Инфоурок Всеобщая история Рабочие программыҚазақстан территориясындағы тас дәуірінің тұрақтары

Қазақстан территориясындағы тас дәуірінің тұрақтары

Скачать материал

ҚМЖ   5.1А

Мектеп:  №66ЖОМ

Күні: 15.09.2017-            5в5ә;а;б;г

Мұғалімнің аты-жөні: Кулмуратова Г.

Сыныптағы оқушылар саны: 

Қатыспағандар:

5 а

 

5 ә

 

5 б

 

5 в

 

5 г

 

Сабақтың тақырыбы:

Алғашқы адамдардың өмірі

Зерттеу сұрағы: Алғашқы адамдар қалай өмір сүрді?

Сабақ негізделген оқу мақсаты:

5.1.1.1 – алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін сипаттау;

5.1.2.1 – алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін шығармашылық түрде көрсету

Сабақ мақсаттары:

Білу, түсіну, қолдану

Барлық оқушылар: алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін талқылайды;

Басым көпшілігі: алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін суреттермен сипаттайды , олардың әр сатыдағы өзгерістерін салыстырады;

Кейбір оқушылар:мәтіндегі ақпараттар мен орындалатын тапсырмалар арқылы алғашқы адамдардың санасы мен қазіргі адамдар санасын салыстырады, бүгінгі күнмен байланыстырады;

Бағалау критерийлері:

-Алғашқы адамдардағы өзгерістердің мыңдаған жылдар бойы, баяу өткендігін суреттейді;

-Алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін сипаттайды;

-Алғашқы адамдар жер бетінде қашан пайда болғанын біледі және дәлел келтіре алады;

-Алғашқы адамдар өміріндегі өзгеріс пен сабақтастықты бейнелейді;

- Ежелгі адамдар өкілдерінің ұқсастықтары мен айырмашылығын салыстырады;

Тілдік мақсаттары:

Оқушылар орындай алады:

-       Мәтінді оқып, Қазақстандағы археологиялық жаңалықтар арқылы ежелгі ададардың тұрақтарын картадан табады;

-       Археологиялық ескерткіштерді суреттейді;

-       Еңбек құралдары мен қару түрлерін салыстырып саралайды

Дәуір, палеолит, мезолит, неолит, мамонт, бизон, чоппинг, унифас,бифас, нуклеус, австролопитек, петикантроп, синантроп, неондерталь, кроманион.

Құндылықтарға баулу:

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Пәнаралық байланыс:

География, дүние жүзі тарихы

Алдыңғы білім:

Дүние тану, 3 сынып «Адам табиғаттың перзенті»

Жоспар

Жоспарланған уақыт

 Сабақтағы жоспарланған жұмыс

Ресурстар

 

Сабақтың басы

   Кіріспе

 10 минут

1. Ұйымдастыру кезеңі

2.Қызығушылықты ояту: видео «Жил был человек» аннимациалық фильмінен үзінді көрсетіледі.

Оқушыларды географиялық атаулар арқылы топқа бөлу

ІІІ топқа бөлемін

 І- топ  архиологтар

 ІІ-топ  анторопологтар

 ІІІ-топ этнологтар

ІV-топ тарихшылар

 

Үй тапсырмасын сұрау: «Қырық қабат» әдісі.

 Мақсаты: өткенді   қайталау

АКТ, саяси карта

 

 

 

 

 

 

 

 

Кеспе билеттер

Сабақтың ортасы

Негізгі бөлім:

 23 минут

1-тапсырма

Мәтінмен жұмыс «Фрайер моделі» әдісі.

Топтарға тапсырма:

І- топқа: епті адам

ІІ-топқа: неондертальдық адам

ІІІ- топқа: саналы адам

IV топқа: петикантроп

 

Дескриптор:

І топ:

1.Питекантроптардың Қазақстан жерінде қашан пайда болғаны туралы айтады;

ІІ топ:                                                                         

1.Неандерталь адамының антропологиялық белгілерін сипаттайды;

ІІІ топ:

 1. Саналы адамның эволюциялық дамуын айтады;

 2. Саналы адамның басқа адамдардан айырмашылығына мысал келтіреді;

Барлық топ мәтінде кездесетін жаңа сөздер мен ұғымдардыпостерге жазады және түсіндіреді 

 

2-тапсырма. 3.Тапсырма:

Жеке жұмыс   «Тарихи диктант»

Оқушыларға жаңа сабақ бойынша жеке  диктант   тапсырмалары беріледі

 

Дискриптор

1.Ә. Марғұланның археологиялық  жүргізген зерттеулерді  айта  

2.Ә. Марғұланның өмір баянын  біледі

3. Ә. Марғұланның  Қазақстан территориясындағы қола дәуірі  мәдениетін  ашқанын айтады .

4. Археологиялық  ескерткіштерінің  орналасқан  жерін айтады .

5 Археологиялық  ескерткіштерінің  табылған  жәдігерлерді айтады .

 

 

 

 

 

 

АКТ

 

 

 

 

Оқулық

Флипчарт

Карта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дәптер

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стикер, кесте, инт.тақта

Сабақтың соңы    7 мин

 Кері байланыс

Сауалнама

1.    Мен бүгін білдім…

2.     Қиын болды…

3.     Тапсырмалар орындадым.....

4.    Мен өзіме көп нәрсе түртіп алдым.....

5.     Көп тапсырманы орындадым…

6.    Мен талпынып,тырыстым…

Үй тапсырмасы: Топтар тақырыпша атауларына сәйкес қосымша материалмен мәтінді толықтырады  .

кері байланыс

 парағы

 

Саралау:

 

Бағалау- Сіз оқушылардың материлды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз

Денсаулық және техника қауіпсіздігі ережесін сақтау

Барлық оқушылар: мәтін бойынша берілген тапсырмадан алғашқы адамдар туралы түсінік алады, антропологиялық белгілерін біледі

Басым бөлігі :өзгеріс пен сабақтастық туралы білім, дағды қалыптасады, тапсыраларды орындай отырып топтық,жұптық  және жеке жұмыстарда талдауларға қатысып оқу мақсатына жете алады

Кейбір оқушылар:жеке таныстырылымын жасайды,  қосымша ақпараттарды өз бетінше ізденіп, ақпараттарды жүйелей алады

 

 Бағалау парақшасы арқылы материалды игеру деңгейі анықталады

 

АКТ  құралын дұрыс қолдану

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақстан территориясындағы тас дәуірінің тұрақтары"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по студенческому спорту

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
