499320
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 5.520 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.200 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 70%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокНачальные классыКонспектыБолымды және болымсыз етістік

Болымды және болымсыз етістік

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Сабақтың тақырыбы: Болымды және болымсыз етістік.

Сабақтың мақсаты: а/ Етістіктің ережесін еске түсіре отырып, болымды және болымсыз етістік болып екіге бөлінетінін түсіндіру.

ә/ Ата-бабамыздан асыл мұра болып қалған тілімізді, салт-дәстүрімізді біліп үйренуге тәрбиелеу.

б/ Ауылдарға бөлініп байланыстырып сөйлесуді, салауатты жазу дағдыларын жетілдіру.

Сабақтың көрнекілігі: Ауыл аттары, үй жануарлары, мазмұнды суреттер, макет.

Сабақтың түрі: Саяхат сабағы.

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, венн диаграммасы, топтық жұмыс.

Сабақтың барысы.

І.Ұйымдастыру бөлімі: Психологиялық дайындық.

ІІ. Үй тапсырмасы: Негізгі және туынды етістік./ қорытындылау/

Етістік негізгі және туынды болып бөлінеді. Түбір сөзден болған етістікті негізгі етістік дейміз. Мысал келтіру.

Түбір сөзге жұрнақ жалғау арқылы жасалған етістікті туынды етістік

дейміз: шегеле, ақылдас.

ІІІ.Жаңа сабақ. Етістік

Заттың іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістіктің сұрақтары: Не істеді? Неғылды? Қайтті? дейміз

.







Дара етістік

Дара етістік бір сөзден тұрады.



Болымды етістік Түбір сөзден





тұрады.

Негізді етістік

Түбір сөзден болған етістік арқылы жасалған.



Құрамына қарай Тұлғасына қарай Мағынасына қарай





Күрделі етістік

Күрделі етістік екі,үш сөзден тұрады.



Болымсыз етістік

Болымдыға –ма,-ме,-ба, -бе, -па,-пе жұрнақтары арқ.



Туынды етістік

Түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы.













Оқулықпен жұмыс 347-жаттығу

Қосымшалы етістіктерді көшіріп жаз.

Түбір мен жұрнақты тиісті белгімен белгіле. Жазба,ойнама,күлме,айтпа, барма,келме.

Балалар, біз бүгін ата-баба еліне саяхатқа шығамыз. Кез-келген адам саяхатқа барғанда сол жердің елімен,жерімен танысады.Жақсы нәрселер болса көріп,үйренеді.Біздің ата-бабамыздың болашақ үрпағына асыл мұра етіп қалдырған тілі,салт-дәстүрі, әдет-ғұрыптары бар. Болашақ ұрпағының білімді, тәрбиелі болғанын армандаған.

Топпен жұмыс:

1.Білім ауылы. Жеті қазына, салт-дәстүрлерді айту.

348-жаттығу. Берілген етістіктерге –ма, -ме, -ба, -бе, -па, -пе жұрнақтарын жалғап, болымсыз етістік жаса.Болымсыз етістіктерді көшіріп жаз.

Жонба, үрлеме, кеспе, тартпа, тастама, сұрама, отырма, үзбе.

2.Өнер ауылы.Ұлттық киімдер, зергілік бұйымдар, ою-өрнектер.

349-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз.Болымсыз етістіктерді тап.

1.Бір істі бастасаң, аяқсыз тастама. 2.Білгеніңді білгеннен сұрауға арланба.3.Еріншектің ертеңі таусылмайды.4.Ешқашан өтірік айтпа.

Келесі ауылға қарай жол тартайық.

3.Төрт түлік мал ауылы.

Ата-бабамыз ежелден мал бағуды кәсіп еткен. Себебі малдың еті, жүні,сүт пайдалы. Ішсең-тамақ, кисе-киім,жүрсе-көлігі болған.

Балалар,қазір үй жануарларына байланысты ойын ойнаймыз. Тақтаға үй жануарларының суреті салынған плкат ілінеді.

Мұғалім көрсетіп тұрады, оқушы сұрақ жауап береді.

-Не? Жылқы. –Не? Сиыр. –Не? Қой. –Не? Түйе.

-Қай сөз табы -Зат есім

-Малдың төлдеуіне байланысты қимыл іс-әрекетті білдіретін етістіктерді ойлаңдар.

-Жылқы не істейді?

- Құлындайды.Сиыр бұзаулайды.Түйе боталайды.Қой қоздайды. Ешкі лақтайды.Ит

күшіктейді.Мысық балалайды.Тауық жұмыртқалайды.

Дидактикалық материалдармен жұмыс.

Болымды етістіктен болымсыз етістік жасаңдар.

Жаз, ойла,күл,отыр,қара,өт,айт,кел,бар,тұр, жүр,күрес,біл,оқы, т.б.

4.Қонақкәде ауылы.ән-күй аспаптары, ұлттық ойындар.

Қонақтар тек ішіп-жеп кетпей, ән айтып,жыр жырлап отырған.

Ендеше біз де бұл ауылда жұмбақ шешіп, мақал-мәтел жаттайық.

1.Көзге көрінбейді, Өзіңді-өзің силамасаң,

Қолға ілінбейді. Өзгеден сый дәметпе.

Кейде сипап өтер, Атаңның баласы болма,адамның

Кейде ұйпап кетер баласы бол.

/ Жел/ Болымсыз етістіктің астын сыз.

351-жаттығу

Еңбек етсең ерінбей

Тояды қарның тіленбей.

Қорытынды: Сұрақ-жауаптар. Шеңбер ойыны.

Болымдыға жұрнақтар жалғану арқылы жасалады.

Түбір сөзден құралған

Болымды Етістік Болымсыз









Бағалау:Өз-өздеріңді тексеріңдер / тест/

Қолдарыңдағы әріптерін көтеріп, жауап беру.


