Инфоурок Биология КонспектыБиология "Құстардың көбеюі және дамуы" (7-сынып)

Биология "Құстардың көбеюі және дамуы" (7-сынып)

Скачать материал

Сыныбы

7 сынып

Сабақтың тақырыбы

Құстардың көбеюі және дамуы.

Сілтеме

7сынып биология оқулығы .Алматы «Атамұра» 2007 жыл.

Мақсаты

Құстардың жылдық тірішілік цикілі мен маусымдық құбылыстары, ұрпақтарына қамқорлық жасауы,ұя салуы және қайтуы туралы білімдерін толықтыру.Дара жынысты,іштей ұрықтанатыны туралы, жорғалаушылармен көбейюіндегі ұқсастықты түсіндіріп,білім беру. Тауық жұмыртқасының құрылысын зерттеу.Салыстыру,есте сақтау,ойлау қабілеттерін дамыту. Қамқорлыққа,құстарға көмек көрсетуге тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдері

Топтық жұмыс, ми шабулы,ЖИК СО,электронды оқулық,зертханалық жұмыс.

Нәтижесі

Сабаққа қызығушылықтар артады,құстардың тірішілігі туралы білімдерін толықтырады.Құстардың дара жынысты,іштей ұрықтанатыны туралы және жорғалаушылармен көбейюіндегі ұқсастығын түсінеді және білім алады.Жауапкершілікті сезінеді,түсінтіруге тырысады.Сыйластық қарым-қатынас артады.Тауық жұмыртқасын зерттеп танысады.

Көрнекілігі

Жапыстырма қағаздар,бейнеролик,электронды оқулық,мәтін (жик со әдісіне пайдалануға арналған),тауық жұмыртқасы шикі және піскен күйінде. Бағалау парағы.

Сабақтың барысы

Сындарлы оқыту бағдарламасы бойынша 7 модулді ықпалдастыру.

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Модуль

1. Бейне ролик көрсету

3 мин




Ынтымақтастық атмосфера орнату мақсатында құстар жайында жағымды бейнеролик көрсету.

Оқушылар бейнероликті тамашалай отырып жылулық,қамқорлық сезімдерге бөленеді және сабаққа қызығушылықтары артады

1.Оқуды басқару және көшбасшылық.

2.Топтық жұмыс

3 мин






Оқушыларды топқа бөлу.Әр топқа шар ішінде жасырынған нөмерлерді, шарды жару және нөмерлерді бөліп алу,алған нөмерлері бойынша топқа бөліну керектігін түсіндіреді.


Әр топқа бір шардан таратылады,бір мезетте шарлар жарылып,нөмерлер бөлісіп алынады және сол алған нөмерлері арқылы топқа бөлінеді.Әр топ құстар туралы мақал-мәтел айтады.

.Оқуды басқару және көшбасшылық.

3.Ми шабулы

8 мин


















Топ болып келесі топ оқушыла рына үй тапсырмасы бойынша сұрақтар дайындау керектігін және топқа келген сұрақтарға бірлесе отырып жауап беретіндерін айтып түсіндіреді. 5-сұрақтан және уақытты тиімді пайдалану ескертіледі.

Оқушылар тез үй тапсырмасынан

5 –сұрақ дайындап,келесі топқа береді (1-ші топ 2-шіге,2- 3-ке,3-4ке т.б.)Сұрақтарға жауап берерде топ мүшелері толық қатысуын топ басшысы қадағалауы тиіс. Сұрақ-жауап парақтарын топ нөмерін жазып мұғалімге тапсырады.

Жас ерекшеліктеріне байла нысты оқыту. Сыни тұрғыдан ойауға үйрету.

4.Элект ронды оқулық

3 мин

Электронды оқулықты тыңдап,құстар туралы білімдерін толықтыра отыру ұсынылады.

Электронды оқулықты тыңдап,құстар туралы білімдерін толықтыра түседі.

АКТ –ны пайдалану.


5. Жик со

15 мин


Мәтінді 5 топқа оқушы санына, деңгейіне байланысты бөліктерге бөліп дайындап келеді және топта отырған оқушыларға білдірмей әр оқушыға өз деңгейлеріне байланысты мәтін бөліктерін таратады.


Оқушылар топта өз мәтіндерін оқиды әр топтағы 1-ші нөмерді алған оқушылар 1-ші топқа 2ні алғандар 2-ші топқа т.б.бөлініп топтасадыда қолдарындағы мәтін бөлігін талдайды,түсінеді.Содан топтарына оралып әр оқушы мәтіннің өз бөігін тобындағы басқа оқушыларға кезектерімен түсіндіреді.

Диологтік әдістің

Оқыту және оқудағы жаңа тәілдер.


6.сергіту сәті 1мин

Сергіту сәтін ұйымдастырады.

Оқушылардың барлығы қатысады.




7.Зертхана лық жұмыс



11 мин










Зертханалық жұмыс тақырыбы: тауық жұмыртқасын зерттеу екендігін және зертханалық жұмысқа тауық жұмыртқасын пісіріп әкелгендерін тексереді және орындалуын түсіндіреді.

Әр топқа жайпақ ыдысқа шикі жұмыртқаны жарып,салып апарып қояды,және салыстырып (суретпен,піскен жұмыртқаларымен) танысады.

Оқушылар зертханалық жұмыс дәптерлеріндегі тапсырмаларды орындаумен бірге, қолдарындағы піскен жұмыртқаны тексеріп зерттейді. 1-ші қолдарындағы піскен жұмыртқадан сыртқы пішінін бақылап қарайды ерекшеліктерін анықтайды, содан жарып қанша қабаттан тұратынын көріп біледі,атқаратын қызметін түсінеді.

Піскен және шикі жұмыртқаларды салыстыра отырып тауық жұмыртқасын зерттейді.

Дарынды және талантты балаларды оқыту.


8.Үйге тапсырма беру және қорытынды бағалау

1 мин

Үйге құстардың пайда болуы туралы материал жинап келу.Интернеттен,қосымша әдебиеттерден т.б.

Топтар бір-бірін бағалайды.Тақтада топтың түстері бойынша түс қалташасы болады әр оқушы мықты деген топқа өз дауысын яғни сабақ басында алған жүрекше қағаздарына өз аттарын жазын салады.

Оқыту үшін және оқу үшін бағалау.

















Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Биология "Құстардың көбеюі және дамуы" (7-сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Микробиолог

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
