Инфоурок / Биология / Другие методич. материалы / Биологиялық прогреске жетудің жолдары.
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Законы экологии», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 21 ОКТЯБРЯ!

Конкурс "Законы экологии"

Биологиялық прогреске жетудің жолдары.

библиотека
материалов

Күні:_____________ Сыныбы: 11 Пәні: Биология

Сабақтың тақырыбы :  Биологиялық прогреске жетудің жолдары.
Сабақтың мақсаты: Органикалық дүние эволюциясының бағыттарын қарастыру, А.Н.Северцовтың ұсынған сызбанұсқасын түсіндіру.

Сабақтың міндеттері:    

1. Білімділік: өсімдіктер мен жануарлар эволюциясы туралы білімді кеңейту, ароморфоз, идиоадаптация, дегенерация ұғымдарын түсіндіру.

2.Тәрбиелік: өзара сыйластыққа , адамгершілікке  тәрбиелеу, пәнге қызығушылығын арттыру.

3.Дамытушылық : оқушылардың дүниетанымын кеңейту арқылы «жеке тұлға» қалыптастыру.

Сабақтың типі:  аралас сабақ.

Сабақтың формасы:  жеке, жұптық, ұжымдық  жұмыс түрлері .

Пәнаралық байланыс: тарих, география 

Сабақтың әдістері :  

1.«Ой қозғау» — нені білеміз?

2. «Іздену» — нені білгім келеді?

3. «Ой дамыту» — танымды дамыту

4. «Ой қорыту» — нені білдік.

Сабақтың көрнекілігі : 

1.Интерактивті тақта (слайдтар, сызбалар).

2. Компьютер.

3. Оқулық. 

Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру:

а) ұжымдық әрекет,

ә) санитарлық-гигиеналық ережелерді  сақтау әрекеті,

б) қауіпсіздік техника ережесін сақтау әрекеті,

в) оқушы назарын аудару, сабақ жоспарымен таныстыру:

Сабақ 4 кезеңнен тұрады: 1.«Ой қозғау» — нені білеміз?

                                                2. «Іздену» — нені білгім келеді?

                                                3. «Ой дамыту» — танымды дамыту

                                                4. «Ой қорыту» — нені білдік.

2. «Ой қозғау» — үй тапсырмасын сұрау:

а) жалпылама сұрау

б) жеке сұрақ-жауап.

1.Гомологтық мүшелер дегеніміз не?

2. Құрылысы мен шығу тегі әр түрлі, бірақ ұқсас қызмет атқаратын мүшелерді қалай дейміз? Мысал келтіріңдер.

3. «Іздену» —  интерактивті тақтаны пайдалана отырып, көрнекі түрде жаңа сабақты  түсіндіру.

 

              

 

Жаңа сабаққа кіріспес  бұрын , берілген сызбанұсқаға  қарап, кестені толтырыңыз:

Бұрыннан білемін

«+»

Мен үшін жаңалық

« !»

Түсінбедім

«?»

Кейбір ақпаратпен    келіспеймін

«-»

 

 

 

 

 

 Мұғалімнің сөзі:

- Прогресс және регресс терминдерін тарих, экономика сабақтарында жиі пайдаланамыз.Дамудың прогрессивті , регрессивті түрлері деген термин биология саласында да пайдаланылады. Бүгін біз, осы даму түрлерін эволюциялық тұрғыдан қарастырамыз.бейімделушілік, түрлер саны, таралу аймағы(ареалы).

Сіздер қалай ойлайсыздар , табиғатта прогресс тиімді ме, әлде регресс тиімді ме?

( прогресс)

Биологиялық прогресске жету жолдары қандай деген сұрақ туады. Бұл сұраққа орыс ғалымы А.Н.Северцов жауап берді. 

    4. «Ой дамыту» жаңа сабақты пысықтау.

     1.Тұқымды өсімдіктер: ашық және жабық тұқымды. Ароморфоз?

Жел арқылы тозаңдану, тұқым, гүл, жеміс пайда болды

2.Псилофитерден қырықжапырақтектестер( папоротник),қырықбуындар, плаундар пайда болды. Осы өсімдіктердегі ароморфоздарды ата?

- Тамыр, жапырақ.

3.Тырнада қандай идиоадаптация қалыптасқан? Бүркітте ше?

ртүрлі ортада тіршілік ету сүтқоректілердің түрліше идиоадаптациялануына әкелді.

4.Дегенерация деген не?

-Дегенерация   биологиялық  прогреске ұшыраудың үшінші жолы. Тіршілік ету ортасының қарапайымдануына байланысты, кейбір мүшелер жойылады.

 

Биологиялық прогресс

Биологиялық регресс

Ароморфоз

Идиоадаптация

Дегенерация

Палеонтология

Анатомия

Эмбриология

Гомологиялық мүшелер

Аналогиялық мүшелер

Эволюция бағыттары

Эволюция жолдары

Эволюциялық ғылымдар

Заңдылық нәтижелері

 

 

Тақтадағы мына терминдерге және олар қандай топтарға жататынына назар аударыңыздар!

Содан соң тақтадан ол кестені алып тастаймын.Ал сіздер алдарыңыздағы параққа биологиялық диктант орындаңыздар, ол үшін мен бір құбылыс сипаттамасын оқимын, сіздер анықтамасын жазасыздар.

1. Омыртқалы жануарларда жақ сүйектің пайда болуы.(Ароморфоз)

2.Жануарлардағы бүркеніш рең.( Идиоадаптация)

3.Жыландардың аяқтарының болмауы.(Дегенерация)

4.Ақбөкендердің саны мен таралу ареалының азаюы.(Регресс)

5.Көбелек пен құстың қанаты.( Аналогия)

6.Інжугүлдің тамырсабағы, картоптың түйнегі, пияздың пиязшығы.Бұл не?(Гомология)

 5. «Ой қорыту» жаңа сабақты әрі тарауды қорытындылау.

 6. Оқушы  біліміне бағалау парағын пайдалана отырып баға қою.

Рефлексиялық үлестірме .

Сабақ соңында үлестірмедегі қажетті графаға «+» белгісін қойыңыз.

РАХМЕТ!

Оқушының аты-жөні

Тақырыпты толық меңгердім

Тағы да пысықтауды қажет етемін

Көп нәрсені түсінбедім

 

 

 

 

 

 

         7. Үйге тапсырма беру.

1.§ 24 оқу.

2. А.Н.Северцовтың ұсынған сызбанұсқасы бойынша өсімдіктер мен                      жануарлардағы эволюциялық процестерді құрастыру.




Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 18 октября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
