Инфоурок Дошкольное образование Рабочие программыБейнелеу өнері "Мен кемпірқосаққа қонаққа келдім" мектепалды даярлық сыныбы

Бейнелеу өнері "Мен кемпірқосаққа қонаққа келдім" мектепалды даярлық сыныбы

Скачать материал

2-ҰОҚ. Мен

 Бейнелеу өнері

 

 

Кемпірқосаққа «қонаққа

 

 

 

 

келдім»

 

 

 

 

(сюжетті)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күні:

Педагогтің аты-жөні:

 

 

 

 

 

 

 

Сынып/топ:

Қатысқандардың саны:

 

Қатыспағандардың саны:

 

 

 

 

 

 

 

 

ҰОҚ-нің оқу

0.1.3.1. Негізгі және қосалқы, жылы және суық түстерді ажырату.

 

мақсаттары

0.2.2.1. Жұмыс барысында жұмыс орны мен құралдарды ретке

 

 

келтіру, материалдарды үнемдеп жұмсау.

 

 

 

 

 

 

Күтілетін нәтижелер

Барлық тәрбиеленушілер:

 

 

 

• негізгі түстерді ажыратады, жылы және суық түстерге бөледі;

 

 

• дәстүрлі емес сурет салу тәсілдерін меңгереді;

 

 

• жұмыс орнын таза ұстайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

Көпшілік тәрбиеленушілер:

 

 

 

• қосалқы түстерді ажыратады, «нұқу» тәсілімен сурет салу

 

 

технологиясын қолданады;

 

 

 

• сюжетті сурет жасайды;

 

 

 

• материалдарды тиімді жұмсайды.

 

 

 

 

 

 

 

Кейбір тәрбиеленушілер:

 

 

 

• сызықтарға дәстүрлі емес сурет салу тәсілімен фактуралық етіп

 

 

береді, түстен-түске бірқалыпты ауысуды қалыптастырады;

 

 

• суретті сюжет бойынша әңгімемен толықтырады.

 

 

 

 

 

 

Тілдік мақсаттар

Дағдыларды дамыту.

 

 

 

• оқу міндетін және оған қол жеткізу ұмтылысын түсінеді;

 

 

• түс гаммасын ойға сәйкес анықтайды;

 

 

• шығармашылық үдеріс барысында мүмкіндіктер ауқымын

 

 

талқылайды;

 

 

 

• қорытынды нәтижені болжайды;

 

 

• табиғи құбылыстарды қиялына қарай иллюстрациялайды.

 

 

Көптілділік: түс цвет – color.

 

 

 

 

 

 

 

Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:

 

 

• кемпірқосақ, жылы және суық түстер, негізгі және қосалқы түстер,

 

 

палитра, сюжетті сурет.

 

 

 

 

 

 

 

Талқылауға арналған сұрақтар:

 

 

Кемпірқосақ дегеніміз не?

 

 

 

Түстер кемпірқосақта қалай орналасады?

 

 

Түстер қандай реңдерге бөлінеді?

 

 

 

Қай түстер негізгі болып табылады? Қосалқы түстер ше?

 

 

Палитра не үшін керек?

 

 

 

Сюжетті сурет дегеніміз не?

 

 

 

 

 

 

Бастапқы білім

Спектрдің негізгі түстері туралы түсінігі бар, олардың үйлесімін

 

 

суретте қолданады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жоспар

 

 

 

 

 

 

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

 

 

 

 

 

 

 

I.Оң көңіл күй

(Ұ) Сабақта оң көңіл күй қалыптастыру.

Музыкалық

 

қалыптастыру.

Музыкалық сүйемелдеумен педагог өз

 

сүйемелдеу.

 

 

қалауы бойынша ақындардың өлеңінен үзінді

 

0–1 минут

оқиды.

 

 

II. Өмірлік тәжірибені

(Ұ) Педагог балалардан бүгін не

Кемпірқосақтың

 

бейнесі бар 2–3

 

жандандыру. Мақсатты

салатындарын біліп/білмейтіндігін сұрайды.

 

сюжетті сурет.

 

тұжырымдау.

(Кемпірқосақ). Кемпірқосақтың бейнесін

 

 

 

 

түрлі иллюстрацияларда көрсетеді.

 

 

2–5 минут

Оған қонаққа барып, оның түстері туралы

 

 

 

көбірек білуді ұсынады.

 

 

 

 

 

 

III. ҰОҚ-нің тақырыбы

(Ұ) Әліппе-альбомдағы материалмен

Әліппе-альбом.

 

 

 

бойынша жұмыс

жұмыс.

 

 

6 – 25 минут

Педагог балалардан кемпірқосақтың

 

 

 

аспанда қашан пайда болатындығын біліп/

 

 

 

білмейтіндігін сұрайды. (Жазда, жауыннан

 

 

 

кейін.) Кемпірқосақ түстерінің әрқашан

 

 

 

да белгілі бір ретпен (қызыл, сарғылт,

 

 

 

сары, жасыл, көгілдір, көк, күлгін)

 

 

 

орналасатындығын нақтылайды.

 

 

 

(Ж) Түстерді жылы және суық реңдерге

 

 

 

бөлуді ұсынады. Ақ және қара түстердің

Палитра, қылқалам,

 

 

кемпірқосаққа жатпайтындығын

 

 

гуашь.

 

 

нақтылайды. Балаларға түстердің негізгі

 

 

 

 

 

(қызыл, сары, көк) және екінші түстерге

 

 

 

бөлінетіндігін түсіндіреді. Негізгі түстерді

 

 

 

палитрада араластыруды ұсынады.

 

 

 

Мысалы: жұптағы бір бала сары түсті,

 

 

 

екіншісі көк түсті алады, артынан бір түске

 

 

 

араластырады. Балалар қандай түстердің

 

 

 

пайда болғанын әңгімелейді.

 

 

 

(Ұ) Сергіту сәті

 

 

 

Аспанда найзағай ойнап тұр ( саусақтарын

 

 

 

жұмады және ашады),

 

 

 

Көзіңді жұм! (көздерін алақандарымен

 

 

 

жабады, сосын ашады),

 

 

 

Жаңбыр өтті, шөптер жалтырап тұр,

 

 

 

(саусақтарымен үстелді соғады),

 

 

 

Кемпірқосақ шықты (ауада жарты шеңбер

 

 

 

салады).

 

 

 

(Ұ) Қауіпсіздік ережесі

 

 

 

Педагог гуашьпен жұмыс істеу ережелерін

 

 

 

еске салады. Жұмыс барысында жұмыс

 

 

 

орны мен құралдарды таза ұстауды,

 

 

 

бояумен үнемдеп жұмыс жасауды және оны

 

 

 

қылқаламның ұшымен алуды ескертеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Ұ, Ө) Жұмыстың орындалу технологиясы

 

 

 

 

Жұмысты сатылай орындау ретін түсіндіреді.

 

 

 

 

Әліппе-альбоммен жұмыс.

 

Әліппе-альбом.

 

 

 

Жұмысты бастамас бұрын «нұқу»

 

 

 

 

 

Жалпақ қылқалам,

 

 

 

тәсілімен сурет салудың негізгі ережелерін

 

 

 

гуашь, суы бар

 

 

 

еске түсірейік (қатты жартылай құрғақ

 

 

 

төгілмейтін стақан,

 

 

 

қылқаламмен толықтыру): Су түсті ауыстыру

 

 

 

қағаз майлықтар.

 

 

 

кезінде ғана пайдаланылады, бояуға

 

 

 

 

 

 

 

 

 

батырмас бұрын қылқалам майлықтың

 

 

 

 

көмегімен құрғатылып сүртіледі. Сурет салу

 

 

 

 

кезінде қылқалам қағаз бетіне қатысты қатаң

 

 

 

 

түрде тік тұрғызылады. Гуашь қағазға бір

 

 

 

 

қимыл арқылы, былайша айтсақ, «нұқу»

 

 

 

 

арқылы түсіріледі. Кемпірқосақ жартылай

 

 

 

 

шеңбер түрінде бейнеленеді.

 

 

 

 

 

Ешбір жағыс жасалмайтындығын

 

 

 

 

 

ұмытпаңдар. «Нұқу» ғана орындалады.

 

 

 

 

Кемпірқосақты салғаннан кейін балаларға

 

 

 

 

сюжет, яғни табиғат, гүлденген алқап, өзен,

 

 

 

 

тау, т.б. салу ұсынылады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV. ҰОҚ-нің

 

(Ұ, Ө) Кемпірқосақ галереясы

 

Балалардың

 

 

 

жұмыстарын

 

қорытындысы.

 

ұйымдастырылады. Балалар өз жұмыстарын

 

 

орналастыруға

 

Рефлексия.

 

талқылайды. Сюжет туралы әңгімелейді.

 

 

арналған стенд,

 

 

 

Педагог тәрбиеленушілерден өз жұмыстарын

 

26–30 минут

 

әліппе-альбом.

 

 

бағалауды сұрайды:

 

 

 

 

 

 

 

 

Кімге өз жұмысы ұнады?

 

 

 

 

 

Салғысы келген затты сала алды ма?

 

 

 

 

 

Сенің ойыңша, жұмыс мұқият, жақсы

 

 

 

 

 

орындалды ма, әлде онша емес пе?

 

 

 

 

 

Не жүзеге аспады?

 

 

 

 

 

Кімнің суреті ең көп ұнады? Неліктен?

 

 

 

 

Педагог балалардан кемпірқосақ түстерінің

 

 

 

 

жолақтарын көрсетуін ұсынады: сары түс –

 

 

 

 

өте тартымды, қызықтырарлық; күлгін түс –

 

 

 

 

тартымды емес, жабырқанқы.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Бейнелеу өнері "Мен кемпірқосаққа қонаққа келдім" мектепалды даярлық сыныбы"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Противопожарный инженер

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
