№
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Оқытуда
қолданылатын әдіс-тәсілдер және барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмыстары
|
Оқып-үйренудің
нәтижесі
(сабақ соңында оқушылар нені біліп
шығады, ұғынады деп үміттенесіз?)
|
Үйрену мақсатындағы бағаны қоса
алғандағы бағалау
(Сабақ соңында жоспарыңыз бойынша оқушы тақырыпты
қаншалықты меңгергенін қалай біле аласыз? Қандай бағалау тәсілін қолданасыз?
|
Оқытуда қандай нәтижеге қол
жеткізуді жоспарлайсыз?
|
Негізгі дереккөздер
|
1
|
«Химиялық
реакция теңдеулері. Зат массасының сақталу заңы»
Мақсаты:Химиялық реакция
теңдеулерін құруға үйрену
|
Жаңа тәсілдер:
«Меннен сұрақ сізден жауап» әдісі Екеуара бірлескен жұмыс
түрткі сұрақ, кері бағыттау, сұрақ-жауап әдісі,
топтық әңгіме, рөлдік, диалогтік оқыту
Сыни тұрғыдан ойлау әдісі: Мәтінмен жұмыс.
Сын тұрғысынан ойлаудың «ИНСЕРТ» стратегиясы.
Топта постер жасау.
АКТ-ны қолдану: белсенді тақтада
моделдеу,жаттықтырғышпен жұмыс, формативті бағалауға сәйкес бағалауды көрсету
Оқыту формасы:
Топтық, жұптық, жеке, жаппай.
Кері байланыс:
"Бағдаршам"
|
1. Топтағы белсенді жұмыс түрлері. Барлық
оқушыға:
Сергіту жаттығулары, топқа бөлу,
постер дайындау, мәтін-
мен жұмыс, тілші
рөлінде ойнау;
Кеңейтілген тапсырма:
есептер шығару
2. Қабілетті балаларға деңгейлік
тапсырмалар.
Өзара
бағалау жүргізеді.
Алгоритм
бойынша үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс
3. С.
деңгейлі оқушыны жұмыс арқылы оқуға тарту.
Диалогқа
қатысу. Өзара бағалау.
|
Оқу үшін
бағалау:
Табыс
критерилері арқылы бағалау
Мұғалімнің
оқушы жұмысын қадағалауы.
Өзара
және өзін-өзі бағалау парағы.
Оқушыларға
сабақ барысында кеңес беріп отыру.
Оқуды
бағалау:Қорытынды
бағаларды шығару.
|
Оқушылардың
алдын ала құрастырған критерийлері бойынша өзара бағалауды жүргізе алады.
Зат
массасының сақталу заңына сүйеніп химиялық теңдеу құра алады.
Валеттікке
сүйеніп химиялық теңдеуді теңестіре алады.
|
Жалпы білім беретін мектептің 8 – сыныбына арналған
оқулық «Химия» Алматы «Мектеп» 2012, Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.Жексембина,
, К.А.Сарманова, Химия мектепте журналы, Химик анықтамалығы республикалық
ғылыми журналдар,
Белсенді тақтада көрсетілетін пре-
зентациялар,баға
лау парақтары,
флипчарт, маркер,
ресурстар
Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі, Ерігіштік кестесі.
|
2
|
Тақырыбы:
«Химиялық реакция типтері. Қосылу және айрылу»
Мақсаты:
Химиялық реакция типтеріне жіктеп, оларды ажыратып,
реакция теңдеулерін жаза білуді үйрену.
.
|
Жаңа тәсілдер:
" Ақылды
сұрақтар"
түрткі сұрақ,
кері бағыттау, сұрақ-жауап әдісі, топтық әңгіме, зерттеушілік әңгіме,
диалогтік оқыту,
Сыни тұрғыдан ойлау әдісі:
«Бірге ойлаймыз»
«Химия тұрмыста» ойтолғау жазу
АКТ-ны қолдану: бейне
көрсетілім, реакция моделдері белсенді тақтада формативті
бағалауға сәйкес бағалауды көрсету
Оқыту формасы:
Топтық, жұптық, жеке, жаппай.
Формативті бағалау:
«2 жұлдыз, 1 тілек»
Кері байланыс:
|
Барлық оқушыға:
Сергіту жаттығулары, топқа бөлу, Химиялық реакция
теңдеулерін жазып, оларды типтеріне жіктеуі постер дайындау, мәтін-
мен жұмыс
Өзара бағалау жүргізеді.
Кеңейтілген тапсырма:
есептер шығару
Әзірге кедергісі бар балаларға:
Мысалдар келтіру Химиялық реакцияларды жазады
Талантты және дарынды балалар Химиялық
реакция типтерін өздері құрастырады, категорияларға бөледі
|
Оқу үшін
бағалау:
Мұғалімнің
оқушы жұмысын қадағалауы.
Кері
байланыс, рефлексия, жұптарда өзара бағалау. Критерийлер арқылы бағалау.
Өзара және өзін-өзі бағалау парағы.
Оқушыларға
сабақ барысында кеңес беріп отыру.
Оқуды
бағалау:Қорытынды
бағаларды шығару
|
Химиялық
реакция типтерін ажырата білді.Химиялық реакция типтерінің құрамында
өзгерістердің сандық және сапалық құрамын біледі.
|
8 – сыныбына арналған оқулық «Химия» Алматы «Мектеп»
2012, Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.ЖексембинаХимия мектепте журналы, электрондық
оқулық, бейнекөрсе
тілім
Белсенді тақтада көрсетілетін презентациялар,
бағалау парақтары,
флипчарт, маркер,
ресурстар,
стикерлер, ғаламтордан
алынған мәліметтер,
|
3
|
Сабақтың
тақырыбы: Химиялық реакциялар типтері: орынбасу, алмасу.
Сабақ мақсаты: Алмасу, орынбасу реакцияларымен танысып, ұқсастығы
мен айырмашылығын ажыратады.
|
Жаңа тәсілдер:
" Ақылды
сұрақтар"
түрткі сұрақ,
кері бағыттау, сұрақ-жауап әдісі, топтық әңгіме, зерттеушілік әңгіме,
диалогтік оқыту,
Сыни тұрғыдан ойлау әдісі:
«Бірге ойлаймыз» қысқаша көрсетілім ой қозғау
АКТ-ны қолдану: бейне
көрсетілім, реакция моделдері, электронды презентация құру. белсенді
тақтада формативті бағалауға сәйкес бағалауды көрсету
Оқыту формасы:
Топтық, жұптық, жеке, жаппай.
Формативті бағалау:
Модельдер
құру, сызбанұсқа бойынша пайымдау
Кері
байланыс:
“Соңғы
сөзді маған қалдыр”
|
.Жұмыстың
белсенді түрлері оқушылардың барлығын оқуға қызықтыра алады.
Талантты және дарынды балалар химиялық реакция типтерін өздері құрастырады,
категорияларға бөледі, моделдер құрастырады.
Тәжірибе
алаңы зерттеу жүргізу
Диалогқа
қатысу. Өзара бағалау.
|
Мұғалімнің
оқушы жұмысын қадағалауы.
Презентацияларды
бағалау-қорытынды шығарып және материалды жариялап үйрену. Өзара және
өзін-өзі бағалау парағы. Өзін-өзі бағалау. Оқушыларға сабақ барысында кеңес
беріп отыру.
Оқуды
бағалау:Қорытынды
бағаларды шығару
|
Химиялық
реакция типтерін ажырата білді.Химиялық реакция типтерінің құрамында
өзгерістердің сандық және сапалық құрамын біледі.
|
8 –
сыныбына арналған оқулық «Химия» Алматы «Мектеп» 2012, Н.Нұрахметов,
К.Сарманова, К.ЖексембинаХимия
Оқулық.
Компьютер.
Бағалау дың критерийлік матрицасы арқылы бағалау.
Интербелсенді
тақта. А3
форматындағы қағаздар. Фломастерлер, Белгілегіштер.
Стикерлер
|
|
Тақырыбы:
«Сандық есептер»
Мақсаты:
Есептер шығару арқылы формулаларды, химиялық
қосылыстардың формуласын жаза білуге үйрену.
|
Жаңа тәсілдер:
“Белгісіз ғажайып” тапсырмасы
түрткі сұрақ,
кері бағыттау, сұрақ-жауап әдісі, топтық әңгіме, рөлдік, диалогтік оқыту,
Сыни тұрғыдан ойлау әдісі: «Көршіңмен
бөліс» тапсырмасы
«Мен құрастырушы» тапсырмасы
«Бағыттау парағы»
АКТ-ны қолдану: белсенді тақтада
формулалар
Оқыту формасы:
Топтық, жұптық, жеке, жаппай.
.
|
Барлық оқушыға:
Сергіту жаттығулары, топқа бөлу,
Бағыттау парағымен жұмыс Формулалар арқылы
есептер шығарады, анықтаманы тұжырымдайды
Кеңейтілген тапсырма:
есептер шығару
Талантты
және дарынды балалар есептерді шығармашылықпен орындау, өздері құрастыру
өмірмен байланыстыра алуы.
Әзірге кедергісі
бар балаларға:
Формулаларды жаттау жұмысы арқылы оқуға тарту.
Диалогқа қатысу. Өзара бағалау
|
Оқу үшін
бағалау:
Мұғалімнің
оқушы жұмысын қадағалауы.
Кері
байланыс, рефлексия, жұптарда өзара бағалау. Критерийлер арқылы бағалау.
Өзара және өзін-өзі бағалау парағы.
Оқушыларға
сабақ барысында кеңес беріп отыру.
Оқуды
бағалау:Қорытынды
бағаларды шығару
|
Химиялық
теңдеулерді құрастыра білуі, коэффициенттер қойып теңестіру химиялық
реакцияның типтерін бір- бірінен ажырата біледі және химиялық теңдеулер
бойынша сандық есептерін шығара алады
|
«Химия» 8 сыныпАлматы «Мектеп» 2012,
Н.Нұрахметов, К.Сарманова, К.Жексембина,
Белсенді тақтада көрсетілетін презентациялар,бағалау
парақтары,
флипчарт, маркер,
ресурстар,
бейне көрсетілім
|