Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыБатылдық пен өжеттілік Сабақ жоспары өзін-өзі тану

Батылдық пен өжеттілік Сабақ жоспары өзін-өзі тану

Скачать материал

            Бекітемін:                                                                Келісемін:

Мектеп директоры:                                               Директордың оқу ісі жөніндегі

Абеева С.Х                                                              орынбасар:  Реметова А.Қ                                              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Батылдық пен өжеттік

 

 

 

Мұғалiм: Аубакирова Алма Сеильбековна

Сынып: 4 «Б»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2017 жыл

 

 

Өзін-өзі тану» сабағының жоспары

Мектеп: Ақмола облысы, Целиноград ауданы, Талапкер ауылы, 

№3 Талапкер орта мектебі

Мерзiмі: 08.02.2017                                 №21

Тақырып:    Батылдық пен өжеттік

Мұғалiм: Аубакирова Алма Сеильбековна

Сынып: 4 «Б»

Оқушылар саны:

Құндылық: Қиянат жасамау                  

Қасиеттері: Қамқорлық жасау, мейірімділік, ешкімді ренжітпеу, көмек қолын созу

 

Сабақ мақсаты: Оқушылардың табиғатпен үйлесімділік, табиғатты аялау туралы түсініктерін кеңейте отырып, қиянат жасамау құндылығы туралы түсіндіру.

Міндеттері:

Білімділік:   Оқушылардың табиғатпен үйлесімділік, табиғатты аялау, мейірімділік көрсету  туралы түсініктерін кеңейте отырып, қиянат жасамау құндылығы туралы түсіндіру.

Дамытушылық: Оқушыларды қамқорлық жасау, мейірімділік, ешкімді ренжітпеу, көмек қолын созуға  баулу;

Тәрбиелік: сүйіспеншілікке, мейірімділікке, қамқорлыққа  тәрбиелеу;

Ресурстар:

(Музыка,құралдар, мәлiметтер)

Сабақ барысы:

1.      1.Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу.

Салеметсіздерме балалар бүгін біздің сабағымызға қонақтар келіп отыр.

5 Т –ны  сақтау.

     Тәртіп, Талап, Тыныштық, Тазалық, Татулық.

Баяу музыка қойылады. 

Сабақтағы  жағымды күйге ену   «Нұрға бөлену»

Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді тік ұстап, аяқ-қолыңызды  айқастырмаңыз. Көздеріңізді  жұмуды  өтінемін. Елестетіп көріңіз: Күн нұры төбемізден өтіп, денемізге барады. Нұр сәулесі сіздің бойыңызға тарай бастады. Оймен осы нұрды көзімізге түсіреміз. Көзіңіз нұрланып, нұрға бөленіп, көзіміз тек жақсылықты көреді. Нұрды  құлақтарыңызға  бағыттаңыз, тек жақсы сөзді естиді. Енді нұрды тілімізге бағыттайық. Тіліміз тек қана шындықты, жақсы  сөздерді  айтады. Енді  нұрды қолымызға түсіреміз. Қолымыз бүгін тек жақсы істер істейді, баршаға көмектеседі. Енді нұрды аяғымызға түсіреміз. Аяқтарыңыз  бүгін  тек қана жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Нұр бірте-бірте шұғылана бастады, жан-жағымызға сәуле шашты, сіздің денеңізден шығып осы нұрды отбасыңызға, достарыңызға, туысқандарыңызға бағыттаңыз. Осы нұрды бүкіл әлемге, барлық адамдарға, тірі жанға таралсын...... Олардың да жүрегі  нұрлансын. Ойша айтыңыз: «Мен нұрлымын» .... Нұр менің жүрегімде. Мен нұрмын. Енді осы нұрды жүрегімізге  ораналастырамыз. Оны осындай әсем қалыпта сақтаймыз. Жаймен  көзімізді  ашуға болады. Рахмет! 

        -   Оқушылар өз әсерлерімен бөліседі.

         - Әр оқушы өз ойын айтады

 

2.Үй тапсырмасын тексеру:

 оқулықтағы № 21, 96-98 беттегі

 «Қойшы Қаһарман»

  Қойылатын сұрақтар:

- Мәтінде не туралы айтылған?

-Қаһарман батырдың ержүрек батырлығын қандай іс - әрекетінен байқадыңдар?
-Қаһарман батырдың тағы қандай жақсы қасиеттері туралы айта аласыңдар?
-Өздеріңнің бойларыңда батылдық бар деп ойлайсыңдар ма?

-Батылдық, өжеттік көрсеткен кездерің болды ма?
-Батыл болу үшін не істеу керек деп ойлайсыңдар?

- Бұл қандай құндылық?

3. Дәптермен жұмыс

Дәптердегі  қарап, тексеру,  жасаған  жұмысына  баға беру.

 

Сабақ барысын талдау:

4.Дәйексөз:

       Батырға оқ дарымайды, 
       Батылға жау жоламайды.   

                                                       (Халық даналығы)

    Дәйексөзді  жадында  жақсы  сақтау  үшін  қыз балаларға 3 рет, ұл балалар 3 рет қайталайды.

-   Балалар,   дәйексөздің    мағынасын    қалай          түсінесіңдер?

Дәйексөзді  оқушылар дәптерлеріне  жазады.

 

5.Оқиға айту.

Мұғалімнің сыйы.

Қарлығаш пен дәуіт

(Ертегі)

            Қарлығаш жардың қуысына ұя салып, балапан шығарыпты. Анасы азық әкелуге кеткенде, балапандары шыдамсыздана күтумен болады екен..

  Бір күні қарлығаштың ұясына жылан өрмелеп бара жатады. Мұны көрген қарлығаш шыр-шыр етіп, балапандарына арашашы іздейді. Ұшып көкекке барады.

  Қарлығаш: «Көкек, маған көмек бере гөр, балапандарымды жылан жейін деп жатыр!» – дейді.

  - Бүркіт қонаққа шақырып еді, уақытым жоқ, – дейді көкек.

  Қарлығаш ұшып қарғаға келеді. – Қарғажан, маған көмек бере гөр. Балапандарымды жылан жегелі жатыр, – дейді жылап тұрып.- Қарға қарлығашқа бұрылып қарамастан: Мен үйленейін деп жатырмын, мазамды алма! – дейді маңғазданып.

  Қарлығаштың амалы таусылып, шырылдап ұшып келеді. Қарлығашқа дәуіт .- Улы жылан балапандарымды жұтпақшы болып, ұяма өрмелеп барады. -Олай болса, мені тезірек жеткіз, -дейді дәуіт. Қарлығаш қанатын тосады. Қарлығаш пен дәуіт көзді ашып-жұмғанша ұяға жетед

  Дәуіт ұяға жетіп қалған жыланға тап береді. Жылан сылқ етіп жерге құлап түседі.

  Дәуіттің ерлігіне сүйсінген қарлығаш онымен айнымас дос болады.

  Содан бері талай заман өтсе де, қарлығаш пен дәуіт бір ұяда тұрып, бірге өмір сүретін болған екен.

 

Сұрақтар:

1.      Балалар қарлығаш неге ренжіді?

2.      Дәуіт қандай іс-әрекет жасады?

3.      Дәуітті өжет деп айта аламыз ба?

4.      Адам өміріне қиянат жасамау әрекетін маңыздылығы қандай?

5.      Өздерің көмек қолын созу, мейірімділік танытқан кездерің болды ма?

 

6.Шығармашылық жұмыс

І топ: «Батырлар»

   ӨЖЕТ  сөзіне «5 жолды өлең»

ІІ топ: «Өжеттер»

Батыр бала арқалаған ел жүгін,

_____________________________

Отан үшін жау қолында жан қиды,

______________________________

Құндылықтарды көрсету.

ІІІ топ: «Қаһармандар»

Батыл өжеттерде болатын қасиеттері жазу.

ІҮ топ: «Ержүрек»

Жасырынып тұрып жүрген аймақты,

Қас дұшпанды батыр бала байрақты.

Өз ойларымен берілген өлең жолдарың  жалғастыру.

 

топтық жұмыс

7.Топпен ән айту.

 

Батыр бала Болтбек

Жасырынып тұрып жүрген аймақты,

Қас дұшпанды батыр бала байрақты.

Арыстанша арпалысып тайсалмай,

Жалғыз өзі жаудың күшін жайратты.

 

Қ-сы.

 

Ерлігіңді біледі ел,

Ұмытбайды сүйеді ел.

Батыр бала, батыр бала Болатбек.       2 рет

Батыр бала қырандай боп көрінер.

 

Батыр бала арқалаған ел жүгін,

Көрсетті де ұландардың ерлігін.

Отан үшін жау қолында жан қиды,

Сол үшінде ұмытпайды ел бүгін.

 

Қ-сы

 

Ерлігіңді біледі ел,

Ұмытбайды сүйеді ел.

Батыр бала, батыр бала Болатбек.         2 рет

Батыр бала қырандай боп көрінер.

 

Жасырынып тұрып жүрген аймақты,

Қас дұшпанды батыр бала байрақты.

Арыстанша арпалысып тайсалмай,

Жалғыз өзі жаудың күшін жайратты

 

Қ-сы

Ерлігіңді біледі ел,

Ұмытбайды сүйеді ел.

Батыр бала, батыр бала Болатбек.       2 рет

Батыр бала қырандай боп көрінер.

 

 

8 .Үй тапсырмасы.

Дәйек сөзді жаттау.

«Еңбексүйгіш пен Еріншек» ертегісін  оқу101-102 бет

 

 

9.Соңғы тыныштық сәтi.

Баяу музыка қойылады. 

Бүгінгі өткен сабақтан алған жақсы әсерлерімізді ойымызға түйіп, жүрегімізге сақтап алайық.

Сабақ аяқталды.

Сау болыңыздар.

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Батылдық пен өжеттілік Сабақ жоспары өзін-өзі тану"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по корпоративной культуре

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
