Инфоурок / История / Рабочие программы / Қазақстанның 1995 жылғы Конституциясы (9класс)

Қазақстанның 1995 жылғы Конституциясы (9класс)

Курсы профессиональной переподготовки
124 курса

Выдаем дипломы установленного образца

Заочное обучение - на сайте «Инфоурок»
(в дипломе форма обучения не указывается)

Начало обучения: 29 ноября
(набор групп каждую неделю)

Лицензия на образовательную деятельность
(№5201 выдана ООО «Инфоурок» 20.05.2016)


Скидка 50%

от 13 800  6 900 руб. / 300 часов

от 17 800  8 900 руб. / 600 часов

Выберите квалификацию, которая должна быть указана в Вашем дипломе:
... и ещё 87 других квалификаций, которые Вы можете получить

Получите наградные документы сразу с 38 конкурсов за один орг.взнос: Подробнее ->>

библиотека
материалов

Пәні: Қазақстан тарихы

Кабинеті: 211 сынып бөлмесі

Сыныбы: 9 «а» сыныбы

Мерзімі: 02.05.2013.

Уақыты: 4 сабақ

Тақырыбы: Тәуелсіз Қазақстанның 1995 жылғы Конституциясы

Мақсаты:Қазақстан Республикасының Ата заңы-Конституцияны құрметтеуге тәрбиелеу, 1995 жылы бекітілген Конституция туралы толық ақпарат беру,тарихтағы маңызы жөніндегі түсініктерді дамыту. Сайлау , Референдум сөздерін ашып, ақпарат беру.

Міндеттері:

- Оқушылардың жауапкершілік пен патриоттық сезімдерін тәрбиелеу;

- Еліміздің Ата заңы Конституциямызда қастерлейтін, ондағы тарауларды жаттап, баптарды біліп, құрметпен қарайтын азамат тәрбиелеу;

- Ұлттық және патриоттық тәрбие беру;

Қолданылған модульдер:

-Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер;

-Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;

-Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;

-Оқытуда АКТ-ны қолдану;

-Талантты және дарынды балаларды оқыту;

-Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу;

-Оқытудағы басқару және көшбасшылық;

Стратегиялар: «Мозайкалық Джигсо» рефлексия, «Диалог негізінде оқыту», топтық бағалау,миға шабуыл сұрақтары.




Сабақ кезеңдері

Уақыты


Жоспар мазмұны


Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушылардың іс-әрекеті


Бағалау


Ресурстар : осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдарқажет?

І Кіріспе

кезеңі

3 мин.

Психологиялық ахуал

Мен сабақты қалай бастаймын? Әр кезеңге мақсат қою

Ұйымдастыру:

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

өзін- өзі реттеу(әлеуметтік)


Оқушыларды топқа бөлу.

  1. Тұлғааралық атмосферасын орнату.

Оқушылармен амандасамын.

Оқушылардың құрал-жабдықтарын тексеремін




Оқушыларға марс, сникерс, твикс, баунти кәмпиттерін таратып, «қарам-қарсы отырған оқушыға кәмпиттерін бере отырып, бүгінгі күнге тілектеріңді айтып беріңдер» деп өтініш білдіремін.

Сосын «сникерстер, марстар, баунтилар, твикстер топтасып 1,2,3,4 топқа келіп отырыңыздар» деп оларды топтастырамын

топ басшыларын оқушылармен ақылдаса отырып, сайлаймын.

Топтағы оқушыларды бағалайтын сарапшы оқушыны өздерінің ұсыныстарымен бекіту.



Мұғаліммен амандасады.

Мұғаліммен көңіл күйлерімен бөліседі.





Бір-бірлеріне тілектерін айта отырып, кәмпиттерін айырбастап алады.






Қолдарындағы кәмпиттеріне қарай оқушылар өз орындарына келіп отырады.



Өздерінің ұсынысымен топ басшысын, сарапшы оқушыны тағайындайды.



Алтын ережені қайталау.




Оқушыларды мақтап-мадақтау арқылы жағымды ахуал туғызамын.



Оқулық, дәптерлері






кәмпиттер














Алтын ереже жазылған флипчарт

ІІ Тұсаукесер

кезеңі



Үй тапсырмасы

«миға шабуыл» сұрақ-жауап

1991 жылы 1 желтоқсанда қандай айтулы оқиға болды?

Минскідегі славян мемлекеттерінің басшылары қашан бас қосты?

Қазақстан Республикасы болып нешінші жылдан бастап атала бастады?

1991 жылы 13 желтоқсанда қандай оқиға өтті? Т.б.

Оқушылар мұғалімнің қойған сұрақтарына қол көтеріп,жауап береді.

критерийлерге сай сарапшының бағалауы (ұпаймен)

Бағалау парақшасы

ІІІ Негізгі бөлім














































Жаңа сабақ.


Мағынаны тану












































Тақырыпты топтарға үлестіріп, қосымша ресурстарды таратып беремін. Мозайкалық джигсо әдісі бойынша топ ішінде оқушыларды 1,2,3,4 сандарына бөліп, сандарына сәйкес келетін оқушыларды тағы топтастырамын.







Әр топтың таныстырылымын тыңдау. Слайдтарына баға беру.




Мозайкалық джигсо әдісін қолдана отырыпсыныпты топтастырамын.









Сынып оқушылары тақырыптың мәтінімен танысып, топталқылайды. Мозайкалық джигсо әдісі бойынша топ ішінде 1,2,3,4 деп бөліп, сандары сәйкес келетін оқушылар тағы топтасады. Топ басшылары көшбасшылық қасиеттерін танытып, тапсырмаларды оқушыларға бөліп береді.

Әр топ өздерінің тақырыптарымен танысып, ортаға салып талқылайды. 1сникерс тобы-Сайлау туралы жаңа кодекстің қабылдануы. Сайлау қарсаңындағы саяси партиялардың ахуалы.

2 баунти тобы-Кәсіпқой парламенттің дүниеге келуі.

3 марс тобы-Президент Н.Назарбаевтың өкілеттік мерзімін ұзарту.

4 твикс тобы-Қазақстан Республикасының 1995 жылғы Конституциясы.

Топ ішінде тақырып талқыланады да әр оқушы бөлінген санына байланысты тағы топтасады. 1 топ, 2 топ, 3 топ, 4 топ. Топтар топтасады, тапсырмалары ортаға салынып, талқыланады.

Оқушылар қайтадан өз топтарына қайтып келіп, жұмыстарын флипчарт бетіне түсіреді. Слайд жасайды.

А-постердің жасалуын қадағалайды, қорғайды. В-слайд жасайды, С-слайд ауызша қорғайды.










«Диалогтік оқыту» арқылы түсініктерін бағалау












«Жарайсыңдар, «тамаша», «орташа» деген сөздер арқылы формативті бағалау


















«Жақсы, ойларыңды толықтыру керек!»

Ноутбук, интернет флешка, флипчарт, маркер, стикер т.б.








Флипчарт, маркерлер,




























Интерактивті тақта


Флипчарт маркерлер

ІҮ Қорытынды бөлім


«Миға шабуыл» стратегиясы


Рефлексия


Қорытынды. Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты қорытындылау.

(Оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергені жөнінде, қандай проблемалар туындағаны жөнінде пікірлерін тыңдау.)

Қандай ұсыныстарыңыз бар?

Оқушылар сұрақтарға қолдарын көтере отырып жауап береді.




Сабақта нені түсінгендерін, нені түсінбегендерін өз-өздеріне баға беру арқылы рефлексия жүргізеді.

стикерлер


Үйге тапсырма


Тақырыпты оқып, сұрақтарға дайындалу. Конституцияның тарауларын жаттау. Қазақатанның мереке күндерін жаттау.

Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.




Топты бағалау

Бағалау парақшаларын алып, қорытындыларын шығарып бағаларын күнделіктеріне қояды. (сумативті бағасын шығару)

Сарапшы бағалау парақшасын толтырып иұғалімге тапсырады.

Өз-өздерін формативті бағалау

Бағалау парақшалары, күнделік




Сабақ қалай өтті: Бірінші сабаққа қарағанда екінші сабақ әлде қайда жақсы өтті. Оқушылар белсенділік танытты. Әсіресе «Джигсо әдісі» мен АКТмен жұмыс балаларға ерекше ұнады. Оқушылар жаңа түрлі сабаққа дағдылана бастады және өздерінің жұмыстарын түсіне бастағандай. Уақыт та толығымен жетті. Мен сабақ барысында келесі стратегияларды қолдандым:

  1. Топқа бөлу. Топқа бөлінген оқушылар тапсырмалар бойынша жұмыс істеп, әр топ алдында өз жұмыстарын белгілі уақыт шенберінде қорғайды ;

  2. «Джигсо әдісі» арқылы сыни тұрғыдан ойлауды дамыту;

  3. АКТ. Оқушылар АКТ арқылы берілген сұраққа жауап береді;

  4. Класстер сызу. Әр топқа келесі қалалардың біреуі берілді: Астана, Қарағанды, Алматы, Түркістан. Білген мағлұматтармен қатар, мәтінге сүйене отырып кластер сызуға тапсырма беру. Топ өз ойларын қорғайды;

  5. Жиынтық бағалау: Әр топ бірін бірін бағалайды да, ортақ бір бағаны шығырады

  6. Рефлексия: Сұрақ-жауап оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды;

Не сәтті өтті: Жалпы сабақ сәтті өтті. Стратегиялар толық орындалды. Мысалға, Джигсо әдісі арқылы оқушыларды топтастырдым. Мен оларға «твикс», «марс», «сникерс», «баунти» кәмпиттерін таратып, оларға қолдарындағы кімпиттерін бір-біріне сыйлай отырып, тілек айтыңыздар деп өтініш білдірдім. Сынып кәмпитер атауына байланысты 4 топқа бөлінді. Бқл сабақта байқағаным топтағы белсенді оқушылар үндемейтін оқушыларға көмек беріп, ол оқушылар болса белсенділік көрсетті. Мысалы, Олжас, Нұрлан, Марғұлан деген оқушылар алдарындағы ноутбукпен жұмыс жасады. Слайдтар жасап,оларды ұорғауға тырысып жатты. Динара да жұмысқа қатыспаса да, біртіндеп өз ойларын айта бастады. Топ мүшелері болса оны тындай бастады. Бұнын бәрі топтық жұмыс оқушылардың ұйымшылдығын көрсете бастады. Балалар бір бірінің сөзін тындап, әр бірінің пікірі құнды екендігіне көз жеткізгендей болды.

Не сәтсіз өтті: Оқушылардың жұмысқа қызыққандары соншалықты, тіпті жұмыс барысы шуға ұласты. 3ші топтың жетекшісі, мінсіз оқушы Темірлан өз өзін ұстай алмай, тұрып кетіп түсінбей жатқан оқушыға айқайлап түсіндіре бастады. 1ші топтағы Райжан болса топ мүшелерін шектетіп, барлық тапсырмалары өзі орындағысы келді. Балалар оған келіспей, одан тыс өздері бірігіп тапсырманы орындай бастады. Амалсыздан Райжан оларға бірігетін болды. Бағалауда кейбір түсінбеушіліктер болды. Бір біріне қойған бағалар нақты емес, «келіспеймін» деген пікірлер айтылып жатты.

Не дамыта аласыз:

  1. Үнсіз оқушыны сөйлету

  2. Топтық жұмыста уақытты тиімді пайдалану

  3. Бағалау критерияларын ашып жазу, түсіндіру.

  4. Бағалаудың уақытың белгілеу.



















Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 29 ноября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru

