Инфоурок Информатика КонспектыБекітемін: Пәні информатика Сыныбы 6 «А» «Ә» «Б» Күні 10.12-14.12 2016 ж Сабақтың тақырыбы: Модельдің түрлері: Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға модель ұғымы, модельдеу және модельдеудің кезеңдері жайлы ақпарат беру. Оқушыларға модель

Бекітемін: Пәні информатика Сыныбы 6 «А» «Ә» «Б» Күні 10.12-14.12 2016 ж Сабақтың тақырыбы: Модельдің түрлері: Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға модель ұғымы, модельдеу және модельдеудің кезеңдері жайлы ақпарат беру. Оқушыларға модель

Скачать материал

Бекітемін:

Пәні    информатика     Сыныбы 6 «А» «Ә» «Б»      Күні 10.12-14.12 2016 ж

Сабақтың тақырыбы: Модельдің түрлері:

Сабақтың  мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға модель ұғымы, модельдеу және модельдеудің кезеңдері жайлы ақпарат беру. Оқушыларға модельді қандай топтарға жіктеуге болатынын жеткізе білу, объектінің ақпараттық және графикалық  модельдерін құрастыра алуға, айырмашылықтарын ажырата білуге үйрету.

Тәрбиелілік: Оқушыларды тиянақтылыққа,шапшаңдыққа,жылдамдыққа үйрету.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау,есте  сақтауқа білетін дамыту.

Сабақтыңтүрі: аралассабақ.

Сабақта қолданылатын көрнекі-құралдар: компьютер,интерактивті тақта,оқулық.

Сабақөтубарысы:

І Ұйымдастырукезеңі:

                                      А) Оқушылармен сәлемдесу.

                                      Ә) Оқушыларды түгендеу.

                                      Б) Назарын сабаққа аудару.

ІІ Үйтапсырмасынсұрау.

 1.Тіркестік өрнек дегеніміз не?

2.Жолдық тұрақты деп  нені  айтамыз?

3.Тіркестік өрнектерде қандай амалдар қолданылады?

 ІІІ Жаңасабақтүсіндірмесі:

Модель дегеніміз – нақты объектіні,процесті немесе құбылысты ықшам әрі шағын түрдебейнелепкөрсету.

Модельдеу – объектілерді,процестерді немесе құбылыстарды зерттеу мақсатында олардың моделін(макетін) құру.

Түпнұсқаның өзін зерттемей оның моделін құрудың қандай пайдасы бар деген заңды  сұрақ туындайды. Біріншеден, модельдеу арқылы шын мәнінде жоқ немесе бұрын болып жойылып кеткен  объектіні  зерттеуге болады. Модельдеу үшін  уакыт  ешкандай  кедергі  келтірмейді. Белгілі деректерге сүйене отырып, гипотеза немесе ұқсастық  әдісі мен  өте  ерте замандағыжағдайлар мен табиғиапаттарды модельдеуге болады.Екіншіден, түпнұсқаның  қасиеті мен өзара әсері орасан зор болуы мүмкін. Кейбір жағдайда адамды қызықтыратын объектінің бір қасиетін зерттеу  үшін, оның бірқатар қасиетін ескермей жасаған модельдер түпнұсқаға қарағанда оның   қасиетін   зерттеуде  тиімдірек  болады.

Модельдерді қасиеттеріне қарай мынадай  топтарға  жіктейді:

1.Қолданылу аймағы.

2.Модельде уақыт факторын ескеру.

3.Білім саласынақарайтоптау.

4.Модельді көрсетутәсілінеқарайтоптау.

Қолданылуаймағынақарай модель не үшін және қандай мақсатқа қолданылады деген сұраққа  жауап беру мақсатында  оқу,тәжірибелік,ғылыми-техникалық,ойын,имитациялық  тәрізді топтарға   жіктеледі.

 

 

 

 

Сабақты бекіту:

 1.Модель дегеніміз не?

Модельдеу кезеңдері нешеге  бөлінеді?

Уақыт факторы бойынша модельдер нешеге бөлінеді?

Жеке озық  оқушыларға   тапсырма беру: Өтілген тақырыптардан сұрақтар құрастырып.іздену.

Үйгетапсырма беру: § 13 оқу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бекітемін:

Пәні  информатика   сыныбы 8 «А» «Ә» «Б» «В»  Күні  15.12-21.12.2016 ж

Сабақтың мақсаты: Мәтіндерді графикалық режимдеу процедуралар

 Программаны ықшам, сапалы дамыту. Оқушылардың математикалық моделдер туралы түсініктерін  тереңдеу.

Программа бойынша графикалық нәтижелерді экранға шығарудың эстетикасын сақтау.

  Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Оқытудың интер белсенді әдісі

Сабақтың типі: жаңа  сабақ түсіндіру, практикамен байланыстыру.

Қолданылатын көрнекіліктер: интерактивті тақта, электронды оқулық, Турбо Паскаль бағдарламасы, үлестірме  қағаздар.

Сабақтың барысы:

Сабақтың өту барысы:

Оқушыларды ұйымдастыру

Үйге берілген тапсырманы тексеру

Жаңа тақырыпы түсіндіру

Тапсырмаларды орындау

Сабақты бекіту

Оқушыларды бағалау

Үйге тапсырма беру

 Графикалық режим адаптерлері.

Экранға ақпарат шығару үшін бейнеадаптер және бейнемонитор деген екі модуль қолданылады.

1-модуль . Бейнемонитор н/е дисплей электрон-сәулелік түткішеден немесе сұйық кристаль тақтадан тұрады және оған мәтін мен графикалық бейнелер шығарылады. Дисплей теледидар сияқты экрандағы бейнені сеундына 25 рет өзгертіп тұрады. Бұл жылдамдықты адам көзі сезбейді де экраннан табиғи қозғалыстарды көреміз. Бейне экранда кішкене нүктелер (пиксель) жиынтығынан тұрады.

Экрандағы нүктелердің қатар және биіктік бойынша нүктелер саны бейнеадаптердің жұмыс режіміне байланысты болады.

2-модуль. Бейнеадаптер – экранды басқаратын микросхемалық болок. Екі бөліктен: электрон-сәулеліәк түтікше (CRT контроллер) және бейнебуферден (видеопамять) тұрады. Қазіргі адаптерлерде бұған қоса графикалық контроллер бар.

Поцедура – негізгі программада жиі қайталанатын шағын программа (ішкі программа-көмекші алгоритм –подпрограмма)

Функция – белгілі бір әрекетті ғана орындайтын Паскалдағы дайын, бірмақсатты шағын программа. Мысалы: Sin(x) х –санынынң синусын шығаратын программа.

Экран өлшемдері.

Графикалық процедуралар мен функциялар.

1)    Ақапаратты жаңа терезде шығару үшін CRT модулы қолданылады. (CRT — Cathode Ray Tube Display – Электрон-сәулелік түтікше) Жазылуы USES CRT;

мысалы:

program mmm;

usescrt;

begin

write(‘Акпарат жана терезеге шыкты ‘);

end.

Мұндағы USES- программада CRT кітапхана сынан процедура шақырылатынын білдіреді.

2) Графикалық GRAPH кітапханасынан процедура шақыруүшін сипаттау бөліміне (VAR-дыңалдында) USES GRAPH; деп көрсету керек. График сызуда CRT кітапханасынанда процедура пайдаланатын болсақ

USES GRAPH, CRT; деп жазу керек.

3) Геометриялықобъектілерсалупроцедуралары

Нүктесалу – PutPixel(x,y:integer; color: word)

Мұндағы: x,y – нүктекоординаттары, color –бояуы, word –типі.

Мысалы:

program risunok;

Uses Crt, Graph;

 Var Dv, Mv, i : Integer;

Begin

Dv:=Detect;

InitGraph(Dv, Mv, »);

 for i:=1 to 200 do

PutPixel(i,200,Red);

CloseGraph;

ReadLn;

End.

Прог.аты;

Проц.шақыратын кітапханаашу;

Берілгендертипінанықтау;

Басы

Граф.режімдіалғашкөрсету

(инициализация.);

1-ден 200-ге дейінқайталау;

і,200 коорд.б/шанүктесалу.бояуықызыл;

Граф.режімді жабу;

<enter>-дібасқаншапрог.тоқтаптұрады;

Соңы.

Түзусызық салу: line(x1,y2,x2,y2:integer);

Берліген (х,у) нұктегедейінсызу: lineto(x,y:integer);

Ағымдағынүктеденбастапdx,dyөсімшеменсызу: LineRel(dx,dy: integer);

Сызық  қалыңдығын ескеріп үлгі бойынша сызу: SetLineStyle(t,p,th: word);

Мұндағы: t –сызықтүрі, p –сызықүлгісі, th –сызыққалыңдығы. (оқулық 177 бет).

Тіктөртбұрыш салу:

Мысал: Алдынғыпрограммаға 4-бұрыш қосыптолықтырайық

program risunok;

Uses Crt, Graph;

Var Gd,Gm: Integer;

Begin

Gd:=Detect;

InitGraph(Gd, Gm, »);

Rectangle(250,150,350,450);

CloseGraph;

ReadLn;

End.

Прог.аты;

Проц.шақыратын кітапхана ашу;

Берілгендер типін анықтау;

Басы

Граф.режімді алғаш көрсету

(инициализация.);

Көрсетілген коорд.б/ша 4-бұрыш салу;

Граф.режімді жабу;

<enter>-дібасқаншапрог.тоқтаптұрады;

Соңы.

 Үйгетапсырма .

1 Экран бетіне желкенді кеме салатын программа жазыңдар.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Бекітемін: Пәні информатика Сыныбы 6 «А» «Ә» «Б» Күні 10.12-14.12 2016 ж Сабақтың тақырыбы: Модельдің түрлері: Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға модель ұғымы, модельдеу және модельдеудің кезеңдері жайлы ақпарат беру. Оқушыларға модель"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инженер по охране окружающей среды

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
