Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Әдебиетік оқу пәнінен сабақ жоспары. Тақырыбы "Екі бала" (4 сынып)

Әдебиетік оқу пәнінен сабақ жоспары. Тақырыбы "Екі бала" (4 сынып)


Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 184 курса профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Батыс Қазақстан облысы

Орал қаласы

30 ЖОББМ- нің І санатты

бастауыш сынып мұғалімі

Ахметова Гульнара Какимовна

Пәні:

Әдебиеттік оқу

Сыныбы:

4

Сабақтың тақырыбы:

Екі бала И. А. Крылов. Аударған А. Байтұрсынұлы

Сабақтың мақсаты:

А) білімділік





Ә) дамытушылық



Б) тәрбиелік



Оқушыларды мысалмен таныстыру арқылы негізгі ойды анықтауға және өмірмен байланыстыра отырып негізгі идеяны аша білуге үйрету. Өлеңдегі кейіпкердің көңіл күйін іздеуге, түсінуге, сезінуге мүмкіндік беру.

Оқушылардың өз бетімен қорытынды жасау, өз ойларын жүйелі жеткізе білу, тілдерін дамыта түсу. Жеке, жұпта жұмыс жасай білу қабілеттерін арттыра отырып, сыни тұрғыда ойлау, болған жайды жан-жақты бағалай білуге, баға бере білуге баулу.

Оқушыларды достың қадірін түсінуге, қадір тұта білуге, достық пен жолдастықтың ара жігін ажырата білуге және қоршаған ортаны қорғай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:

Аралас сабақ

Сабақтың әдісі:

СТО әдістері, талдау, салыстыру, құзыреттілікке бағытталған тапсырмалар

Пәнаралық байланыс:

Өзін-өзі тану, дүниетану

Оқыту құралдары:

Интерактивті тақта, автордың және аудармашының портреті, достық туралы мақал-мәтелдер



Сабақтың барысы

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

Күтілетін нәтиже

І. Ұйымдастыру бөлімі





Психологиялық дайындық

Амандасу.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

-Мақсатымыз не?

-Міндетіміз ше?

Амандасады.

Сабаққа дайындалу.



Мақсатымыз білім алу.

Міндетіміз-еңбектену,

Еңбектену арқылы,

5-ке қолды жеткізу.

Сабаққа дайындық ұйымдастырылып, зейіндерін сабаққа аударады.

Сабаққа қызығушылығы оянады.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

«Біреуге ор қазба-өзің түсерсің» эссе жазу.



Сұрақ арқылы бекіту.

-Өткен сабақта қандай тақырыппен таныстық?

Оқушылардың шығармашылық жұмыстары тексеріледі.

Оқушылардың өткен тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтау.

1.«Біреуге ор қазба-өзің түсерсің» ертегісі қай халықтікі?

2.Мес деген не?



3.Кедейді қиындықтан құтқарған не?

4.Ертегіде аталған таудың аты.

5.Қан-жыны деген не?

6.Ертегідегі бай қандай?

7.Мақалдың жалғасын тап. Біреуді азаптағаның- ... ... .




-Түрікмен ертегісімен «Біреуге ор қазба-өзің түсерсің»

Оқушылар эсселерін оқиды.



Дұрыс жауапты таңдайды.



Түрікмен ертегісі.



Малдың тұтастай сыпырып алған терісі.



Жайын балық.



Келезау.

Малдың ішек-қарны.

Мейірімсіз.


Өзіңді мазақтағаның



Оқушылар өз беттерімен жұмыстанады. Өзіндік жауапкершілік қалыптасады. Жаман қасиеттерден аулақ болуға үйренеді.

Өздерін бағалайды.



Оқыған ертегісін еске түсіреді, көз алдарына елестетеді.

ІІІ. Мағынаны тану

Үй тапсырмасымен жаңа тақырыпты байланыстыру.

















1. И. А. Крыловтың өмірбаяны.

2.Ахмет Байтұрсынұлы-зерттеуші-ғалым, аудармашы.

3.Ахмет Байтұрсынұлы-қуғын-сүргін құрбаны.

Мәтінмен жұмыс

  1. Мәнерлеп оқу.





  1. Рөлге бөліп оқу.

  2. Өлеңді талдау.













  1. Өлең мазмұнымен жұмыс

а) Жоспар құру.

ә) Жоспар бойынша әңгімелеу.

б) «Венн» диаграммасы

















В) Өлеңнің идеясын анықтау

Топпен жұмыс







Құзыреттілікке бағытталған тапсырмалар

Дискуссиялық картамен жұмыс

Жетінші шумақты талдау

Кестені толтыру





Модульдік жауаптан тексереді.

Ойтолғау.





Сабақты қорытындылау

-Адам бай болсын, кедей болсын, адам жанына нені серік ету керек?

-Досыңа, жақыныңа әрқашан қол ұшыңды бере жүр.

-Дос дегенді қалай түсінесің?

-Достар қандай болады?



-Бүгін біз И. А. Крыловтың «Екі бала» мысалымен танысамыз. Оны аударған А. Байтұрсынұлы.

И. А. Крылов туралы қысқаша мәлімет беру.

-Балалар, Ахмет Байтұрсынұлы туралы еске түсіріп келу тапсырылды. Кім дайын?



160 бетін ашып, мысалға қарайық.

-Өлеңді кім оқиды?

-Өлеңде диалог бар ма?



  • Тақырыбы өлеңнің мазмұнына келе ме?

  • Сен тақырыпты қалай өзгертер едің?



- Өлең сюжетті ме, әлде сюжетсіз бе?

-Екінші шумақтағы ұйқас сөздерді табыңыздар.

-Өлең мазмұнына жоспар құрыңыздар.



-Жоспар бойынша кім әңгімелеп береді?



-Енді, балалардың іс-әрекеттерін салыстырайық.















-Өлеңнің негізгі идеясы не?



1-қатар Федяға жат жазып, ақыл-кеңес беріңіздер.

2-қатар Федяға мінездеме.

3-қатар Сеняға мінездеме.

1 және 3 қатар жұппен жұмыстанасыздар.

1-қатар картаны жұппен толтырады.

2-қатар кестені толтырады.

3-қатар Жұппен ақылдасып толтырыңыз.

Кейіпкерлер

Өмірге деген көзқарасы

Алған өнегем




Бүгінгі сабақтан қандай ой түйдіңіздер?



Бүгінгі сабақта қандай жұмыс түрлерін қолдандық?

-Адамгершілікті, татулықты, достықты.



Оқушылар бір-бірінің қолынан ұстап, партаның жанына тұрады.



Адал дос, нағыз дос, мәңгілік дос т.с.с.



Тақырыпты дәптерге жазады.



Слайдтан көріп танысады.

Оқушылар Ахмет Байтұрсынұлы туралы айтады.





Оқулықты ашады.

1. Мәнерлеп оқиды.

-Бар. Федя мен Сеня сөйлеседі.

2. Рөлге бөліп оқиды.



«Достар», «Өтірікші» , «Екі дос» т.б.



-Сюжетті. Оқиғалы. Екі баланың бастан өткізген оқиға жазылған.

- Келмес, бермес, өнбес.



  1. Екі дос.

  2. Бақта.

Өз жоспарлары бойынша әңгімелейді.



Федя Сеня

Шақырды келіспеді

Көндірді көнді

Өрмеледі демеді

Жеді күтіп тұрды

Лақтырды

Күлімсіреп қарады









Оқушылар дәптерге орындайды. Жұмыстары оқылады.







«Иә» ,«жоқ» өз пікірлері жазылады.

Тармақ, бунақ және буын санын, ұйқасын табады.











Адал дос болу. Досты қадір тұта білуге. Т.б.

  1. Автормен таныстық.

  2. Мәтінмен жұмыс жасадық.

  3. Топпен жұмыс.

  4. Жұппен жұмыс болды.

Жақсы қасиеттерге үйренеді.







Достың қадірін түсінуге тырысады.

Өз достары еске түседі.







Орыс жазушысымен танысады.











Мәнерлеп, түсініп оқуға жаттығады.

Әр кейіпкердің, автордың сөздерін ажыратып, дауыс ырғағын таңдауды үйренеді.



Ойларын еркін айтып, сабаққа белсене қатысуға талпынады.





Өткендерін еске түсіреді. Ойға шолу жасайды.

Шағын өлең құрастыруға дағдыланады.

Білім қорларын кеңейтеді. Сауатты жазуға төселеді.

Жүйелі әңгімелеуге үйренеді, тілдері дамиды.



Салыстыра біледі.











Өлеңнің негізгі идеясын анықтай біледі.



Тапрсырмалар орындау арқылы жауапкершілік қалыптасады.





Шығармашылықпен жұмыстанып, сыни тұрғыда ойланады.





Жұпта жұмыс жасай білу қабілеттері артады.















Тұжырым жасап, қорытынды сөз айтуға үйренеді.

Бағалау





Мұғалім оқушылардың пікірін тыңдайды, қорытынды баға қояды.

Әр қатар өз мүшелерін бағалайды, өз пікірлерін айтады.



Өздеріне баға бере білуге үйренеді.









Үйге тапсырма

Өлеңді өз ойыңмен аяқтау.

«Менің досымның портреті» сурет салу.



Ойланады, қиялдайды және бейнелейді.


