7а- сынып пән :
алгебра Өткізілу мерзімі:
Тақырыбы: Бүтін
көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері.
Мақсаты:
Білімділік
мақсаты:
·
Бүтін көрсеткішті
дәреже ұғымын таныстыру, оны есептер шығаруда, өрнектерді түрлендіруде қолдана
білуге үйрету;
Дамытушылық мақсаты:
·
Алған
білімдерін есепті шығаруда
тиімді қолдану біліктілігін қалыптастыру, әртүрлі жағдайда тиімді
қолдана білуге дағдыландыру;
Тәрбиелік мақсаты:
·
Белсенділігін
көтеруге, ойлау қабілетін арттыруға, өз ойын жүйелеуге, тез шешім
қабылдауға ұқсастықты, қарама-қайшылықты байқауға дағдыландыру
Сабақтың түрі: жаңа
сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру,
жазу, шығару, кітаппен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: кітап,
дидактикалық материалдар
Сабақ барысы:
Ι. Ұйымдастыру кезеңі:
а) амандасу;
ә) түгендеу;
б) дайындау;
в) кезекшімен
жұмыс;
г) зейінін,
назарын сабаққа аударту.
Сабақ
барысы:
Сәлеметсізбе
оқушылар ,отырыңдар .Бүгін сабақта кім кезекші ? бүгін кім жоқ?
Қызығушылықты
ояту:Оқушыларды ауызша есептеуге үйрету.
САБАҚ
БАРЫСЫ
І. Ұйымдастыру бөлімі. Сабақ
мақсаты мен жоспарын хабарлау.
ІІ. Үй
тапсырмасын тексеру. №17(2,4),№19(1,3,5)
IV. Жаңа
сабақ.
Жаңа
сабаққа қажетті ұғымдарды еске түсіретін қайталау сұрақтары қойылады.
Тақтаға жердің массасы 5,9761027, және сутегі
атомының массасы 1,674•10-24 жазылады. Мұндағы 10 27 және
10-24 жазбаларындағы ұқсастықты, айырмашылықты анықтайық. 10-24
саны оң ба, теріс сан ба? Бұл жазу нені білдіреді? Осы сұрақтардың жауабын
бүгін жаңа сабақты игеру барысында жауап беретін боламыз.
Оқулықтан 2- тапсырманы орындайық.
1) ...1000,
100, 10, 1; (1, 1/10, 1/100, 1/1000...) екі сан қатары қандай
заңдылыққа бағынады?
2) сан
қатарындағы әрбір саны 10-ның дәрежесі түрінде жазайық:
...1000,100,10, 1, 1/10,
1/100,1/1000... ... 103, 102, 101, 10°, 1/101,
1/102, 1/103..
3) санның орнына тек дәреже көрсеткішін
жазайық
3,
2, 1, 0,.... қатарды жалғастыра отырып -1, -2, -3 т.с.с. сандарын аламыз.
1. Көршілес дәреже көрсеткіштерін салыстырайық. Келесі
дәреже көрсеткіші алдыңғысынан бірге кем. 10° кейін : 1/101
= 10-1, 1/102 = 10-2... екенін көреміз
Сонда сан қатары мына түрде болады:
10-3, 10-2, 10-1, 10°, 101,
102, 103...
Сұрақ. Дәреже негізі ретінде кез келген сан алуға бола ма?
(Жауап:
болады, тек 0-ден өзге сан)
Тұжырым . 0-ден өзге кез келген сан үшін an
= l/a-n,
a≠O. Теңдігі орындалады.
Демек
10-24 саны оң сан. (10-24= 1/1024). Бұдан
дәреже көрсеткіші теріс сан болатын сан болатынына көз жеткіземіз.
Сұрақ : О-5
өрнегінің мәні бар ма?
Жауап : жоқ,
себебі дәреже негізі 0-ден өзге сан.
V. Жаңа сабақты бекіту. 1) Тақтаға
шығару:1)7-3 = , 2)(а + b)-4,
3) (ab)-8.
2) Оқулықтан есептер шығару №38, №40, №, 42, 45, №46
(тақ нөмірлері,)
VІ. Үйге
тапсырма. №38,№40,№,42,45,№46(жұп
)
VІІ
Бағалау кезеңі: Оқушыларға
білім деңгейіне сай баға қою.Сонымен сабақ аяқталды
сау болыңыздар!