М.Әлімбаев. «Әнші
Әміре»
Сабақтың мақсаты:
1.
Атақты әнші Әміре
Қашаубаев және Құрманбек Жандарбеков жөнінде
түсінік беру.
2.
Оқушылардың сөздік
қорларын молайту, тіл байлықтарын дамыту.
Дүниетанымын кеңейту.
3.
Тарихи тұлғаларды үлгі ете
отырып, білімді, өнерлі, адамгершілігі мол,
әдепті жеке тұлға тәрбиелеу.
Түрі: аралас сабақ
Әдісі: сұрақ-жауап , түсіндіру, әңгімелеу,т.б.
Көрнекілігі: Суреттер топтамасы, тірек схема.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
2.Психологиялық дайындық.
Музыка: «Адай күйі» жай әуенмен ойнап тұрады.
Ой қозғау.
II.Үй тапсырмасын бекіту.
Сұрақ-жауап.
-
Біз қандай тарауды оқып
жатырмыз? Кімдермен таныстық?
-
Құрманғазы мен Дина қай
жылы кездесті? Құрманғазы неге налыды,
неге ұуанды?
-
Дианың ойнаған күйі қалай
аталатын? Құрманғазы Динаға қандай бата
берді?
-
Дина атасына қандай ант
берді? Оны қалай орындады?
III.Қызығушылықты ояту.
-
Қандай музыкалық
аспаптарды білесің?
«Кім жылдам?» Топқа бөлініп өнер туралы
мақал-мәтелдерді айтудан жарысу. Өнер түрлерін топтастыру.
IV.Жаңа сабақ.
Кіріспе әңгіме
Автор шығармашылық жөнінде
мағұлмат.
1923
жылы дүниеге келген
Қазақ
халқының жазушысы
Балалар әдебиетінің қаламгері
Прозашы,
сыншы, жинақшы,аудармашы
Ә.Қашаубаев өлеңдерінен үзінді тыңдау.
Шығыс
Қазақстан облысы
Семей
өңірінде дүниеге келген
Қазақтың
атақты әншісі
Актер
Музыкант
Шетелде
өнер көрсетіп, қазақ елін танытқан
тұңғыш
әнші
Оңтүстік
Қазақстан облысында
дүниеге
келген.
Қазақстан
халық әртісі
Әнші,
актер, режиссер, педагог
Ұлттық
кәсіби театр өнерінің
негізін
қалаушы
Ой толғаныс. Оқулықпен жұмыс.
Мәтінді түсініп оқу. Сұрақтарға жауап алу.
-
Мәтінде Лениногорск қаласы
жайлы не айтылған?
-
Бұл қай жылы еді?
-
Әртістер келгенде қандай
жағдайға кезікті? Не болды?
-
Қиындықтан қалай және кім
шығарды?
V.Сергіту сәті
VI.Сабақты пысықтау.
1.Мәтіндегі аты аталған өнер
адамдары жайлы не білесің?
Лениногорск қаласымен өнер адамдарын байланыстырған
қандай оқиға?
Сызбамен жұмыс.
Берілген сөздердің арасындағы мағаналық
байланысты анықта.
Аспанды қақ жарғандай
Тасыған қар суындай
Сеңдей соғылысады
|
бір сәтте қаптап, ағылып
топырлайды, бір-біріне жол бермейді
күшті, қатты
|
Мәтінге сүйеніп, сызбаның сол жақ
бөлігіндегі тіркестерге қатысты сөздерді ата. (Әлеуетті үн сақ етті.Әр
тараптан халық клубқа ағылды-ай келіп.Келген жұрт клубқа сыймай.)
Әміре кім? Қай жылы бүкілдүниежүзілік
жарысқа қатысты? Тауып оқу.
Мәтінде айтылған өлең жолын тауып оқу.
«Бір бала» әнін тыңдату.
Дәптермен жұмыс
Топтық жұмыс.(Шығармашылық жұмыс)
I-топ
|
II-топ
|
III-топ
|
5 жол өлең.
Әміре, Әміре
|
Сөзжұмбақ құрастыру
|
Мақал-мәтел
(өнер туралы)
|
VII.Қорытынды.
Суретпен жұмыс.Зер салып қара.
Мәтінде қандай оқиға бейнеленген?
Жоғарыдағы сызбаның сол
бөлігіндегі сөздерді пайдаланып әңгімеле.
VIII.Үйге тапсырме беру. «Әнші Әміре» оқу көкшіл түспен берілген
сөздердің мағанасын сөздіктерге қарап біліп кел.
Бағалау.