді жоспар
Пәні: Орта
ғасырлардағы Қазақстан тарихы
|
Сабақ
реті
№22
|
Сынып: 7
«а»
|
Мерзімі:
21.11.2016
|
Тақырыбы:
|
Қолөнер
мен сауданың дамуы.
|
Мақсаты:
|
IX-XII
ғасырлардағы қолөнер, сауда және шаруашылықтың даму ерекшіліктері мен
әлеуметтік-экономикалық рөлі туралы түсінікті қалыптастыру.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Оқушылардың
сабаққа деген қызығушылықтары артады,өз ойларын еркін айтады, өзіндік жұмыс
жасауға дағдыланады, IX-XII ғасырларда қоғамның экономикалық дамуына ықпал
еткен салаларды анықтайды
|
Бағалау критерийлері:
|
Теорияны
түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Джигсо,
2 жұлдыз 1 тілек, БББ тұжырымдамасы
|
Сабақтың барысы:
|
Кезеңі
|
Уақыты
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Кіріспе
|
2
минут
|
Сәлемдесу
Түгендеу
Оқушылардың
зейінін сабаққа аудару
|
Оқушылар
оқу құралдарын дайындайды
|
АКТ
стикерлер
|
2 минут
3 минут
|
Оқушыларды
топқа бөлу
Сандар арқылы
Үй
тапсырмасын сұрау
|
Оқушы
қызығушылық танытып, белсенділігі артады
|
Тақырыпқа
байланысты суреттер
|
Таныстыр-ылым
|
3 минут
|
Тақырыпқа
байланысты электонды оқулық арқылы қысқаша түсінік беру.
|
Оқушылар
электронды оқулықты тамашалайды,
|
Электронды
оқулық
|
Негізгі
бөлім
|
20 минут
|
«Кіші
көрініс» ойыны бойынша саудагерлердің көрінісін кояды.
|
Саудагерлердің
көрінісін койып зергерлік буйымдармен таныстырып диалог кұру.
|
Қазақстанның
саяси картасы
АКТ
А4 форматтағы
түрлі-түсті қағазадар
|
8 минут
|
«Жаңа тақырыпты біз былай түсінеміз»
Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты тапсырма қағаздарын таратады
|
Оқушылардың мақсаты берілген сұраққа өз ойларын қағазға жазып
береді.
|
7
сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы
|
Қорытынды
|
5 минут
|
Суммативті
бағалау
Рефлексия
жасау
Үйге
тапсырма
|
Оқушы өзін-өзі
бағалайды
Рефлексия
Үйге
берілген тапсырманы күнделікке жазу
|
«2
жұлдыз 1 тілек»
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тексерілді:
Сабақтың
өзіндік талдауы
Сабақтың
мақсаты: IX-XII ғасырлардағы қолөнер, сауда және шаруашылықтың даму
ерекшіліктері мен әлеуметтік-экономикалық рөлі туралы түсінікті қалыптастыру.
Сабақтың
әдіс-тәсілдері: топпен, жеке , диологтық оқыту,сыныппен жұмыс,жеке жұмыс.
Сабақ блум негізінде құрылған жоспармен өтті. Сабақ тақырыбы мақсатына ,
бағдарламаға сай, сабақ күнтізбелі-тақырыптық жоспар бойынша 22- сабақ.
Сабақ тақырыбы толық ашылды, тақырыптың ғылымилығын, өмірмен байланысын,
оқушылардың жас ерекшелігіне сай болуын, оқушыға түсінікті болғанын,
тақырыптың өткен сабақпен байланысын ерекше бағалауға болады. Оқушылар зерттеу
жұмысын жасау арқасында ашаршылық жайында оқулықта жоқ мәліметтер алды. Сабақ
тартымды, қызық өтті.
Таңдаған
әдіс- тәсілдері тиімді болды, әдістер сабақтың мақсатыма сай келді.
Проблемалық әдіс
оқушылардың белсенділігін арттыра түсті. Жұп бірлігі қарым-қатынасы өте жақсы
болды.
Сабақ
барысында ұйымдастырылған жұптық жұмыс, жеке жұмыс сабақтың тәрбиелік
қасиетіне әсер етті.
Топ
басшылардың даярлығы жақсы екені байқалды. Уақытты пайдалануы ұтымды болды,
әр сабақтың кезеңіне уақыт дұрыс бөлінді. Сабақ кезіндегі оқушылардың
белсенділігі, тәртібі, зейіні өте жақсы болды.
Сабақта тақырыпқа байланысты бейнебаян мен материалдар, деңгейлік тапсырмалар
қолдандым. Көрініс көрсету, біріншіден, сабақ уақытын тиімді пайдалануға,
оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатын шешті.
Сабақ
барысының барлық кезеңінде оқушылардың жеке және жас ерекшеліктері ескеріліп
отырды.
Сабақ кезіндегі
оқушылармен жеке жұмыс оқушылардың таным белсенділігіне қарай деңгейлік
тапсырмалар арқылы ұйымдастырылды.
Барлық оқушылар
сабаққа белсенді қатысты, сабақ оларға өте ұнады, көңіл-күйлері жақсы болды.
Ұсыныстар
оқушыларды толық жауап беруге, өздігінен қорытынды жасауға, жұмысты жылдам,
шапшаң істеуге бейімдеу.