Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Опубликуйте свой материал в официальном Печатном сборнике методических разработок проекта «Инфоурок»

(с присвоением ISBN)

Выберите любой материал на Вашем учительском сайте или загрузите новый

Оформите заявку на публикацию в сборник(займет не более 3 минут)

+

Получите свой экземпляр сборника и свидетельство о публикации в нем

Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Әдебиеттік оқу Қожанасыр мен Алдаркөсе.Үш сом
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Әдебиеттік оқу Қожанасыр мен Алдаркөсе.Үш сом

библиотека
материалов

Сыныбы: 2 «б»

Күні: 22.10.15. Пәні: әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы

Қожанасыр мен Алдаркөсе.Үш сом

Мақсаты



Аңыз бен ертегінің айырмашылығын ажырата білуге, аңыздың мазмұнын тыңдау арқылы түсінуге, түсініп оқи білуге  үйрету.

Күтілетін нәтижелер



Аңыз бен  ертегінің айырмашылығын   ажырата  алады.Өмірде адам бойында кездесетін жаман әдеттерден аулақ болу, өтірік айтпау, адамдарды алдамау сияқты жақсы қасиеттерді бойларына сіңіреді.

Қоданылатын

әдіс-тәсілдер


«Стоп кадр» әдісі,топтық жұмыс, жұптық жұмыс,

сұрақ-жауап.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе
























Тұсаукесер



Оқушылармен амандасу.

Психологиялық дайындық.




Ертегі ,әңгіме, аңыз суреттері арқылы топқа бөлу.

  • Бұл суреттерге қарап не айтуға болады?

  • Ертегі неше топқа бөлінеді? Оларды ата.


  • Қандай әңгімелермен таныстық. «Кітап оқу» әңгімесінің негізгі кейіпкері кім?



  • Аңыз дегеніміз не? Өткен сабақта қандай аңызбен таныстық.



Үй тапсырмасын қайталау.



-«Қожанасыр мен Алдаркөсе», «Үш сом» аңызымен танысамыз.

Амандасып,өздерін сабаққа дайындайды.

Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Әрі нәзік, әрі жарық, мейірімді

Болып кетер сонда менің жан-жағым.





-Хайуанаттар жайлы, тұрмыс салт-дәстүрлертуралы, шыншыл ертегілер.

-Малды пайдаға жарату», «Кітап оқу», «Зеректік».

-Қартқожа.



-Өмірде адам басынан өткен әңгімені аңыз дейді.«Қожанасыр мен ашқарақ»



«Қожанасыр мен ашқарақ» аңызын «Стоп кадр» әдісі арқылы әңгімелеу.




Негізгі бөлім





Оқулықпен жұмыс.

Жұптық  жұмыс.






Сергіту сәті.

Дәптермен жұмыс

Топтық жұмыс.

Электрондық оқулықтағы сұрақтарға жауап беру.


Топтық жұмыс.

Әр топ орны ауысқан сөйлемдерді мазмұны бойынша құрап, кезекпен оқығанда Қожанасыр туралы аңыз шығады.





«Қожанасыр мен Алдаркөсе», «Үш сом» аңызын оқу, түсіндіру.

А- оқушы -«Қожанасыр мен Алдаркөсе»

Б- оқушы - «Үш сом» аңызын әңгімелейді.


«Алдар мен бай » биі







Хан Қожанасырды шақырып алып, алдына ақша қойыпты да былай депті;
— Қожеке, мынау бір сом мен бір тиын. Осының қайсысы көп, соны айтшы?
Қожа ойланып тұрып:
— Әрине, бір тиын көп, — депті. Таң қалған хан:
— Неге бір тиынды көп дейсің? Себебін айтшы?
— Себебі, бір сом дегенде алты әріп бар. Ал бір тиын дегенде жеті әріп бар. Өзіңіз айтыңызшы, алты көп пе, жеті көп пе?..


Қорытынды




Үйге тапсырма. « Қожанасыр мен Алдаркөсе. Үш сом » әңгімелеу. Мадақтау.

Қол қимылдары арқылы бағалау.

Смайликтер арқылы сабақтан алған әсерлерін көрсету.

Сабақты сұрақ-жауап арқылы бекіту.

Екі аңыздың ұқсастығы неде? Екі кейіпкерге  де қандай қасиет тән деп ойлайсың?

Қожанасыр – алдайды, күлкілі
♦ Алдар Көсе - алдайды, кедейге көмектеседі
♦ Екеуі де тапқыр






















Хан Қожанасырды шақырып алып, алдына ақша қойыпты да былай депті;

Қожеке, мынау бір сом мен бір тиын.


Осының қайсысы көп, соны айтшы?

Қожа ойланып тұрып:
— Әрине, бір тиын көп, — депті. Таң қалған хан:
— Неге бір тиынды көп дейсің?


Себебін айтшы?
— Себебі, бір сом дегенде алты әріп бар.

Ал бір тиын дегенде жеті әріп бар.


Өзіңіз айтыңызшы, алты көп пе, жеті көп пе?..

Автор
Дата добавления 10.01.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров220
Номер материала ДВ-322060
Получить свидетельство о публикации

Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
