Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Другое / Презентации / Дауыссыз дыбыстар.

Дауыссыз дыбыстар.

  • Другое
Мақсатымыз білім алу, Міндетіміз еңбектену. Білімді боп топты жару, Білікті...
 Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз дыбыстар. Қатаң дауыссыз дыбыстар.
«Тас қақпа»
Кітаппен және дәптермен жұмыс. 285- жаттығу. Қатаң дыбыстардан басталатын қаз...
«Күміс қақпа»
«Алтын қақпа»
Ереже 262- жаттығу. Тапсырмада: Көрсетілген сөздерге жұп дауыссыздардың тиіст...
1 из 8

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1 Мақсатымыз білім алу, Міндетіміз еңбектену. Білімді боп топты жару, Білікті
Описание слайда:

Мақсатымыз білім алу, Міндетіміз еңбектену. Білімді боп топты жару, Білікті боп өмірге ену!

№ слайда 2
Описание слайда:

№ слайда 3  Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз дыбыстар. Қатаң дауыссыз дыбыстар.
Описание слайда:

Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз дыбыстар. Қатаң дауыссыз дыбыстар.

№ слайда 4 «Тас қақпа»
Описание слайда:

«Тас қақпа»

№ слайда 5 Кітаппен және дәптермен жұмыс. 285- жаттығу. Қатаң дыбыстардан басталатын қаз
Описание слайда:

Кітаппен және дәптермен жұмыс. 285- жаттығу. Қатаң дыбыстардан басталатын қазақтың ұлттық киімдерін жазыңдар. Бір сөзді алып сөйлем құрандар. Бір сөзге фонетикалық талдау жасаңдар. Сергіту сәті

№ слайда 6 «Күміс қақпа»
Описание слайда:

«Күміс қақпа»

№ слайда 7 «Алтын қақпа»
Описание слайда:

«Алтын қақпа»

№ слайда 8 Ереже 262- жаттығу. Тапсырмада: Көрсетілген сөздерге жұп дауыссыздардың тиіст
Описание слайда:

Ереже 262- жаттығу. Тапсырмада: Көрсетілген сөздерге жұп дауыссыздардың тиістісін жазасыңдар.

Краткое описание документа:

Күні:13.02.2015

Сыныбы:5 «Ә»

Пәні:қазақ тілі

Тақырыбы: Дауыссыз дыбыстар.Қатан дауыссыз дыбыс.

Мақсаты:

Білімділік: : Дауыссыз дыбыс , олардыңтүрлеріне тоқтала отырып, қатаң дауыссыз дыбысқа

Тәрбиелік: Өзара сыйластыққа, елін, жерін сүюге батырлық пен ерлікке тәрбиелеу.

Дамытушылық: оқушылардың логикалық ойлау, өз бетінше іздену қабілеттерін, тілдерін дамыту.

Сабақтың түрі:аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі: мультимедиялық тақта,бағалау парақшасы,суреттер,бейне ролик

Пәнаралық байланыс:қазақ әдебиет,музыка

Сабақтың барысы:

Ұйымдасыру кезеңі:

Үй тапсырмасын пысықтау :

-Оқушырмен сәлемдесу!

-Ұранмен бастап кетеміз:

Мақсатым білім алу,

Міндетіміз енбектену

Білікті боп топты жару,

Білімді өмірге ену!

Психологиялық дайындық:

1-слайд - Күннің

-Балалар экранда ненін суретін көріп тұрмыз?

-Презентацияда күннің суреті тұрады.

-Балалар күннің шуағын көргенде сендер не сезінесіндер?

-Көңілің көтеріледі.Күнге қуанамыз.Күн бізге жылу береді.Сәулесін төгеді.Күн шыққан кезде бізге жылу береді.

-Ал біздің сыныбымызда күннің көзі бар екен,бірақ не жетіспейді? Дұрыс шуақтары жетіспейдікен.,күн шуақтары бізге сұрақтар дайындап қойыпты.Сол сұрақтарға жауап бергеннен кейін біздің жаңа тақырыбымыз шығады.

1.Фонетика нені зерттейді? (Тіл білімінің дыбыстық жағын зерттейді)

2.Тіл дыбыстары үн мен салдырдың қатысына қарай қалай бөлінеді? (Дауысты және дауыссыз)

3.Дауысты дыбыс дегеңіміз не? (Ауа өкепеден кедергісіз шығып,үннен ғана тұратын дыбыстарды дауысты дыбыстар дейміз)

4.Қазақ тілінің төл дауысты дыбыстар нешеу және қандай? (9:а,ә,о,ө,е,ы,і,ұ,ү)

5.Тілдің қатысына қарай дауысты дыбыстар қалай бөлінеді? (жуан және жіңішке)

6.Жақтың ашылу қалпына қарай дауысты дыбыстар қалай бөлінеді? (ашық және қысаң)

7.Ерін мен езудің қалпына қарай қандай болады екен?

(еріндік және езулік)

8.У дыбысы неге құбылмалы?

-2-слайд.

Олай болса, оқушылар,

Күндерін сәттілікке толы болсын!

Күнделіктерін«бестікке» толсын! –деген тілекті күн арқылы мен де сіздерге жолдай отырып жаңа сабағымызды бастайық

Бүгінгі сабағымыздың мақсаты:Дауыссыз дыбыстарды

(15 мин)

Жаңа білімді игеру:

Жаңа сабақты бастамас бұрын,мына бейнетаспаға назар аударайық! (5 мин)

Өте жақсы,бейнетаспадан не білдік?

Дауыссыз дыбыстар дегеңіміз не?

Қандай түрлері бар?

Жаңа білімді бекіту:

-Ал енді сабағымызды қалай түсіндік,соны тексеру үшін,жаңа сабақты бекіту үшін3 қақпаны ашуымыз керек.

« Тас қақпа »Кітаппен және дәптермен жұмыс. 285- жаттығу.Қатаң дыбыстардан басталатын қазақтың ұлттық киімдерін атаңдар.Және бір сөйлем құрандар.

Бір сөзіне фонетикалық талдау жасаңдар.(5 мин)

Сергіту сәті (2 мин)

«Күміс қақпа» (5 мин)

  • 1.«К» әрпінен басталатын сөздер.
  • 1. Қыздың аты.
  • 2 Қазақстанның қаласы.
  • 3.Құс аты.
  • 4. Жыл мезгілі.
  • 5.Оқу құралы .
  • 2.Қай жағынан оқысаңдар да, белгілі бір мағынаны білдіретін 5 сөз теріп жазыңдар.
  • қазақ,көк,нан,қызық,іні
  • Бірдей дыбыстан басталып, бірдей дыбысқа аяқталатын 5 c сөздерді ата
  • (Ала, ара, арпа, арба, айна, аққала, ана, ата, т. б)
1. «С» әрпінен басталатын сөздер. 1. Ақынның фамилясы. 2.Қаланың аты. 3.Үй жануары. 4.Оқу құралы. 5. Әріптен не құралады? 2. Қай жағынан оқысаңдар да белгілі бір мағына білдіретін 10 cөз табасыңдар. Түс - сүт, сақ - қас, лақ - қал, сал - лас, құс - сұқ, тақ - қат.
1. «Т» әрпінен басталатын сөздер. 1. Адам аты. 2.Құс аты. 3.Бас киім. 4.Сан аты. 5.Ағаш аты. 2.Анаграмма
Қ
  • Қ
  • Қ
  • Қ
  • Қ
  • Қ
  • Қ
  • Қ
  • Қ
  • Қ
  • 1 Әріп
  • 2 Түлкі,айлакер әрі.... (қу)
  • 3 Жыл мезгілі (қыс)
  • 4 Түс (қоңыр)
  • 5 Ақсақал ата (Қария)
  • 6 Бағалы,құнды сөздерінің синонимі (Қымбат)
  • 7 Жеміс (Қарақат)
  • 8 Абай әнге қосқан қыз (Қаламқас)
  • 9 Көмірдің отаны (Қарағанды)
  • 10 Мемлекет атауы (Қазақстан)

Жаңа білімді қорыту:

«Алтын қақпа»

Аквариум әдісі (7 мин)

1,2,3

Үйге тапсырма:

Ереже,262- жаттығу.Тапсырмада:Көрсетілген сөздерге жұп дауыссыздардың тиістісін жазасыңдар.

Қорытынды:

Балалар, бәріміз бірге мына алдарында тұрған алмаларды алып бүгінгі сабақта алған әсерлерінді бір сөйлеммен жазып берсеңдер.

Бағалау

Әр топтың басшысы сыныптастары жауап бергендеріне қарай бағалайды.

Автор
Дата добавления 15.05.2015
Раздел Другое
Подраздел Презентации
Просмотров870
Номер материала 282973
Получить свидетельство о публикации

Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх