298187
столько раз учителя, ученики и родители
посетили официальный сайт ООО «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015

Скидка 0%

112 курсов профессиональной переподготовки от 3540 руб.

268 курсов повышения квалификации от 840 руб.

МОСКОВСКИЕ ДОКУМЕНТЫ ДЛЯ АТТЕСТАЦИИ

Лицензия на осуществление образовательной деятельности №038767 выдана 26 сентября 2017 г. Департаменотом образования города Москвы

Инфоурок Химия Научные работы"азот қышқылы және оның тұздары" 9 сынып

"азот қышқылы және оның тұздары" 9 сынып

IV Международный дистанционный конкурс «Старт» Для дошкольников и учеников 1-11 классов Рекордно низкий оргвзнос 25 Р. 16 предметов Узнать подробнее
библиотека
материалов

Химия. 9 сынып

Күні:

Сабақ тақырыбы


Азот қышқылы жəне оның тұздары

Сабақ мақсаты


Азот қышқылы және оның тұздарын ажырату.

Сілтеме

Әдістемелік нұсқаулықтар

Химия оқулығы 8 сынып

Табыс критерийі

  1. Азот туралы түсініктерін еске түсіре отырып, айта алуы

  2. Азот қышқылы және оның тұздарын ажыратып айта алуы.

  3. Өз бетімен есептер орындап, химиялық реакция теңдеулерін орындай алуы


Күтілетін нәтижелер



  1. Азот туралы түсініктерін еске түсіре отырып, айта алады

  2. Азот қышқылы және оның тұздарын ажыратып айта алады

  3. Өз бетімен есептер орындап, химиялық реакция теңдеулерін орындай алады


Тапсырмалар

Білу

1тапсырма: Азот туралы түсініктерін еске түсіру

«Миға шабуыл» әдісі

Түсіну

2тапсырма:

«Азот қышқылы» туралы бейнекөрсетілім көрсету

«Джиксо» әдісі бойынша тұжырымдамалық карта жасау

Топпен жұмыс




Қолдану

3тапсырма:

«Аяқталмаған тезис» әдісі. Жеке жұмыс

Талдау.

4тапсырма: Өз бетімен есептер орындау, химиялық реакция теңдеулерін сипаттап жазу.

«Көршіңізге айтыңыз» әдісі. Жұппен жұмыс




Жинақтау

Рөлдік ойын. «RAFT» әдісі. (Су)




Бағалау

Балама тест

Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары

Уақыты

Мұғалімнің іс –әрекеті

Оқушының іс –әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі:



Амандасу, топқа бөлу

2 мин










Тіірек сөздері арқылы топқа бөлу



Оқушылар әр түрлі қиылған қима қағазды алып, берілген сөздерді құрастырып, сол бойынша топқа бөлінеді, судың агрегаттық күйлеріне түсінік береді


Өткен тапсырманы еске түсіру

5 мин

1-тапсырма бойынша «Миға шабуыл» әдісінің сұрақтары арқылы үй жұмысын тексеру: Азот туралы түсініктерін еске түсіру

«Миға шабуыл» әдісінің сұрақтары:

  1. Азот элементінің таңбасын периодтық жүйеден тауып, орнына толық сипаттама беріңдер. Оның қандай қосылыстары сендерге белгілі?

  2. Мүсәтір дегенді естулерін бар ма? Олар қандай заттар? Мүсәтір спирті қайда қолданылады?

  3. Азоттың қандай оксидтерін білесіңдер? Оларда азот қандай тотығу дәрежесін көрсетеді?

  4. Азот оксидтері қандай оксидтерге жатады?

«Смайликтер» арқылы

Жаңа сабақ

10 мин

«Азот қышқылы » туралы бейнекөрсетілім арқылы сабақ тақырыбын ашу

«Джиксо» әдісі бойынша

2 тапсырманы ұсыну (Тұжырымдамалық карта қорғау):

Ітоп: Алынуы

ІІтоп: Химиялық қасиеті

ІІІтоп: Қолданылуы

« «Джиксо» әдісі бойынша мәтінді оқып, талқылайды, бірін – бірі мұқият тыңдап, есте сақтап отыру, оқып үйренгендерін басқаларға үйрету, өз ойларына мысал келтіре отырып әр топ өз тұжырымдамалық карталарын түсіндіру

«Бас бармақ» арқылы


5 мин

«Аяқталмаған тезис» әдісі бойынша 3тапсырманы ұсыну:

«Аяқталмаған тезис» әдісінің тапсырмалары:

1. Азот қышқылы ..... қышқыл
2. Азот қышқылындағы ....... тотығу дәрежесі +5 тең.
3. Концентрлі азот қышқылы темірмен, ........, ......... әрекеттескенде олардың беті оксидтік қабыршақпен қапталады.
4. ....... қатты, кристалды, суда жақсы еритін тұздар.
5. Азот қышқылының ...... тыңайтқыштар ретінде қолданылады.
6. Зертханада (қатты ) нитрат тұздарға ....... әрекеттестіру арқылы алады
7. .........азот қышқылы бейметалдармен әрекеттеседі

ОүБқұралы.

«Шаршылар» арқылы


10 мин

«Көршіңізге айтыңыз» әдісі бойынша 4тапсырманы ұсыну: Өз бетімен есептер орындау, химиялық реакция теңдеулерін сипаттап жазу.


«Көршіңізге айтыңыз» әдісінің есептері:

1. Айналуларды жүзеге асыруға болатын реакция теңдеулерін жазыңдар:
N
2 → NH3 → NH4OH → (NH4 )2SO4 → NH3
2. Сұйық HNO
3 мына заттардың қайсысымен раекцияға түседі: ZnO, CO2, Ag, NaOH, Na2CO 3
3. Азот қышқылындағы азоттың массалық үлесі .

«Бағдаршам»

Арқылы


5 мин

«RAFT» әдісі. Рөлдік ойын.

(Бір оқушы шығып өзін азот қышқылы ретінде таныстыру)

«RAFT» әдісі тапсырмасы: Бір оқушы азот қышқылы құрамын, қасиеттерін, қолданылуы туралы айтып, шебер сомдай білу

Шапалақ арқылы


3 мин

Балама тест сұрақтарын ұсыну .

(Иә, жоқ








Бір – бірінін жұмыстарын тексеру арқылы




Бағалау

2 мин




Үйге тапсырма

1 мин

Азот қышқылы және оның тұздары



Кері байланыс

2 мин

«Екі жұлдыз бір тілек»

Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазу


Құрал-жабдықтар

Презентация, тұжырымдамалық карта, маркер, стикер, интерактивті тақта

Кейінгі оқу

Оқу, таныстырылым дайындау







































Курс профессиональной переподготовки
Учитель химии
Курс профессиональной переподготовки
Учитель биологии и химии