Күні,сыныбы
пәні
|
22.02.16 ж. 7 «Ә»
Әдебиет
|
Тақырыбы
|
Қ.Бекхожин «Ақсақ Темір мен ақын»
балладасы
|
Мақсаты
|
Балладаның мазмұнына
талдау жасай отырып, идеясын ашу
|
Жалпы мақсат
|
Қ.
Бекқожиннің шығармашылығына жалпы шолу жасау; баллада туралы түсінік беру;
оқушылардың сыни ойлауын дамыту.
|
Күтілетін нәтиже
|
Кейіпкерлерге
мінездеме беріп, оны өз ойымен корытындылай білуге дағдыланады. Балладаның
композициялық құрылымын игереді. Әдеби талдау жасайды, шығармашылық ойы
дамиды. Әдеби тілмен сауатты сөйлеуге және кейіпкерлерге баға беруге
үйренеді. Сөз құдіретін сезінеді.
|
7 модульдің қолданылуы
|
АКТ, “Оқыту мен оқудағы
жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан
ойлауға үйрету”
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
Блум таксономиясы, «Екі
жақты түсіндірме күнделігі», «Еркін жауап»стратегиясы, «Синквейн»,
«Проблемалық сұрақтар», «Ұйқасын тап» ойын әдісі
|
Қолданылатын ресурстар
|
маркерлер, стикерлер,
қима қағаздар, смайликтер, бейнебаян, слайд
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушылардың
іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Жағымды
ахуал туғызады. Өлең жолдары арқылы топқа бөледі.
Смайликтермен
бағалау әдісімен бағалау үшін смайликтер таратып береді.
|
Топқа бөлінеді. Смайликтер арқылы
және қимылмен топтар бірін-бірі бағалап отырады.
|
Қызығушы-
лықтарын ояту
|
Ана тілі тақырыбында өлең оқиды.
Өтілген материалдар бойынша білім
тексеру үшін «Жетіқарақшы» ойынын пайдалану арқылы сұрақ- жауап сәтін
өткізеді. Интербелсенді
тақтада 7 сұрақ көрсетіледі. Жеті сұраққа жауап берілген сәтте тақтада
«Жетіқарақшы» суреті пайда болады.
7 санының сыры туралы сұралады.
|
Мұғалім берген тапсырманы
орындайды. Сұрақтар мен тапсырмалар интербелсенді тақтамен беріліп, әр топ өз
білгендерін, білетіндерін сыни тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап
береді.
|
Түсіну
|
Іздену
тапсырмалары сұралады. Ақын Қ.Бекхожин туралы бейнебаян көрсетіледі. Ақынның
шығармашылығына шолу жасалады.
|
Ақын
Қ.Бекхожиннің өмірі мен шығармашылығы туралы презентация жасайды.
|
Қолдану
|
Ақсақ Темір
туралы бейнебаян көрсетіледі.
Балладаның
мазмұны «Блум таксономиясы» әдісі арқылы сұралады.Балладаға әдеби талдау
жасау мақсатында мұғалім ашық және жабық сұрақтар қояды. Оқулықпен жұмыс
жасатады.
|
Мұғалімді тыңдап, қойылған сұрақтарға ұтымды жауап
іздейді, оқулықпен жұмыс жасайды, өз ойлары мен пікірлерін ауызша айтады.
|
Талдау
|
Сабақты бекіту
тапсырмаларын таратып береді.
«Жақсылық пен жамандық» туралы аңыз әңгіме
айтады.
|
Берілген
тапсырманы жұптасып, топтасып талқылап, жауап
береді.
Жұптық жұмыс
1-топтағы 6 оқушы жұптық жұмыс
жасайды. Балладаның композициялық құрылысына талдау жасайды. Қалған 1 оқушы
осы тапсырманы өзі интербелсенді тақтада орындайды.
2-топ. Ақынның поэтикалық
тіліне талдау жасайды.
3-топ. Өлең жолдарына сәйкес
мақалдар табады.
Сыни
тұрғыдан ойланады, «Жақсылық
пен жамандық» туралы
аңыз әңгімені түсініп, талдайды, өз ойларын ортаға салады, пікір айтады. Ақсақ Темірдің жақсы-жаман
қасиеттерін салыстырады.
|