Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Конспекты / Бір айнымалыс бар теңсіздіктер жүйесіе шешу

Бір айнымалыс бар теңсіздіктер жүйесіе шешу


  • Математика

Название документа #U0411#U0456#U0440 #U0430#U0439#U043d#U044b#U043c#U0430#U043b#U044b#U0441#U044b #U0431#U0430#U0440 #U0442#U0435#U04a3#U0441#U0456#U0437#U0434#U0456#U043a#U0442#U0435#U0440 #U0436#U04af#U0439#U0435#U0441#U0456#U043d #U0448#U0435#U0448#U0443.docx

Поделитесь материалом с коллегами:

 
Сабақ  тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу.
Мақсаты: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу алгоритмін білу, бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін құрып, оның шешімдерінің жиынын сан аралығында белгілей және жаза білу дағдысын қалыптастыру.
Күтілетін  нәтиже: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесіндегі теңсіздіктердің ортақ шешімін таба біледі.
Сабақ түрі: жаңа білімді игерту сабағы
Әдіс-тәсілдер: жұптық, топтық, ЖИГСО
Сабақ көрнекілігі: топ ережесі, бағалау критерийі, сұрақтар, смайликтер, қажетті құралдар
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру :        /3 мин/
Жағымды психологиялық ахуал тудыру үшін шаттық шеңберге тұрғызып математикалық жаңылтпаштар айтқызамын. Түрлі-түсті жетондардың артында жазылған математикалық терминдер арқылы  топқа бөлемін.
Қызығушылықты ояту   /7 мин/
Жаңа тақырыпты жариялау. Сабақ тақырыбымен таныстырып, сабаққа мақсат қоюға шақырамын.
Ой қозғау сұрақтары:
Біз не білеміз?
1. Қандай сан аралықтарын білесіңдер?
2. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік деп қандай теңсіздікті айтады?
3. Мәндес теңсіздіктер деп қандай теңсіздіктер аталады?
4. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің шешімі дегеніміз не?
5. Теңсіздіктер мәндес теңсіздіктерге қалай түрлендіріледі?
6. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу үшін не істеу керек?
Кесте толтыру
Слайдта
 көрсетілген сызбадан екі сан аралығының қиылысу аралықтарын атап шығу.
«Мағынаны ажырату» /15 мин/
Оқушылар оқулықтан жаңа тақырыпты оқып, бір-біріне түсіндіреді.
1-мысал:
2-мысал:
3-мысал:
4-мысал:
Әр топ бір мысалды қарастырып, тақтаға түсіндіріп жазады. Оқушылар бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу алгоритмін қорытып шығарады.
Оқулықпен жұмыс:
№ 15766 № 1577

Оқушылар жұппен есептерді шығарады. Әр есепке топтан бір оқушыдан шығып тақтаға жазады.
Cергіту сәті.       /2 мин/
Көрсетілген қимылдарды қайталап билеу
«Ой-толғаныс» /12 мин/
«Математикалық лото» ойыны. Топ лото ойнау арқылы түскен есепті шығарады.
3. Тік төртбұрыштың ені 4 см, оның периметрі 20 см-ден кіші. Тік төртбұрыштың ұзындығын бағалаңдар.
4. Берілген бүтін сан мен сол санның -ін қоса, 10-нан үлкен сан шығады. Егер сол саннан оның -ін азайтса, 5-тен кіші сан шығады. Берілген бүтін санды бағалаңдар.
5. х-тің қандай мәндерінде бөлшек дұрыс бөлшек болады:
Үйге тапсырма беру  /1 мин/
Бағалау /3 мин/
Топтағы бағалаушы оқушының пікірін тыңдау.
Рефлексия /2 мин/

Көңіл күйлеріне сәйкес смайликтерді тақтаға ілу.

 



Название документа #U041a#U04e9#U0440#U0441#U0435#U0442#U043a#U0456#U0448#U0442#U0456#U043a #U0442#U0435#U04a3#U0434#U0435#U0443#U043b#U0435#U0440 #U043c#U0435#U043d #U043e#U043b#U0430#U0440#U0434#U044b#U04a3 #U0436#U04af#U0439#U0435#U043b#U0435#U0440#U0456.docx

Поделитесь материалом с коллегами:

Көрсеткіштік теңдеулер мен олардың жүйелері
Сабақ тақырыбы: Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Оқушыларға көрсеткіштік теңдеу ұғымын және оны шешу тәсілдерін үйрету, көрсеткіштік теңдеулер мен есептер шешу дағдыларын қалыптастыру
Дамытышулық:Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін,таным белсенділігін арттыру, оқушы практикамен ұштастыруға тез шешім қабылдай білу мақсатында өз білімін нақты көрсете алуға дағдыландыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды өз ойын айта білуге, ұжымдық ауызбіршілікке баулып, өзбетімен еңбектенуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа білім беру
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивтік тақта, слайдтар,оқулық,карточкалар.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру. Сабақты іс-әрекет туралы аңыздан бастайын.(аңызды айту)
Қалай ойлайсындар, жігітке не істеу керек еді? Сол затты алу. Міне, сендерге де бүгін сабақта білім алып, оны практикада қолдану керек.
Алдарында нұсқаулар жатыр.1. сабақ мақсаты
2. саб.қорытындылау
3. бағалау парағы. (толтыру қажет)
II.Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақ-жауап, 
III.Жаңа сабақты түсіндіру.
Сабақтың тақырыбы: көрсеткіштік теңдеулер
Эпиграфы: Теңдеу-барлық математикалық сезамдарды ашатын алтын кілт.
Поляк математигі: Станислав Коваль
Енді біраз ойланып, тақырыпқа қарап, қандай сұрақтарға жауап алғыларын келетінін айтындар,№1 нұсқау.:
Еске түсірейік:1. Теңдеу деген не?
2. Теңдеуді шешу?
3. Теңдеу түбірі деп нені айтады?
4. Теңдеудің қандай түрлерін білесіндер?
Тақтада теңдеу түрлері.

Осы теңдеулердің қайсыларын білесіндер?
Ал мына теңдеулердің айнымалысы қай жерде орналасқан (дәреже көрсеткішінде)
Қорыта айтқанда, осы теңдеулер-көрсеткіштік теңдеулер
Дәптерлеріне тақырып жазайық, және көрсеткіштік теңдеулерге анықтама беріп көріндер. (оқушы)
Анықтаманы дәптерге жазу
Көрсеткіштік теңдеулерді шешу тәсілдері: Теңдеу шешімдерімен беріледі. Анықтау керек, қандай тәсілмен оларды шешкен.
2^(х+2)=64, 
2^6=64, онда
2^(x+2)=2^6,
x+2=6,
x=6-2,
x=4.
Тексеру: 2^(4+2)=64,
64=64.
Жауабы: х=4

9^х-4∙3^х-45=0 ,
9^х=(3^2 )^х=3^2х=(3^х )^2 (дәреженің қасиеті)
онда,келесі теңдеу түрінде жазамыз
(3^2 )^х- 4∙3^х-45=0,
Енді 3^х=t ,t>0 ,
t^2-4t-45=0,
t1= 9, 
t2= -5 ( бөгде түбір, өйткені t > 0),
3^х=9,
3^х=3^2,
х=2.
Тексеру: 9^2-
4∙3^2-45=0,
0=0. 
Жауабы: х =2.

3^(х+1)-
2∙3^х=9,
3^х∙3-
2∙3^х=9, (дәреженің қасиеті)
3^х∙(3-2)=9, 
3^х∙1=9,
3^х=9, 
3^х=3^2, 
х=2.
Тексеру: 3^(2+1)-
2∙3^2=9,
9=9.
Жауабы: х =2.


Бір негізге келтіру тәсілі
Жаңа айнымалы еңгізу
Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару
Ежелгі грек ақыны Нивей-математиканы көрші адамның шығарып отырғанына қарап, білуге болмайды деген.
Онда сендерге мынадай жұмыс: шешу тәсілдері бойынша теңдеулерді топтастыру.
Жұбымен ауыстырып тексеру.
Тақырыпты бекіту: 
Топпен жұмыс: Теңдеудің шешу тәсілдерін анықтап, теңдеулерді шешу.
Теңдеудің түбірлері: 3,16,11,4
Келесі слайдта адамның физиологиялық жағынан уақытты қалай жоспарлау керегі туралы нұсқау
Күнделікті өмірде шаманың өзгеру жылдамдығы шаманың өзіне пропорционал болатыны бізге мәлім. Осы процестерді формуламен көрсетуге болады. Бұл бізге физика курсынан белгілі.
Көрсетк. функцияның өмірде кездесу жағдайлары туралы мәліметті тындайық.( оқушы)
ҰБТ тапсырмаларынан есептер қарастыру
Үй жұмысы: оқулықтан№200, №205 (көрсеткіштік теңдеулердің өмірде қолдану туралы мәлімет)
Сабақтың қорытындысы: №2 нұсқау бойынша.
Мен бүгін сабақта...
Сабақты аяқтау алдында эпиграфқа қайта оралсақ. Мен сендерге, әр қайсыларын осы өмірде кез-келген есікті ашатын өз алтын кілттерінді табуындарына тілектеспін. 



Название документа #U04ae#U043b#U0433#U0435#U0440#U0456#U043c#U0456 #U0442#U04e9#U043c#U0435#U043d #U043e#U049b#U0443#U0448#U044b#U043b#U0430#U0440#U043c#U0435#U043d #U0436#U04b1#U043c#U044b#U0441 #U0436#U043e#U0441#U043f#U0430#U0440#U044b.docx

Поделитесь материалом с коллегами:

Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс жоспары
Үлгерімі нашар немесе үлгермейтін оқушылармен жұмыс істеу

Еңбекке жарамдық:

  • қызметті түрлендіру

  • кабинетті желдету (проветрить)

  • серпініс кезеңін өткізу

  • қажеттілік және жеткіліктілік қағидасын ұмытпау

Үлгерімі нашар балалармен атқарылатын жұмыс түрлері:

  • жеке жұмыс карточкасы

  • тесттер

  • өзгертілген тапсырмалар

  • тренажер-карточкалар

  • шығармашылық тапсырмалар

  • ақпарат-карточкалар

  • есептің шешім үлгілері бар карточкалар

  • конспект-карточкалар

Мұғалімдерге! Ұстамдылық алгоритмі:

1. Баланың психологиялық дамуы бойынша не білу қажет:

  • түсіну (жолдары - кинестетикалық (дене қозғалысы мен мимика), есту, көзбен көру)

  • назар аудару (ерікті, еріксіз)

  • ес, зерде (вербальды, вербальды емес Вербальды қарым-қатынас -. тіл (есту) арылы байланыс, вербальды емес - қимыл тілі)

2. Әр баланы түсініп, қабылдауға ұмтылу

3. Сабақта еркіндік және қолайлы орта қалыптастыру

4. Не көрсету қажет:

  • дұрыс талап етушілік

  • шексіз сабырлық

  • әділ қатаңдық

  • оқушының мүмкіндіктеріне сенім

5. Оқушының позициясына тұру

6. Мысқылшылдыққа жол бермеу

7. Еркін диалог жүргізе білу

8. Вербальды емес қарым-қатынасты (тірегіш сигналдар, суреттер, таблицалар, схемалар, жоспарлар) қолдану

9. Сөздіктермен және басқа нықтама материалдармен жұмыс істеуге үйрету

10. Оқытуда не қолдану қажет:

- Алға озып оқыту

- Топпен атқарылатын жұмыстардың әр түрлері

- Өзара тексеру, өзін өзі тексеру

- Сабақта блок-конспекттерді қолдану

11. Оқу материалын тиімді бөлу (қиыны - алдында!)

12. Сабақ материалын көп рет қайталап, бекіту

13. Қызметтің алгоритміне тырысы

Үлгерімі нашар оқушылармен жұмыс істегенде төмендегі ережелерді сақтау қажет:

  • Оқушыға тосын сұрақ бермеу, тез жауап беруді талап етпеу, оқушыға ойланып, дайындалуына уақыт беру.

  • Жауапты ауызша емес, жазба түрінде талап еткен дұрыс.

  • Ауқымды, көлемі үлкен, әр-түрлі, күрделі материалдарды қысқа мерзімде игеруін талап етуге болмайды. Ол материалды ақпаратқа байланысты бөліп беру.

  • Бұндай оқушыларға жаңа тақырып бойынша жауап беруін талап етуге болмайды. Үйде дайындалуға мүмкіндік беріп, келесі сабақта сұраған жөн.

  • Жауап сұрап, ынталандыру арқылы оқушының өзінің күшіне, біліміне деген сенімін арттыру. Бұл сенімдік оған емтихан, бақылау жазған кезде көмек етеді.

  • Оқушы жауапты дайындап жатқан кезде.

Балалар нені түсінеді, неден нәтижесі бар, не қолдарынан келеді, соны жақсы көреді. Кез келген бала жақсы баға алғысы келеді. Сыныптастары мен мұғалімнің көмегімен алғашқы жетістіктерге жетуі өте маңызды. Мұғалім шын жүректен баланың көрсеткіштеріне қуанғанын көрсете білуі керек. Оған қалай жетуге болады?

Бұл жағдайда деңгейлеп оқыту әдісісіз нәтижеге жету мүмкін емес.

Деңгейлеп оқыту әдісін сабақтың әр кезеңінде қолдана аламыз:

  • тақырыпты бекітуде

  • үй тапсырмасын тексерерде

  • өзіндік жұмыста.

Деңгейлеп оқытуда дидактикалық материалдар қолдануы көзделеді:




Автор
Дата добавления 14.02.2016
Раздел Математика
Подраздел Конспекты
Просмотров96
Номер материала ДВ-453434
Получить свидетельство о публикации
