Сабақтың тақырыбы
|
XVIII ғасырдағы Қазақстан мәдениеті.
|
Мақсаты
|
XVIII
Қазақстан өлкесін зерттеудегі Ресей және шетел ғалымдарының қосқан үлесінің
маңызын көрсету.18 ғасырдағы Ақын,жыраулардың өмірімен танысу. Олардың
жырларының тәрбиелік мәнін түсіну.Қазақтың музыка өнерімен танысу.
|
Оқыту нәтижесі
|
Оқушылар 18 ғасырдағы қазақ
әдебиеті туралы оқып біледі. Өз ойларын ортаға салады. 18 ғасырдағы
қазақстан мәдениеті жайлы оқып біледі. Ақын жыраулардың өмірі мен
шығармашылығымен танысады.
|
Түйінді идеясы
|
«Өткеннің тарихын білмей, болашақты болжау мүмкін емес.»
Аль-Фараби
|
Әдіс-тәсілдер
|
Топтық, дара, диалог арқылы оқыту, СТО, АКТ, топтық таныстырылым, ассоцияция
|
Уақыты
|
Ресурс
|
Сабақтың мазмұны:
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
2 мин
|
Күн бейнесі
|
Сәлемдесу. Достық шеңберіне шақырып, «Күн бейнесімен» амандасып, бір-біріне
шын жүректен тілек айтып, сәттілік тілеу.
|
Достық шеңберінде бір-біріне тілегін білдіріп, сәттілік тілейді.
|
4 мин
|
Допты пайдалану
|
Үй тапсырмасын сұрау
«Серпілген сауал» әдісі бойынша допты лақтыру арқылы оқушыларға сұрақтар
қойылады олар жауап береді.
1.Жоңғар шапқыншылығының себебі?
2.Қазақтардың жоңғарларға қарсы шайқастары?
3. Кіші жүздің Ресей құрамына өту себебі?
4 Сырым Датұлы көтерілісі?
5. Көтеріліс болған жерлер?
6. Сырым Датұлы көтерілісінің себебі?
Оқушыларды топқа бөлу
Құрақ арқылы бөлу оқушыларға киылған смайликтер таратылады
соларды құрастыру арқылы топқа бөлінеді.
|
Екі топқа бөлінеді.
І топ
ІІ топ
|
7 мин
|
АКТ Слайд
|
Есте сақтау
Миға шабуыл:
мәдениет сөзін қалай түсінесің. Ақын, жырау деген сөздердің мағнасын қалай
түсінесің?
АКТ ны қолдану арқылы жаңа тақырыпқа шығу. Айтыс өнері ,
музыкалық аспабтар, жыраулар жайлы слайд
Оқушылар слайд арқыды ой қозғайды.
|
Топпен тақырыпты ашады.
Ассосация құрады. Мақсат қояды
|
10 мин
|
ватман қағаздар,
Маркер
|
Түсіну: Мәтінді
оқып негізгісін постерға,кластерға түсіріп, хабарлама дайындау. екі топқа тақырып беріледі.
І топ: « Ресей ғалымдарының Қазақстанды ғылыми зеріттеуі»
кластер
ІІ топ: «музыка өнеріи музыкалық аспаптар» постер
Бағалау. Бес саусақтан
жұдырыққа дейін
|
Сыни ойлау, диалог арқылы топта талқылайды. Топ болып тақырыпты түсіндіру.
|
6 мин
|
Қосымша материалдар
|
Қолдану: 18 ғасырға саяхат жасау. Оқушыларға жыраулар бөлініп
беріледі. Олар сол жырауларды зеріттейді.
Оқушыларға ақындар мен жыраулар бөлініп беріледі
1 Ақтамберді Сарыұлы /Қамшыбай/
2.Бұқар Қалқаманұлы /Төлепберген/
3.Үмбетей Тілеуұлы /Әділет/
4.Тәтіқара / Айнұр/
5.Тлеуке Күлекеұлы /Айжан/
6. Тарихи Әңгімелер /Баянсұлу/
|
Зеріттеушілік
|
3 мин
|
Балық қаңқасы
|
Талдау:
Балық қаңқасы
2 топ Ресей ғалымдары жылы, нені зеріттеді?
1 топ Қазақтың ақын-жыраулары не туралы жырлады.
|
Сыни ойланып, талдау
жасайды.
Балық қаңқаларын алмастырып тексереді
|
6 мин
|
Тарихи хат
|
Синтез:
17-18 ғасырлардағы ақын-жыраулардың тәрбиелік мәні неде деп
ойлайсың ?
тарихи хат
|
Оқушылар өз ойларын тарихи хат арқылы білдіреді
|
5 мин
|
Түрлі-түсті Стикерлер
|
Кері байланыс түрлі-түсті стикерларга бүгінгі сабақтан алған
әсерлерін жазады.
|
|
2 мин
|
|
Үй жұмысы параграв 12 өзіңе ұнаған тақырыпқа 1-2 шумақ өлең
жазып келу.
|
|