270699
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокИнформатикаКонспектыЦиклдерді бағдарламалау

Циклдерді бағдарламалау

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Ф.219

6. Сабақтың технологиялық картасы (жоспары)


Топ

Күні

2 негізгіИС

25.02



Пән: Объектілі-бағдарланған бағдарламалау негіздері

1 бөлім. 1 бөлім. С++ тілінде бағдарламалау

Курс тақырыбы: 1.3 тақырып. Тармақталу , таңдау, цикл операторлары

Сабақтың тақырыбы: №6 Циклдерді бағдарламалау while, for, do…while.

Сабақтың типі:аралас

Сабақтың түрі: саяхат сабақ


Оқушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар

Базалық құзыреттілік

Пәннің жалпы сипаттамасы: мақсаты және оны оқытудың міндеттері, техник-бағдарламашыны дайындаудағы пәннің орны мен рөлі. Басқа пәндермен байланысы. Есептеуш техниканың бағдарламалық қамтамасыздандыруының казіргі заманғы жағдайы. Басқа бағдарламалау тілдерінің арасында С++ тілінің дамуы. Тілдің жалпы сипаттамасы. Бағдарламалар құру техникасы.

Кәсіптік құзыреттілік

Тілдің жалпы сипаттамасы білу. Бағдарлама құру технологиясын білу. Есепті шешу барысында мәліметтерді басқару, бағдарламаны машина тіліне аудару мен өңдеуді жүргізу;


Сабақ мақсаттары


оқытушылық

Циклдерді бағдарламалау while, for, do…while қолданып бағдарламалар құруға дағдылану

тәрбиелік

Оқушыларды бір-біріне көмек көрсете білуге, компьютерлік мәдениеттілікке тәрбиелеу

дамытушылық

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істей білу қасиеттерін дамыту


Пәнаралық байланыс

Қамтамасыз ететін

Пән: 1. Алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері

Курс тақырыбы: №1.6. Цикл операторлары. Параметрлі цикл операторы. Итерациялық типтегі цикл операторлары

2. География 7 сынып

Сабақтың тақырыбы: Африка елдері

Қамтамасыз етілетін

Пән: Объектілі-бағдарланған бағдарламалау негіздері

Курс тақырыбы: №2.6 тақырып Жолды-бағытты енгізу-шығару. Файлдық енгізу-шығару.

Сабақтың жабдықталуы

Көрнекілік құралдар

Орындар: Бизнес орын, эконом орын

Таратпа материалдар

Карточка, ұшақ билеттері, виза, сызбалар, қала картасы

Оқытудың техникалық құралдары

ДК, Dev С++

Әдебиет: негізгі

Хомоненко А.Д. "Программирование на С++"

Қосымша

Н.Культин «С++ в задачах и примерах»





Сабақ мазмұны


Эле-мент №

Сабақ элементі, қарастырылатың сұрақтар,

оқытудың әдістері мен тәсілдері

Қосымшалар, өзгерістер

1.

Ұйымдастыру

  1. Кабинеттің сабаққа дайындығын тексеру

  2. Компьютерлердің сабаққа дайындығын тексеру

  3. Оқушылармен амандасу

  4. Оқушыларды түгендеу

  5. Сабақтың мақсатымен таныстыру


2.

Үй тапсырмасын сұрау

  1. Есептер шығару

Виза №1

Үш санның (а,с,х) орташа мәнін есептеу алгоритмін құр

Виза №2

у=x3 функциясын есептеу

Виза №3

Үшбұрыштың ауданын есептейтін формуланы меншіктеу инструкциясы түрінде жазыңыз:

hello_html_m67f2c1bb.gif, мұндағы hello_html_14e40e07.gif – ұзындық, hello_html_md196cc3.gif - үшбұрыш биіктігі.

Виза №6

Квадраттың ауданын есептеу

Виза №5

z=8x+2y функциясын есептеу

Виза №8

k=(a+3c)/d функциясын есептеу

Виза №4

Екі санның кішісін табу

Виза №7

Төрт санның көбейтіндісін есептеу

Виза №9

Шеңбердің ауданын есептеу

Виза №10

а санының квадратын есептеу

Виза №11

к санының кубын есептеу

Виза №14

g=(t1 + t2)/2 өрнегін есептеу

Виза №15

U=(w12 + w22) өрнегін есептеу

Виза №12

K=rt2/rt3 өрнегін есептеу

Виза №13

Үш санның квадраттарының қосындысын есептеу

  1. Тест белгілеу

  2. 1 нұсқа

1.С++ тілі қай жылы пайда болды?

А) 1980 ж

В) 1982 ж

С) 1983 ж

D) 1978 ж

2. С++ тілінің авторы кім?

A) Дениз Ритчи

B) Бьерн Строуструп

C) Ада Лавлейз

D) Брайн Керниган

3. Берілген мәтін деген не?

A) object code

B) source code

C) linker

D) compiler time

4. нақты типті көрсетіңіз

A) char

B) double

C) float

D) int

5. Мәтінді түсінікті оқу үшін қолданылатын компилятор қабылдамайтын программаның бөлігі қалай аталады?

A) Айнымалы

B) Тип

C) Мән

D) Түсініктеме

6. Математикалық функциялар кескіндері анықталған файл

A)conio.h

B) math.h

C) stdio.h

D) iostream.h

7. ++ белгісі қандай мағына береді?

A) 2 санға арттыру

B) 1 санға кеміту

C) 1 санға арттыру

D) 2 санға кеміту

8. if таңдау құрылымының жалпы жазылу форматы:

A) if (өрнек) оператор1 then оператор2;

B) оператор1 if (өрнек)

C) if (өрнек) оператор1 оператор2;

D) if (өрнек) оператор1;

9. С++ тіліндегі логикалық операцияларды көрсетіңіз

A) &&(and)-және ||(or) - немесе

B) &(and)-және ||(or) - немесе, (not) - жоқ.

C) &&(and)-және ||(or) - немесе, !(not) - жоқ.

D) &&&(and)-және ||(or) - немесе, !(not) - жоқ.

10.С++ қандай арифметикалық операциялар диынтығынан құралады?

A) +,-,*,/

B)+,-,*,/,%

C) +,-,*,/,%,&

D) +,-,*,/,&


3.

Тәжірибелік сабақ:

1 бөлім. 1 бөлім. С++ тілінде бағдарламалау

Курс тақырыбы: 1.3 тақырып. Тармақталу , таңдау, цикл операторлары

Сабақтың тақырыбы: №6 Циклдерді бағдарламалау while, for, do…while.

  1. Инструктаж.

  2. Тәжірибелік жұмыс

1. 1-ден бастап 1000-ға дейінгі сандардың қосындысын анықтау

2. 1 ден бастап 100 дейінгі сандарды экран бетіне шығару

3. ^ символдарының көмегімен тіктөрбұрышты ұшбұрыш салу

4. Do while пайдаланып 1 ден бастап 1000 дейінгі сандардың қосындысын анықтау



4.

Жаңа сабақты бекіту

Кестені толтыру


Сұрақ

Жауап

While операторы деген не? Жазылу формасы


Do while операторы деген не? Жазылу формасы


For операторы деген не? Жазылу формасы





5

Сабақты қорытындылау, оқушыларды бағалау



6

Үйге тапсырма беру


Келесі сабаққа саяхаттан алған әсерлеріңізді жазып келу.

Хомоненко А.Д. "Программирование на С++" 38-41 беттер оқу, конспектілеу










Оқытушы __________ А.Е.Тұрсынбекова


























Тәжірибелік №6

1 бөлім. 1 бөлім. С++ тілінде бағдарламалау

1 бөлім. 1 бөлім. С++ тілінде бағдарламалау

Курс тақырыбы: 1.3 тақырып. Тармақталу , таңдау, цикл операторлары

Сабақтың тақырыбы: №6 Циклдерді бағдарламалау while, for, do…while.


Ұйымдастыру кезеңі: Бүгін біз сіздермен Мадагаскар еліне саяхат жасаймыз. Сіздер өткен сабақта барлықтарыңыз жолдама ұтып алдыңыздар. Бүгін сол жолдамаға сәйкес сапарға аттанамыз. Мадагаскар Республикасы – Африка жағалауындағы ірі арал, құрлықтан шығысқа қарай 400 км қашықтықта, Үнді мұхитында орналасқан. Африкадан Мозамбик бұғазымен бөлінеді. Жер аумағы 596 км². Солтүстіктен оңтүстіктен қарай 1600 км-ге созылған, ені 600 км-ден астам. 1993 жылы қабыл- даған конституциясы бойынша елді президент басқарады. Заң шығарушы органы – екі палаталы парламент (Ұлттық жиналыс пен Сенат). Астанасы – Антананариву қ. Әкімшілік жағынан 6 провинцияға бөлінеді. Ұлттық мерекесі – 26 маусым – Тәуелсіздік күні (1960). Ақша өлшемі-малагасий франкі.

Мадагаскар бойынша қысқаша мәлімет алдыңыздар, Сіздер сәтті сапар тілеймін!


Үй жұмысын сұрау:

Саяхатқа шығу үшін сіздерге Виза қажет. Визаға қол қою үшін сіздер берілген есептерді шығару керексіздер.

hello_html_5003b6e1.jpg

Визаның артында берілген есептерді жылдам және дұрыс шығару қажет.

Егер есеп қате болса онда Сіз тармақталу елінде қалып қоясыз.

Виза №1

Үш санның (а,с,х) орташа мәнін есептеу

Виза №2

у=x3 функциясын есептеу

Виза №3

Үшбұрыштың ауданын есептейтін формуланы меншіктеу инструкциясы түрінде жазыңыз:

hello_html_m67f2c1bb.gif, мұндағы hello_html_14e40e07.gif – ұзындық, hello_html_md196cc3.gif - үшбұрыш биіктігі.

Виза №6

Квадраттың ауданын есептеу

Виза №5

z=8x+2y функциясын есептеу

Виза №8

k=(a+3c)/d функциясын есептеу

Виза №4

Екі санның кішісін табу

Виза №7

Төрт санның көбейтіндісін есептеу

Виза №9

Шеңбердің ауданын есептеу

Виза №10

а санының квадратын есептеу

Виза №11

к санының кубын есептеу

Виза №14

g=(t1 + t2)/2 өрнегін есептеу

Виза №15

U=(w12 + w22) өрнегін есептеу

Виза №12

K=rt2/rt3 өрнегін есептеу

Виза №13

Үш санның квадраттарының қосындысын есептеу


Мадагаскарға билет сатып алу үшін тестілерді дұрыс белгілеу керек. Ең алғашқы 3 саяхаттаушы Бірінші класты ұшақ билеттерін алуға мүмкіндігі болады, тек бір шарт бар: тестке дұрыс жауап беру қажет. Қалған жолаушылар эконом класты орындардан билет ала алады.

hello_html_m45e924a5.jpg

hello_html_m7a0cf3f0.jpg

Тест сұрақтары:

1 нұсқа

1.С++ тілі қай жылы пайда болды?

А) 1980 ж

В) 1982 ж

С) 1983 ж

D) 1978 ж

2. С++ тілінің авторы кім?

A) Дениз Ритчи

B) Бьерн Строуструп

C) Ада Лавлейз

D) Брайн Керниган

3. Берілген мәтін деген не?

A) object code

B) source code

C) linker

D) compiler time

4. нақты типті көрсетіңіз

A) char

B) double

C) float

D) int

5. Мәтінді түсінікті оқу үшін қолданылатын компилятор қабылдамайтын программаның бөлігі қалай аталады?

A) Айнымалы

B) Тип

C) Мән

D) Түсініктеме

6. Математикалық функциялар кескіндері анықталған файл

A)conio.h

B) math.h

C) stdio.h

D) iostream.h

7. ++ белгісі қандай мағына береді?

A) 2 санға арттыру

B) 1 санға кеміту

C) 1 санға арттыру

D) 2 санға кеміту

8. if таңдау құрылымының жалпы жазылу форматы:

A) if (өрнек) оператор1 then оператор2;

B) оператор1 if (өрнек)

C) if (өрнек) оператор1 оператор2;

D) if (өрнек) оператор1;

9. С++ тіліндегі логикалық операцияларды көрсетіңіз

A) &&(and)-және ||(or) - немесе

B) &(and)-және ||(or) - немесе, (not) - жоқ.

C) &&(and)-және ||(or) - немесе, !(not) - жоқ.

D) &&&(and)-және ||(or) - немесе, !(not) - жоқ.

10.С++ қандай арифметикалық операциялар диынтығынан құралады?

A) +,-,*,/

B)+,-,*,/,%

C) +,-,*,/,%,&

D) +,-,*,/,&


Жаңа сабақ: Инструктаж: Құрметті саяхатшылар! Ұшу барысындағы ережелермен таныс болыңыздар! Ұшу уақыты 15 мин. Ережелермен таныс болу үшін сіздерге Мадагаскар мемлекетінің картасын ұсынамыз. Ол үшін біз дәптерімізге қысқаша конспект жазып аламыз.

hello_html_md3c9885.png

While операторы шарты алдынан берілген циклдің операторы болып табылады және жазылу форматы төмендегідей:

while (өрнек) денесі ;

while операторының орындалу схемасы төмендегідей:

1. Өрнек есептелінеді.

2. Егер өрнек жалған болса, онда while операторының орындалуы аяқталады да, одан кейінгі келесі оператор орындалады. Егер өрнек ақиқат болса, онда while операторының денесі орындалады. Процесс 1 пунктен басталады.

for (выражение-1; выражение-2; выражение-3) тело ; түріндегі операторды while арқылы келесідей жазуға болады:

өрнек-1;

while (өрнек-2)

{ цикл денесі

өрнек-3;

}

for операторындағы секілді, while операторында алдымен шарт тексеріледі.

Do while опеаторы шарты соңынан берілген циклдың операторы болып табылады. Онда цикл денесі міндетті түрде бір болсын орындалады.

Форматы: do цикл денесі while (өрнек);

do while операторының орындалу схемасы:

1. Цикл денесі орындалады (ол құрама болуы мүмкін).

2. Өрнек есептеледі.

3. егер өрнек жалған болса, онда do while операторының орындалуы аяқталады да, келесі кезектегі оператор орындалады. Егер өрнек ақиқат болса, онда оператордың орындалуы 1 пункттен басталады.

Шарт жалған болғанға дейін циклдың орындалуын тоқтату қажет болса, break операторын қоладуға болады.

while және do while операторлары қабаттасқан болуы мүмкін:

мысал:


int i,j,k;

...

i=0; j=0; k=0;

do { i++;

j--;

while (a[k] < i) k++;

}

while (i<30 && j<-30);

For операторының форматы:

for ( өрнек 1 ; өрнек 2 ; өрнек 3 ) денесі

Өрнек 1 әдетте циклды басқаратын айнымалылардың бастапқы мәндерін орныту үшін қолданылады. Өрнек 2 – бұл цикл денесінің орындалу шартын анықтайтын өрнек. Өрнек 3 әрбір циклдың денесі орындалғаннан кейін циклды басқаратын айнымалылардың өзгеруін анықтайды.

For операторының орындалу схемасы:

1. Өрнек 1 орындалады.

2. Өрнек 2 орындалады.

3. Егер 2 өрнектің мәні 0-ден өзгеше болса (ақиқат), онда цикл денесі орындалады, 3 өрнек мәні есептеледі де, 2 пунктке өтеді. Егер 2 өрнек мәні 0-ге тең болса (жалған), онда басқару for операторынан кейінгі операторға беріледі.

Шартты тексеру циклдың басында орындалады. Бұл дегеніміз – цикл денесі бір де орындалмауы мүмкін.

Мысал:

int main()

{ int i,b;

for (i=1; i<10; i++)

b=i*i;

return 0;

}

Конспект толық толтырылған болса, онда біз Мадагаскардың астанасында серуендейміз. Серуенге шығу үшін сіздер берілген тәжірибелік жұмыстарды орындауларыңыз керексіздер.

Тәжірибелік жұмыс: Мадагасқарға қош келдіңіздер!!!

Саяхатымыз сәтті әрі есте қалу үшін сіздермен Мадагаскар астанасында серуендейміз!

hello_html_m64ba1330.jpg

1. 1-ден бастап 1000-ға дейінгі сандардың қосындысын анықтау

#include

#include

using namespace std;

int main()

{

int i;

int sum = 0;

for (i = 1; i <= 1000; i++)

{

sum = sum + i;

}

cout << 1ден бастап 1000 сандардын қосындысы = " << sum;

getch();

}

hello_html_m3e55125e.jpg





2. 1 ден бастап 100 дейінгі сандарды экран бетіне шығару

#include
using namespace std;
int main( )
{
    int i = 0;
    while(i<100)
    {
        i++;
        cout << i << '\n';
    }
        return 0;
}

hello_html_m37ae68b3.jpg

3. ^ символдарының көмегімен тіктөрбұрышты ұшбұрыш салу

#include

using namespace std;

int main()

{

setlocale(LC_ALL, "rus");

int height = 0; // высота треугольника

cout << "Введите высоту равнобедренного треугольника: ";

cin >> height;

for (int i = 0; i < height; i++)

{

for (int j = 1; j < height - i; j++)

{

cout << ' ';

}

for (int j = height - 2 * i; j <= height; j++)

{

cout << '^';

}

cout << endl;

}

return 0;

}

hello_html_4a6d202d.jpg

4. Do while пайдаланып 1 ден бастап 1000 дейінгі сандардың қосындысын анықтау

#include

Using naesoace std;

Int main ()

{

Setlocale(0,””);

Int i=0;

Int sum=0;

Do {//i++;sum+=i;

}

While (i<1000);

Cout<<”1 ден бастап 1000 дейінгі сандар =”<

Return0;

}

Жаңа сабақты бекіту:

Сабақты бекіту үшін сіздер берілген сызбаны толтырасыздар. Бұл сызбада қаланың ең алғашқы тұрғындары Пигмейлердің кестесі берілген, соны толтырып маған өткізесіздер:

Сұрақ

Жауап

While операторы деген не? Жазылу формасы


Do while операторы деген не? Жазылу формасы


For операторы деген не? Жазылу формасы


Сабақты қорытындылау:

Бүгінгі сабақты қорытындылау үшін сіздерге елге оралу билет қажет, сол себепті сіздерге билет құны ретінде сабаққа қатысуларыңызға қарай баға қоямын.

Үйге тапсырма:

Келесі сабаққа саяхаттан алған әсерлеріңізді жазып келу.

Хомоненко А.Д. "Программирование на С++" 38-41 беттер оқу, конспектілеу

Оқытушы __________ А.Е.Тұрсынбекова



Ф.219

6. Сабақтың технологиялық картасы (жоспары)


Топ

Күні

2 негізгіИС

25.02



Пән: Объектілі-бағдарланған бағдарламалау негіздері

1 бөлім. 1 бөлім. С++ тілінде бағдарламалау

Курс тақырыбы: 1.3 тақырып. Тармақталу , таңдау, цикл операторлары

Сабақтың тақырыбы: №6 Циклдерді бағдарламалау while, for, do…while.

Сабақтың типі:аралас

Сабақтың түрі: саяхат сабақ


Оқушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар

Базалық құзыреттілік

Пәннің жалпы сипаттамасы: мақсаты және оны оқытудың міндеттері, техник-бағдарламашыны дайындаудағы пәннің орны мен рөлі. Басқа пәндермен байланысы. Есептеуш техниканың бағдарламалық қамтамасыздандыруының казіргі заманғы жағдайы. Басқа бағдарламалау тілдерінің арасында С++ тілінің дамуы. Тілдің жалпы сипаттамасы. Бағдарламалар құру техникасы.

Кәсіптік құзыреттілік

Тілдің жалпы сипаттамасы білу. Бағдарлама құру технологиясын білу. Есепті шешу барысында мәліметтерді басқару, бағдарламаны машина тіліне аудару мен өңдеуді жүргізу;


Сабақ мақсаттары


оқытушылық

Таңдау операторы, шартты оператор, циклдерді бағдарламалау while, for, do…while қолданып бағдарламалар құруға дағдылану

тәрбиелік

Оқушыларды бір-біріне көмек көрсете білуге, компьютерлік мәдениеттілікке тәрбиелеу

дамытушылық

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істей білу қасиеттерін дамыту


Пәнаралық байланыс

Қамтамасыз ететін

Пән: 1. Алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері

Курс тақырыбы: №1.6. Цикл операторлары. Параметрлі цикл операторы. Итерациялық типтегі цикл операторлары

2. География 7 сынып

Сабақтың тақырыбы: Африка елдері

Қамтамасыз етілетін

Пән: Объектілі-бағдарланған бағдарламалау негіздері

Курс тақырыбы: №2.6 тақырып Жолды-бағытты енгізу-шығару. Файлдық енгізу-шығару.

Сабақтың жабдықталуы

Көрнекілік құралдар

Орындар: Бизнес орын, эконом орын

Таратпа материалдар

Карточка, ұшақ билеттері, виза, сызбалар, қала картасы

Оқытудың техникалық құралдары

ДК, Dev С++

Әдебиет: негізгі

Хомоненко А.Д. "Программирование на С++"

Қосымша

Н.Культин «С++ в задачах и примерах»





Сабақ мазмұны


Эле-мент №

Сабақ элементі, қарастырылатың сұрақтар,

оқытудың әдістері мен тәсілдері

Қосымшалар, өзгерістер

1.

Ұйымдастыру

  1. Кабинеттің сабаққа дайындығын тексеру

  2. Компьютерлердің сабаққа дайындығын тексеру

  3. Оқушылармен амандасу

  4. Оқушыларды түгендеу

  5. Сабақтың мақсатымен таныстыру


2.

Үй тапсырмасын сұрау

1.Есеп шығару

2.Тест белгілеу


3.

Тәжірибелік сабақ:

1 бөлім. 1 бөлім. С++ тілінде бағдарламалау

Курс тақырыбы: 1.3 тақырып. Тармақталу , таңдау, цикл операторлары

Сабақтың тақырыбы: №6 Циклдерді бағдарламалау while, for, do…while.

1.Инструктаж.

2.Тәжірибелік жұмыс



4.

Жаңа сабақты бекіту

Кестені толтыру


Сұрақ

Жауап

While операторы деген не? Жазылу формасы


Do while операторы деген не? Жазылу формасы


For операторы деген не? Жазылу формасы





5

Сабақты қорытындылау, оқушыларды бағалау



6

Үйге тапсырма беру


Келесі сабаққа саяхаттан алған әсерлеріңізді жазып келу.

Хомоненко А.Д. "Программирование на С++" 38-41 беттер оқу, конспектілеу






Оқытушы __________ А.Е.Тұрсынбекова







Оқушының аты - жөні:_____________________

Кестені толтыру


Сұрақ

Жауап

While операторы деген не? Жазылу формасы




Do while операторы деген не? Жазылу формасы




For операторы деген не? Жазылу формасы




Оқытушы __________ А.Е.Тұрсынбекова


Оқушының аты - жөні:_____________________

Кестені толтыру


Сұрақ

Жауап

While операторы деген не? Жазылу формасы




Do while операторы деген не? Жазылу формасы




For операторы деген не? Жазылу формасы




Оқытушы __________ А.Е.Тұрсынбекова


Оқушының аты - жөні:_____________________

Кестені толтыру


Сұрақ

Жауап

While операторы деген не? Жазылу формасы




Do while операторы деген не? Жазылу формасы




For операторы деген не? Жазылу формасы




Оқытушы __________ А.Е.Тұрсынбекова








Саяхаттаушының аты-жөні:_________________________________

1.С++ тілі қай жылы пайда болды?

А) 1980 ж

В) 1982 ж

С) 1983 ж

D) 1978 ж

2. С++ тілінің авторы кім?

A) Дениз Ритчи

B) Бьерн Строуструп

C) Ада Лавлейз

D) Брайн Керниган

3. Берілген мәтін деген не?

A) object code

B) source code

C) linker

D) compiler time

4. нақты типті көрсетіңіз

A) char

B) double

C) float

D) int

5. Мәтінді түсінікті оқу үшін қолданылатын компилятор қабылдамайтын программаның бөлігі қалай аталады?

A) Айнымалы

B) Тип

C) Мән

D) Түсініктеме

6. Математикалық функциялар кескіндері анықталған файл

A)conio.h

B) math.h

C) stdio.h

D) iostream.h

7. ++ белгісі қандай мағына береді?

A) 2 санға арттыру

B) 1 санға кеміту

C) 1 санға арттыру

D) 2 санға кеміту

8. if таңдау құрылымының жалпы жазылу форматы:

A) if (өрнек) оператор1 then оператор2;

B) оператор1 if (өрнек)

C) if (өрнек) оператор1 оператор2;

D) if (өрнек) оператор1;

9. С++ тіліндегі логикалық операцияларды көрсетіңіз

A) &&(and)-және ||(or) - немесе

B) &(and)-және ||(or) - немесе, (not) - жоқ.

C) &&(and)-және ||(or) - немесе, !(not) - жоқ.

D) &&&(and)-және ||(or) - немесе, !(not) - жоқ.

10.С++ қандай арифметикалық операциялар диынтығынан құралады?

A) +,-,*,/

B)+,-,*,/,%

C) +,-,*,/,%,&

D) +,-,*,/,&

Оқытушы __________ А.Е.Тұрсынбекова





Инструктаж: №6 Циклдерді бағдарламалау while, for, do…while

While операторы шарты алдынан берілген циклдің операторы болып табылады және жазылу

форматы төмендегідей:

while (өрнек) денесі ;

while операторының орындалу схемасы төмендегідей:

1. Өрнек есептелінеді.

2. Егер өрнек жалған болса, онда while операторының орындалуы аяқталады да, одан кейінгі келесі оператор орындалады. Егер өрнек ақиқат болса, онда while операторының денесі орындалады.

Процесс 1 пунктен басталады.

for (выражение-1; выражение-2; выражение-3) тело ; түріндегі операторды while арқылы келесідей

жазуға болады:

өрнек-1;

while (өрнек-2)

{ цикл денесі

өрнек-3;

}

for операторындағы секілді, while операторында алдымен шарт тексеріледі.

Do while опеаторы шарты соңынан берілген циклдың операторы болып табылады. Онда цикл денесі міндетті түрде бір болсын орындалады.

Форматы: do цикл денесі while (өрнек);

do while операторының орындалу схемасы:

1. Цикл денесі орындалады (ол құрама болуы мүмкін).

2. Өрнек есептеледі.

3. егер өрнек жалған болса, онда do while операторының орындалуы аяқталады да, келесі

кезектегі оператор орындалады. Егер өрнек ақиқат болса, онда оператордың орындалуы

1 пункттен басталады.

Шарт жалған болғанға дейін циклдың орындалуын тоқтату қажет болса, break операторын қоладуға болады.

while және do while операторлары қабаттасқан болуы мүмкін:

мысал:

int i,j,k;

...

i=0; j=0; k=0;

do { i++;

j--;

while (a[k] < i) k++;

}

while (i<30 && j<-30);

For операторының форматы:

for ( өрнек 1 ; өрнек 2 ; өрнек 3 ) денесі

Өрнек 1 әдетте циклды басқаратын айнымалылардың бастапқы мәндерін орныту үшін қолданылады. Өрнек 2 – бұл цикл денесінің орындалу шартын анықтайтын өрнек. Өрнек 3 әрбір циклдың денесі орындалғаннан кейін циклды басқаратын айнымалылардың өзгеруін анықтайды.

For операторының орындалу схемасы:

1. Өрнек 1 орындалады.

2. Өрнек 2 орындалады.

3. Егер 2 өрнектің мәні 0-ден өзгеше болса (ақиқат), онда цикл денесі орындалады, 3 өрнек мәні

есептеледі де, 2 пунктке өтеді. Егер 2 өрнек мәні 0-ге тең болса (жалған), онда басқару for

операторынан кейінгі операторға беріледі.

Шартты тексеру циклдың басында орындалады. Бұл дегеніміз – цикл денесі бір де орындалмауы

мүмкін.








hello_html_m64ba1330.jpg


hello_html_m37ae68b3.jpg




hello_html_m3e55125e.jpg


hello_html_4a6d202d.jpg





1. 1-ден бастап 1000-ға дейінгі сандардың қосындысын анықтау

#include

#include

using namespace std;

int main()

{

int i;

int sum = 0;

for (i = 1; i <= 1000; i++)

{

sum = sum + i;

}

cout << 1ден бастап 1000 сандардын қосындысы = " << sum;

getch();

}













2. 1 ден бастап 100 дейінгі сандарды экран бетіне шығару

#include
using namespace std;
int main( )
{
    int i = 0;
    while(i<100)
    {
        i++;
        cout << i << '\n';
    }
        return 0;
}











3. ^ символдарының көмегімен тіктөрбұрышты ұшбұрыш салу

#include

using namespace std;

int main()

{

int height = 0; // высота треугольника

cout << "Введите высоту равнобедренного треугольника: ";

cin >> height;

for (int i = 0; i < height; i++)

{

for (int j = 1; j < height - i; j++)

{

cout << ' ';

}

for (int j = height - 2 * i; j <= height; j++)

{ cout << '^';

}

cout << endl;

}

return 0;

}








4. Do while пайдаланып 1 ден бастап 1000 дейінгі сандардың

қосындысын анықтау

#include

Using naesoace std;

Int main ()

{

Int i=0;

Int sum=0;

Do {//i++;sum+=i;

}

While (i<1000);

Cout<<”1 ден бастап 1000 дейінгі сандар =”<

Return0;

}
