Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Бастауыш сыныптарда сын тұрғысынан ойлау арқылы белсенділікті арттыру
«Сырдария» жалпы орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі:
Утегенова Гульжан
2 слайд
Оқушылардың ойлау қабілетін арттыру, сыни тұрғыдан талдауға бейімдеу, іскерлік дағдысын қалыптастыру.
Мақсаты:
Оқушыларды шығармашылыққа баулу, оқуға қызығушылығын арттыру, шешім қабылдай білуге бейімдеу.
3 слайд
Сабақ кезінде оқушылардың өзара және оқушы мен мұғалімнің арасында қатынастың мейлінше көп болуын оқытудың және білім берудің интерактивті әдісі деп атайды. Мұндай арақатынас әдетте қандай да бір проблемаларды шешу жолдары мен ұсынылған шешімнің қаншалықты көңілге қонымды екенін талқылау арқылы жүреді. Бұл жерде проблеманы шешу үрдісінің маңыздылығы кейде оның шешімімен де артықтау екенін ұғынған маңызды. Себебі, интерактивті әдістеменің мақсаты жай ақпарат беріп қоймай, оқушыларды өздігінен жауап іздеуге бейімдеу.
4 слайд
1.Дайындық
а) Оқушыларға әр түрлі тапсырмаларды орындату арқылы қандай ұғымдарды бекіту керектігін алдын ала анықтау арқылы тапсырманы таңдау;
ә) Тапсырманың құрылымы сіздің сыныбыңыздың деңгейіне сәйкес келуін анықтау;
в) берілген тапсырманы талқылату, балаларға түсініксіз жерлерді түсіндіру;
г) Топтың құрамын анықтау
д) оқушылар жұмыс істей бастайды ( мұғалім сыныптың соныңда күте тұрады);
е) топтардың жұмысын бақылау;
ж) шағын топтардағы талқылау барысының аяқталуы
з) түйін жасау қорытынды шығару
Жұмыс істеудің жалпы тәртібі:
5 слайд
1. Олардың айтқан пікірі үшін үнемі алғысыңызды білдіріңіз;
2. Олардың жауабы дұрыс емес деп айтпаңыз, мұның орнына басқа оқушылардың бұл пікірімен келісетіндігін немесе келіспейтіндігін сұраңыз;
3 Енжар оқушылардың пікірін жиі сұраңыз. Себебі кейбір оқушылар енжар көрінгенмен, басқаларға ұқсамайтын ерекше пікірлері мен ойлары болуы мүмкін;
Оқушылар өз ойларымен идеяларын еркін
айтуға ұмтылуы үшін, мұғалім келесі
әдісті қолдануға болады:
6 слайд
СЫН ТҰРҒЫСЫНАН ОЙЛАУ КЕЗЕҢДЕРІ
ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҚТЫ ОЯТУ
МАҒЫНАНЫ ТАНУ
ОЙ ТОЛҒАНЫС
7 слайд
Сын тұрғысынан ойлау – оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыра отырып,өз ойыңды еркін және зерттей отырып,тұжырым жасау.
Сын тұрғысынан ойлау – оқушы өз бетімен бірлесіп шығармашылық жұмыс жасау,ой қозғай отырып, өз ойымен өзгелердің ойына сыни қарап, естіген білген білімін талдап, тұжырым жасауға бағыттау.
8 слайд
9 слайд
10 слайд
І .Қызығушылықты ояту.
Үйрену процесі – бұрынғы білетін және жаңа білімді ұштастырудан тұрады. Үйренуші жаңа ұғымдарды, түсініктерді, өзінің бұрынғы білімін жаңа ақпаратпен толықтырады, кеңейте түседі. Сондықтан да, сабақ қарастырылғалы тұрған мәселе жайлы оқушы не біледі, не айта алатындығын анықтаудан басталады. Осы арқылы ойды қозғату, ояту, ми қыртысына тітіркенгіш арқылы әсер ету жүзеге асады. Осы кезеңге қызмет ететін “Топтау”, “Түртіп алу”, “Ойлану”, “Жұпта талқылау”, “Болжау”, “Әлемді шарлау” т.б. деген аттары бар әдістер (стратегиялар) жинақталған. Қызығушылықты ояту кезеңінің екінші мақсаты – үйренушінің белсенділігін арттыру.
11 слайд
ІІ.Мағынаны тану (түсіне білу)
Бұл кезеңде үйренуші жаңа ақпаратпен танысады, тақырып бойынша жұмыс істейді, тапсырмалар орындайды. Оның өз бетімен жұмыс жасап, белсенділік көрсетуіне жағдай жасалады.
12 слайд
ІІІ.Ой-толғаныс
Күнделікті оқыту процесінде оқушының толғанысын ұйымдастыру, өзіне, басқаға сын көзбен қарап, баға беруге үйретеді. Оқушылар өз ойларын, өздері байқаған ақпараттарды өз сөздерімен айта алады. Бұл сатыда оқушылар бір-бірімен әсерлі түрде ой алмастыру, ой түйістіру, өз үйрену жолын, кестесін жасау мақсатында басқалардың әр түрлі кестесін біліп үйренеді. Бұл үйрену сатысы – ойды қайта түйіп, жаңа өзгерістер жасайтын кезең болып табылады.
13 слайд
Әдебиеттік оқу
3 “б” класс
Утегенова Гульжан
14 слайд
Сабақтың тақырыбы:
«Шегіртке мен құмырсқа»
15 слайд
Оқушылардың ойлау қабілетін, тілдік,
сөздік қорын дамытып,
өздігінен жұмыс жасай білу дағдысын қалыптастыру.
Сабақтың мақсаты:
І.Білімділік:
Оқушыларға мысалдағы негізгі ойды
түсіндіріп, жаңа білімді меңгерту, ойын
жүйелі айтуға үйрету.
ІІ.Дамытушылық:
Оқушыларды эстетикалық тәрбиеге баулу,
еңбекқорлыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
ІІІ. Тәрбиелілік:
16 слайд
Сабақтың әдісі:
топпен жұмыс,
Венн диаграмма,
ассоциация,
бес жолды өлең,
рөлге бөліп оқу.
17 слайд
Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ
18 слайд
Сабақтың көрнекілігі:
Оқулық,
интерактивті тақта,
автор суреті,
өмірбаяны
19 слайд
Сабақтың барысы:
І. Қызығушылықты ояту
1.Жұмбақ суретті табу.
Өзі қара, шекілдеп,
секіреді, селкілдеп.
Бірі құяды,
Бірі жұтады.
Қылдай белі бүгілген,
Өзіненде жүгі үлкен.
20 слайд
Жазушы-
сатирик
1796 жылы, 2 ақпанда
Мәскеуде туылған
«Қасқыр мен қозы»
мысалының
авторы
Ұлты орыс
1844 жылы, 21 қарашада
Санк-Петербург қаласында
дүниеден озған.
Аудармашы
Ақын-
жазушы
Жазушы-
сатирик
21 слайд
1.Аудармашы, ақын А.Құнанбаев туралы .
Хронологиялық кестемен жұмыс.
Әндері бар
1845 жылы ,Шығыс Қазақстан облысы, Шын аты
Абай ауданында ,Шыңғыс тауында туылған Ибраһим
1904 жылы дүниеден
өткен
Бірнеше өлең
жинақтары бар
Қара сөздері бар
22 слайд
ІІ.Мағынаны тану.
1. «Шегіртке мен құмырсқа» мысалын мәнерлеп оқу.
2. Сұрақтармен жұмыс.
-Мысал не туралы айтылған?
-Жаздыгүні шегірткенің жағдайы қандай болды,
-жаз мезгілін қалай өткізді?
-Ол құмырсқаға неге келді?
-Құмырсқа шегірткеге не деді?
-Шегіртке қандай сылтау айтты?
3. Өлеңді оқушыға оқыту.
4. Рөльге бөліп оқыту.(Шегіртке, құмырсқа, автор)
5. Мазмұнын толық бір оқушыға айтқызу.
23 слайд
СЕРГІТУ СӘТІ
Ұзын мұртты құмырсқа
Келе жатты жұмысқа
Допты қойдым алдына
Оң жағына қарады,
Сол жағына қарады
Тау екен деп ойлады.
24 слайд
ІІІ.Ой толғаныс.
Шегіртке
Шырылдауық
Жәндік
Қара ала
түсті
Ән
салады
Өсімдіктерге
зиянын
тигізеді
Секіреді
Шөппен
қоректенеді
І топ. Шегірткеге ассоциация әдісін құру.
Шегіртке
Шырылдауық
Жәндік
Қара ала
түсті
Ән
салады
Өсімдіктерге
зиянын
тигізеді
Секіреді
Шөппен
қоректенеді
25 слайд
ІІ топ.«Шегіртке мен құмырсқаға»
венн диаграмма әдісін құру
Шегіртке
Құмырсқа
Ән салады
Шөппен
қоректенеді
Өсімдіктерге
зиянын
тигізеді
еңбекқор,
қызыл, қара,
илеуі бар,
ұзын мұртты
Жәндік
26 слайд
ІІІ топ.Құмырсқаға бес жолды
өлең жазу.
1.Құмырсқа.
2.Кішкентай, қызыл.
3.Еңбектенеді,жүреді, қимылдайды .....
4.Құмырсқа шегірткені илеуіне кіргізбеді.
5.Жәндік.
27 слайд
2. Абай атаның
«Еңбек етсең ерінбей,
тояды қарның тіленбей»
мақалымен қорытындылау.
28 слайд
V Бағалау.
V Бағалау.
29 слайд
VII Үйге тапсырма.
Мысалды жаттау,
суретін салу.
VII Үйге тапсырма.
Мысалды жаттау,
суретін салу.
30 слайд
Тыңдағандарыңызға рахмет.
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 661 168 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Утегенова Гульжан Акбаровна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Мини-курс
4 ч.