Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Иностранные языки / Другие методич. материалы / Билингвальный урок (английский, испанский языки) 9 класс

Билингвальный урок (английский, испанский языки) 9 класс


  • Иностранные языки

Документы в архиве:

6.78 МБ 09_mis_ojos.mp3
95.65 КБ 7.pdf
17.32 КБ La salud es ante todo.docx
1.23 МБ
50 КБ

Название документа La salud es ante todo.docx

Поделитесь материалом с коллегами:

La salud es ante todo

  1. Ejercicio fonetico:

  1. El que de prisa vive, de prisa muerte.

  2. Es peor el remedio que la enfermedad.

  3. La salud es ante todo.

  4. El tiempo es el mejor medico.

  5. El tiempo todo lo cura.

  6. Donde entra el aire y el sol, no entra doctor.

  7. A grandes males, grandes remedios.

  8. Dios que da la llaga, da la medicina.

  1. Comunicando

  • A cuantos estamos?

  • Estamos a 29 de enero.

  • Que dia de la semana es hoy?

  • Hoy es miercoles.

  • Que tiempo hace hoy?

  • Hace buen tiempo (hace frio, hace mal tiempo, nieva)

  • Quien falta?

  • Falta … .

  • Por que no esta … en clase?

  • no esta en clase porque esta mal(enfermo(a)), esta resfriado(a).

  1. Vocabulario (llenar esquema)

Salud

Partes de cuerpo Sintomas Remedios

Brazo, boca, cabeza, codo, costilla, corazon, cuello, dedo, espalda, estomago, garganta, mano, nariz, oreja, pie, pierna, rodilla, piel, pecho, vientre; catarro, tos, fiebre, resfriado, indigestion, estar inconsciente, cansancio; tirita, aspirina, pastillas, gotas, jarabe, antidepresivos, calmante, venda.

Completar oraciones ( Que es esto?):

  1. La parte exterior del oido es la … .

  2. Para comer utilizamos la … .

  3. Tenemos cinco en cada mano, son las … .

  4. Con ellos andamos, son las … .

  5. Cubre la cabeza, puede ser rubio, moreno, largo, corto. Es el … .

  6. Esta entre la cabeza y el hombre, el es … .

  7. Lo utilizamos para oler. Es la … .



Поделитесь материалом с коллегами:



hello_html_bfadd65.png

hello_html_m5933fe39.pnghello_html_5c3945b2.png

Поделитесь материалом с коллегами:

Билингвальный урок (английский, испанский языки) 9 класс.


Данный урок включает в себя активизацию различных коммуникативных умений учащихся: понимание устных и письменных текстов, чтение, письмо.


Учитель: Мурашева Елена Владимировна, МБОУ г. Иркутска СОШ №19

Класс: 9

Длительность урока: 40 минут

Тема: «Здоровье лучше богатства»

Тип урока: комбинированный

Дидактическая цель: создать условия для совершенствования навыков понимания иноязычной речи учащимися, изучающими разные иностранные языки.

Цели по содержанию:

1.Образовательная:

Развивать учебно-организационные и специальные умения и навыки,

эрудицию и расширение кругозора.

2.Воспитательная:

способствовать воспитанию уважения к культуре стран изучаемого языка и толерантного сознания;

формировать культуру интеллектуального труда;

способствовать формированию у уч-ся интереса к предмету.

3.Развивающая:

развивать чувство языковой догадки.

развивать умение выбора из множества - установление смысловых связей;

развивать психические функции: мышление, память, внимание, восприятие.

Материал для повторения: ЛЕ названия частей тела, симптомов, лечения болезней.


Средства обучения: раздаточный материал, музыкальное сопровождение для песни «Mis ojos».


Структура урока:

  1. Орг. момент.

  2. Целеполагание и мотивация.

  3. Основной этап

Актуализация опорных знаний и умения восприятия иноязычной речи на слух;

Восприятие и осмысление пройденного материала;

Проверка и закрепление усвоенных знаний.

  1. Этап подведения итогов. Информация о домашнем задании и выставление оценок.

  2. Рефлексия.







Ход урока:


  1. Hello, everybody! Nice to see you! Hola a todos! Encantada de verle!

Today we’ve got an unusual lesson - we are going to speak English and Spanish. Use your language knowledge, be active and participate in our lesson. Work together and share your skills.

  1. Imagine, you are English students and you are learning Spanish.

At our lesson we are going to listen to the Spanish song, revise the vocabulary connected with the theme “Health”, read the text how to treat different diseases and doctor’s advice how to be healthier, have a practice of communication.


  1. I think keeping health is very important for everyone. “Health is above wealth” – wise people say. (in Spanish – “La salud es ante todo.”) We should take care of our health. I am sure you are quite well and ready to work.

Let’s begin with the phonetic exercise (ejercicio fonetico). Listen to me and repeat after me. Escuchen y repetan los refranes!


Well done!

  • How are you?

  • How do you feel?

  • Are you in a good mood?

When people meet in Great Britain, they greet each other using the phrases “Good morning! / Good afternoon! / Good evening!” How do people say in Spain? (“Buenos dias! / Buenas tardes!”) People in Spain and in Great Britain wish each other good health. How do people communicate? Let’s do the second exercise – ask and answer questions in Spanish. Hagan las preguntas y respondan les!


And now what words of health do you know?

Que palabras de salud sabeis? Vamos a llenar la esquema!

Use these words to complete the sentences. Completen las oraciones, por favor!

(Students do exercises).


Let’s listen to the song “Los ojos”. It was sung by the Mexican group “Mana”. At first look at the text of the song. You can see some words are missed. The task is – to listen to the song and add the words.

Escuchen la cancion y pongan las palabras que faltan!

Answer the questions. Contesten las preguntas!


And now listen the dialogue and read it in pairs, please. Escuchen el dialogo y lo lean en parejas, por favor.


What domestic medicine do you know? Let’s read the text to find out the sentences true or false. Lean el texto y contesten verdadero o falso.


  1. Your homework is to do exercise 2 - to write down your answers to the questions. La tarea de casa es – preparen ejercicio 2 – anotar las respuestas a las preguntas.

  2. The lesson comes to the end. Now let’s make a conclusion. What have we discussed during the lesson? What useful and interesting information have you known? Was it difficult for you to speak Spanish? I wish you strong health for many years! Thank you for your work. The lesson is over.









































Автор
Дата добавления 18.02.2016
Раздел Иностранные языки
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров89
Номер материала ДВ-466720
Получить свидетельство о публикации
