994654
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 1.410 руб.;
- курсы повышения квалификации от 430 руб.
Московские документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 90%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО до конца апреля!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности №038767 выдана ООО "Столичный учебный центр", г.Москва)

ИнфоурокНачальные классыКонспектыБудова рослин. Практична робота. Визначення будови рослин (корінь, квітка, стебло, листки, плоди).

Будова рослин. Практична робота. Визначення будови рослин (корінь, квітка, стебло, листки, плоди).

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Урок 22

Дата 24.11

Тема. Будова рослин. Практична робота. Визначення будови рослин (корінь, квітка, стебло, листки, плоди). (с.58-59)

Мета. Формувати в учнів уявлення про будову частин (органів) рослин: корінь, стебло, листки, квітку, плід з насінням; з'ясувати значення органів рослин для їх життя ; встановити залежність між будовою органів рослин та умо­вами навколишнього середовища; розвивати уміння розрізняти рослини за будовою їх органів; виховувати дбайливе ставлення до рослин.

Обладнання: таблиця «Будова рослин», зображення дикорослих та культурних рослин і будиночки для них, написи частин рослини.

Тип уроку. Комбінований


Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вправа «Погода»

  • Яка зараз пора року? Який місяць? Яке число? Тепло чи холодно надворі? Який стан неба?

  • Яка температура повітря? Чи були сьогодні протягом дня опади?

ІІ. Перевірка раніше засвоєних знань.

  1. Експрес опитування.

  • На які види поділяються всі рослини, залежно від їхнього місця проростання?

  • Чим відрізняються дикорослі та культурні рослини?

  • Хто є «батьками» культурних рослин?

  • Наведіть приклад дикорослих (культурних) рослин.

  • Де ми можемо зустріти дикорослі рослини, а де культурні?

  1. Робота в парах. Гра «Хто де живе?»

  • Зараз кожна пара учнів виконає роль певної рослини. Ваша задача поселити рослинку в її будиночок. Якщо рослина дикоросла, то вона мешкатиме в будинку або ліс, або поле, а якщо рослина культурна – то в саду, або на городі. Починатимете відповідь такими словами, наприклад: « Я слива, мешкаю в саду». Підніміть руку ті, хто не зрозумів правила.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Всі рослини різні. Та що їх об’єднує?

ІV. Оголошення теми та мети уроку.

Дізнатися, що ж їх об’єднує - це і буде метою нашого уроку. Ми повинні так попрацювати, щоб до кінця уроку вивчити будову рослин, та дізнатися про роль кожного органу для рослини. На кінець нашого уроку ви повинні знати органи рослин.

V. Робота над темою уроку.

  1. Робота з підручником. Будова рослин. С.58 Роздивись і розкажи!

Поміркуйте, з яких частин складаються всі ці рослини.

Квітковірослини мають такі органи: корінь, стебло, листки, квітку, плоди з насінням. Кожний орган виконує певні функції у житті рослини й тому має певну будову.

Корінь — підземний орган, закріплює рослину у ґрунті й ніколи не утворює зелених листків. У кореня є багато видозмін, наприклад: коренеплоди (у моркви, буряка, редьки, редиски, петрушки), бульбокорені (жоржина).

У пошуках вологи корені можуть проникати на значну глибину. Наприклад, корені пшениці, жита, вівса — до 1 — 1,5 м, кукурудзи — до 2 м, а коріння дерев — до 10 — 12м. Коріння люцерни посівної має довжину коріння понад 15 м. Корені рослин розростаються у довжину. На 40 — 60 см простягається коріння пшениці і жита, а кукурудзи й на 2 і більше метрів. Корені гарбузів розростаються на 10 — 18 м.

Стебло — осьовий орган рослин, здатний до необмеженого росту. Стебло з'єднує корінь і листя, забезпечує переміщення води з розчи­неними в ній поживними речовинами в середині рослин.

Листок — орган, що розташовується на стеблі і характеризується обмеженим ростом. У листках відбуваються всі процеси життєдіяльності: фотосинтез, газообмін (поглинання вуглекислого газу й виділення кисню), випаровування води. Довжина листків ста­новить від кількох міліметрів (у мохів) і до 20 м (у пальм). Тривалість життя листків — від кількох тижнів (у тюльпанів, підсніжників) до понад 100 років (у пальм). На одному дорослому дереві кінського каштана в середньому знаходиться 19 тис* листків. А на тополі — від 70 —до 140 тис. листків.

Видозміни стебла бувають підземними: бульби у картоплі, кореневища у пирію, півників, цибулини у цибулі, тюльпанів, часнику та надземними: вуса в суниць, вусики у винограду, огірків.

Пагін — частина рослини, що складається зі стебла, листків і бруньок.

Квітка — видозмінений і вкорочений пагін, що забезпечує насіннєве розмноження у квіткових рослин. Функції квітки полягають в утворенні тичинок з пилковими зернами, плодолистиків (маточок) з насінними зачатками, запилення, запліднення, формування насіння і плоду. Сукупність квіток на пагоні — це суцвіття. Велика кількість квіток гарантує утворення більшої кількості насіння. Суцвіття мають різну будову: китиця у конвалії, черемхи, люцерни, білої акації; колос — подорожник, орхідея, вербена; початок — кукурудза; щиток — яблуня, груша, глід; простий зонтик — вишня, цибуля, первоцвіт; кошик — соняшник, айстра, кульбаба, волошка; головка — конюшина, миколайчики; волоть — просо, овес, тонконіг, бузок, виноград; складний зонтик — кріп, морква, борщівник; складний колос — пшениця, жито, ячмінь; складний щиток — калина, бузина, горобина.

Плід — це орган, призначений для захисту насіння.

Насінина — орган, за допомогою якого розмножуються й поширюються насінні рослини.

Висновок: рослини виглядають по різному. Але всі мають однакову будову. С.58

Для чого рослинам потрібні: корінь, стебло, листок, квітка, плід і насіння?

Це органи:

росту рослин: корінь, стебло, листки.

розмноження рослин: квітка, плід і насіння.

Фізкультхвилинка:

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Метод моделювання маленькими чоловічками будови рослин.

(Підготовлені діти по черзі виходять до дошки, зображуючи мімікою і жестами певну частину рослини)

  • Зараз уявіть що частини рослини стали маленькими чоловічками та здогадайтесь який чоловічок, яку частину рослини позначає.

  • Цей чоловічок міцний, знаходиться під землею, закріплює рослину у ґрунті – це корінь.

  • Цей чоловічок гнучкий, він з'єднує корінь із листками — це стебло.

  • Цей чоловічок не самотній має братика і часом не одного, розташовується на стеблі — листки.

  • Цей чоловічок забезпечує насіннєве розмноження у квіткових рослин — це насіння.

  • Цей чоловічок захисник, призначений для збереження насіння — це плід.

  • Це запашний чоловічок, часом дуже барвистий, із якого утворюється плід і насіння, це — квітка.

- Повторимо частини рослин з допомогою «живої таблиці». (Дитина виходить називає частину рослини, клас повторює.)

2.Закінчіть речення.

Під землею у рослин знаходяться…

Над землею у рослин знаходяться…

Із квіток утворюються … і ….

3. Робота в зошиті. С. 22

4. Слухання казки.

Діти,як ви думаєте, а який орган у рослин найголовніший? ( Відповіді дітей)

Послухайте казку « Хто найголовніший» Може вам допоможе відповісти на це питання?

Корінь . Я тут найголовніший !Я укріпляю рослину в ґрунті. Я напуваю її водою і годую мінеральними солями.

Листя. Подумаєш!. Ти , корене, живеш у темряві, та ще й за мій рахунок. Це я готую рослині поживні речовини, вміло використовую сонячну енергію. Та й дихається поруч зі мною легко.

Стебло. Ой, які ж ви важливі! А щоб ви без мене робили? Ані кореню без мене не жити, ані листям. Це ж мої тоненькі трубочки- волокна пересилають поживні речовини і воду по всій рослині.

Квітка. Які ж ви наївні, сперечаючись, хто з вас найголовніший. Усе , що ви робите, це все для мене. Не буде мене- не буде насіння, а не буде насіння- не буде й рослини.

  Плід. Ваші сперечання марні. Я найголовніший! Усе, що ви взяли з грунту- повітря, воду – все для мене, щоб я дозрів, дав життя новій рослині.

  • Отже діти який орган найважливіший?

Проблемна ситуація. Чи зможуть рослини залишити потомство, якщо зривати квітки на букети?

VІІ. Підсумок уроку.

  • Що нового дізналися про рослини?

  • На завершення пограємо в гру « Вірю. Не вірю»  Говорити « Вірю »- коли моє твердження вірне, «Не вірю»

Листя рослин всмоктує з ґрунту воду..   ( не вірю)

Вода від кореня рухається по стеблу ( вірю)

Рослини утворюють цукор і крохмал ( вірю)

Для утворення цукру і крохмалю рослинам потрібна енергія зірок ( не вірю)

Рослини дихають і вдень і вночі ( вірю)

Рослини дихають киснем ( вірю)

Квітки у всіх рослин однакові  ( не вірю)

Тривалість життя рослин на Землі різна ( вірю)

hello_html_296b3bfb.jpghello_html_m437a0703.jpghello_html_1910329a.jpg

hello_html_2bf162b.jpghello_html_m1cc893aa.jpghello_html_5dcdf386.jpg


