«№3
ЖАЛПЫ ОРТА БІЛІМ БЕРЕТІН МЕКТЕП-КЕШЕНІ» КММ
Ашық
сабақ
Тақырыбы:
Бөлімдері бірдей бөлшектердің қосындысы
және айырмасы
Пән
мұғалімі: Ж. Жұмаханова
2016-2017
жыл
Сабақ
жоспары
Пән
|
Сынып
|
Сабақ
№
|
Мерзімі
|
Алгебра
|
7
|
18
|
|
Тақырыбы:
Бөлімдері бірдей бөлшектердің қосындысы және айырмасы
Мақсаты:
Оқушыларға бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайту ережелерімен таныстыру.
Алған білімдерін есеп шығаруда пайдалана білуге дағдыландыру.
Міндеттері
|
Қандай
әдіс-тәсілдер арқылы іске асырамыз
|
1. Бөлімдері
бірдей бөлшектердің қосындысы және айырмасы туралы білу
|
Мысалдар
келтіру арқылы
|
2. Бөлімдері
бірдей бөлшектердің қосындысы және айырмасы бойынша үйренгендерін қолдануды қажет ететін проблемалық
жағдаяттарды шешу бойынша біліктерін тиянақтау және дағдыларын қалыптастыру
|
Алған
білімдерін деңгейлеп саралау арқылы
|
3. Сабақ
барысында жинақылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу
|
Математикалық
машықтар, есеп пен жаттығулардың тұтас жүйесін орындау арқылы
|
Әдістер мен
стратегиялар: ізденушілік, зерттеу, практикалық, және
өзіндік жұмыс
Құралдар: оқулық,
тарапта материалдар, интерактивті құрылғы, слайд
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеттері
|
Оқушының іс-әрекеттері
|
Ескертулер
|
1.
Ұйымдастыру
2. Үй
тапсырмасы тексеру
3. Қайталау
сұрақтары
4. Жаңа
тақырып
5.
Есептер шығару
6.Сабақты
қорытындылау
|
Оқушылармен
амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару
№497. Бөлшектерді қысқартыңдар:
№499. Бөлшектерді қысқартыңдар:
Қатесін тап
№1.
Құрамында айнымалысы бөлімінде кездесетін бөлшектері бар өрнектер бүтін
өрнектер деп аталады.
|
|
№2. Екі өрнектің айырмасының олардың қосындысына көбейтіндісі
осы өрнектердің кубтарының айырмасы деп аталады.
|
|
№3.
Көпмүшені екі тәсіл арқылы көбейткіштерге жіктеуге болады.
|
|
№4. Бүтін және бөлшек өрнектердің айырмашылығы айнымалыларының
санында.
|
|
№5.
Өрнекті оған теңбе-тең өрнекпен алмастыруды топтау тәсілі деп атайды.
|
|
№6. Өрнектің мағынасы бар болатындай оның құрамындағы
айнымалылардың барлық мәндері жиынын теңбе-теңдік деп аталады.
|
|
Берілген өрнектер бойынша кестені толтыр
Бөлімдері
бірдей жай бөлшектерді қосқанда немесе азайтқанда, олардың алымдары сәйкес
қосылады немесе азайтылады, ал бөлімдері өзгеріссіз қалатынын жақсы
білесіңдер.
Мысалы:
Бөлімдері
бірдей рационал бөлшектерді де осы жай бөлшектер сияқты қосамыз және
азайтамыз.
Бөлімдері
бірдей бөлшектерді қосу үшін олардың алымдарын қосып, бөлімін өзгеріссіз
қалдыру керек.
1-мысал:
Бөлімдері
бірдей рационал бөлшектерді азайту үшін бірінші бөлшектің алымынан екінші
бөлшектің алымын азайтып, бөлімін өзгеріссіз қалдыру керек.
2-мысал:
Деңгей
бойынша есептер беру: А тобынан №511, 512, 514, 516, В тобынан №527, С
тобынан №539.
Енді,
бүгінгі сабақтан алған білім, біліктерімізді тиянақтау үшін «Дұрыс жауапты
таңда» тапсырмаларын орындайсыңдар.
№
|
Сұрақтар
|
1
|
2
|
3
|
4
|
1
|
Амалды орында:
|
|
|
|
|
2
|
Азайту амалын орында:
.
|
|
1
|
-1
|
|
3
|
Теңдеуді шеш:
|
3
|
1
|
-4
|
-2
|
4
|
Өрнекті ықшамда:
|
|
|
|
|
5
|
деп алып, бөлшектің мәнін тап, егер болса.
|
12
|
11
|
10
|
9
|
Сабаққа
белсенді қатысқан, тақтаға қатысқан оқушыларды бағалау
Үйге
тапсырма: №513, 515.
|
Жинақталу,
сабаққа ынталану
Үй тапсырмасы-ның
дұрыстығын тексереді
Өтілген
тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді
Бөлімдері
бірдей бөлшектердің қосындысы және айырмасы туралы түсінік алады
Берілген
есептерді шығарады
Тест
тапсырмала-рын орындайды
Үй
тапсырмасын алу.
|
|
Сабақ жоспары
Алгебра -
7 сынып
Тақырыбы: Бөлімдері бірдей бөлшектердің қосындысы және айырмасы
Сабақтың мақсаты:
1) Білімділік: Оқушыларға бөлімдері бірдей
бөлшектерді қосу және азайту ережелерімен таныстыру.
2) Дамытушылық: Есептеу дағдыларын, шығармашылық
және стандарттан тыс ойлау қабілеттерін, шығармашылық белсенділіктерін дамыту.
3) Тәрбиелік : Пәнге деген қызығушылықтарын
арттырып, өзіндік және өзара бақылау дағдыларын, коммуникативтік құзырлықтарын
қалыптастыру.
Сабақ түрі: Жаңа білім беру сабағы
Әдісі: ізденушілік, зерттеу, практикалық, және өзіндік жұмыс
Көрнекі құрал: Интерактивті құрылғы, слайд
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі- 3мин
ІІ. Өткен тақырып бойынша алған білім мен біліктің
практикада қажеттілігін сезіну, сабақтың тақырыбы, мақсаты, міндеттерімен
таныстыру. Сабақта одан әрі жұмыс істеудегі оқушылардың белсенділіктерін
арттыру -10 мин
ІІІ. Берілетін тапсырмаларды орындауда мазмұны мен
жүйенің бірізділігі-16 мин
ІV. Орындалған тапсырмаларды жалпылау және жүйелеу-3
мин
V.
Мұғалімнің
бақылауымен өзіндік жеке тапсырмаларды орындатуы- тест/ 8 мин
VI.
Сабақты
қорытындылау және үй жұмысына нұсқау беру-5 мин
І Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты, құрылымы
айтылады.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
А) №497. Бөлшектерді
қысқартыңдар:
№499. Бөлшектерді
қысқартыңдар:
Ә) Қатесін тап
№1. Құрамында айнымалысы
бөлімінде кездесетін бөлшектері бар өрнектер бүтін өрнектер деп аталады.
|
|
2. Екі өрнектің
айырмасының олардың қосындысына көбейтіндісі осы өрнектердің кубтарының
айырмасы деп аталады.
|
|
№3. Көпмүшені екі тәсіл арқылы
көбейткіштерге жіктеуге болады.
|
|
№4. Бүтін және бөлшек
өрнектердің айырмашылығы айнымалыларының санында.
|
|
№5. Өрнекті оған теңбе-тең
өрнекпен алмастыруды топтау тәсілі деп атайды.
|
|
№6. Өрнектің мағынасы
бар болатындай оның құрамындағы айнымалылардың барлық мәндері жиынын
теңбе-теңдік деп аталады.
|
|
Б) Берілген өрнектер бойынша кестені
толтыр:
ІІІ Жаңа сабақ
Бөлімдері бірдей жай
бөлшектерді қосқанданемесе азайтқанда, олардың алымдары сәйкес қосылады немесе
азайтылады, ал бөлімдері өзгеріссіз қалатынын жақсы білесіңдер.
Мысалы:
Бөлімдері бірдей рационал
бөлшектерді де осы жай бөлшектер сияқты қосамыз және азайтамыз.
Бөлімдері бірдей
бөлшектерді қосу үшін олардың алымдарын қосып, бөлімін өзгеріссіз қалдыру
керек.
1-мысал:
Бөлімдері бірдей рационал
бөлшектерді азайту үшін бірінші бөлшектің алымынан екінші бөлшектің алымын
азайтып, бөлімін өзгеріссіз қалдыру керек.
2-мысал:
Ш Жаттығулар кезеңі
А тобынан №511, 512,
514, 516, В тобынан №527, С тобынан№539 есептерді шығарту
ІV Сабақты
қорытындылау
Енді, бүгінгі сабақтан алған білім,
біліктерімізді тиянақтау үшін «Дұрыс жауапты таңда» тапсырмаларын
орындайсыңдар.
№
|
Сұрақтар
|
1
|
2
|
3
|
4
|
1
|
Амалды орында:
|
|
|
|
|
2
|
Азайту амалын
орында:
.
|
|
1
|
-1
|
|
3
|
Теңдеуді шеш:
|
3
|
1
|
-4
|
-2
|
4
|
Өрнекті
ықшамда:
|
|
|
|
|
5
|
деп алып, бөлшектің
мәнін тап, егер болса.
|
12
|
11
|
10
|
9
|
V Бағалау
VІ Үйге тапсырма: №513, 515.