Предпросмотр материала:
Dərsin icmalı
Biologiya
Sinif:VI
Standartlar:4.1.1 Canlıların ətraf mühitlə və bir-birilə əlaqəsini izah edir.
Mövzu:orqanizmin mühitlə qarşılıqlı təsiri.
Məqsəd :Ekoloji amillərin canlılara təsirini aydinlaşdirir, şərh edir
İş formaları:Bütün siniflə iş, qrupla iş.
İş üsulları:Beyin həmləsi təqdimat kiçik qruplarla iş.
İnteqrqsiya:H.B 2.2.1 Coğrafiya 2.2.2
Dərsin gedişi
Motivasiya:-3 dəq
Müəllim sinfə sualla müraciət edir:Su hava ,işıq, torpaq İnsan ,bitkilər heyvanlar bütün bunlar nədir bunları nə birləşdeirir?
Göstərilən amilləri necə qruplaşdirmaq olar? (canlı və cansız)

Ekologiya elmi sizcə hansı sahıni öyrənir?
Tədqiqat sualı:Ətraf mühit amilləri canlı orqanizmlərə necə təsir edir?
Təqdimatın aparılması:Sinif 3 qripa bölünür -10 dəq
Qrup ı İşıq temperaturun rütubətin canli orqanizmlərə təsiri?
Qrup II İnsanın heyvanlar və bitki aləminə təsiri?
QrupIII Ətraf mühitin çirklənməsinin canlılara təsirinin qarşısını almaq üçün bir təşkilat yaradın. Təşkilatın adını, emblemini, fəaliyyət proqramını və nəticələrini müəyyənləşdirin.
|
Təşkilatın adı |
Emblemi |
Fəaliyyət proqramı |
Nəticələri |
Məlumat mübadiləsi :qruplar bir-birlərinin işləri ilə tanış olur .-15dəq
Məlumatın müzakirəsi:Qruplar nəticələri müzakirə edirlər.-3 dəq
Ümumiləşdirmə və nəticə : tədqiqat sualına qayidıdılır .Dərsdə əldə edilən biliklərlə fərziyyələr müqayisə edilir . Cansız amillərin təsirindən asılı olaraq bitkilər və heyvanlar müxtəlif qruplara ayrılır.-3dəq
Yaradıcı tətbiq etmə: Müasir ekoloji problemlər haqqında esse yazmaq -3dəq
EV Tapşırığı:Azərbaycanın təbiətini əks etdirən bir rəsm.-1 dəq
Qiymətləndirmə.-2dəq
|
Meyar
Qrup |
I |
II
|
III |
IV |
|
İzah edir |
|
|
|
|
|
Tətbiq edir
|
|
|
|
|
|
Vaxt |
|
|
|
|
|
Əməkdaşlıq |
|
|
|
|
İsmayıllı rayon Kürd Eldarbəyli kənd tam orta məktəbin müəllimi Agayev Babaverdi.
Пример урока учителя Исмаилийского района Агабея Бабаверди. Dərs nümunəsi: İsmayıllı rayon Kürd Eldarbəyli kənd tam orta məktəbin müəllimi Agayev Babaverdi.
Sinif: VI
Standartlar: 4.1.1 Canlıların ətraf mühitlə və bir-birilə əlaqəsini izah edir.
Mövzu: orqanizmin mühitlə qarşılıqlı təsiri.
Məqsəd : Ekoloji amillərin canlılara təsirini aydinlaşdirir, şərh edir
İş formaları: Bütün siniflə iş, qrupla iş.
İş üsulları:Beyin həmləsi təqdimat kiçik qruplarla iş.
İnteqrqsiya: H.B 2.2.1 Coğrafiya 2.2.2
Dərsin gedişi
Motivasiya: 3 dəq
Müəllim sinfə sualla müraciət edir:Su hava ,işıq, torpaq İnsan ,bitkilər heyvanlar bütün bunlar nədir bunları nə birləşdeirir?
Göstərilən amilləri necə qruplaşdirmaq olar? (canlı və cansız)
Пример урока учителя Исмаилийского района Агабея Бабаверди. Dərs nümunəsi: İsmayıllı rayon Kürd Eldarbəyli kənd tam orta məktəbin müəllimi Agayev Babaverdi.
Sinif: VI
Standartlar: 4.1.1 Canlıların ətraf mühitlə və bir-birilə əlaqəsini izah edir.
Mövzu: orqanizmin mühitlə qarşılıqlı təsiri.
Məqsəd : Ekoloji amillərin canlılara təsirini aydinlaşdirir, şərh edir
İş formaları: Bütün siniflə iş, qrupla iş.
İş üsulları:Beyin həmləsi təqdimat kiçik qruplarla iş.
İnteqrqsiya: H.B 2.2.1 Coğrafiya 2.2.2
Dərsin gedişi
Motivasiya: 3 dəq
Müəllim sinfə sualla müraciət edir:Su hava ,işıq, torpaq İnsan ,bitkilər heyvanlar bütün bunlar nədir bunları nə birləşdeirir?
Göstərilən amilləri necə qruplaşdirmaq olar? (canlı və cansız)
Профессия: Учитель химии и биологии
В каталоге 7 333 курса по разным направлениям
Учебник: «Биология. Бактерии, грибы, растения», Пасечник В.В.
Тема: § 43. Вегетативное размножение покрытосеменных растений
Учебник: «Биология», Сухова Т.С., Строганов В.И
Тема: § 23. Можно ли жить без воды?
Учебник: «Биология», Сухова Т.С., Строганов В.И
Тема: § 23. Можно ли жить без воды?
Учебник: «Биология», Пасечник В.В., Суматохин С.В., Калинова Г.С. и др. / Под ред. Пасечника В.В.
Тема: § 52. Класс Пресмыкающиеся
Учебник: «Биология», Пасечник В.В., Суматохин С.В., Калинова Г.С. и др. / Под ред. Пасечника В.В.
Тема: § 51. Класс Земноводные