Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Другие методич. материалы / Бауыржан Момышұлы. "Ұшқан ұя", 2-сынып. Әдебиеттік оқу
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Бауыржан Момышұлы. "Ұшқан ұя", 2-сынып. Әдебиеттік оқу

библиотека
материалов



 Сабақтың  тақырыбы: Ұшқан ұя. Бауыржан Момышұлы
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік. Б. Момышұлының өмірі мен шығармашылығына тоқталу, мәтінді мәнерлеп, түсініп оқуға дағдыландыру. Мазмұнын, тақырыбы мен идеясын ашу, кейіпкер бейнесін терең таныту;
2. Дамытушылық. Тілін, сөздік қорын дамыту.
 3 . Тәрбиелік. Мәтіннің тәрбиелік мәніне назар аударту.
 Сабақтың  типі: Аралас сабақ
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың әдіс - тәсілі: түсіндіру, модульдік оқыту технологиясы, СТО әдісі, сөздік әдісі, көрнекілік әдісі, сұрақ - жауап, бақылау, іздендіру әдісі, проблемалық жағдаят.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер, нақыл сөздер.
1. Жеті атасын білмеген – жетесіз.
Пәнаралық байланыс: өзін - өзі тану, қазақ тілі

Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушылармен сәлемдесу ә) дайындығын қадағалау б) психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
а) әңгімені оқыту ә) мазмұнын айтқызу б) үй тапсырмасын қорытындылау.
Ата - әжеме хат.(мәтін)
1. Хатты жазып отырған кім?
2. Ол хат кімдерге арналған?
 3 . Хатты не үшін жазады?
Өткен тақырыпты халық даналығы арқылы жаңа  сабақпен  байланыстыру.
Ұяда не көрсең, ұшқанда соны ілесің.
Оқушылар, берілген мақалды қалай түсінесің? Мәнін ашыңдар.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
1) Нақыл сөздерді оқу.
Жеті атасын білмеген – жетесіз.
IV. Мақсат қою
Бүгінгі сабақтың мақсаты – мәтінді мәнерлеп түсініп оқуға дағдылану, мазмұнын меңгерту.
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:

1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
Бауыржан Момышұлы өмірі жайында түсінік беру.
Бауыржан Момышұлы 1910 жылдың 24 желтоқсанында Жамбыл облысы, Жуалы ауданы, Мыңбұлақ ауылында туған. Әкесі Момыш өз бетімен сауат ашқан, сол кездегі көзі қарақты адамдардың бірі болған. Ел арасында ағаш ұстасы және етікші, зергерлігімен танымал болатын. Бауыржан 3 жасқа келген соң анасы Рәзия қайтыс болады да, әжесі Қызтумастың қолында өседі.

2. Оқып, талдау.
Ұшқан ұя
- Мәтін не туралы?
- Жазушы ойын пайдаланып, нақыл сөзді құрастыр:
Ел тану деген -......
- Сызбаны толтыр.
Жеті ата ----------------------------- Сенің жеті атаң
Ата
Әке
Бала
Немере
Шөбере
Шөпшек
Немене

2. Сергіту сәті. Қазақтай қайсар елім бар
Кең байтақ мынау даламда.
Қарттарым - асыл қазынам
Өсиет айтқан ғаламға.

VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
1. Оқушыларға оқыту:
Іштей, дауыстап, тізбектей.
«Ең бастысы» ойыны
Мақсаты: Жылдам оқу дағдысы мен есте сақтау қабілетін дамыту, сауатты жазуға дағдыландыру.
Шарты: Мәтінді жылдам әрі мұқият оқу. Осы мәтінді оқу материалын сипаттайтын бір сөзбен, содан соң сөйлеммен сипаттау, артынан оның «құпиясын», яғни онсыз мәтін мағынасыз болатындай бір ерекшелігін табу.
3. Дәптермен жұмыс.
Сөздік жұмысы.
Ата тегіміз -
Баппен -
Араз -
4. Зертте.
1. Әңгіменің тақырыбы не?
2. Оқиға қайда өрбиді?
3. Мәтіннен табиғат құбылысын суреттеуді тауып оқыңдар.
«Еркін жауап» кезеңі.

Кестені толтыр.
Жазушының пікірі

Әкем маған ата тегіміздің аты - жөнін үйретуші еді.
Ал келген қонақ ең алдымен атымды сұрайтын. Содан соң менің жеті ата жөніндегі білімімді тексеретін.
Менің пікірім ----------------------------

Тұжырым кестесі.
Р/с Кейіпкерлер ---------------- Іс - әрекеті ----------- Адамгершілік қасиеті
1. Әкесі
2. Қонақтар
3. Бала Бауыржан

1. Қорыту.
«Тест - интервью»
Р/с Сұрақтар ------------------------------------ Оқушы жауабы
1 Ақсақалдар деген кім? ------------------------------- Қариялар, аталар.
2 Қымыз қай малдан алынады? ----------------------------- Жылқы малынан
3 Сәлемдесудің тағы қандай түрін білесіңдер? ----------------- Амансыз ба? Мал - жан аман ба?
4 Әдепті бала -(қандай бала?) ------------------------------- Арлы бала
5 «Қызарақтап» деген сөздің мағынасын аш. ------------ Ұялу
6 «Баппен» деген сөзді қалай түсінесің? --------- Асықпай

Сабақты Бауыржан Момышұлының нақыл сөздерімен аяқтау
1. Тексізден тезек артық
2. Халықтың ізгі дәстүрі – біздің ең асыл мұрамыз

VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Мәтінді мазмұндау. «Біздің үйдің салт - дәстүрлері» тақырыбында шағын мәтін жазу.




Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 14.04.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров604
Номер материала ДБ-031636
Получить свидетельство о публикации