Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / История / Рабочие программы / Қазақстандағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • История

Қазақстандағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы

библиотека
материалов

hello_html_m1385962f.gifhello_html_m1385962f.gifhello_html_m1385962f.gifhello_html_m1385962f.gifhello_html_m4ac5d449.gifhello_html_72d69f0b.gifhello_html_m695a8987.gifhello_html_5b91c0b9.gifhello_html_m695a8987.gifhello_html_m1385962f.gifhello_html_m1385962f.gifhello_html_m129dbb7.gifhello_html_m129dbb7.gifhello_html_m695a8987.gifhello_html_4c447aec.gifhello_html_4c447aec.gifhello_html_4c447aec.gifҚазақстандағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы.

Сабақтың мақсаты: Қазақстан тарихында желтоқсан оқиғасының алатын орнын ашып көрсету арқылы оқушылардың жауакершілік,белсенділік,ізденгіштік,зерттеушілік қабілетін дамыту.

Күтілетін нәтиже:

-топтасып жұмыс істейді

-қозғалыстың себеп-салдарын ашады

-ой қорытады,жинақтайды

-идея тудырады

-салыстыра саралайды

-өзін-өзі бағалайды

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың формасы: топпен жұмыс,жеке жұмыс.

Сабақта қолданылатын ресурстар: үлестірмелі қима-қағаздар,плакат,маркер,бағалау парағы,слаидтар,бейнефильм,интерактивті тақта.

Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

Ұйымдастыру кезеңі:

Ынтымақтастық атмосферасын құру.

Сыныпты топқа бөлу.(суреттер арқылы)

1.Сәлемдесіп,кезекші арқылы сынып оқушыларын түгелдеу.

2. «Мозаика» әдісі бойынша суреттер арқылы сыныпты 3 топқа бөлу.

3.Бағалау парағы және бағалау критерийлерімен оқушыларды таныстыру.

«Бағалау критерийлері»:

  1. «9-10» - «5»

  2. «7-8» - «4»

  3. «5-6» - «3»

  4. «0-4» - «2»

І.Үй тапсырмасын сұрау:

1.Дағдарыс алдындағы қоғамның жағдайы.

2.Қиындықтан шығу үшін не істелді?

3.КОКП ОК-нің сәуір пленумы және қайта құру.

Дағдарыс алдындағы қоғамның жағдайы





Ғылыми техникалық артта қалушылық

Еңбек өнімділігінің тиімсіздігі

Экономикалық артта қалушылық

Ебедейсіз іс жүзінде Бақылаусыз басқару аппараты



ғғ





Қиындықтан шығу үшін не істелді?




1985 ж.сәуір пленумы




Тиімсіз жағы

Тиімді жағы




ІІ.Үй тапсырмасы мен жаңа сабақты байланыстыру:

Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға суреттер таратылып беріледі.Оқушылар суреттерге қарай отырып ойларын постерге түсіріп,әр топ жеке-жеке қорғайды.


ІІ.Жаңа сабақ:Мағынаны ашу.

Интерактивті тақтадан «Желтоқсан ызғары» бейнекөрінісі көрсетіледі.Оқушылар не көргендерін,көрініс не туралы екенін және алдыңғы тапсырмадағы суреттердің бейнекөрініспен қандай байланысы бар екенінін ортаға салады


ІІІ.Топпен жұмыс: «Ойлан,жұптас,талқыла» әдісі.

Топтағы әр оқушыға оқулықтан мәтіндер таратылып беріледі.Мәтінді оқып шығып, топ болып талқылайды,топтың бір мүшесі интерактивті тақтаға жазады.

1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы






Тарихи маңызы

Сипаты

Себебі

ә



-Қозғалысты басу үшін «Метель-1986» атты оперативті жоспар.

-3200 адам

-11 өрт сөндіруші.

-15 БТР қатыстырылды.

1.Ұлттың өзін-өзі тану сенімінің оянуы.

2.Одақтас республикалардың егемендігіне сипаттама берді.

3.Социалистік құрылыстың күйреуі.





1.Халық шаруашылығының тоқырауы.

2.Қазақ тілінің жағдайы.

3.Семей полигонындағы жарылыстар.

4.КОКП –ң Ү пленумы Д.А.Қонаевтың орнынан босауы,Г.В.Колбиннің билік басына келуі







- «Қазақ ұлтшылдығы» айдарын таққан М Соломонцев болды.

-1990 жылдың 21 мамырында КОКП ОК «Қазақ ұлтшылдығы» айдарынан бас тартты.

- «Қазақстандағы 1986 жылы 17-18-гі оқиғаларға қатысқаны үшін жауапқа тартылған азаматтарды ақтау туралы» қаулыға Н.Ә.Назарбаев 1991 жылы 12 желтоқсанда қол қойды./Алматы қ./




























ІҮ.Сабақты бекітіу:

Мұғалімнің іс –әрекеті:

1.Академиалық дау дамай.

Топтарға сұрақтар :

1.Жастарымыздың «Желтоқсан оқиғасына» оқиғасына қатысуы дұрыс.

2.Бұл қақтығысты бейбіт жолмен шешуге болар еді.

3.Қоғамдық пікір

Сұрақтар таратылып беріледі.Топ мүшелері пікірталас тудыра отырып,өз ойларын ортаға салады.


Ү.Ой толғау: Кейіпкерге хат.(автор орындығы)

Топтағы оқушылар «Желтоқсан жұлдыздарына» және осы оқиғаға қатысты тұлғаларға арнап хат жазады.Әр топтан 1-2 оқушы шығып өздері жазған хаттарын оқиды.


ҮІ.Бағалау:

ҮІІ.Сабақты қорытындылау:

1.1986 жылғы Желтоқсан оқиғасына сенің көзқарасың қандай?

2.Осы көтеріліске сендер қатысар ма едіңдер?

3.Болашақ Қазақстанды қалай елестетесің?

4.Тәуелсіз еліміздің бәсекеге қабілетті 50 елдің қатарына қосылуына сенің қосар үлесің қандай?


ҮІІІ.Үйге тапсырма:

«Желтоқсан-тәуелсіздік бастауы» эссе жазып келу.




Танабаева Назира Умиртаевна

Ы Алтынсарин орта мектебінің тарих пәні мұғалімі.

Құмжота ауылы,Байзақ ауданы,Жамбыл облысы.

Краткое описание документа:

Қазақстандағы 1986 жылғы  желтоқсан оқиғасы.

Сабақтың мақсаты:Қазақстан тарихында желтоқсан оқиғасының алатын орнын ашып көрсету арқылы оқушылардың жауакершілік,белсенділік,ізденгіштік,зерттеушілік қабілетін дамыту.

Күтілетін нәтиже:

-топтасып жұмыс істейді

-қозғалыстың себеп-салдарын ашады

 -ой қорытады,жинақтайды

-идея тудырады

-салыстыра саралайды

-өзін-өзі бағалайды

Сабақтың түрі:аралас сабақ

Сабақтың формасы:топпен жұмыс,жеке жұмыс.

Сабақта қолданылатын ресурстар:үлестірмелі қима-қағаздар,плакат,маркер,бағалау парағы,слаидтар,бейнефильм,интерактивті тақта.

Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

Ұйымдастыру  кезеңі:

Ынтымақтастық атмосферасын құру.

Сыныпты топқа бөлу.(суреттер арқылы)

1.Сәлемдесіп,кезекші арқылы сынып оқушыларын түгелдеу.

2. «Мозаика» әдісі бойынша суреттер арқылы сыныпты 3 топқа бөлу.

3.Бағалау парағы және бағалау критерийлерімен оқушыларды таныстыру.

 «Бағалау критерийлері»:

1.      «9-10» - «5»

2.       «7-8» - «4»

3.       «5-6» - «3»

4.       «0-4» - «2»

І.Үй тапсырмасын сұрау:

1.Дағдарыс алдындағы қоғамның жағдайы.

2.Қиындықтан шығу үшін не істелді?

3.КОКП ОК-нің сәуір пленумы және қайта құру.

 

 

 

 

 

ғғ

 

 

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ.Үй тапсырмасы мен жаңа сабақты байланыстыру:

Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға суреттер таратылып беріледі.Оқушылар суреттерге қарай отырып ойларын постерге түсіріп,әр топ жеке-жеке қорғайды.

 

ІІ.Жаңа сабақ:Мағынаны ашу.

Интерактивті тақтадан  «Желтоқсан ызғары» бейнекөрінісі  көрсетіледі.Оқушылар не көргендерін,көрініс не туралы екенін және алдыңғы тапсырмадағы суреттердің бейнекөрініспен қандай байланысы бар екенінін ортаға салады

 

ІІІ.Топпен жұмыс: «Ойлан,жұптас,талқыла» әдісі.

Топтағы әр оқушыға оқулықтан мәтіндер таратылып беріледі.Мәтінді оқып шығып,топ болып талқылайды,топтың бір мүшесі интерактивті тақтаға  жазады.

   

 

 

 

 

 

ә

 

                                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІҮ.Сабақты бекітіу:

Мұғалімнің іс –әрекеті:

1.Академиалық дау дамай.

Топтарға сұрақтар :

1.Жастарымыздың «Желтоқсан оқиғасына» оқиғасына қатысуы дұрыс.

2.Бұл қақтығысты бейбіт жолмен шешуге болар еді.

3.Қоғамдық пікір

Сұрақтар  таратылып беріледі.Топ мүшелері пікірталас тудыра отырып,өз ойларын ортаға салады.

 

Ү.Ой толғау: Кейіпкерге хат.(автор орындығы)

 Топтағы оқушылар  «Желтоқсан жұлдыздарына» және осы оқиғаға қатысты тұлғаларға арнап хат жазады.Әр топтан 1-2 оқушы шығып өздері жазған хаттарын оқиды.

 

ҮІ.Бағалау:

 

ҮІІ.Сабақты қорытындылау:

1.1986 жылғы Желтоқсан оқиғасына сенің көзқарасың қандай?

2.Осы көтеріліске сендер қатысар ма едіңдер?

3.Болашақ Қазақстанды қалай елестетесің?

4.Тәуелсіз еліміздің бәсекеге қабілетті 50 елдің қатарына қосылуына сенің қосар үлесің қандай?

 

ҮІІІ.Үйге тапсырма:

 «Желтоқсан-тәуелсіздік бастауы» эссе жазып келу.

 

 

 

 

 

ТанҚазақстандағы 1986 жылғы  желтоқсан оқиғасы.

Сабақтың мақсаты:Қазақстан тарихында желтоқсан оқиғасының алатын орнын ашып көрсету арқылы оқушылардың жауакершілік,белсенділік,ізденгіштік,зерттеушілік қабілетін дамыту.

Күтілетін нәтиже:

-топтасып жұмыс істейді

-қозғалыстың себеп-салдарын ашады

 -ой қорытады,жинақтайды

-идея тудырады

-салыстыра саралайды

-өзін-өзі бағалайды

Сабақтың түрі:аралас сабақ

Сабақтың формасы:топпен жұмыс,жеке жұмыс.

Сабақта қолданылатын ресурстар:үлестірмелі қима-қағаздар,плакат,маркер,бағалау парағы,слаидтар,бейнефильм,интерактивті тақта.

Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

Ұйымдастыру  кезеңі:

Ынтымақтастық атмосферасын құру.

Сыныпты топқа бөлу.(суреттер арқылы)

1.Сәлемдесіп,кезекші арқылы сынып оқушыларын түгелдеу.

2. «Мозаика» әдісі бойынша суреттер арқылы сыныпты 3 топқа бөлу.

3.Бағалау парағы және бағалау критерийлерімен оқушыларды таныстыру.

 «Бағалау критерийлері»:

1.      «9-10» - «5»

2.       «7-8» - «4»

3.       «5-6» - «3»

4.       «0-4» - «2»

І.Үй тапсырмасын сұрау:

1.Дағдарыс алдындағы қоғамның жағдайы.

2.Қиындықтан шығу үшін не істелді?

3.КОКП ОК-нің сәуір пленумы және қайта құру.

 

 

 

 

 

ғғ

 

 

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ.Үй тапсырмасы мен жаңа сабақты байланыстыру:

Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға суреттер таратылып беріледі.Оқушылар суреттерге қарай отырып ойларын постерге түсіріп,әр топ жеке-жеке қорғайды.

 

ІІ.Жаңа сабақ:Мағынаны ашу.

Интерактивті тақтадан  «Желтоқсан ызғары» бейнекөрінісі  көрсетіледі.Оқушылар не көргендерін,көрініс не туралы екенін және алдыңғы тапсырмадағы суреттердің бейнекөрініспен қандай байланысы бар екенінін ортаға салады

 

ІІІ.Топпен жұмыс: «Ойлан,жұптас,талқыла» әдісі.

Топтағы әр оқушыға оқулықтан мәтіндер таратылып беріледі.Мәтінді оқып шығып,топ болып талқылайды,топтың бір мүшесі интерактивті тақтаға  жазады.

   

 

 

 

 

 

ә

 

                                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІҮ.Сабақты бекітіу:

Мұғалімнің іс –әрекеті:

1.Академиалық дау дамай.

Топтарға сұрақтар :

1.Жастарымыздың «Желтоқсан оқиғасына» оқиғасына қатысуы дұрыс.

2.Бұл қақтығысты бейбіт жолмен шешуге болар еді.

3.Қоғамдық пікір

Сұрақтар  таратылып беріледі.Топ мүшелері пікірталас тудыра отырып,өз ойларын ортаға салады.

 

Ү.Ой толғау: Кейіпкерге хат.(автор орындығы)

 Топтағы оқушылар  «Желтоқсан жұлдыздарына» және осы оқиғаға қатысты тұлғаларға арнап хат жазады.Әр топтан 1-2 оқушы шығып өздері жазған хаттарын оқиды.

 

ҮІ.Бағалау:

 

ҮІІ.Сабақты қорытындылау:

1.1986 жылғы Желтоқсан оқиғасына сенің көзқарасың қандай?

2.Осы көтеріліске сендер қатысар ма едіңдер?

3.Болашақ Қазақстанды қалай елестетесің?

4.Тәуелсіз еліміздің бәсекеге қабілетті 50 елдің қатарына қосылуына сенің қосар үлесің қандай?

 

ҮІІІ.Үйге тапсырма:

 «Желтоқсан-тәуелсіздік бастауы» эссе жазып келу.

 

 

 

 

 

Танабаева Назира Умиртаевна

                                                                Ы Алтынсарин орта мектебінің тарих пәні мұғалімі.

                                                                Құмжота ауылы,Байзақ ауданы,Жамбыл облысы.абаева Назира Умиртаевна

                                                                Ы Алтынсарин орта мектебінің тарих пәні мұғалімі.

 

                                                                Құмжота ауылы,Байзақ ауданы,Жамбыл облысы.

Автор
Дата добавления 24.02.2015
Раздел История
Подраздел Рабочие программы
Просмотров614
Номер материала 407730
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
