Инфоурок Начальные классы КонспектыӘдебиеттік оқу пәнінен Хайуанаттар дүниесі тақырыбына сабақ жоспары

Әдебиеттік оқу пәнінен Хайуанаттар дүниесі тақырыбына сабақ жоспары

Скачать материал

№ 25 жалпы орта білім беру мектебі

Бектасова Алма Жұмабайқызы

 Бастауыш сынып мұғалімі

  Әдебиеттік оқу

4сынып

 

  Сабақтың тақырыбы: «Хайуанаттар дүниесі» Б.Кірісбайұлы

 

SAM_0836

 

 

 
SAM_0842

 

 

 

 

 

SAM_0837

 

31

Сабақтың мақсаты:

 1. Оқушылардың төрт түлік  мал, мал шаруашылығы  және малшының тұрмыс-тіршілігі туралы алған білімдерін тиянақтау, толықтыра түсуге жағдай  туғызу.

2. Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, сөз қорларын кеңейту, өздігінен білім алуға жағдай жасау.

3. Төрт түлік малды құрметтеуге, малшы еңбегі мен ауылшаруашылық еңбектің құндылығын сезіндіру арқылы ұлттық тәрбиеге бейімдеу.

 

Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта, бейнефильм, төрт түлік мал туралы кітаптар, жинақтар, суреттер,  тірек-сызбалар, түсініктеме сөздік, ырым-тыйым бейнеленген суреттер, киіз үйдің макеті, ұрмалы аспап, қойдың жүні, сырмақ т.б.

 

Сабақтың әдіс-тәсілі: орталықтарда жұмыс істеу, жеке, ұжымдық, жұппен, топпен.

 

Технология: «Step by step»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

С а б а қ т ы ң  б а р ы с ы:

Сабақтың кезеңдері

Кезеңдердің мақсаты

Жұмыс түрі

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ес

керту

І. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық

 Оқушылардың назарын сабаққа аудару

ұжымдық

Амандасу.

-Балалар,

бір-бірімізге

сабақта

сәттілік тілейік.

Шеңбер болып тұрайық

Қолымыздан ұстайық

Сәттілік тілеп сабақта

Көңілді де болайық.

 

(Бір-біріне сәттілік тілеу)

1 мин

ІІ. Қызығушылықты ояту

Оқушылар-дың  қызығушылы-ғын ояту, сабақтың тақырыбын ашу.

 

 мақсатпен танысу

Ұжымдық

 

 

    жеке

«Түйе шаруашылығы» туралы интербелсенді тақтадан бейнефильм көрсету.

-Бұл бейнефильмнен нені түсіндіңдер?

-Түйе қандай жануар?

-Үй жануарларына не жатады?

-Не себептен тек қана түйені көрсеттім деп ойлайсыңдар?

-Ал, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай ?

-Бүгін нені білгілерін келеді?

 

Малдың күтімі туралы

Түйе үй жануары

(Жылқы, сиыр, қой, ешкі)

Түйе шаруашылығы сирек кездеседі

Төрт түлік мал

Үй жануарлары туралы көбірек

5 мин

ІІІ. Мағынаны тану

Білімдерін кеңейту,  негізгіні таңдау, берілген тапсырмалар

ды өздігінен жұппен, топпен, жеке орындау

Орталықтарда жұмыс

- Бүгінгі сабақта біз белсенді орталықтарда топпен жұмыс жасаймыз

- Алдымен орталықтарда жұмыстың тәртібін есімізге түсірейік

І. «Әдебиет» орталығы

ІІ. «Өнер» орталығы

ІІІ. «Ғылыми-ізденіс» орталығы

ІҮ. «Ақпараттық» орталығы

Әр орталықтан кейін өз көңіл-күйін белгілеу

Спикерлерге маршруттық парақтарды беру.

 

-Бір-бірін тыңдау;

-Шуламау;

-Көршіден сұрап, содан кейін мұғалімнен.

-Белсенді қатысу.

(Әр топта спикерді таңдау)

 

Спикерлер топтағы балаларға тарату

Әр орта-лыққа

7 мин

 

ІҮ. Рефлексия

Алған білімдерін қорытынды-лау

 

 

-Ал, балалар бүгін нені білдік?

-Бүгінгі сабақта қандай жаңалық алдыңдар?

-Әр топтан жасаған жоба –сызбасын қорғау

-Сендерге қай орталық ұнады? Неліктен?

-Спикерлер топтағы балаларды бағалау.

Балалардың білімдерін тест арқылы тексеру.

 

 

Оқушылардың жауабы

 

 

 

 

Әр оқушы тест сұрақтарына жауап береді

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

32

 

Қосымша №1 (маршруттық парақ)

 

«ӘДЕБИЕТ» орталығы

1.     Оқулықтағы 67-68 беттегі өлеңді мәнерлеп оқы.

2.     Төрт түліктің біреуін таңдап талдау кестесін толтыр.

3.     Түсіндірме сөздік пайдаланып түсініксіз сөздермен таныс.

4.     Өз көңіл-күйін көрсет:

-         Түсінікті, қызықты                   

 - қиналдым

 


-         түсініксіз

 

жеке жұмыс

 

«ӨНЕР» орталығы

1.     Төрт түліктің өнерге пайдасымен таныс.

2.       Қойдың жүнінен текемет жаса

3.     Өз көңіл-күйін көрсет:

-         Түсінікті, қызықты                  

-        

 


-           - қиналдым

 


-         түсініксіз

 

 

 

ұжымдық жұмыс

«ҒЫЛЫМИ-ІЗДЕНІС» орталығы

 

1.     Қосымша мәліметтермен танысу (Төрт түлік туралы жинақ, кітапша пайдалану)

2.     Топпен ақылдасып бір мал туралы білгенін әңгімелеп, сызбаға салу. (жоба-сызбаны толтыру)

3.     Өз көңіл-күйін көрсет:

-         Түсінікті, қызықты                 

     -    қиналдым

 


-         түсініксіз

 

топпен жұмыс

«АҚПАРАТТЫҚ» орталығы

 

1.     Суреттер арқылы ырым-тыйым сөздер құрастыру

2.     Төрт түліктің бірін таңдап алып. Оның жасын ретімен жазу. (сызба толтыру)

3.Өз көңіл-күйін көрсет:

-         Түсінікті, қызықты                  

      -    қиналдым

 


-         түсініксіз

 

 

 

 

жұппен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

33


 

 

SAM_0845SAM_0838

SAM_0844SAM_0839

 

SAM_0848

 

34

Қосымша №2  Әдебиет орталығы (талдау кестесі)

Оқушылар ұнаған өлеңнің шумағын таңдап, кестені толтырады

Сенің атың ______________                     Қойдың ойы

Өлеңнің құрылысы

шумақ

тармақ

Неше буынды

 

 

 

Пірі

 

Түсінгеніңді қара сөзбен жаз

 

 

 

Сөздік жұмысы

Түсініксіз сөзді жаз

 

 

теңеу

 

 

 

Сенің атың ______________                  Түйенің түйгені

Өлеңнің құрылысы

шумақ

тармақ

Неше буынды

 

 

 

Пірі

 

Түсінгеніңді қара сөзбен жаз

 

 

 

Сөздік жұмысы

Түсініксіз сөзді жаз

 

 

теңеу

 

 

Сенің атың ______________                    Сиырдың сыры

Өлеңнің құрылысы

шумақ

тармақ

Неше буынды

 

 

 

Пірі

 

Түсінгеніңді қара сөзбен жаз

 

 

 

Сөздік жұмысы

Түсініксіз сөзді жаз

 

 

теңеу

 

 

35

Сенің атың ______________               Жылқының жыры

 

Өлеңнің құрылысы

шумақ

тармақ

Неше буынды

 

 

 

Пірі

 

Түсінгеніңді қара сөзбен жаз

 

 

 

Сөздік жұмысы

Түсініксіз сөзді жаз

 

 

теңеу

 

 

САБАҚТАҒЫ КӨҢІЛ-КҮЙІН

 

Стрелка: влево: ТҮСІНІКТІ
ҚЫЗЫҚТЫ
Стрелка: влево: ҚИНАЛДЫМ
Стрелка: влево: ТҮСІНІКСІЗ
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


36


Қосымша 2.1.

Өлеңде кездесетін сөздерге түсіндірме

 

Түйенің түйгені – түйенің ойы

Иемін – күшім көп

Меселім- көңілім

Кешемін – жүремін, өтемін

Жүк артып – ауырды көтеру

Қыр елі – ауыл адамдары

Кұт – береке, молшылық

Үйірмін – бағынамын

Қасекең – қасқыр

Бүйір – дене мүшесі

Дертке – ауруға

Дауа- шипа, емдік

Қыл , түгім -  жылқының жалы(шашы)

Жорғалаймын, желемін – аттың жүрісі

Болаттай – темір

Сенерім – сенемін

«Мөр» де басып беремін – теуіп жіберу

Дөй – үлкен

Еш тыным – мазас

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

37

 

Қосымша № 3   Ғылыми –ізденіс орталығы

Әр топ бір малды таңдап, жоба-сызбаны толтырады

Түрлері:

 

Шақыруы:

 
 

 

 

 

 


Не істейді?

 

Төлі:

 
                      

 

 

 

 

 

 

 


%

 

 

Түрлері:

 

Шақыруы:

 
 

 

 

 

 


                      

Не істейді?

 

береді

 

Төлі:

 

 

 

 

 

 

 


 

Түрлері:

 

Шақыруы:

 
 

 

 

 

 


Не істейді?

 

Төлі:

 
                  

 

Түрлері:

 

Дыбыстауы:

 

Шақыруы:

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Не істейді?

 
                           сканирование0072

береді

 

Төлі:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

«Ақпараттық» орталығы

Қосымша № 4 (Оқушылар ұнаған малды  жасына

қарай аттарын кестеге толтырады


 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Қосымша № 5 (Тексеру қорытынды тест)

                              (Иә, жоқ)

1.     Түйе шөлге шыдамды, 40 күнге дейін сусыз жүреді

2.     Жылқының қылынан текемет жасайды.

3.     Дөнен 4-5 жасқа дейін түйе

4.     Бие – аналық жылқы

5.     Қойдың төлі – лақ

6.     Тоқты – 6айдан 1 жасқа дейінгі қозы

7.     Сиыр суыққа төзімді мал.

8.     Бойына сеніп жылдан құр қалған түйе ме?

Тестің кілті

1. иә                     2. жоқ

3. жоқ                  4. иә

5. жоқ                  6. иә

7. жоқ                  8. иә

   

 Бағалау парағы:

1-2 қате – «4»

3-4 қате – «3»

5-8 қате – «2»

Үй тапсырмасы:

—  Оқулықтағы 67-68 беттегі өлеңді мәнерлеп оқу

—  Ұнаған шумағын жаттау

—  “Төрт түлігім – асыл қазынам” тақырыбына эссе жазу.

—  Ұнаған төлдің суретін салу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Әдебиеттік оқу пәнінен Хайуанаттар дүниесі тақырыбына сабақ жоспары"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Психолог-перинатолог

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
