Сабақтың тақырыбы: Тарқаған өкпе.
Сабақтың мақсаты: мәтіннің
мазмұнын өмірмен байланыстыра түсіндіруге мүмкіндік беру.
Күтілетін нәтижелер:
пәндік нәтиже: шығармадағы негізгі ойды
анықтай алуға, тақырыбын аша отырып жүйелі мазмұндай білуге үйрету;
жүйелік-әрекеттік нәтиже: оқушылардың шығармашылық қабілеттерін шыңдай
түсу; ойын ашық айта білуге және өзгенің пікіріне құрметпен қарауға үйрету;
тұлғалық нәтиже: адалдық пен достықты бағалай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: достық, адалдық
туралы мақал-мәтелдер.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың
сабаққа әзірліктерін қарап шығу.
І. Қызығушылықты ояту.
«Деректер
сөйлейді» айдарымен тапсырма
беру.
- Төмендегі берілген жылдардың ішінен қай жылды
ерекше деп санайсың? Қай жыл сен үшін ерекше: 1991 ж., 1986 ж., 2000 ж., т.б.
(Осы жылдарда елімізде қандай ерекше оқиғалар болған? Иә болмаса оқушылардың
туған күндерін жазып қоюға болады. Мүмкін отбасылық ерекше оқиғалар сай келуі
де мүмкін.)
- Қалай ойлайсың, сенің сыныптастарың қай жылы
дүниеге келген?
- Өзіңмен бірге оқитын достарыңды демалыс күндері
іздейсің бе, көргің келе ме?
- Бірге бір сыныпта оқып жүрген достарыңды басқаша
қалай айтуға болар еді? (Синонимді тап.)
Дос – құрдас, сыныптас, жасты.
Осы
сөздерді кезекпен айтқызу арқылы топтарға бөлу.
Бүгінгі достарға арналған бірнеше бекеттен,
кедергіден өтетіндей тапсырмаларды орындауды ұсынамыз.
ІІ. Мағынаны тану.
Бірінші бекет: «Дос
болмас сыртта жүріп мақтамаса,
Бірін-бірі жамандықтан сақтамаса».
Аталған мақал-мәтелдің мағынасын ашып, тапсырмасын
орындау.
Тапсырмасы: мәтінді сынып оқушыларымен түсініп
тізбектей оқу.
- Қалай ойлайсыңдар, жоғарыда аталған мақал-мәтелді
мәтінге қандай қатысы бар екен?
- Алдан қандай қателік жасап қойды?
- Ол қателігін қалай түзетті?
Екінші бекет: «Айырылмастай досыңа
қайрылмастай сөз айтпа». Мақалдың мағынасын ашу.
-
Мәтінде осыған сай ой айтылды ма? Ол кімнің сөзі? Тауып оқу.
Мәтіндегі мақал-мәтелді тауып, мағынасын ашып,
дәптерге жазып алу.
Осы бөлімге сай мәтін соңындағы сұрақ-тапсырмаларды
тауып орындау.
Үшінші бекет. «Дос табу оңай – сақтауы қиын,
жауласу оңай – тоқтауы қиын». (Жүсіп Баласағұн).
Мақалдың
мағынасын ашу.
- Айтылған ойға Алдан мен Сәруардың арасындағы
достықтың қандай қатысы бар?
- Өзіңді Алданның орнына қойып көр. Сен не істер едің?
- Алданның анасы не үшін риза болды?
Сергіту сәті (жаттауға жеңілірек, қимыл-қозғалыс әрекеттеріне
келетін өлең таңдап алу қажет).
Алыстағы досыңа ат берсең де жарасар – үйіне мініп
барсын деп.
Жақындағы досыңа хат берсең де жарасар –
ұмытса есіне алсын деп.
ІІІ. Ойтолғау.
- Осы
оқиғаның орын алуына не себеп болды?
Жұпта,
топтар арасында талқыға салып, ортақ шешімдерін айту.
- Оның ауырып қалуына не себеп болды?
- Сен өзің қалай емделесің? Өзің үшін ең тиімді емді
ата.
- Өз бетіңше емделудің қауіп-қатері неде?
Сабақты қорытындылап, оқушыларға үй жұмысын беру.