Тақырыбы:
Менің туған
жерім
|
Мектеп:
Ақсу қаласы, №4 орта мектебі
|
Күні,айы:
8.02
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Амаргала Б.С.
|
1-сынып
|
Сабаққа
қатысқан оқушылар саны:
|
Сабаққа
қатыспаған оқушылар саны:
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
1.1.4.1
мұғалімнің көмегімен тыңдаған материалды кім, не туралы екенін түсіну.
1.2.2.1.
Сурет бойынша 2-3 сөзбен өз ойын білдіру.
1.3.4.1.
Мұғалімнің көмегімен мәтіннің мазмұны немесе иллюстрация бойынша қарапайым
(кім?, не?, қандай?, неше?) сұрақ қоя білу.
1.5.2.1.
Әріп пен дыбысты ажырата білу,төл дыбыстарды дұрыс айту.
1.5.2.2.
Мұғалімнің көмегімен қ әрпі кездесетін сөздерді дұрыс айту және жазу.
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық
оқушылар:Өзінің
қайда тұратынын айта алады және Қазақстандағы екі үлкен қала туралы айта
алады. Тақпақтың мазмұнын түсінеді, қ дыбысын таниды, дұрыс
дыбыстайды, жаза алады, қ дыбысы кездесетін сөздер қатарын айта алады.
|
Оқушылардың
басым бөлігі: Тақырып бойынша белсенді лексиканы қолдана алады,
тақырып бойынша өзара тілдесе алады, қ дыбысын меңгереді.
|
Кейбір
оқушылар: Өздерінің
туған жері туралы қосымша ақпарат бере алады, қ дыбысы кездесетін
сөздер қатарын толықтыра алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар
орындай алады:
Сұрақтарға
жауап береді. Дәптерлеріне керекті сөз жазады.
|
Пəнге
қатысты сөздікқор мен терминдер:
Туған
жер, менің, сен қайда тұрасың?, мен ...тұрамын.
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Сен қайда тұрасың?
|
Ишара:
Оқушыларға
көмек көрсету, «жарайсың», «бәрекелді» деген сияқты сөздермен оқушыларды
қолдап отыру.
|
Алдыңғы
оқу:
|
«Кел,
қайталайық».Саяхат модулі
Бұл
суретте нелер бар?
Мынау
не? Қандай көлік?
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Жоспарланған
жұмыс
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы(2-5
минут)
|
Сабақтың
басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.
Оқушылармен
амандасу, түгендеу.
Сәлеметсіңдер
ме, балалар!
-Балалар,
бүгінгі сабақта сендерді көріп, танысқаныма қуаныштымын!
«Шаттық
шеңбері» әдісін өткізу. Мұғалім балалармен бірге, барлығы бір-бірімен еркін
қарым-қатынас жасайтын шеңбер жасайды. «Шаттық шеңберінің» педагогикалық мәні
- әрбір бала өзіне таныс үлкен достық шеңберіне қабылданғанын сезінеді, өзіне
сенімі артып және өзгелердің де сеніміне ие болады.
«Мен елімді сүйемін» тренингі
1.Егер
сенің досың бар болса, көршінің басын сипа;
2. Егер
сенің анаң бар болса, өз басыңды сипа;
3.Егер
сен, әкеңді жақсы көрсең көршіңді құшақта;
4. Егер
сен мектепті жақсы көрсең, аяғыңды топырлат;
5.Егер
сен Отанымызды, Қазақстанымызды жақсы көрсең, алақаныңды соқ!
Дыбыстық
жаттығулар:
Же-же-же – әже, рік-рік-рік– өрік, ғаш-ғаш-ғаш – ағаш.
Өткен
тақырыпты қайталау.
Бұл не?
Саған не ұнайды? Суретке қарап,
Жарты сыңарын тауып ал .
|
Доп
|
Сабақтың
ортасы (6-40
минут)
|
2. Жаңа сабақ. Стоп кадр.
Видео арқылы Астана қаласы туралы білу.
-Мынау
не?
-Мынау қарындаш.
-Қарындашпен не саламыз?
-Сурет саламыз.
Жақсы, енді тақтаға көңіл аударамыз.
Ой шақыру.
Суреттерде ағаш, тау, алма берілген,осы
суреттерді сиппаттап өлең жаттау .
- Мынау не?
-Бұл ағаш?
-Қандай ағаш?
-Әдемі, жасыл ағаш.
-Мынау не?
-Алма?
-Қандай алма?
-Қызыл алма.
-Мынау не?
-Бұл тау.
5-тапсырма.Ал енді тақтаға назар аударайық.
Жап - жасыл ағашы,
Қып - қызыл алмасы.
Ақ басты тауы бар-
Алматы қаласы.
Бұл қандай қала?
Бұл Алматы қаласы.
Балалар Алматы қаласы, Алмабектің туған жері.
Жаңа сөздермен танысу.
Туған
жер – родная земля
Менің
туған жерім – моя родная земля
Сенің
туған жерің – твоя родная земля
Тұрамын
- живу
Тұрасың
-живешь
(сөздерді хормен қайталау)
2 –
тапсырма.
«Менің туған жерім - Қазақстан. Мен Қазақстанда тұрамын.» деген сөйлем
үлгілермен танысады. Оқушылар өздерінің Қазақстанда тұратындарын айта алуды
үйренеді.
«Доп» сөздік ойыны.
Менің туған жерім – Қазақстан.
Мен Қазақстанда тұрамын. Сен қайда тұрасың?
«Адасқан әріптер» Кеспе әріптерден «Қазақстан» сөзін жинау.
Жазылым. Балалар Қазақстан сөзінің бірінші әріпі қандай?
Қ дыбысы кездесетін сөздер қатарын меңгереді.
Оқушылар кім?, не?, қандай?, неше? сөздеріне қандай сұрақтар қоятынын
үйренеді.
(МК, Ұ) Дәптердегі
тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған
білімдерін бекіте түседі.
|
Видео
Презентация
Аудиодиск
6.2.2.
Доп
Кеспе
әріптер, музыка
Сурет
тер
|
Сабақтың
соңы( 41-45мин)
|
Рефлексия
Бүгінгі
сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау.
Түсінбедім
Сұрағым бар Түсіндім
(Қ)Сабақты
қортындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Оқушылар
сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын,
не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.
|
|
|
|
|
|
|