Инфоурок Дошкольное образование Другие методич. материалыЦикл дидактических игр по закреплению пройденного материала УМК «Говорим по-татарски», к проекту «Минем өем» для детей 4-5 лет.

Цикл дидактических игр по закреплению пройденного материала УМК «Говорим по-татарски», к проекту «Минем өем» для детей 4-5 лет.

Скачать материал

Кидрячева Р. Г.

воспитатель (по обучению

детей татарскому языку)  МАДОУ

«ЦРР – детский сад №83 «Фея»

г. Набережные Челны

 

Дидактические игры

по закреплению  пройденного материала УМК «Говорим по-татарски»,  

к проекту «Минем өем» для детей 4-5 лет.

Дидактик  уен

 “Бу кем? – Это кто?”

к проекту «Минем өем»

(диалог между воспитателем и детьми т.к. дети 4-5 лет друг-другу вопросы не задают).

Цель.  Побудить интерес и желание детей общаться на татарском языке.

 Ход игры:

 Тәрбияче: Бу кем?

 Бала: Әти.

 Тәрбияче: Бу кем?

 Бала: Әни, (бабай, әби, әти, кыз,  малай).

 Тәрбияче: Әни нинди?

Бала: Әни зур, матур, чиста, әйбәт.

Дидактик  уен

“Бу нәрсә? – Это что?”

 к проекту «Минем өем»

(диалог между воспитателем и детьми т.к. дети 4-5 лет друг-другу вопросы не задают).

Цель.  Побудить интерес и желание детей общаться на татарском языке.

 Ход игры:

 Тәрбияче: Бу нәрсә?

 Бала:Чәй (сөт, ипи, алма).

 Тәрбияче: Сөт нинди?

 Бала:Сөт тәмле.

 Тәрбияче: Бу нәрсә?

 Бала: Эт (песи, туп, курчак, куян, аю ).

 Тәрбияче: Эт нинди?

 Бала: Эт зур,(кечкенә) матур, әйбәт, чиста, (пычрак).

Дидактик  уен

“Кем юк? – Кого нет?”

к проекту «Минем өем»

(диалог между воспитателем и детьми т.к. дети 4-5 лет друг-другу вопросы не задают).

Цель: Развивать зрительное внимание и память, активизировать словарь.

Ход игры:

 Тәрбияче: Кем юк?

 Бала: Әти (әни, кыз, малай).

 Тәрбияче: Кем юк?

 Бала: Әни юк.

Дидактик  уен

“Әйе – Юк.”

к проекту «Минем өем»

(диалог между воспитателем и детьми, между детьми, у детей “маски”).

Цель: Активизировать словарь, развивать диалогическую речь на татарском языке.

Ход игры: Детям раздаются картинки. Воспитатель спрашивает у каждого ребенка:

 Тәрбияче: Әни?

 Бала: Әйе.

 Тәрбияче: Әти?

 Бала: Юк.

 Саша: Малай?

 Бала: Юк.

 Маша: Кыз? 

 Бала: Әйе.

 Коля: Песи?

 Бала: Әйе.

 

Дидактик  уен

“Уйна! – Играй!”

к проекту «Минем өем»

(диалог между воспитателем и детьми, между детьми. Дети дарят свои “игрушки” персонажу).

Цель: побудить интерес и желание общаться на татарском языке.

Ход игры:

Саша: Мә, туп уйна!

Маша: Мә, курчак уйна!

Лена: Мә, зур песи уйна!

Коля: Мә, кечкенә аю уйна!

Миша: Мә, куян уйна!

Даша: Мә, эт уйна!

 Оля: Мә, машина уйна!

Дидактик  уен

“Нәрсә юк? - Чего нет?”

к проекту «Минем өем»

(диалог между воспитателем и детьми т.к. дети 4-5 лет друг-другу вопросы не задают).

Цель: Развивать зрительное внимание и память, активизировать словарь.

 Ход игры:

 Тәрбияче: Нәрсә юк?

 Бала: Эт (песи, туп, курчак, куян, аю).  

 Тәрбияче: Нәрсә юк?

 Бала: Эт юк.

Дидактик  уен                                       “Әйе – Юк.”

к проекту «Минем өем»

(диалог между воспитателем и детьми, т.к. дети 4-5 лет друг-другу вопросы не задают, у детей “маски”)

Цель: Активизировать словарь, развивать диалогическую речь на татарском языке.

Ход игры:

 Тәрбияче: Син Коля?

 Коля: Әйе. Мин Коля.

 Тәрбияче: Коля, син кыз? (әби, бабай, әти, әни).

 Коля: Юк, мин малай.

 Тәрбияче: Оля, син кыз?

 Оля: Әйе, мин кыз.

 Тәрбияче: Юля, син әби?

 Юля: Әйе, мин әби.

 

 

 

Дидактик  уен

“Бир әле – Дай пожалуйста.”

к проекту «Минем өем»

(диалог между воспитателем и детьми. Дети спрашивают “игрушки”, дарят персонажу).

Цель: Развивать  творческое воображение, диалогическую речь.

Ход игры:

Саша: Аю (куян, эт, песи, курчак, машина, туп) бир әле.

Тәрбияче: Нинди аю!

Саша: Зур, матур, чиста, әйбәт аю.

 Тәрбияче:Мә зур, матур, чиста, әйбәт аю.

Дидактик  уен

“Бир әле – Дай пожалуйста.”

 к проекту «Минем өем»

(диалог между воспитателем и детьми т.к. дети 4-5 лет друг-другу вопросы не задают).

Цель: Развивать  творческое воображение, диалогическую речь.

Ход игры:

Саша: Алма бир әле.

Тәрбияче:Нинди алма!

Саша: Тәмле алма. 

Тәрбияче: Мә тәмле алма.

Саша: Рәхмәт.

 

 

Дидактик  уен

“ Ничә? – Сколько?”

 к проекту «Минем өем»

(диалог между воспитателем и детьми т.к. дети 4-5 лет друг-другу вопросы не задают).

Цель: учить детей отвечать на вопрос: Ничә? (Сколько?)

Ход игры:

Тәрбияче: Ничә алма?

Бала: Бер (ике, өч, дүрт, биш) алма.

Тәрбияче: Мә бер алма.

Бала: Рәхмәт.

Тәрбияче: Ничә куян?

Бала: Биш куян.

Тәрбияче: Мә биш куян.

 Бала: Рәхмәт.

Дидактик  уен

“Ничә? – Сколько?"

к проекту «Минем өем»

(диалог между воспитателем и детьми, между детьми).

Цель: развивать умение понимать и обдуманно отвечать на вопросы.

Ход игры:

Тәрбияче: Бер?

Бала: Әйе, бер.

Тәрбияче: Өч?

Бала: Юк, дүрт.

Тәрбияче: Өч?

Бала: Юк, дүрт.

Сюжетлы уен

«Сыйла »«Угости»

 к проекту «Минем өем»

(диалог между воспитателем и детьми, между детьми).

Цель: побудить интерес и желание общаться друг с другом на татарском языке.

Ход игры:

Бала: Саша, кил монда. Утыр.

Саша: Рәхмәт.

Бала: Мә, алма аша!

Саша: Рәхмәт.

Бала: Алма тәмле?

Саша: Алма тәмле.

 

Дидактические игры к проекту «Уйный – уйный үсәбез» для детей  5-6 лет.

Дидактик  уен

“Бу нәрсә? Нинди? Ничә? – Это что? Какой? Сколько?”

 к проекту «Уйный – уйный үсәбез»

(диалог между воспитателем и детьми, между детьми).

Цельзакрепить ответы на вопросы:

Бу нәрсә? Нинди? Ничә? на татарском языке.

Ход игры:

Маша: Бу нәрсә?

Саша: Бу кишер (суган, бәрәңге, кыяр, кәбестә,алма).

Маша: Нинди кишер?

Саша:  Тәмле (баллы), зур (кечкенә), чиста (пычрак) кишер.

Маша: Ничә кишер?

Саша: Бер ( ике, өч, дүрт, биш, алты, җиде,сигез, тугыз, ун) кишер.

Дидактик  уен

“Бу нәрсә? Нинди? – Это что? Какой?”

к проекту «Уйный – уйный үсәбез»

(диалог между воспитателем и детьми, между детьми).

Цель:  развивать умение понимать и обдуманно отвечать на вопросы.

Ход игры:

Акбай: Бу нәрсә?       

Мияу: Бу туп (куян, курчак, машина, аю, эт, песи).

Акбай: Нинди туп?

Мияу: Кечкенә (зур) туп (куян, курчак, машина, аю, эт, песи).

 

Дидактик  уен

“Бу нәрсә? Нинди? – Это что? Какой?”

к проекту «Уйный – уйный үсәбез»

(диалог между воспитателем и детьми, между детьми).

Цель:  закрепить название  овощей  на татарском языке. Ответить на вопрос:  Бу нәрсә? Нинди?

Ход игры:

Акбай: Бу нәрсә?

Оля: Суган.

Акбай: Суган нинди?

Оля: Кечкенә.

б)Мияу: Бу нәрсә?

Коля: Бәрәңге.

Мияу: Бәрәңге нинди?

Коля: Зур.

Дидактик  уен

“Нәрсә кирәк? –Что надо?”

к проекту «Уйный – уйный үсәбез» (диалог между воспитателем и детьми, между детьми).

Цель: развивать творческое воображение, сообразительность, диалогическую речь.

Ход игры:

Малай: Исәнме, Мияу.

Кыз: Исәнме, Акбай.

Малай:Нәрсә кирәк?

Кыз:Туп кирәк.

Малай: Нинди туп?

Кыз: Зур (кечкенә, матур, чиста, пычрак, әйбәт) туп.

Малай: Мә, зур , матур, чиста, әйбәт туп.

Кыз: Рәхмәт. Сау бул, Саша.

Малай: Сау бул, Оля.

 

Дидактик  уен

“Бу нәрсә? Нинди? – Это что? Какой?”

к проекту «Уйный – уйный үсәбез»

(диалог между воспитателем и детьми, между детьми).

Цель: побудить интерес и желание общаться на татарском языке.

 Ход игры:

Маша: Бу нәрсә?

Саша:Тәлинкә (чынаяк, кашык).

Маша: Тәлинкә (чынаяк, кашык) нинди?

Саша:Тәлинкә (чынаяк, кашык) матур, чиста , кызыл (сары, яшел, зәңгәр).

 

Дидактик  уен

“Нәрсә кирәк? –Что надо?”

к проекту «Уйный – уйный үсәбез» (диалог между воспитателем и детьми, между детьми).

Цель: развивать творческое воображение, сообразительность, диалогическую речь.

Ход игры:

а) – Коля, нәрсә кирәк?

- Бәрәңге кирәк.

- Мә, бәрәңге.

- Рәхмәт.

б) – Оля, нәрсә кирәк?

- Алма кирәк.

- Нинди алма?

- Яшел алма.

- Мә, яшел алма.

- Рәхмәт.

в) – Лена, нәрсә кирәк?

- Кәбестә кирәк.

- Ничә кәбестә?

- Дүрт кәбестә.

- Мә, дүрт кәбестә.

- Рәхмәт.

Дидактик  уен

“Бир әле – Дай пожалуйста.”

 к проекту «Уйный – уйный үсәбез» (диалог между воспитателем и детьми, между детьми).

Цель: повторить и закрепить с детьми названия посуды, цвета, счёт на татарском языке,

развивать умение понимать и обдуманно отвечать на вопросы.

Ход игры:

-Кашык (тәлинкә, чынаяк) бир.

-Нинди кашык (тәлинкә, чынаяк)?

-Зур (кечкенә, сары, яшел, кызыл, зәңгәр) кашык.

-Ничә кашык (тәлинкә, чынаяк)?

-(1-10 ) кашык (тәлинкә, чынаяк).

-Мә, (1-10) кашык(тәлинкә, чынаяк).

 

Дидактик  уен

“Нәрсә кирәк? –Что надо?”

к проекту «Уйный – уйный үсәбез» (диалог между воспитателем и детьми, между детьми).

Цель: развивать  диалогическую  речь, внимание, мышление.

Ход игры:

-Нәрсә кирәк?

-Аш (ботка, сөт, ипи, чәй, кишер, кәбестә, кыяр, бәрәңге) кирәк.

-Нинди аш (ботка, сөт, ипи, чәй, кишер, кәбестә, кыяр, бәрәңге)?

-Тәмле аш (ботка, сөт, ипи, чәй, кишер, кәбестә, кыяр, бәрәңге).

-Мә, аш (ботка, сөт, ипи, чәй, кишер, кәбестә, кыяр, бәрәңге) аша (эч).

-Рәхмәт. Аш (ботка, сөт, ипи, чәй, кишер, кәбестә, кыяр, бәрәңге) тәмле.

Дидактик  уен                                      “Бир әле – Дай пожалуйста.”

 к проекту «Уйный – уйный үсәбез» (диалог между воспитателем и детьми, между детьми). Цель: развивать  диалогическую  речь, внимание, мышление.

Ход игры:

а. -Оля, күлмәк (чалбар) бир.

-Нинди күлмәк (чалбар)?

-Сары (кызыл, яшел, зәңгәр) күлмәк (чалбар).

-Ничә күлмәк (чалбар)?

-Бер (1-10) күлмәк (чалбар).

-Курчак, чалбар (күлмәк) ки (сал).

б.-Оля, чалбар (күлмәк) бир.

-Мә, чалбар (күлмәк).

-Рәхмәт. Курчак, мә, чалбар (күлмәк) ки (сал).

-Курчак, йокла.

Дидактик  уен

“Нәрсә кирәк? –Что надо?”

к проекту «Уйный – уйный үсәбез» (диалог между воспитателем и детьми, между детьми).

Цель:  закрепить название  мебели на татарском языке, ответить на вопрос:  Нәрсә кирәк? Нинди?

Ход игры:

-Нәрсә кирәк?

-Карават (өстәл, урындык) кирәк.

-Нинди карават?

-Зур (кечкенә, сары, яшел, зәңгәр) карават.

-Мә, зур карават.

-Рәхмәт.

Сюжетлы уен «Бер- беребезне  сыйлыйбыз » -  «Угостим друг - друга»

Цель: развивать творческое воображение, сообра­зительность, диалогическую речь.

Оборудование: картинки, муляжи (ипи, чәй сөт, алма, өчпочмак, чәк-чәк,пицца,  кыяр, кәбестә...)

Ход игры:

- Оля, мә, пицца аша!

- Рәхмәт, пицца тәмле...

- Коля, мә, ипи аша!

- Рәхмәт, ипи зур, тәмле...

- Маша, мә, сөт эч!

- Рәхмәт, сөт  тәмле, ак...

- Саша, мә, алма аша!

- Рәхмәт, алма баллы, тәмле, чиста, зур..

Дидактик  уен

“Нәрсә бар? –Что есть?”

к проекту «Уйный – уйный үсәбез» (диалог между воспитателем и детьми, между детьми).

Цель:  закрепить название  предметов  на татарском языке, ответить на вопрос:  Нәрсә кирәк? Нинди?

Ход игры:

-Нәрсә бар?

-Туп (курчак) бар.

-Нәрсә юк?

-Туп (курчак) юк.

( По образцу повторить темы “Семья”, “Овощи”,“Игрушки”,“Посуда”, “Мебель”, “Одежда”).

 

Дидактические игры к проекту «Без инде хәзер зурлар, мәктәпкә илтә юллар» для детей  6 -7 лет.

Дидактик  уен

“Нишли? –Что делает?”

к проекту «Без инде хәзер зурлар – мәктәпкә илтә юллар» (диалог между воспитателем и детьми, между детьми).

Цель: развивать творческое воображение, сообра­зительность, диалогическую речь.

Ход игры:

Оля: Коля, куян нишли?

Коля: Куян йоклый. Аня, песи нишли?

Аня: Песи сөт эчә. Петя, аю нишли?

Петя: Аю чана шуа.

Тәрбияче: Әни нишли?

Бала: Әни кул юа (йоклый).

Тәрбияче: Куян нишли?

Оля: Куян сикерә. Тычкан нишли?

Саша: Тычкан сыр ашый.

(Ашый, эчә, утыра, басып тора, сикерә, уйный, йөгерә, юа, йоклый, кия,  сала, чана шуа, җырлый, бии, китап укый, рәсем ясый).

Дидактик  уен

“Син нишлисең? –Что ты делаешь?”

к проекту «Без инде хәзер зурлар – мәктәпкә илтә юллар» (диалог между воспитателем и детьми, между детьми.

Цель: учить детей отвечать на вопросы Нишли? (Что делает?)  Нишлисең?  (Что делаешь?), называть действие на татарском языке, развивать творческое воображение, сообра­зительность.

Ход игры:

Коля: Оля, син нишлисең?

Оля: Сөт (чәй) эчәм. Коля, син нишлисең?

Коля: Алма (ипи) ашыйм.

Саша, син нишлисең?

Саша: Утырам.

( Ашыйм, эчәм, утырам, басып торам, сикерәм, уйныйм, йөгерәм, юам, киям, салам, йоклыйм, чана шуам, җырлыйм, биим, китап укыйм, рәсем ясыйм).

“Командир”  уены

“Нишли? –Что делает?”

к проекту «Без инде хәзер зурлар – мәктәпкә илтә юллар» (диалог между воспитателем и детьми, между детьми).

Цель:  расширять, обогащать, активизировать словарный запас детей.

Ход игры:

- Аша! Эч! Утыр!  Бас! Сикер!  Уйна!  Йөгер! Ю! Йокла! Ки! Сал! Чана шу! Җырла! Бие! Китап укы! Рәсем яса!

Речевой образец:

- Саша, утыр! (Саша утыра).

- Саша нишли?

- Саша утыра.

- Саша, син нишлисең?

- Мин утырам.

“Телефоннан сөйләшәбез” –“Разговариваем по телефону”.

к проекту «Без инде хәзер зурлар – мәктәпкә илтә юллар» (диалог между воспитателем и детьми, между детьми).

Цель: развивать  разговорную речь на татарском языке.

Ход игры:

Саша: Алло.

Оля: Алло. Син кем?

Саша: Мин Саша.

Оля: Исәнме, Саша.

Саша: Хәерле көн, Оля. Хәлләр ничек?

Оля: Әйбәт. Рәхмәт. Саша, хәлләр ничек?

Саша: Әйбәт. Рәхмәт. Оля,

Син нишлисең?

Оля: Мин алма ашыйм.

Саша: Нинди алма?

Оля: Тәмле алма. Ә син нишлисең?

Саша:Мин уйныйм.

Оля:Нәрсә белән?

Саша: Туп белән.

Оля: Туп нинди?

Саша: Туп матур, чиста, зур, кызыл. Оля, әни нишли?

Оля: Әни йоклый. Сау бул, Саша.

Саша: Сау бул, Оля.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Цикл дидактических игр по закреплению пройденного материала УМК «Говорим по-татарски», к проекту «Минем өем» для детей 4-5 лет."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель научной организации

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
