Жалпы
мақсаты:
|
Мәтіннің
мазмұнын ашуға, негізгі ойды ұғына білуге жағдай туғызу, мәтіннің авторы
туралы және мәтін жайлы әңгімелей отырып, үлкенге құрмет, кішіге ізет
көрсетудің әдептілік екенін түсіне білуге жол ашу.
|
І.
Ұйымдастыру кезеңі.
(2 мин)
|
а)
сәлемдесу;
б)
психологиялық ахуал қалыптастыру.
Әртүрлі
конфеттер арқылы 2 топқа бөліп аламын.
|
Бес
болсын алар бағамыз,
Білімнен
бақыт табамыз.
Өнер-білім
көп оқып,
Өсе
берсін санамыз.
Оқушылар
конфет арқылы екі топқа бөлінеді.
|
ІІ. Үй
тапсырмасын сұрау.
(10 мин)
|
1. «Ақ
шаш» мәтіні бойынша «Сиқырлы сандықшадан» берілген сұрақтарға жауап
алайық.
2.
Ғали
Орманов өлеңін жатқа айту.
3. Анаңа,
әжеңе эссе жазу.
-Балалар,
анамызды барлығымыз қадірлеп, құрметтейміз бе?
-Анамыз
бізге үнемі жақсы, тәртіпті, бұзық болмауға, үлкенді сыйлауға, кішіге қамқор
болуға, әділ болуға тәрбиелейді.
|
Топпен
ақылдаса отырып сұрақтарға жауап береді. «Ақылды доп» ойыны арқылы 2
топтағы оқушылар бірінің бастаған өлеңін бірі жалғастырады. Әр топтан бір
оқушы тақырыпқа орай жазған эссесін оқиды. Үйге берілген тапсырма бойынша
2-топ бір-бірін «Бағдаршам» арқылы бағалайды.
|
ІІІ.
«Тұсаукесер».
(3 мин)
|
«Ханнан
хат келді»
әдісі
|
Тақтаға
3 оқушы шығады. (зерттеуші, жазушы, оқушы) ханнан келген хат бойынша
геометриялық фигураның ішінен шеңберде жазылған әріптерді теріп жазады.
Мәтіннің тақырыбы шығады.
|
ІV. Жаңа
сабақ
(25 мин)
|
Б.
Соқпақбаевтың «Шал мен бала» мәтінімен танысамыз.
Автор
туралы мәлімет беру.
Бердібек
Соқпақбаев-1924 жылы, 15 қазанда Алматы облысы, Нарынқол ауданы, Қостөбе
ауылында туған. Жазушы. Анасынан ерте айырылып, өмір тауқыметін ерте тартқан.
1950 жылы «Бұлақ» атты жыр жинағы жарық көрді. «Қазақфильм» киностудиясында
редактор болған. «Менің атым Қожа» деген шығармасын көркем фильмге шығарған,
көпшілік күні бүгінге дейін бұл киноны көруден жалықпайды. Осы фильмдегі
Қожаның мінез-құлығы өзіне ұқсайтындығын автордың өзі айтқан болатын.
«Жекпе-жек», «Аяжан», «Балалық шаққа саяхат», «Чемпион» т.б шығармалары
кеңінен таныс. Көптеген өлеңдер мен әңгімелер жинағы бар.
Оқулықпен
жұмыс.
Жеке жұмыс. Мәтінді тізбектей оқу.
Топтық
жұмыс.
«Көршіме айтамын» әдісі.
Көрініс. Екі
топта мәтіннен көрініс көрсетеді.
Дәптермен
жұмыс.
Мәтіннің ішінен нақыл сөздерді жазады.
Сергіту
сәті.
Білімді
жинақтау және жүйелеу.
«Менің
атым Қожа» фильмнен үзінді.
«Орнын
тап» әдісі.
Шығармадағы
оқиғаларды ретімен орналастыр.
Атаның
әңгімесі-3
Трамвайдан
түскенде-1
Атаның
немересі-4
Атаның
балаға риза болуы-6
Бейтаныс
баланың көмегі-2
Ата мен
немересінің әңгімесі-5
|
Слайд
көру
Топтарға
мәтінмен танысып шыққаннан кейін, өздеріне берілген тақырыпты бірлесіп
орындау сұралады.
Әр
топтың оқушылары мәтінді іштей оқып есте сақтап, 2 топтан 2 оқушы шығып
бір-біріне мәтіннің мазмұнын айтып береді.
Сахналау.
Нақыл
сөздерді дәптерлеріне жазып шығады.
Би
қимылдарын жасау.
Оқушылар
өз ойларын айтады.
Балалар
шығармадағы оқиғаны ретімен айтып шығады.
|
V.
Бағалау.
(4 мин)
VІ. Үйге
тапсырма.
(1 мин)
|
Шығу
парағын толтыру.
Мәтінді
оқып, мазмұндауға дайындалып келу.
|
Оқушылар
өздерінің сабақтан алған әсерін шығу парағына жазып шығады.
|