        
| Күні:12.03.2015 Сыныбы: 8 Пән мұғалімі: Момбаева Рауза | 2 -сабақ |
Сабақтың тақырыбы: | Қ.Жұмаділов «Қаздар қайтып барады»шығармасының көркемдік ерекшелігі, тәрбиелік мәні(2-сағаты) |
Сабақтың мақсаты | Оқушыларға жаңа білімді өздігінен игерту арқылы адам психологиясының ішкі сезім толғаныстарын суреттеуде жазушы шеберлігін оқушыларға таныту. Жазушының өз шығармасында ана тілінің бай қазынасын шебер қолданғандығын түсіну. Отанға, туған жерге деген махаббаттың мәнін түсіндіру. Оқушыларды оқу үрдісінің барлық аспектілеріне белсене қатынастыру. |
Сабақтың міндеттері | 1Оқушыны өз бетінше білім алуға бейімдеу. 2. Өз ойын жеке пікірін жүйелі жеткізуге дағдыландыру, ізденушілік қабілетін дамыту. 3. Ұлттық құндылықтарды бағалауға үйрету
|
Күтілетін нәтижелер
| Оқушылардың танымдық қасиеттері дамиды. Бір-біріне кеңес береді, өз алдына мақсат қояды. Қателерін түзейді. Алған нәтижелерін қадағалайды. Оқушылар өз білімдерінің деңгейін өздері бағалайды.
|
1)Әдістемелік нұсқаулық 2)С.Мирсейітова «Оқыту ізденіс ретінде және ізденіс оқыту ретінде» 3)Оқулық 8-сынып Алматы «Мектеп»2009 4)Интернет материалдары,бейнеролик ,үнтаспа |
Дерек көздері |
Сабақтың типі: Сабақтың түрі: Сабақтың әдісі:
Модульдің кіріктірілуі Сабақтың көрнекілігі: Пәнаралық байланыс:
| Материалды жүйелеу аралас сабақ «Алақан жылуы» , «Ойлан,жұптас, бөліс»әдісі, «Білім шеңбері» топтық жұмыс, сұрақ - жауап, проблемалық сұрақтар АКТ,көшбасшылық,сыни тұрғыдан ойлау,диалогтік оқыту
әдеби - көркем шығармалар жинағы, кеспе қағаздар, слайдтар, маркер ,А1
тарих, география, музыка
Сабақтың жүру барысы |
Уақыты | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті |
I.Ұйымдастыру кезеңі 2 минут | I.Ұйымдастыру 1)Психологиялық дайындық «Алақан жылуы» 2)Оқушыларды жапырақтар бойынша топқа бөлу. | Оқушылар бір-біріне тілек тілейді. Оқушылар жапырақтың астындағы әндерді орындай отырып,топқа бөлінеді. |
ІІ .Үй тапсырмасын сұрау
10минут | Миға шабуыл видео«Қаздар қайтып барады»ән тыңдалады Жаңағы тыңдалған әннің бүгінгі сабағымызға қандай қатынасы бар? «Ойлан, жұптас, бөліс»әдісі Сұрақтар: 1 топ Байтас қартты туған жерге жетелеген қандай құдірет, қандай күш? ІІ топ Қарттың қырық жыл бойы сақтаған бойтұмары туралы өз ойың мен көзқарасың қандай? | Оқушылар Қ.Жұмаділов «Қаздар қайтып барады» шығармасы бойынша алған білімдерін ортаға салады. Оқушылар постер қорғайды. |
ІІІ Мағынаны тану
10 минут | Әңгіме құрылысына талдау жасау: Басталуы – Жалғыз жортқан жолаушы, жолда көрген қиыншылықтар Байланысы – Ойға оралған өткен күн немесе жалғыз немере Төлеутай Оқиғаның дамуы – Кінәсіз тағылған айып, күтпеген қасірет Шарықтау шегі – Қырық жыл бойы көкірек түкпірінде жатқан ұзақ сыр Шешімі – Тұмардағы бір уыс қиыршық тастың туған жер топырағына түсуі Идеясы – Отан -оттан да ыстық.
|
Оқушылар топпен жұмыс жасайды
|
5минут
І топ Тақырыптық түйінді сөздер (келтірілген сөздердің қайсысы жатады?)
| І топ Тақырыптық түйінді сөздер (келтірілген сөздердің қайсысы жатады?) Сөздің банкісі Біздің тақырып Оқушы ,туғанжер,Көкжал,қозыкүрең ,немере,әдіс, бес ,асу,шана ,Төлеутай ,Сатай,қоңыр күз,шекара,Тарбағатай ,семинар,қаз,өзен
Оқушыны таныстыру үшін тақырыпқа қатысы бар сөздер оған қатысы жоқ сөздермен араластырылып беріледі. | Оқушылар негізгі сөздерді табады.
|
5минут ІІ топ Бейнелі сөздерді табу.
| ІІ топ Бейнелі сөздерді табу. 1.Жаз жәрмеңкесі тарап,қоңыр күз қонақтаған. 2.Қарт сезімі бұрауы жеткен домбырадай тырсылдап,шертіп тұр. 3.Жыртқыш аңдай долдана ағып жатыр. 4.Өне бойы ағаштай сіресіп қалыпты. 5.Сай-сала үңірейіп,жұтып қоятындай болып тұр. 6.Тағы бір түн қанатын жайып келе жатты. 7.Өрттен қалған қу томардай болып қалды. 8.Ауылдастарының тырнағын жібітіп,сорпа-судан кенде қылған емес. 9.Бейне бұрауы таусылған ойыншықтай буын-буыны босап,өне бойы салдырап бос қалды. |
Оқушылар мәтіннен табады.Үзінді оқиды.
|
6 минут | І топ Байтас қартқа мінездеме беріңдер.Оның мінезінен қандай ерекшеліктерді байқадыңдар?
Байтас қарт
Жолға шықты,қасқырмен алысты,
туған жерге асықты,шаршады,
қажыды,отбасынан айырылды,
немересін бақты, шекарадан асты,
туған жеріне жетті. Бойындағы қасиеттер
Қайсар, қажырлы, төзімді,
туған еліне деген сағынышы басым, рухы биік, адал жан.
ІІ топ Мәтіндегі жер-су,өзен аттарын теріп жазу
Айнабұлақ Етікші
Тентек Халдай
Көпшілік Жер,су,өзен аттары
Нұра
Тарбағатай
Күнкейтас Арғанаты
| Топпен жұмыс |
ІҮ Сабақты бекіту 2минут
| Сабақты бекіту
Семантикалық карта
р/с Көркемдегіш сөздер | Тұрақты тіркес | Теңеу | Мақал-мәтел | Эпитет | Көнерген сөздер
| Кейіптеу |
Қоңыр күз
|
|
|
| + |
|
|
Қайсар қарағайлар |
|
|
| + |
|
|
Келідей тас |
| + |
|
|
|
|
Нардың өркешіндей. |
| + |
|
|
|
|
Жапырақтар күбірлейді
|
|
|
|
|
| + |
Қарағайлар басын тік ұстап |
|
|
|
|
| + |
көкке шаншыла қарап тұр | + |
|
|
|
|
|
Бармағын шайнап | + |
|
|
|
|
|
мойын бұрғызған жоқ | + |
|
|
|
|
|
шекпен |
|
|
|
| + |
|
Шоқай |
|
|
|
| + |
|
“Өлмегенге өлі балық кездеседі”, |
|
| + |
|
|
|
“Түз несібесі-тәңір |
|
| + |
|
|
|