Сабақтың тақырыбы:Балалар
әдебиетінің атасы – Ыбырай
Сабақтың мақсаты:
Білімділік-
оқушыларды Ыбырай Алтынсариннің өмірі мен
шығармашылығымен таныстыру , алған білімдерін жинақтау,жүйелеу
Дамытушылық-
оқушыларды ізденімпаздық ,байқампаздлық қасиетін қалыптастыру.Тапқырлыққа ,ой
еркіндігіне ,зерделікке баулу.Тіл байлығын тереңдету ,өз ойларын айта білуге
дағдыландыру, белсенділігін арттыру
Тәрбиелік-оқушылардың
адамгершілік қасиетін қалыптастыру.Білімге қызығушылығын арттыру,еңбек етуге ,
туған елін,Отанын сүюге баулу.
Түрі:аралас
сабақ
Әдіс-тәсілдер:топтастыру,сұрақ-жауап
,монолог,аудару , іздендіру
Көрнекілігі:Ыбырайдың
портреті, суреттер ,тест
Сабақтың Эпиграфы : «Кел , балалар ,
оқылық
Оқығанда көңілге ықыласпен тоқылық
Оқығанда балалар ,Шамнан шырақ жағылар
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі :
-оқушыларды түгелдеу;
-көңіл-күйлерін сұрау;
-назарларын сабаққа аудару;
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
Ыбырайдың өмір жолы мен шығармашылық жолы
туралы оқушылар айтып береді.
1 топ-Өмір жолы
2 топ-Шығармашылық жолы
Сұрақ-жауап
Эксперт тобы сұрақтар қояды
Қайталау-оқудың анасы
Сандар сөйлейді
Шығармаларын атап шығу
Өлеңдері, тақырыптары ,идеясы
Қорытынды:Ыбырай Алтынсарин –көрнекті ағартушы,
тұңғыш педагог, ақын ,жазушы ,балалар әдебиетінің атасы ,этнограф, фольклоршы,
аудармашы,демократ,қазақтың жазба әдебиетінің негізін салушы
ІІІ.Жаңа
сабақ
Мұғалім сөзі:
Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Балалар әдебиетінің атасы –Ыбырай»
Алтынсариннің шығармашылығымен танысып ,әңгімелерінің тәлім- тәрбиесін
анықтап,алған білімдерін тиянақтап , жинақтаймыз.
Ыбырай Алтынсариннің әңгімелерін
білесіңдер ме? Әңгіме деген не?
Әңгіме-көлемі жағынан, қарасөзбен жазылған,щқиғаға
құрылған көркем шығарма.Әңгімеде өмірдің мезгілі,қысқа оқиғалар
суреттеледі.Кейіпкерлер саны шектелуі болады.
Жазушының қысқа әңгімелерінен көріністер
көрсетіледі :
1 топ :«Әке мен бала» көрінісі
2 топ :«Өрмекші, құмырысқа, қарлығаш»
3 топ :«Әдептілік»
Сөздікпен жұмыс
Тапсырма: Мәтіннің композициялық құрылымын
анықтайық
Бастамасы
|
Вступление
|
|
Дамуы
|
Основная
часть
|
|
Шарықтау
шегі
|
Кульминация
|
|
Шешуі
|
Развязка
|
|
Әңгіме бойнша сатылай кешенді талдау жаса:
Шығарма аты:
Авторы:
Тақырыбы,идеясы :
Жанр түрі :
Кейпкерлері :
«Әке мен бала»көрінісі.
Автор:-Бір
адам он жасар баласын ертіп ,келе жатса эолда аттың бір ескі тағасын көріп
баласына :
-Анау
тағаны балам, ала жүр – деді
Баласы:Сынып
қалған тағаны не қылайын?
Автор:-Әкесі
үндемей ,өзі алды.Қаланың шетінде темірші ұстаға үш тиынға сатып , шие сатып
алды да,өзі жеп келе жатты.Түскен шиені баласы бірнеше рет иіліп алды.
Әкесі:Тағаны
бір иіліп алуға ерініп,енді тағаға алған шиенің жерге түскенін жеу үшін бірнеше
рет еңкеюге тура келді.Есіңде болсын,аз жұмысты киынсынсаң,көп жұмысқа тап
боласың,азға қанағат етпесең құр қаларсың.
Автор:Ыбырай
балалардың жалқау болмауына , еңбекқор болуына ерекше мән берген.
«Өрмекші,құмырысқа,қарлығаш» көрінісі
Автор:-Атасы
он жасар ұлымен далада келе жатып баласынан сұрады:
Атасы:-Анау
өрмекшіні көремісің,не істеп жүр?
Баласы;-Көремін,өрмек
тоқып жүр.
Атасы:Анау
құмырысқаны көремісің?
Баласы:-Көремін,аузынды
нанның уалшығы бар,жүгіріп кетіп барады.
Атасы:-
Жоғары қара ,көкте не көрінеді?
Баласы:Жоғарыда
қарлығаш ұшып жүр.Ауызында тістеген шөбі бар.
Атасы;Олай
болса , балам .осы жәндіктер – саған үлгі.Жұмыссыз жүрген ешкім жоқ.Сен де
еңбек ет ,босқа жатпа.
Мұғалім сөзі:Ыбырай Алтынсарин-
ағартушы –педагог , ақын , жазушы , балалар әдебиетінің атасы , этнограф
Хронологиялық
кестені толтыру:
1841
жылы -
1857
жылы -
1859
жылы-
1864
жылы-
1876
жылы-
1879
– 1883 жылдар аралығында -
1879
жылы
1881
жылы-
1889
жылы-
Сабақтың қорытындысы:
Жазушының
әңгімелері қандай тәлім -тәрбие береді?
Парасаттылық,мейірімділік,сабырлылық,әдептілік
,қайырымдылық,адамгершілік,үлкенді сыйлау,шындық,әділдік ,ізеттілік,ойлау
қабілетін дамытады, тілін жаттықтырады, еркін сөйлеуге үйретеді,адалдыққа,еңбекқорлыққа,
білімділікке. Жанашырлыққа баулиды.