Сабақтың
тақырыбы:
Ұлы
адамдар достығы -2 сабақ
|
Мұғалім: Утепова С.К
|
СЫНЫП: 7 Б, В. Г
Күні:
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
7. Т/А5. Проблемалық сұрақтарға
тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын
өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау.
7 ӘТН4.2. Еліктеуіш сөздердің
мәнмәтіндегі қолданысын түсіну
|
Сабақ мақсаты
|
Кейбір оқушылар:Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады.
Оқушылардың көпшілігі:Проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіреді,
дәлелді жауап береді,
Оқушылардың барлығы: Проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре
отырып, дәлелді жауап береді, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстырады, ,
талқылайды.
Еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі
қолданысын түсінеді
|
Бағалау
критерийі
|
Жеке,
жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының
назарын өзіне аудара алады.
|
Тілдік құзіреттілік
|
Мәтін,
достық, ұлы адамдар
|
Тілдік дағды
|
Оқылым,
тыңдалым, айтылым, жазылым
|
Құндылықтар
ды
дарыту
|
Құрметтеу: оқушылардың топтық және өз
бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарауға
шақыру;
Тәрбие:
достың қадірін түсіну, достықты ардақтауға үндеу.
|
Ресурстар
|
Оқулық,
деректер қоры, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, көрнекілік.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Тарих,
әдебиет, музыка
|
Алдыңғы
оқу
|
Еліктеу
сөздер. Ұлы адамдардың достығы
|
Сабақтың жоспары
|
Жоспарланған уақыт
|
Сабақ барысы :
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
3 минут
|
Сәлемдесу.
«Тілектер легі». Топтар бір-біріне сәттілік тілейді
|
«Тілектер
легі»
|
Жаңа
білім
10 минут
|
Білу және түсіну 7-тапсырма. «Ойлан. Жұптас. Бөліс»
Жеке жұмыс. Мәтінді оқып, қандай жанрда жазылғанын анықтайды.
«Жариялау» әдісі арқылы оқушылар бір- біріне
сұрақтар қояды.
1. Проза
жанры.
2.Мақала
3.Тақырыбы.
Ш.Уәлиханов отбасы мен Г.Н Потаниннің достығы
4.Идеясы:
Достық- әрқашан мәңгілік болу керек.
Т Ж.
Қолдану
8-тапсырма.Сұрақтарға жауап беріңдер.
•
Мәтіннің кейіпкерлері сендерге таныс па?
•
Мәтінде кімдердің достығы туралы айтылады?
•
Потанин ертегілер мен эпикалық жырларды кімдерден естіген?
Басқа
қандай ұлы адамдардың достығы туралы білесіңдер. білесің?
(
Оқушылар проблемалық сұрақтар қояды., жауап береді, өз жауаптарын басқалардың
жауаптарымен салыстырады, талқылайды)
|
Оқулық,
мәтіндер.
«Ойлан. Жұптас. Бөліс»
«Жариялау» әдісі
Бағалау:
«3
шапалақ»
|
Ортасы
10 минут
|
1.Ж
Талдау 9-тапсырма. Мәтіндегі тұлғалар
туралы өз пікірлерін айтады.
Бірінші
сөйлем.
«Менің білуімше, Шоқан Уәлихановтың көптеген орыс достары болған»
Екінші
сөйлем
«Себебі , мен оны ұлы ғалымның орыс ғылымында бағасы мен дәрежесі жоғары
болған деп түсіндіремін»
Үшінші
сөйлем
. «Оны мен, Шоқанның Ф.Достаевский, П.Березин, Г. Потанинмен жазған хаттары
деген деректермен, мысалдармен дәлелдей аламын
Соңғы
сөйлем «Осыған байланысты мен, Ш.Уәлиханов қазақтың перзенті бола тұрып,
орыс ғылымына көптеген еңбек сіңірген ғалым болды деген мынандай қорытындыға
келдім»»
|
«ПОПС»
формуласынқолданады
Бағалау:
«Бағдаршам»
|
|
10-тапсырма.Еліктеуіш сөздерді
пайдаланып, Уәлиханов отбасындағы Г.Г. Потанинды қарсы алуын жазады.
Мысалы:
Шоқанның ауылына оның досы Г.Н.Потаниннің келгеніне
абыр-сабыр қарбалас болды. Досын асыға күткен Шоқанның жүрек соғысы да дүрс-
дүрс деп тұрғандай. Оның ойын балалардың сылқ-сылқ еткен күлкісі бөліп
жіберді.
|
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
5 минут
|
Оқушылар
алған білімдерін бір- біріне нақты және жалпы сұрақтар сұрақтар қою арқылы
бекітеді.
|
«Иә»,
«Жоқ» жазулары бар белгішелер
|
Бағалау
5 минут
Кері
байланыс
3 минут
2 минут
|
Бағалау
критерийі.
- Мәтін бойынша проблемалық
сұрақтар құрастырды.
-Проблемалық сұрақтарға тыңдалған
мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап берді, өз жауабын өзгенің
жауабымен салыстырды, талқылайды.
«Смайликтер»
әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
Үйге тапсырма:
11-тапсырма
|
«Смайликтер»
әдісімен кері байланыс жасайды
|
Қосымша
ақпарат Ұлы адамдар достығы туралы деректер
|
Саралау
– Сіз қосымша
көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау
- Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
жəне еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
|
|
|
|
|
|
|
|