Сабақтың тақырыбы: Дауысты, дауыссыз дыбыстардан өткенді
қайталау.
Сабақтың мақсаты: Жаттығу
жұмыстары арқылы оқушылардың сауаттылықтарын көтеру. Фонетика бойынша
білімдерін жинақтау. әр түрлі тапсырмалар арқылы орфоэпиялық сөйлеу тілдерін
дамыту. Деңгейлік тапсырмалар бере отырып, оқушылардың ой-өрістерін дамыту. Тез
ойлануға, жауапкершілікке, жан-жақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау, жинақтау.
Сабақтың әдісі: баяндау, сұрақ-жауап.
Пәнаралық
байланыс: әдебиет теориясы, география.
Көрнекіліктер: сызба қағаз, үлестірме қағаздар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі
Сәлемдесу,
оқушыларды түгендеу.
ІІ. Үй тапсырмасын
сұрау (268-жаттығу)
Өлең
шумақтарындағы һ, ч дыбыстары бар сөз қандай
сөздер? Мағыналық
талдау жасау.
ІІІ. Сынып жұмысы.
270-жаттығу. (Сынып
А және Ә топтарына бөлінеді. 2 топқа екі түрлі тапсырма беріледі)
Мәтінді
мәнерлеп оқу.
А тобы. дүрбі – алысты
жақындатып көрсететін құрал.
қоладан құйғандай – қозғалмай қалды.
кербез - өркөкірек, маңғаз, тәкәппәр.
көз тікті – қарады.
сақшыдай – күзетшідей.
Ә тобы. 1) Құлжаның сыртқы кейпін суреттейтін
сөйлемдерді
оқы.
2)
Арқардың мүйізінің үлкен болуының пайдасы
неде?
271-жаттығу.
А тобы. «Әлемде
талай қызық бар...» мәтінін оқып, мазмұндайды.
Ә тобы. Ұяң
дыбыстардан басталатын сөздерді теріп жазу (биік, діңін, жасапты, жүк, басқа,
бір, би, жасауға жарапты, бишінің жетіпті ...)
272-жаттығу.
А тобы. Құрамында
үнді дауыссыз дыбыстары бар сөздерді
жазу (алматы, апорттың, ғасырдың, Орал,
шаруасы...).
Ә тобы. Жас, күй
сөздерін омоним етіп сөйлем құрау.
Омоним
дегеніміз не?
Жас
бала ойындағысын айтады.
Көзден
аққан жасыңды сүрт.
Құлаққа жағымды күй ойнап жатты.
Атамның қазіргі күйі өте аянышты.
273-жаттығу.
А тобы. Дауыссызға
аяқталған сөздерді теріп жазады. (Күн, сәуірдің, жауып, саф, мөлдір,...)
Ә тобы. Көркемдеуіш
құралдарды табу. Мәнерлеп оқу.
теңеу – күмістей
эпитет – мөлдір су,
ұлпа бұлттар, көк орман, жібек қанат, күміс
тамшылар.
кейіптеу – Қаратаудың
үстінен күлімдей асқан күн сәулесі дүниені мерекелі қуаныш шуағына бөледі.
Сергіту сәті. Теңеуге байланысты жапырақтай, көргендей,
айдай, иілгендей, бұршақтай, күлімдегендей, меруерттей.
А тобы.
275-жаттығудан түсінгендерін айту.
Ә тобы. Идея
дегеніміз не? (276-жаттығуды оқу).
Автор
мәтінде не айтқысы келді?
Туған
жердің табиғатын, кереметтерін жырлау – біздің
міндетіміз екенін айтып тұр.
Проблемалық сұрақтар.
Екі мәтінде де не
жайлы айтылған (табиғат) неге?
Өзара қандай
айырмашылықтары бар?
А
тобы.
275-жаттығу.
|
|
Ә
тобы.
276-жаттығу.
|
Жылдың төрт мезгілі
сөз болады.
Автор өз ойын,
сезімін айтады.
|
|
Туған жер, дала
жайлы.
Адамдардың
іс-әрекеттері толық суреттеледі.
|
Шүйгін, иен, көтерем
сөздерінің мағыналарын ашу.
Синоним шүйгін – ну,
иен дала – кең дала.
IV. Төрт сөзге
фонетикалық талдау жасау.
(Сабақты
бекіту)
А тобы.
қ- дауыссыз, қатаң
а- дауысты, жуан, ашық, езулік
л- дауыссыз, үнді
а- дауысты, жуан, ашық, езулік
м- дауыссыз, үнді
|
|
а- дауысты, жуан, ашық, езулік
й- дауыссыз, үнді
л- дауыссыз, үнді
ы- дауысты, қысаң,жуан,
езулік
|
Ә тобы. Ереже сұрау.
Дауысты дыбыс дегеніміз не?
Дауыссыз дыбыс дегеніміз не?
Әліпби дегеніміз не?
Фонетика нені зерттейді?
V. Қорытынды
сұрақтар (265-жаттығу
бойынша).
VI. Үйге: 269-жаттығу.
VII. Бағалау: Әр оқушыны жеке бағалау.