Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Доп. образование / Другие методич. материалы / "Кері байланыс түрлері " мұғалімдерге арналған әдістемелік жоспары

"Кері байланыс түрлері " мұғалімдерге арналған әдістемелік жоспары


  • Доп. образование

Поделитесь материалом с коллегами:

Дайындаған

Бастауыш сынып мұғалімі: Қапанова Ж.А

Шығыс Қазақстан облысы, Аягөз қаласы

Тақырып:

 Сабақтағы кері байланыс

Мақсат:

Мұғалімдердің оқушыларға білім беруіне тиімді кері байланысты ұйымдастырудың техникаларын қолдануға үйренуі

Күтілетін нәтиже:

  Мұғалімдер сабақтағы кері байланыс жайлы, оның классификасиясы, әдістері жайлы мәліметтермен таныс болады.

  • Кері байланысты жүргізу мақсатын түсінеді

  • Кері байланыс пен рефлексияны ажырата алады

Түйінді идеялар:

Оқыту мен оқудағы жаңа әдістер арқылы табысты оқытуға қол жеткізу. Сабақтағы кері байланыс, оның түрлері, әдістері.

Қолданылатын материалдар:

 А4 парақтары, стикерлер, интерактивті тақта, маркер, қалам.

Power Point бағдарламасында дайындалған презентация

Оқыту әдістері:

АКТ

Сыни тұрғыдан ойлай оқуға үйрету

1. Диалог

2. Жеке жұмыс

4. Топтық жұмыс

Дереккөздері:

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді оқыту жөніндегі нұсқаулық

Интербелсенді әдістемені ЖОО-да қолдану мәселелері /А.Әлімов/

Мұғалімге арналған нұсқаулық 

Эпиграф

Өмірдегі көп мамандықтардың ішінде жан-жақты білімділікті, икемділікті, шеберлікті, ерекше шәкіртжандылықты, мейірімділікті қажет ететін мамандық та – ұстаздық мамандық. Олай дейтінім, мұғалім еңбегі біріншіден, адамзат қоғамы тарихында жинақталған ғылым негіздерінен білім беруге тиіс болса, екіншіден, үнемі шәкірттерімен қарым-қатынаста болып, білсем, үйренсем деген бала арманы мен оның сырлы тағдырына басшылық етуді мойнына алған маман.   Ұстаз атана білу, оны қадір тұту, қастерлеу, арындай таза ұстау - әр мұғалімнің борышы. Ол - өз кәсібін, өз пәнін, барлық шәкіртін, мектебін шексіз сүйетін адам. Ұлы ағылшын ағартушысы Уильям Уорд: Жай мұғалім хабарлайды, Жақсы мұғалім түсіндіреді, Керемет мұғалім көрсетеді, Ұлы мұғалім шабыттандырады,- дейді.

Өткізілетін

жұмыс

Мұғалімнің іс-әрекеті:


Тыңдаушылардың іс-әрекеті

Ынтымақтастық атмосферасын құру


  • COFFEE-BREAK әдісі арқылы топтау. Тыңдаушыларға түрлі-түсті ыдыспен кофе ұсынылады. Әрбір тыңдаушыға жылы шыраймен ұсыну.


  • «Кофейная палочка» әдісі бойынша мақтау сөздер айтуларын сұраймын.


  • Топ жұмысының алтын ережесін шығару



Екі топқа бөлінеді Тыңдаушыларға енді кофелерін өз туыстарымен бірге ішу ұсынылады. Бұл топтау мұғалімдер арасында жылы қарым-қатынас қалыптастыруға тиімді.

Қатысушылар бір-біріне мақтау сөздер айтады.

Қатысушылар топ ережесін ұсынады: Уақытты тиімді пайдалану, тыныштық сақтау, сөзді бөлмеу, кезектесіп сөйлеу, әр топ өзінің топ басшысын сайлау.

Теориялық білім беру

Кері байланыс туралы ұғыммен таныстырамын: «Сабақтағы кері байланыс» презентациясы


Қатысушы түртіп алып отырады

hello_html_m4f7510c9.gif

   «Миға шабуыл»

 hello_html_532a9dc6.jpg

 

   


Практикалық білім қалыптастыру



Сергіту сәті










Кері байланыс


hello_html_135c2d99.jpg





Бағалау



Рефлексия


hello_html_me5b40b0.gif

Топтық жұмыс № 1

-Қалай ойлайсыздар, сабақтағы кері байланыс деген не?

-Кері байланыстың мақсаты не?

-Кері байланыстың қандай түрлерін білесіздер?

-Қандай әдіс — тәсілдері бар?


Топтық жұмыс № 2


Екі топқа дайын сабақ жоспарларын беремін.

- Бұл сабақта кері байланыстың қандай түрін қолданған тиімді? деген сұраққа жауап аламын


«Көңілді күн» биімен

Топтық жұмыс № 3

«Т» кестесі

Интербелсенді әдістер

Қалай қолданады?

Стикердегі диалог


«Ыстық орындық»


«Аквариум» әдісі


Тақтадағы қойған сұраққа оқушы-ар стикермен жауап беріп отырады.

«Ыстық орындыққа» отырған оқу-шы қойылған сұраққа жауап береді.

Ортаға шыққан бала тақырып бойынша өз білгенін қалдырады.

Рефлексия мен кері байланыстың айырмашылықтары туралы айтып өтемін.


«Бәрі менің қолымда»

Әр саусақтың – өзінің орны /позициясы/ бар, солар бойынша өз ойларыңызды айтасыздар.

Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызық

Сұқ саусақ – маған қиын болды

Ортаншы саусақ – маған жеткілікті болмады

Төртінші саусақ – менің көңіл күйім

Бесінші саусақ – менің ұсынысым


Топ жұмыстарын формативті бағалау



«Тазалық» ойыны түрінде бүгінгі жұмыс туралы ойларын білемін .







Қатысушы екі топ кластер жасайды, диалогқа түседі, талқылайды.

Зерттеу жұмысында кері байланыстың оқу үлгерімін арттыру үшін қалай әрекет етуіміз қажеттілігі туралы пікір айтылады.



Тыңдаушылар бұл жұмыс түрлерін көріп, өз ойларын ортаға салады, пікірлеседі. Олар топ ішінде ақылдаса келе, кері байланыс түрлерін анықтайды, оны практикада қалай қолданатындарын көрсетеді.


Қатысушылар сергіп бой жазады

Берілген кестеге кері байланыс түрлерін және оның қолдану әдістерін талқылайды




hello_html_m1ae948e5.gif



Қағаз бетіне өз қолының суретін салып, алған әсерлерімен бөліседі.

Қатысушылар бүгінгі жұмыстан алған әсерлерін, сезімдерін, көңіл-күйлерін бейнелейді, суреттейді. 


Қатысушы екі топ бір-бірін бағалайды


Чемодан  - қоқыс жәшігі - еттартқыш

Құрметті әріптестер, «Бүгінгі тақырыптан мағлұмат алдым, оны сабағымда қолданамын» десеңізер, чемоданға салыңыз-дар , «Бұл жұмыс түрі маған ұнамады керек емес, артық дүние» болса қоқыс жәшігіне салыңыздар. Ал «Кері байланыс туралы ішінде әлі оқуым керек, ізденемін» десеңіздер еттартқышқа салыңыздар. 



Автор
Дата добавления 15.11.2016
Раздел Доп. образование
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров97
Номер материала ДБ-352768
Получить свидетельство о публикации


Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх