Инфоурок Биология Рабочие программы"Бактериялар тірі ағзалардың ежелгі тобы" (6 класс)

"Бактериялар тірі ағзалардың ежелгі тобы" (6 класс)

Скачать материал

Сабақ:

Мектеп: №25 мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты – жөні: Кузембаева  О

Сынып: 6 «а», 6 «ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бактериялар тірі ағзалардың ежелгі тобы

Сабақ негізделген оқу мақсаты:

Оқушылар сабақ соңына қарай не үйренгенін қалайсыз?

Бактериялардың түрлері, көбеюі, тыныс алуы, қоректенуі жайында түсінік беру.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады:

Бактериялардың ашылу тарихын, ашқан ғалым, көбеюін, тыныс алуын, қоректенуі жайында біледі.

 

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

Бактериялардың ашылу тарихы, көбеюі, тыныс алуы, қоректенуі жайында айтады.

 

Кейбір оқушылар істей алады:

Бактериялардың ашылу тарихын, ашқан ғалым, көбеюін, тыныс алуын, қоректенуін, бактериялар бөлімін ажырата алады.

 

Бағалау критерийлері

1.      Бактериялар құрылысының ерекшелігін анықтау

2.      Бактериялардың адам өміріндегі зиянын білу

3.      Бктериялардың түрлерін ажырату

Пәнаралық байланыс

Химия

Тілдік мақсат

Оқушылар :

Не істей алады?

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

Микробиология(гр. «микрос»-кішкене, «логос»-ғылым). Спора (гр. «спорос»-сеппе,екпе)

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

 

Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба?

 

Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:

 

Алдыңғы оқу

Бактериялардың өте ұсақ, көзге көрінбейтіндігін және олардың адам өміріне зиян екендігін біледі.

Жоспар :

1.      Таныстыру: Оқушыларды 3 топқа бөледі, топ ішінде жетекші, топ басшы, баяндамашы, материалға жауап беруші, хронометр міндетін атқаушы оқушы бекітіледі.

2.      Үй тапсырмасы: «Бинго» ойыны арқылы топтарға сұрақтар беріледі. «Құпия сан» (өткен білімді қайталау)

3.      Жаңа сабақ: «Білгенге маржан» (мәтінмен жұмыс, постер қорғау)

4.      «Бәрін білгім келеді» (қорытындылау)

5.      «Бейнет түбі - зейнет» (бағалау)

6.      Қорытынды

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

 

 

 

Басы

 

2 мин

 

6 мин

 

 

 

8 мин

Топтастыру. Алғырлар,тапқырлар, зерделілер деп үш топқа бөлінеді.

1.      «Бинго» ойыны

1.Вирус тудыратын ауру түрлері. 2. Вирустың өлшемі. 3. Вирус қай жерде көбейе алады? 4. Бактерия жасушасына енетін вирус қалай атлады? 5. Иммунитет дегеніміз не? 6. Жасуа ішінде тіршілік ететін паразит?

2.      «Құпия сан». Кестемен жұмыс. Ойын шарты: тақтаға дайын он сөз ілінеді. Мұғалімнің қойған сұрақтарына оқушылар кестедегі жауапты қоюлары қажет.

1.      Анциттер

2.      Прокариоттар

3.      Эукариоттар

4.      Бактериофар

5.      Иммунитет

6.      Нәруыз

7.      Су

8.      Тірі ағзалар

9.      Вирус

10.  Ағзалық әлем

1.      Өмір сүретін барлық ғзалар жиынтығы – 10

2.      Латынша «у» деген сөз – 9

3.      Ядросыздар – 2

4.      Ядролылар – 3

5.      Зат алмасады, қоректенеді, тыныс алады, көбейеді т.б – 8

6.      Жасушасыз тіршілік құрылымы – 1

7.      Ағзалық зат – 6

8.      Бейағзалық зат – 7

9.      Бактерияның жасушасына енетін вирус – 4

10.  Ағзаның ауру қоздырғышын қабылдамайтын қасиеті - 5

Топ аттары жазылған қиынды қағаз

 

 

 

 

Интерактивті тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

Интерактивті тақта

 

Ортасы

21 мин

3.      Білгенге маржан (мәтінмен жұмыс, постер қорғау)

1.      «Алғырлар» тобына:

«Бактериялардың ашылу тарихы»

2.      «Тапқырлар» тобына:

«Бактериялар бөлімі»

3.      «Зерделілер» тобына:

4.      «Қоректенуі, тыныс алуы»

 

Плакаттар, маркер, оқулық, стикер

Соңы

5 мин

 

 

 

 

 

 

3 мин

3        Бәрін білгім келеді:

5.      1. Луи Пастер 1870 – 1880 жылдары нені дәледеді? 2. Бактерия дегеніміз не? 3. Ұсақ ағзаларды алғаш ашқан ғалым кім? 4. Спора дегеніміз не? 5. Бактериялардың қандай тобы болады? 6. Бактерияның пішіндері қандай?

 

Бағалау, үйге тапсырма

Интерактивті тақта

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қоымша көмек көрсетуді  қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ – мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

Оқушыларға ойындар арқылы ашық, жабық сұрақтарды бере отырып оны кестеге сәйкестендіріп қою. Және де мәтінмен жұмыс тапсырмасында күрделірек тапсырма беріледі.

«Бейнет түбі - зейнет» (Оқушылар білімін бағалау) осы жерде белгіленген ұпай санымен есептеу арқылы

Химия. АКТ – мен байланыс орнату

 

Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

-          Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

-          Бүгін оқушылар не білді?

-          Сыныптағы ахуал қандай болды?

-          Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

-          Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

-          Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

 

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

 

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Бактериялар тірі ағзалардың ежелгі тобы" (6 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Корреспондент

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
