Выдаём удостоверения и дипломы установленного образца

Получите 5% кэшбэк!

Запишитесь на один из 793 курсов и получите 5% кэшбэк стоимости курса на карту

Выбрать курс
Инфоурок Литературное чтение Другие методич. материалыӘдебиеттік оқу Сапарғали Бегалин «Қырдың жас түлегі»

Әдебиеттік оқу Сапарғали Бегалин «Қырдың жас түлегі»

Скачать материал
библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: Сапарғали Бегалин «Қырдың жас түлегі»

Пәні: әдебиеттік оқу

Класы: 4 «Ә»

Сабақтың мақсаты: Шоқан өмірі жайлы мағлұмат беру.

Білімділігі:

С.Бегалиннің шығармасынан алынған «Қырдың жас түлегі» әңгімесінің мазмұнын ашқызып, оқушыларға бағыт-бағдар бере отырып, өздіктерінен жұмыс істеуге, қорытынды шығаруға машықтандыру.

Дамытушылығы:

Оқушылардың ой-өрісін, байқампаздығын дамыту.

Тәрбиелігі:

Қазақтан шыққан ұлы адам өмірі арқылы оқушыларды ұлтжандылыққа, ізденімпаздыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.

Түрі: Жаңа сабақ.

Әдісі: Сұрақ-жауап,мәнерлеп оқу,сайыс,түсіндіру.

Көрнекілігі: слайд,видеофильм,қалам

Сабақтың барысы:

I. Алдыңғы оқу

Ш.Уәлиханов «Абылай хан» мәтінін еске түсіру.

Топ басшысы сайланып,бағалау парағы таратылады.

«Ортадағы қаламсап» стратегиясы

1.Қазақ жеріне кімдер шабуыл жасады? (жоңғар,қалмақ)

2.Сол заманда халық неден қатты қиналды? (аждаһадай аштық пен қақаған қыс)

3.1730 жылы шабуыл жасаған Жоңғар қоңтайшысы кім? (Қалдан Серен)

4.Қоңтайшы деген қандай мағынаны білдіреді? (жоңғар ханы)

5.Абылайдың денесі қайда жерленді? (Түркістанда)

6. Қалдан Серенннің мақсаты не болды? (Қазақ пен қырғыздың байлығын иемдену)

7.Абылай сұлтан бастапқыда кім болған? (Саптағы сарбаз)

8.Орыс ұлықтарымен қарым-қатынас жасаған Абылайдың інісі (Сұлтанбек)

9. Жоңғарияда тақ үшін талас не үшін басталды? (Қалдан Серен өлгеннен кейін)

10. Ел аңызы бойынша Абылай заманын қандай заман дейді? (Қазақ батырларының заманы)

(Слайдтан Абылай суреті мен сұрақтар шығып тұрады.


І.Қызығушылықты ояту

Шоқан Уәлиханов туралы видеоролик көрсетіледі.

-Кім туралы?

-Шоқан туралы не білеміз?

-Шоқан кім? (ғалым,суретші,саяхатшы,зерттеуші,әдебиетші)

IІ. Мағынаны тану

Мәтінмен жұмыс (5 топқа мәтінді 5 бөлікке бөліп тарату)

-Іштей оқу

-Әр топ өз мәтінін мазмұндайды

-Әр топ берілген мәтіннің негізгі ойын анықтайды,тақырып қояды (жеке,жұппен,топпен)


Ортақ сұрақ:-Неге мәтін «Қырдың жас түлегі» деп аталған?

-Сөздік жұмысы:

Қамау көше-тұйық көше

Кадет корпусы-әскери оқу орны

Офицер-әскери адам

Жатақ-жатақхана

Мінездеме беру

  1. Ертіс жағасындағы Шоқан

  2. Тәртіпті офицер

  3. Қорқақ Анатолий

  4. Дәрігер Василий Матвеевич

  5. Шоқанның достары

I-топ.Шоқанға мінездеме:Шоқан-ең даласын,өз елін,табиғатын,жануарын сүйеді,қадірлейді. Ол-өз мінез құлқымен,ақылдылығымен үлкенге сыйлы.Шоқан жақсы мен жаманды,дұрыс пен бұрысты айыра біледі. Басқаның қателігін бетке айтып,сырттан өсек айтпайды.

II-топ.Анатолийге мінездеме:Қолынан ештеңе келмейтін,жайшылықта мықтысынып,бетпе-бет келгенде бұғып қалатын,жағымпаз,жігерсіз.

III-топ.Офицерге мінездеме:Адаммен тіл табысуды білмейтін,дөрекі,істің байыбына бармайбірден бастықтарға шағымдануды дұрыс санайтын адам

ІІІ.Толғаныс

«Шоқандай болғым келеді...» тақырыбында эссе жазу

Кері байланыс




Сабақты қорыту, топтарды мадақтау.

Бағалау. Топ басшылары топ мүшелерін бағалайды.

Үйге тапсырма

Мәтінді түсініп оқып, мазмұнын айту. Шоқан Уәлиханов туралы деректер жинау .















  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
    Пожаловаться на материал
Скачать материал