Логотип Инфоурока

Получите 30₽ за публикацию своей разработки в библиотеке «Инфоурок»

Добавить материал

и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru

Чёрная пятница

-75%

На все курсы повышения квалификации и профессиональной переподготовки

Инфоурок Математика Другие методич. материалы5 cынып Аралас сандарды қосу

5 cынып Аралас сандарды қосу

Скачать материал
Скачать тест к этому уроку
библиотека
материалов



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

5.2А бөлім: Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Мектеп: №102 мектеп-гимназия

Күні: 21.11.2018 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Смагулова К.С.

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы: Аралас сандарды қосу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.20 аралас сандарды қосуды орындау

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы:

Оқушылардың көпшілігі:

Аралас сандарды қосу және азайту дағдыларын меңгеру;

Кейбір оқушылар:

Натурал саннан аралас санды азайтуды немесе қосуды орындау;

Бағалау критерийлері

- аралас сандарды қосады


Тілдікмақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • Жай бөлшек;

  • Аралас сан;

  • Бүтін бөлік;

  • Бөлшек бөлік;

  • Сандарды қосу;

  • Толықтауыш көбейткіш;

  • Ортақ бөлім;


Құндылықтарды дарыту

Ұлтжандылық, еліне, жеріне деген құрмет сезімі, жауапкершілік құндылықтарды дарыту -топтық жұмыс және өзін-өзі бағалау, өзара бағалау арқылы жүзеге асырылады, Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығы аралас сан ұғымының даму тарихына саяхат жасау арқылы, аралас санды жазудың заманауи нұсқасымен танысу арқылы іске асырылады.

Пәнаралық байланыс

География: қалалардың арақашықтығына байланысты картамен кескінделген есеп беріледі

Химия: қоспаға байланысты тапсырма қарастырылады

Дене шынықтыру: спортпен байланысты тапсырма беріліп, сергіту сәті ұйымдастырылады.

Алдыңғы білім

Жай бөлшектерді қосу және азайту, бөлшектің негізгі қасиеттері, аралас сандар, натурал сандардың разрядтары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут






І. Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу

«Жүректен жүрекке» бір-біріне жақсы көңіл күй сыйлау мақсатында жүргізіледі.


Ұжымдық жұмыс

«Адасқан сөз тіркестерін тап» әдісі

1. Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін:

а. Бүтін ................... бөлек қосу керек;

б. ................. бөліктерін бөлек қосу керек;

в.Осыдан шыққан нәтижелерді ..............., аралас ...... түрінде жазу керек.

2. Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу үшін:

а. Аралас сандардың бөлшек бөліктерін ..... ......... .............. бөлімге келтіру керек;

б. .............. бөліктерінің және ............. бөліктерінің қосындысын жеке-жеке тауып, нәтижесін ............. ....... түрінде жазу керек .

Жауаптары: (бөліктерін , бөлшек, қосып, сан , ең кіші ортақ, бүтін, бөлшек, аралас сан)

Бағалау: «Бас бармақ»











презентация

Сабақтың ортасы



2. Үй тапсырмасын тексеру №458, 462

Мұғалім: Балалар бүгінгі сабақта жай бөлшектер мен аралас сандарды қосуға есептер шығарып, білімдеріңді тереңдетесіңдер. Бүгінгі сабақтың эпиграфын анықтау үшін мына тапсырмаларды орындап жауаптарын дұрыстап тауып , кестені толтыру керек. Тақтаға кезектесіп шығамыз.

«Терлеп еңбек етпегеннің, тілегіне жеткенін көргенім жоқ».

hello_html_m18b6cdf3.png

Дескриптор:

  1. Аралас сандарды бүтін және бөлшек бөліктерінің қосындысы түрінде жазады

  2. Бүтін және бөлшек бөліктерін қосады

  3. Нәтижесін аралас сан түрінде жазады

Бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек»



1-тапсырма. Жұптық жұмыс

Жұптық жұмысқа сәйкестік тестті қолданамын:

Бүтін бөлік пен бөлшек бөліктен тұратын сан

Аралас сан дегеніміз

hello_html_m6571e638.gif

hello_html_m1d503d53.gif

hello_html_2f88d834.gif

Дұрыс бөлшек дегеніміз

hello_html_432674c5.gif

3hello_html_m4fe4bebd.gif

Алымы бөлімінен кіші бөлшек

4hello_html_m44e5c857.gif+2hello_html_m11f863d0.gif =

hello_html_58b4fc1a.gif






Топтық жұмыс. «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

Топтарға тапсырмалар беремін . Оқушылар есептерді бір-біріне түсіндіре отырып топта талқылайды, бірлесе жұмыс жасайды.



Аралас сандарға амалдар қолдануды орындайды


Аралас сандардың бөлшек бөліктерін ең кіші ортақ бөлімін таба алады

Амалдарды орындай алады


2-тапсырма. Топтық тапсырма

hello_html_78f6bc15.png

hello_html_747549d0.png

hello_html_m41fb5198.png

Дескриптор:

  1. Есеп берілгенін жазады

  2. Санды өрнек құрады

  3. Аралас сандарды бүтін және бөлшек бөліктерінің қосындысы түрінде жазады

  4. Бүтін және бөлшек бөліктерін қосады

  5. Нәтижесін аралас сан түрінде жазады


Бағалау: «Бутерброд» әдіс



«Қатесін тап!» Бекіту есептері. Өзіндік жұмыс

Кестенің оң жағына тапсырмалар шығарылуымен жазылады. Кейбір тапсырмалар қателерімен тұрады. Ал оң жағында екі бағанада «ия» және «жоқ» деген жауаптар берілген. Қай тапсырма дұрыс болса «ия», қате болса «жоқ» деген бағанға «+» белгісін қояды.

Білімді бекітуге дайындық. Графикалық диктаннты орындаймыз. Тексереміз , өзімізді бағалаймыз кретерий бойынша.

1. hello_html_1f58d55c.gif (жоқ)

2. 600 дің ¼ бөлігі 75 тең.( жоқ)

3. Дұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуға болады. (ия)

4. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу үшін ортақ бөлімге келтіру керек (ия)

5. 60 тың ¾ 40 – қа тең (жоқ)

6. hello_html_m65c99b11.gif (ия)

7. Тоғыз санынан алты бүтін алтыдан бірді азайтқанда үш бүтін

алтыдан бір шығады. (жоқ)

8. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді азайтқанда бөлімдерін ең кіші

ортақ бөлімге келтіру керек (ия)

9. Егер hello_html_4820f26d.gif санын hello_html_69d3def8.gif санына арттырсақ , hello_html_52ec22de.gif саны шығады.(ия)

10. hello_html_m6c7079b5.gif= hello_html_7941cbd1.gif (жоқ)

Жауабы:

Прямая со стрелкой 25Прямая со стрелкой 23Прямая со стрелкой 17Прямая со стрелкой 21Прямая со стрелкой 19Прямая со стрелкой 18Прямая со стрелкой 26Прямая со стрелкой 22Прямая со стрелкой 20Прямая со стрелкой 24

Прямая со стрелкой 13Прямая со стрелкой 16Прямая со стрелкой 15Прямая со стрелкой 14Прямая со стрелкой 12

Кретеий шкаласы

0-1- қате 5 ұпай

2-3 қате 4 ұпай

4-5 қате 3 ұпай

5 қатеден көп- 0 ұпай









Кеспе қағаз


































































Сабақтың соңы

3 минут





Үйге тапсырма беру

Бағалау: «Тазалық» білімді тиянақтау

Оқушылар кері байланыс парағын толтырады, өзін бағалайды






Қосымша ақпарат

Саралау.


Бағалау.


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бөлімдерінде оқушылардың орындаған тапсырмасына сәйкес саралаудың қарқын, тапсырма, диалог және қолдау көрсету, қорытынды түрлерін қолдандым.

Сабақ басында бағалаудың қолдау, ынталандыру әдістерін пайдаландым.

Сабақ ортасында бағалаудың «Үш шапалақ», «Бағдаршам», дискрипторлар арқылы, смайликтер арқылы, «Бас бармақ» тәсілі арқылы, «Тазалық» өзін – өзі бағалау тәсілі арқылы бағаладым.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді оқудың іс – әрекеттер түрлері арқылы оқушыларды сергітіп отырамын.

Сабақта қолданылатын АКТ құралдарымен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техника ережелерінің сақталуын ескертіп отырамын.





































Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

5.2А бөлім: Жай бөлшектерге амалдар қолдану

































Мектеп: Б. Сүлейменов атындағы орта мектеп

Күні: 22.11.2017 ж

Мұғалімнің аты-жөні:Мирманова М.С.

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы: Аралас сандарды қосу және азайту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.20

Аралас сандарды қосу және азайту

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы:

Аралас сандарды оқуды және жазуды үйрену;

Топта жұмыс жасау арқылы оқушылар аралас санды қосуды және азайтуды үйрену;

Оқушылардың көпшілігі:

Аралас сандарды қосу және азайту дағдыларын меңгеру;

Кейбір оқушылар:

Натурал саннан аралас санды азайтуды немесе қосуды орындау;

Бағалау критерийлері

- аралас сандарды қосады және азайтады


Тілдікмақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • Жай бөлшек;

  • Аралас сан;

  • Бүтін бөлік;

  • Бөлшек бөлік;

  • Сандарды қосу;

  • Сандарды азайту;

  • Толықтауыш көбейткіш;

  • Ортақ бөлім;


Құндылықтарды дарыту

Ұлтжандылық, еліне, жеріне деген құрмет сезімі, жауапкершілік құндылықтарды дарыту -топтық жұмыс және өзін-өзі бағалау, өзара бағалау арқылы жүзеге асырылады, Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығы аралас сан ұғымының даму тарихына саяхат жасау арқылы, аралас санды жазудың заманауи нұсқасымен танысу арқылы іске асырылады.

Пәнаралық байланыс

Тарих: сабақ барысында оқушыларға аралас сандардың шығу тарихы туралы мәлімет беру;

Қазақ тілі: аралас сандардың сауатты түрде оқылуы және жазылуы, бөлшек сызығының дұрыс қойылуына баса назар аудару

Алдыңғы білім

Жай бөлшектерді қосу және азайту, бөлшектің негізгі қасиеттері, аралас сандар, натурал сандардың разрядтары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут






І. Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу

«Терлеп еңбек етпегеннің, тілегіне жеткенін көргенім жоқ».

Б. Момышұлы

Жалпысыныптық жұмыс

«Мен қандаймын?...» психологиялық ойынын өткізу.

Равнобедренный треугольник 1

Сіз лидерсіз. Әрқашан белсендісіз.

Шестиугольник 2

Сіз жұмыс істегенді, оқып үйренгенді ұнатасыз.

Прямоугольник 3

Үнемі көтеріңкі көңіл-күйде жүресіз.

5-конечная звезда 4


Сіз креативті жансыз. Идеяңыз, фантазияңыз және энергияңыз мол.

Сердце 5

Сіз өте мейірімді жансыз. Жүрегіңіз жақсылық пен мейірімге толы.



Жалпысыныптық жұмыс

2. Топқа бөлу: «Желкенді кемелер» Үш топқа кемелер таратылады. Желкеннің түсіне сәйкес оқушылар үш топқа бөлінеді.

3. Үй тапсырмасын тексеру

Топтық жұмыс

Үйге берілген тапсырмаларды үш топтың оқушылары кезекпен оқып қалған топ оқушылары тексереді

542

hello_html_66b2d639.gif

hello_html_m3e1b6196.gif

543

hello_html_11b99c78.gif

hello_html_17ffda34.gif

Бағалау: Әдісті қолдану барысында сөзбен қолдау көрсетіледі, ынталандырылады.



Сабақтың ортасы


35 минут


Топтық жұмыс

Өтілген тақырыпты қайталау:

Ашық сұрақтар

1-топ.

1.Аралас сан бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұрады

2. Жай бөлшектің алымын да бөлімін де бірдей санға көбейткеннен немесе бөлгеннен жай бөлшек өзгермейді.

2-топ.

1.Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін бүтін бөліктерін бөлек қосып, бөлшек бөліктерін бөлек қосып шыққан нәтижелерді қосамыз

2. Бөлшек бөлігіндегі бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу үшін ортақ бөлімге келтіреміз

3-топ.

1.Бөлімдері бірдей аралас сандарды азайту үшін бүтін бөліктерін бөлек азайтып, бөлшек бөліктерін бөлек азайтып шыққан нәтижелерді қосамыз

2.Бөлшек бөлігіндегі бөлімдері әртүрлі аралас сандарды азайту үшін бөлімдерін ортақ бөлімге келтіру керек



Жеке жұмыс

1. «Миға шабуыл»

hello_html_43ff5774.gifhello_html_m34b7ba97.gifhello_html_696e45aa.gifhello_html_m7d57d0a9.gifhello_html_3388157e.gifhello_html_6d52134f.gif

Бағалау: Смайликтер арқылы бағалау

Жұптық жұмыс:

2. «Симантикалық картаны» толтырып, өзара тексеру жасаңдар:



Бағалау: бас бармақ арқылы


Топтық жұмыс


544 3,4

Оқулықпен жұмыс

hello_html_56ffb48f.gif

hello_html_48d62415.gif



Бағалау: «Бағдаршам»

Оқушыларға үш түсті белгілер беріледі.

Қызыл түс – «Мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл–күйім жоқ.»

Сары түс - “Көңіл-күйім жақсы, сыныптастарымның көмегімен тапсырманы орындадым.”

Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл–күйім тамаша.»



Сергіту сәті



Топтық жұмыс

6. Топтастыру және «Эйлер Вен диаграммасы» сабақты бекіту



Оқушыларға жай бөлшек және аралас санның негізгі элементтерімен таныстыру, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын айту


1 топ: Жай бөлшек

2 топ: Аралас сан

3 топ: Жай бөлшек пен аралас санның ұқсастығы мен айырмашылығы


Бағалау: «Тазалық» білімді тиянақтау



Саралау:

Қорытынды

  • Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады.

  • Мұғалім тапсырма береді, бірақ жалғыз «дұрыс» жауаптың бағытында жұмыс істеуден гөрі оқушылар өздерінің мықты және әлсіз тұстарына қарай жауап береді.

  • Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу керек.




















































































































Сабақтың соңы

3 минут





Үйге тапсырма беру

«Білім теңізіне» кемені орналастыру

Қызыл түс – мен ешнәрсе түсінбедім

Сары түс – маған жұмыстану керек

Жасыл түс – мен бәрін түсіндім





Слайд 9

Қосымша ақпарат

Саралау.


Бағалау.


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бөлімдерінде оқушылардың орындаған тапсырмасына сәйкес саралаудың қарқын, тапсырма, диалог және қолдау көрсету, қорытынды түрлерін қолдандым.

Сабақ басында бағалаудың қолдау, ынталандыру әдістерін пайдаландым.

Сабақ ортасында бағалаудың «Үш шапалақ», «Бағдаршам», дискрипторлар арқылы, смайликтер арқылы, «Бас бармақ» тәсілі арқылы, «Тазалық» өзін – өзі бағалау тәсілі арқылы бағаладым.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді оқудың іс – әрекеттер түрлері арқылы оқушыларды сергітіп отырамын.

Сабақта қолданылатын АКТ құралдарымен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техника ережелерінің сақталуын ескертіп отырамын.



  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
    Пожаловаться на материал
Скачать материал
Скачать тест к этому уроку