Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Бұл сабақ Кембридж әдісімен Блум таксономиясы негізінде құрылған. Сабақта жеті модуль ықпалдастыра қамтылған. Формативті бағалау үрдісі әр кезең сайын жүргізіліп отырған.

Бұл сабақ Кембридж әдісімен Блум таксономиясы негізінде құрылған. Сабақта жеті модуль ықпалдастыра қамтылған. Формативті бағалау үрдісі әр кезең сайын жүргізіліп отырған.


  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:


Смағұлқызы Көңілашар

Ақтөбе қаласындағы № 42 орта мектептің

ІІІ деңгей бойынша сертификатталған

бастауыш класс мұғалімі


Пәні: Әдебиеттік оқу

Күні:

Сыныбы: 4

Сабақтың

тақырыбы

Сыбызғышы(ертегі)

Сілтеме

Әдебиеттік оқу 4-класс

Мақсаты


Балаларды ертегі мазмұнымен таныстыра отырып, ертегідегі негізгі ойды, идеяны ұғындыру. Ой қозғау страрегиясын пайдалана отырып, оқушыларға сұрақ қою арқылы жан – жақты ойлауға үйрету, топпен жұмыс жүргізу барысында оқушыларға өзіндік жұмыс жасай білулеріне, өз бетінше ізденуге үйрете білу және сөздік қорларын молайтубілімділік: сөз байлығы кеңейеді, сын тұрғысынан ойлауға үйренеді, өз ойын толық жеткізіп, мәтіндегі негізгі түйінді таба білуге дағдыланады.

дамытушылық: Оқушылардың қоғамға деген өзіндік көзқарастарының қалыптасуына ықпал ету, өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу, тіл байлықтарын дамыту, өз бетімен ізденуге,АКТ құралдарын тиімді пайдалануға үйрету, әр кәсіптің өзіндік қиындығы мен қызығы туралы ой қорытуға дағдыландыру.

тәрбиелік: ауызбіршілікке,ынтымақтастыққа достыққа тәрбиелеу .


Күтілетін

нәтижелер


Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, көркем әдеби тілде сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға, мәтіндегі негізгі ойды баяндаға,АКТ құралдарын тиімді кез келген сәтте пайдалануды үйренеді.


Сабақтың түрі

Жаңа білімді меңгерту


Пәнаралық байланыс

Музыка, өзін-өзі тану, бейнелеу өнері

Қолданылатын әдістер

« Жоба қорғау технологиясы», Диалогтық оқыту, БЛУМ таксономиясы, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарындылығын анықтауға сюжетті ойындар,

Керекті жабдықтар


Оқулық, интербелсенді тақта, түрлі маман иелерінің суреттері, кеспеқағаздар, ватман, стикер, маркер,ұялы телефон,ноутбук т.б.


Сабақтың барысы:

Сабақ

кезеңдері

Уақыт

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе




1 мин










3 мин

Ұйымдастыру

Топқа бөлу муыкалық аспатармен бөлу

Сурет бойынша ой қозғап негізі ойды тауып

І топ -Қобыз

ІІ топ - жетіген

ІІІ топ - домбыра

Психологиялық ахуал туғызу














Оқушылар топта тұрып «мен тілеймін сәттілік» трениггі арқылы оқушылар бір –біріне жылы сөздер айтады


Тұсаукесер





2 мин

«Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізу. Өзіміздің тобымыздағы атауларға байланысты не білеміз?



Негізгі бөлім

Білу

















5 минут

Мақсаты:. Ертегідегі негізгі ойды анықтау.

Сыбызғының даусын есту.

Мұғ:- балалар біздің құлаңымызға қандай үн естіліп тұр?

Оқушы жауабы..............

Қандай сыбызғышыларды білеміз?

Мұғ:. Түткі сұрақтар қою арқылы жаңа сабаққа көшу. Сыбызғының түрлері туралы түсінік беру.Шығу тарихына шолу жасау.

(hello_html_m1c80d946.jpghello_html_m766fa44c.gif )

hello_html_63d0d790.gifhello_html_mac5a17b.gif







hello_html_m1de883ac.jpg













Оқушылар көздерін жұмып музыканы тыңдайды.



Шығармалары туралы ой тоғытады.

Әр топтан 1 оқушы жұмыстарын қорғайды.

Түсіну





5 мин










Мақсаты:Мәтінмен жұмыс жүргізе білу дағдыларын арттыру.

1.Оқулықпен жұмыс

«сыбызғышы » ертегісін әр топ бөліктер бойынша оқиды. Топта талдайды.

  • Іштей оқу;

  • Жұппен оқу;

  • Тізбектей оқу.

  • Рольге бөліп оқу.

Мұғ: әр бөлік бойынша оқушылар оқып болған соң неге олай деп ойлайсың не себепті еріп отырды неге басқаша ойламады ,ары қарай не істеді деп ойлайсың ? - деген секілді жетелеу сұрақтарын қойып тұрамын.

Сөздікпен жұмыс

Сөздік жұмысы

*Кіріптар-бағынышты болу

  • Нән-үлкен

  • *Қиғылық салу- шатақ шығару


-


Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. Әр топтан бір оқушы өз тобына шығарманың мазмұнын түсіндіреді.



Қолдану



Бағалау

Не үйренгендерін стикерге жазып жүрекке жапсырып отыру


5 мин









Мақсаты:

Оқушылар алған білімдерін өмірмен байланыстыра отырып мәтіндегі негізгі ойды анықтап алған білімдерін ортаға салады.



Оқушылар сөздікпен талдау жасайды. Егер түсінбеген жерлері болса сырттан көмек аламыз.Топтық жұмыстар

*І топ Ертегіні өз ойыңмен жалғастыр.

*ІІ топ Асанның “Арман ”күйін тартқандағы табиғаттағы өзгерісті бейнеле.

ІІІ топ Ертегі кейіпкерлеріне мінездеме бер

ІV топ “Сарлы ләйлік” ертегісімен “Сыбызғышы” ертегісін салыстыр (кесте арқылы)

V топ Сабақтан алған әсерің әссе жазу



Сергіту сәті


Талдау





7мин

Мақсаты:

«Ақсақ құлан» ертегісінен үзінді көрсету

Фильмді талдау туралы негізгі ойды мақал мәтелмен қорыту

  • .

Топтық тапсырма

домбыраның құдреті неде?

Оқушылар мақалдың мазмұнын ата анасына немесе достарына қоңырау шалу арқылы мәлімет алады.

Ресурстар: видеозвонок, интернет арқылы,

ұялы телеф арқылы

Жинақтау



Бағалау:


8 мин

Мақсаты: алған білімдерін өмірмен байланыстыру

Тапсырма Ертегіні өз ойыңмен жалғастыр

Өз ойларын айтады.

Қорытынды

Рефлексия

6 мин

2.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?


Рефлексия”

Сабақтың соңында айтқым келеді...................

Барлығынанда қолымнан келгені...................

.Мен сыныптастарымды мына жетістіктері үшін мадақтаймын...........................................

Мені таңғалдырғаны........................................

Мен үшін анық болғаны..................................

Болашақта мен өзгертуге тырысамын................... деген оз ойларымен аяқтады.


Не білдім?

Не ұнады?

Сабақтан алған әсерім






2.Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі.


Үйге тапсырма

1мин

Ертегінің мазмұнын айту. Ұқсас ертегілер оқып келу,

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

2 мин

Бағалау парағы:



Оқушылардың

аты жөні

Үй тапсырмасы

(Білу)

Түсіну

Қолдану

Талдау

Жинақтау

Мұғалімнің қорытынды бағасы





















































































































Пәні: Әдебиеттік оқу

Күні: 17.11.2014

Сыныбы: 4

Сабақтың

тақырыбы

М.Әуезов. Жетім.

Сілтеме

Әдебиеттік оқу 4-класс

Мақсаты


Балаларды ертегі мазмұнымен таныстыра отырып, ертегідегі негізгі ойды, идеяны ұғындыру. Ой қозғау страрегиясын пайдалана отырып, оқушыларға сұрақ қою арқылы жан – жақты ойлауға үйрету, топпен жұмыс жүргізу барысында оқушыларға өзіндік жұмыс жасай білулеріне, өз бетінше ізденуге үйрете білу және сөздік қорларын молайтубілімділік: сөз байлығы кеңейеді, сын тұрғысынан ойлауға үйренеді, өз ойын толық жеткізіп, мәтіндегі негізгі түйінді таба білуге дағдыланады.

дамытушылық: Оқушылардың қоғамға деген өзіндік көзқарастарының қалыптасуына ықпал ету, өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу, тіл байлықтарын дамыту, өз бетімен ізденуге,АКТ құралдарын тиімді пайдалануға үйрету, әр кәсіптің өзіндік қиындығы мен қызығы туралы ой қорытуға дағдыландыру.

тәрбиелік: ауызбіршілікке,ынтымақтастыққа достыққа тәрбиелеу .


Күтілетін

нәтижелер


Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, көркем әдеби тілде сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға, мәтіндегі негізгі ойды баяндаға,АКТ құралдарын тиімді кез келген сәтте пайдалануды үйренеді.


Сабақтың түрі

Жаңа білімді меңгерту


Пәнаралық байланыс

Музыка, өзін-өзі тану, бейнелеу өнері

Қолданылатын әдістер

« Жоба қорғау технологиясы», Диалогтық оқыту, БЛУМ таксономиясы, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарындылығын анықтауға сюжетті ойындар,

Керекті жабдықтар


Оқулық, интербелсенді тақта, түрлі маман иелерінің суреттері, кеспеқағаздар, ватман, стикер, маркер,ұялы телефон,ноутбук т.б.


Сабақтың барысы:

Сабақ

кезеңдері

Уақыт

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе




1 мин










3 мин

Ұйымдастыру

Топқа бөлу

Сурет бойынша ой қозғап негізі ойды тауып

І топ –Мей

ІІ топ -

ІІІ топ -

Психологиялық ахуал туғызу














Оқушылар топта тұрып «мен қандаймын.» трениггі арқылы оқушылар бір –біріне жылы сөздер айтады


Тұсаукесер





2 мин

«Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізу. Өзіміздің тобымыздағы атауларға байланысты не білеміз?



Негізгі бөлім

Білу
















Бағалау үрдісі «Қауырсын қанат» әдісі бойынша жүргізіледі.

Оқушылар тақтада ілінулі тұрған Құстың қанаттарына қауырсын жапсырады өздерінің білгендері туралы стикерге жазып жапсыра береді.

5 минут

Мақсаты:. Автор туралы мағұлмат беру.


Мұғ:-?

Оқушы жауабы..............

Бозторғай әнін тыңдап. талдау

Мұғ:. Түткі сұрақтар қою арқылы әнді талдау.

Топқа тапсырма

( Әннен қандай әсер алдыңыз? Ән не туралы?)



Оқушылар көздерін жұмып түнді елестеді.









Шығармалары туралы ой тоғытады.

Әр топтан 1 оқушы жұмыстарын қорғайды.

Түсіну





5 мин










Мақсаты:Мәтінмен жұмыс жүргізе білу дағдыларын арттыру.

1.Оқулықпен жұмыс

«Жетім» мәтінін әр топ бөліктер бойынша оқиды. Топта талдайды.

  • Іштей оқу;

  • Жұппен оқу;

  • Тізбектей оқу.

Мұғ: әр бөлік бойынша оқушылар оқып болған соң неге олай деп ойлайсың не себепті еріп отырды неге басқаша ойламады ,ары қарай не істеді деп ойлайсың ? - деген секілді жетелеу сұрақтарын қойып тұрамын.

Сөздікпен жұмыс

Қиянат-әділетсіздік,зорлық,өктемділік.

Қаға беріс-шеттеу,бұрылыс,тасалау жер.

-


Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. Әр топтан бір оқушы өз тобына шығарманың мазмұнын түсіндіреді.

Оқушылар сөздікпен талдау жасайды. Егер түсінбеген жерлері болса сырттан көмек аламыз.

Қолдану



Бағалау

Не үйренгендерін стикерге жазып жүрекке жапсырып отыру


5 мин









Мақсаты:

Оқушылар алған білімдерін өмірмен байланыстыра отырып мәтіндегі негізгі ойды анықтап алған білімдерін ортаға салады.

І топ –Қасым жетімдіктің қорлығын қалай көрген ?


ІІ топ- .Әңгімедегі қараңғы түндегі қорқыныш елесі қалай берілген .Суреттеу.

ІІІ топ- . Табиғат пен баланың көңіл күйін суреттеуде қандай байланыс барын кесте арқылы толтыр?

Табиғаттағы

өзгеріс

Баланың көңіл күйі.

1Қалың қара бұлт

2

3

1Жалғыз жаяу бала

2

3









Сергіту сәті


Талдау





7мин

Мақсаты:

«Жетім» көркем фильнен үзінді көрсету.

Фильмді талдау туралы негізгі ойды мақал мәтелмен қорыту

  • .

Топтық тапсырма

Қасымға жетімдіктен құтылудың қандай амалын айтар едің?

Оқушылар мақалдың мазмұнын ата анасына немесе достарына қоңырау шалу арқылы мәлімет алады.








Ресурстар: видеозвонок, интернет арқылы,

ұялы телеф арқылы

Жинақтау



Бағалау:


8 мин

Мақсаты: алған білімдерін өмірмен байланыстыру

Тапсырма Жетімдер үйінің болуына не себеп ?

Өз ойларын айтады.

Қорытынды

Рефлексия

6 мин

2.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?

Не білдім?

Не ұнады?

Сабақтан алған әсерім






2.Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі.


Үйге тапсырма

1мин

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

2 мин

Бағалау парағы:



Оқушылардың

аты жөні

Үй тапсырмасы

(Білу)

Түсіну

Қолдану

Талдау

Жинақтау

Мұғалімнің қорытынды бағасы























































































Смағұлқызы Көңілашар

Ақтөбе қаласындағы № 42 орта мектептің

ІІІ деңгей бойынша сертификатталған

бастауыш класс мұғалімі



Пәні: Әдебиеттік оқу

Күні: 17.11.2014

Сыныбы: 3

Сабақтың

тақырыбы

Құстардың айтысы «Үнді ертегісі»

Сілтеме

Әдебиеттік оқу 3-класс

Мақсаты


Балаларды ертегі мазмұнымен таныстыра отырып, ертегідегі негізгі ойды, идеяны ұғындыру. Ой қозғау страрегиясын пайдалана отырып, оқушыларға сұрақ қою арқылы жан – жақты ойлауға үйрету, топпен жұмыс жүргізу барысында оқушыларға өзіндік жұмыс жасай білулеріне, өз бетінше ізденуге үйрете білу және сөздік қорларын молайтубілімділік: сөз байлығы кеңейеді, сын тұрғысынан ойлауға үйренеді, өз ойын толық жеткізіп, мәтіндегі негізгі түйінді таба білуге дағдыланады.

дамытушылық: Оқушылардың қоғамға деген өзіндік көзқарастарының қалыптасуына ықпал ету, өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу, тіл байлықтарын дамыту, өз бетімен ізденуге,АКТ құралдарын тиімді пайдалануға үйрету, әр кәсіптің өзіндік қиындығы мен қызығы туралы ой қорытуға дағдыландыру.

тәрбиелік: ауызбіршілікке,ынтымақтастыққа достыққа тәрбиелеу .


Күтілетін

нәтижелер


Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, көркем әдеби тілде сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға, мәтіндегі негізгі ойды баяндаға,АКТ құралдарын тиімді кез келген сәтте пайдалануды үйренеді.


Сабақтың түрі

Жаңа білімді меңгерту


Пәнаралық байланыс

Музыка, өзін-өзі тану, бейнелеу өнері

Қолданылатын әдістер

« Жоба қорғау технологиясы», Диалогтық оқыту, БЛУМ таксономиясы, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарындылығын анықтауға сюжетті ойындар,

Керекті жабдықтар


Оқулық, интербелсенді тақта, түрлі маман иелерінің суреттері, кеспеқағаздар, ватман, стикер, маркер,ұялы телефон,ноутбук т.б.


Сабақтың барысы:

Сабақ

кезеңдері

Уақыт

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе




1 мин










3 мин

Ұйымдастыру

Топқа бөлу

Сурет бойынша ой қозғап негізі ойды тауып

І топ –Достық

ІІ топ - татулық

ІІІ топ - Ынтымақ

Психологиялық ахуал туғызу














Оқушылар топта тұрып «жүрек жылуы.» трениггі арқылы оқушылар бір –біріне жылы сөздер айтады


Тұсаукесер





2 мин

«Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізу. Өзіміздің тобымыздағы атауларға байланысты не білеміз?



Негізгі бөлім

Білу
















Бағалау үрдісі «Қауырсын қанат» әдісі бойынша жүргізіледі.

Оқушылар тақтада ілінулі тұрған Құстың қанаттарына қауырсын жапсырады өздерінің білгендері туралы стикерге жазып жапсыра береді.

5 минут

Мақсаты:. Ертегі не жайлы екенін? Қай халықтың ертегісі екенін анықтау

Мұғ:-Қане, құлағымызға ненің дыбыс келіп тұр балалар? тақтадағы суретке назар аударыныздаршы нені көріп тұрсыңдар?Бүгінгі сабақ не туралы? қай халықтың ертегісі деп ойлайсыңдар?

Оқушы жауабы..............

Мұғ:.

Топқа тапсырма

Үнді елі туралы не білеміз?

(Оқушылар топ талдайды және аудиториядан тілшілер

мағлұмат іздейді)



Оқушылар көздерін жұмып түнді елестеді.












Шығармалары туралы ой тоғытады.

Әр топтан 1 оқушы жұмыстарын қорғайды.

Түсіну





5 мин










Мақсаты:Мәтінмен жұмыс жүргізе білу дағдыларын арттыру.

1.Оқулықпен жұмыс

«Құстар айтысы» ертегісін әр топ бөліктер бойынша оқиды. Топта талдайды.

  • Іштей оқу;

  • Жұппен оқу;

  • Тізбектей оқу.

Мұғ: әр бөлік бойынша оқушылар оқып болған соң неге олай деп ойлайсың не себепті еріп отырды неге басқаша ойламады ,ары қарай не істеді деп ойлайсың ? - деген секілді жетелеу сұрақтарын қойып тұрамын.

Сөздікпен жұмыс

Құсбегі-

Жандалдаса-

Енжарланып-


Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. Әр топтан бір оқушы өз тобына шығарманың мазмұнын түсіндіреді.






Оқушылар сөздікпен талдау жасайды. Егер түсінбеген жерлері болса сырттан көмек аламыз.

Қолдану



Бағалау

Не үйренгендерін стикерге жазып жүрекке жапсырып отыру


5 мин









Мақсаты:

Оқушылар алған білімдерін өмірмен байланыстыра отырып ынтымақтастық,алауыздық туралы алған білімдері ортаға салады.

І топ –құстардың жанжалдасқан кезін (сахналау)

..

ІІ топ- Т кестесі

Өздеріне ертегіден әсер еткен тұсты оң жағына, сол жағына өз пікірлерін жаздыру.


ІІІ топ- Ауызбіршілік туралы әңгіме жазу.

Сергіту сәті


Талдау





7мин

Мақсаты:

Мультфильм көрсету « Аққу,шаян,һәм шаян»

«Мультфильді талдау туралы негізгі ойды мақал мәтелмен қорыту

  • .

Топтық тапсырма

«Бірлік- түбі береке»деген мақалдың мазмұнын түсндіру

Оқушылар мақалдың мазмұнын ата анасына немесе достарына қоңырау шалу арқылы мәлімет алады.












Ресурстар: видеозвонок, интернет арқылы,

ұялы телеф арқылы

Жинақтау



Бағалау:


8 мин

Мақсаты: алған білімдерін өмірмен байланыстыру

Тапсырма: Бір дегеніңіз-

Бірлігі кеткен ел жаман ?

Дегенді қалай түсінесің? ертегіде кездесті ма? Қай құстың әрекеті?

Өз ойларын айтады.

Қорытынды

Рефлексия

6 мин

2.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?

Не білдім?

Не ұнады?

Сабақтан алған әсерім






2.Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі.


Үйге тапсырма

1мин

;

Ертегіні мәнерлеп оқып,мазмұнын айту Рөлге бөліп оқу. Ұқсас ертегілер оқып келу.

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

2 мин






Бағалау парағы:



Оқушылардың

аты жөні

Үй тапсырмасы

(Білу)

Түсіну

Қолдану

Талдау

Жинақтау

Мұғалімнің қорытынды бағасы









































Смағұлқызы Көңілашар

Ақтөбе қаласындағы № 42 орта мектептің

ІІІ деңгей бойынша сертификатталған

бастауыш класс мұғалімі


Пәні: сауат ашу

Күні: 12.12.2014

Сыныбы: 1 а

Сабақтың

тақырыбы

Ч дыбысы мен әрпі

Сілтеме

Сауат ашу 1-класс

Мақсаты


 Ч дыбысы мен және оның әріп таңбасымен таныстыру.

Өтілген дыбыстар туралы балалардың білімдерін бекіту. 

дамытушылық: Оқушылардың қоғамға деген өзіндік көзқарастарының қалыптасуына ықпал ету, өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу, тіл байлықтарын дамыту, өз бетімен ізденуге,АКТ құралдарын тиімді пайдалануға үйрету, әр кәсіптің өзіндік қиындығы мен қызығы туралы ой қорытуға дағдыландыру.

тәрбиелік: ауызбіршілікке,ынтымақтастыққа достыққа тәрбиелеу .


Күтілетін

нәтижелер


Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, көркем әдеби тілде сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға, мәтіндегі негізгі ойды баяндаға,АКТ құралдарын тиімді кез келген сәтте пайдалануды үйренеді.


Сабақтың түрі

Жаңа білімді меңгерту


Пәнаралық байланыс

Музыка, өзін-өзі тану, бейнелеу өнері

Қолданылатын әдістер

« Жоба қорғау технологиясы», Диалогтық оқыту, БЛУМ таксономиясы, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарындылығын анықтауға сюжетті ойындар,

Керекті жабдықтар


Оқулық, интербелсенді тақта, түрлі маман иелерінің суреттері, кеспеқағаздар, ватман, стикер, маркер,ұялы телефон,ноутбук т.б.


Сабақтың барысы:

Сабақ

кезеңдері

Уақыт

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе




1 мин










3 мин

Ұйымдастыру

Топқа бөлу

Ц, в, э дыбысытары мен топқа бөлу

І топ –ц

ІІ топ - в

ІІІ топ - э

Психологиялық ахуал туғызу











Оқушылар топта тұрып «жүрек жылуы.» трениггі арқылы оқушылар бір –біріне жылы сөздер айтады


Тұсаукесер





2 мин

«Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізу. Өзіміздің тобымыздағы атауларға байланысты не білеміз?



Негізгі бөлім

Білу
















Бағалау үрдісі жетон арқылы бағалау

5 минут

Мақсаты өтілген дыбыстарды қайталай отырып ч дыбысы мен танысу

Мұғ:-Қане, балар суретке назар аударайық суретте не бейнеленген?

  • Балалар қандай жарысқа қатысып жатыр?

-женген адамды кім дейміз?

Оқушы жауабы..............

Мұғ:.

Топқа тапсырма

Қ.Р чемпиондарын білесіңдер?

 Мына суретке көңіл аударайық. Бұл кісі Қажымұқан деген аталарың. Ол кісі французша күрестен әлем чемпионы атанып қазақтың атын алғаш рет әлемге танытқан. Ал, мына кісі Серік Қонақбаев. Серік Қонақбаев бокстан олимпиада жүлдегері. Серік Қонақбаев өздерің сияқты талай балалардың бокс спортына келуіне себепші болды. Енді, мына кісіге көңіл аударайықшы, бұл кісінің аты Мұстафа Өзтүрік. Мұстафа Өзтүрік шығыс жекпе – жегінің таэквондо түрінен 7 дүркін әлем чемпионы. Біздің қазақ жеріне алғаш таэквондо спортын тәуелсіздік алған соң алып келді. Бұл кісілер бір сөзбен айтқанда чемпиондар. Чемпион сөзі қандай дыбыстан басталып тұр.
Ч ч дыбысының әріп таңбасын жазып көрсету, балаларға айтқызу, дауыссыз дыбыс екенін айту және кестеге дауыссыз дыбыстарға қосып қою.
- Кім қандай чемпиондар екенін анықтау.
-Чемпиондарды атау 
Дауыссыз дыбыстар-т,п,н,ғ,р,л,ш,й,қ,д,м,б,с,ж,ң,к,з,г,х,h: ал көбінесе орыс тілінен келетін сөздер айтылатын дыбыстар в,ф,щ,ц, ендеше балалар бүгін бізге тағы бір әріп қосылады ол әріпіміз Ч дыбысы.














Шығармалары туралы ой тоғытады.

Әр топтан 1 оқушы жұмыстарын қорғайды.

Түсіну





5 мин










Мақсаты: бағандағы сөздерді оқу.дыбыстық талдау жасау жұмыс жүргізе білу дағдыларын арттыру.

1.Оқулықпен жұмыс

. Топта талдайды.

  • Іштей оқу;

  • Жұппен оқу;

  • Тізбектей оқу.

Мұғ: Болшақ . чемпиондар

Оқулықтағы берілген өлеңді мәнерлеп тізбектеп оқыту. Баған түрінде жазылған сөздерді хормен оқыту Бағанда берілген сөздерді оқыту мағынасын түсіндіру. 
Чем пи он
Чем пи о нат
Чек сөздеріне буындық,дыбыстық талдау жасау
Болашақ чемпиондар.
Сырғанайды екеуі 
Мұз айдынға кеп бірге.
Желді қуып жетеді,
Екпін қосып екпінге
Жұлдызы боп бар елдің
Тұрар биік әманда
Чемпионы әлемнің
Болар күні әлі алда -өлеңін мәнерлеп тізбектеп оқыту


Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. Әр топтан бір оқушы өз тобына шығарманың мазмұнын түсіндіреді.






Оқушылар сөздікпен талдау жасайды. Егер түсінбеген жерлері болса сырттан көмек аламыз.

Қолдану



Бағалау

Жетондарын санап медальдар мен


5 мин









Мақсаты:

Оқушылар алған білімдерін өмірмен байланыстыра отырып сөздердің мағынасын түсну

І топ –артық суретті тап

ІІ топ- Чемпионат сөзінен сөздер құрау
ІІІ топ-ч емпион мәтінін оқу ч әрпі бар сөздерді атаңдар

Сергіту сәті


Талдау





7мин


«Мен қазақпын»



Мақсаты:

Топтық тапсырма

«кім жылдам» ойыны арқылы сөздер айтып оны талдау

Қимылын жасау





Ресурстар: видеозвонок, интернет арқылы,

ұялы телеф арқылы

Жинақтау



Бағалау:


8 мин

Мақсаты: алған білімдерін өмірмен байланыстыруТапсырма

 Бүгін қай дыбыстың әріп таңбасымен таныстық?
• Ч дыбысы дауысты ма, әлде дауыссыз ба?
• Ч дыбысынан басталатын қандай сөздерді білеміз?

Өз ойларын айтады.

Қорытынды

Рефлексия

6 мин

2.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?

Не білдім?

Не ұнады?

Сабақтан алған әсерім






2.Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі.


Үйге тапсырма

1мин

ч әріпі мен дыбысын оқу чемпиондар туралы қосымша мағұлмат жинау

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

2 мин

Екі жұлдыз,бір тілек































Сабақта қолданылған бағалау әдістерінен

үзінді.


hello_html_357208ee.jpg















hello_html_m1210d8cd.jpghello_html_4cbe349a.pnghello_html_2872a006.jpg


