Ана тілі
|
Уақыты:
19.02.16
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Буын. Біздің
елтаңба
|
Жалпы
мақсаты:
|
Оқушылардың
тақырыпты саналы түсініп оқуын меңгерту, шапшаң оқуға төселдіру; Буын жайлы
білімдерін кеңейту. Сөздерді буынға бөлуге, буындардан сөз құрауға баулу; тіл
байлығын, сөздік қорын дамыту, таным белсенділігін арттыру, сауатты көркем
жазуын қалыптастыра түсу.
|
Оқыту
нәтижесі:
|
-
Өлеңнің
негізгі идеясын түсіне біледі;
-
Өлеңді
мәнерлеп оқиды, тапсырмаларды орындайды;
-
Сөздерді
буынға бөліп, буыннан сөз құрауды үйренеді;
-
Өз
ойларын еркін жеткізуге тырысады;
|
Әдіс-тәсілдер:
|
сұрақ
– жауап, топтық жұмыс, шығармашылық тапсырмалар, СТО стратегиялары.
|
Қажетті
құрал-жабдықтар:
|
Оқулық,
интерактивті тақта, үлестірмелі қағаздар, стикерлер, Блоб ағашы
|
Сабақтың барысы:
|
Психологиялық
ахуал
|
Қуан, шаттан, алақай,
Қуанышты күн келді!
Қайырлы таң, балақай!
|
Оқушылар шеңберде
жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
|
Топқа бөлу
|
Асықтар арқылы топқа бөлу
|
|
Қызығушылықты
ояту
|
Мұғалім
сөз әлеміндегі патшалықтан бір даулы оқиғаны айтады. Патшалықтағы буындар
арасында реніш туып, олар өз патшайымына келіп шешпек болады. Шы және қу
деген буындары о буынының жалғыз тұрып, буын деген атаққа ие
болғанына ызаланады, оны құртуды патшайымнан сұрайды. Оларға патшайым: «О
дауысты дыбыс болғандықтан, жалғыз тұрып та буын құрай алады. О буыны
болмаса, сендердің барлығың жиналып ең қажетті сөздерімді құрай алмайсыңдар
ғой. Сонда маған қалайша қызмет істейсіңдер?» - дейді. Патшайым буындарды бір-бірімен
достасуға шақырады, ретімен тұрғызып, маңызды бір сөз құратады. Ол қандай сөз
екен, балалар?!
|
Үй
тапсырмасын тексеру
|
І топ:
«Ата насихаты» мәтіні бойынша түсінгенін сұрау
ІІ топ:
Оқиға желісі бойынша рөлдік қойылым
ІІІ топ:
«Тірліктің күші-бірлікте» деген мақалдың мағынасын қалай түсінесіңдер?
|
Мағынаны
тану
|
-
Біз
қай елде тұрамыз?
-
ҚР
рәміздерін атай аласыңдар ма?
-
Олай
болса, бүгінгі біздің жаңа тақырыбымыз «Біздің елтаңба» атты Оразақын Асқар
атамыздың өлеңі
Асқар Оразақын (1935 жылы туылған, ҚХР, Іле
аймағы, Мүкей- Қаратас ауылы) — ақын
-Мұғалімнің өлеңді
мәнерлеп оқуы;
-Оқушылардың өлеңді
мұқият тыңдап, сұраққа жауап беруі;
- Интерактивті тақтадан
елтаңба жөнінде қысқаша әңгіме жүргізу;
- Оқушылардың хормен
өлеңді оқуы.
|
Сергіту
сәті
|
Бәрi бiрдей жұмысқа,
Шығатын кiм?..
(Құмырсқа)
Жүгiретiн қуанып,
Бала бiткен андыздап,
Қандай тәттi…
(Балмұздақ)
|
Шығармашылық
тапсырмалар
|
1 тапсырма: «Адасқан буындар»
Берілген буындардан
сөздер құрап, дәптерге жазу;
2 тапсырма: Суреттерден І топ 1
буынды, ІІ топ 2 буынды, ІІІ топ 3 буынды сөздерді тауып, тақтаға жазу.
3 тапсырма: «Сөз ойла, тез ойла»
ойыны. «Жолбарыс» сөзінен тағы басқа сөздер құрау.
|
Ой толғаныс
|
«Қатені тап» ойыны.
Са-ба-у
Кү-н
Оқу-шы
Сұрақ-жауап
-
Буын
қалай жасалады?
-
Сөз
неге бөлінеді?
-
Бір
буынды сөз ойла
-
Дауыссыз
дыбыс өз алдына тұрып буын бола ала ма?
-
Сөзде
қанша буын барын қалай анықтаймыз?
|
Үйге
тапсырма
|
«Біздің елтаңба» өлеңін
түсініп,мәнерлеп оқу
|
|
Бағалау
|
Оқыту үшін
бағалау және оқуды бағалау
|
Смайликтер арқылы
бағалау
|
Кері
байланыс
|
|
Стикерлерді Блоб
ағашындағы өзі қалаған нұсқаға жапсырады.
|