Әдебиеттік оқу
2 сынып
Сабақтың тақырыбы: Асыл сөз қайда?
Мақсаты: Мәтінді
оқи отырып, оның негізгі идеясын ашып, табиғатты аялауға, қамқор болуға үйрену.
Міндеттер: Кейіпкерлер бейнесін салыстыру жұмыстарын
жүргізу.Айтылған ойды дәлелдеуге үйрету. Ұжымдық ауыз біршілікке баулу.
Ресурс: 2-сыныпқа арналған Әдебиеттік оқу оқулығы
,интербелсенді тақта, тапсырма жазылған таратпа қағаз, түрлі-түсті стикерлер,
маркерлер, көңіл-күйді білдіретін стикер.
Модуль:Білім беруде АКТ-ны пайдалану, « Білім берудегі
басқару және көшбасшылық», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», « Сыни
тұрғыдан ойлауға үйрету», «Талантты және дарынды балаларды оқыту».
Сабақта
қолданылатын әдіс-тәсілдер мен стратегиялар: «Болжау»
стратегиясы, «Миға шабуыл» стратегиясы , «Ой шақыру» стратегиясы, INSERT,
Ментальді карта, Сатылай – кешенді тапсырма, Формативті бағалау
Уақыты
Сабақ кезеңдері
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалім іс - әрекеті
|
Оқушы іс - әректі
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Кіріспе
5 минут
|
Психологиялық ахуал
|
Шаттық шеңберін
құру, тілек айту
Оқушылардың топқа
бөлінуі
|
Оқушылардың шаттық
шеңберін құрып, бір – біріне тілектер айтып, сәттілік тілеу.
Оқушылар жеміс –
жидектердің суреттері арқылы бөлініп топтасты
1- топ Алма
2- топ
Алмұрт
3- топ
Құлпынай
4- топ
Бүлдірген
|
Өте жақсы!
|
санамақтар
|
Тұсаукесер бөлімі
10 минут
|
Өткен сабаққа шолу
|
1 – топ
Ментальді картамен
жұмыс (әңгіме желісі бойынша)
2- топ:
Сатылай- кешенді
тапсырма бойынша реттілігін анықтайды.
3 – топ Қазыбек
бидің шешендігі жайлы айту.
4 – топ рөлге бөліп
оқу.
|
1- Топ: Ментальді карта
Аллаға
анама
атама
халқыма
Әнет бабаға
2-топ:
Сатылай - кешенді талдау
Кімге қарыздармыз?
Аллаға
Анама
Әкеме
халқыма
Әнет бабаға
3-топ:
Қазыбек би жайлы шешендік сөздерді оқу.
4-топ:
Әнет баба мен Қазыбек бидің сөздерін рөлдерге бөліп оқу (диалогті оқу)
|
|
Флипчарт, маркер,
дәптер, Әдебиеттік оқулық, смайлик
|
Негізгі бөлім
14 минут
|
«Миға шабуыл»
стратегиясы
|
Мұғалімнің сұрағы:
-Ең асыл жан кім?
-Асыл тасты ата?
-Асыл сөзінің
мағынасы қандай?
-Неге мен «Асыл»
сөзі жайлы сөз қозғадым? Біздің бқгінгі өтетін тақырыбымыз қандай болмақ?
|
Оқушының жауабы:
Ашық сұрақ
-Ана
-Гауһар тас
-Біз үшін қымбат
адам.
-« Асыл сөз қайда?»
|
жақсы
|
Интербелсенді тақта
|
|
«Суреттер сөйлейді»
слайд көрсету
«Болжау» стратегиясы
|
Слайд бойынша
әңгіменің мағынасын ашу.
Мұғалімнің сұрағы:
-Берік неге әкесіне
көмектеспеді деп ойлайсың?
-«Асыл сөз» қайда
деп ойлайсыңдар?
-Сонымен «Асыл сөз»
қайда екен?
- Асыл сөзді өмірде
қалай пайдалана білу керек?
|
Слайдты көру, тыңдау
және өз оймын бөлісу.
Оқушы жауабы:
-Ол жалқау.
-Әкесінің еңбек
еткенінде.
-Асыл сөз кітапта.
-Көретін көз,
еститін құлақ болу керек.
|
Өте жақсы!
|
Интербелсенді тақта
|
1 минут
|
Топтасу
|
Топқа ат қою
|
Жылдың 4 мезгіліне
байлансты топқа ат қою
1-топ: «Қыс»
2-топ: «Жаз»
3–топ: «Көктем»
4-топ: «Күз»
|
Жарайсыңдар!
|
Флипчарт, маркер
|
3 минут
|
Оқулықпен жұмыс
|
«Асыл сөз қайда?»
мәтінін ызыңдап оқу.
|
Оқушылардың мәтінді
қатесіз оқуы
|
|
Әдебиеттік оқу
оқулығы
|
5 минут
|
Білімді бекіту
«Ойлан ,Жұптас,
Бөліс»
|
1 –топ Рөлге
бөліп оқу.
2 – топ Еңбек
туралы мақал – мәтел айту.
3 – топ Әкеге
мінездеме беру.
4- топ Балаға
мінездеме беру.
Кластер қорғау
|
1-топ:Мәтінді рөлге
бөліп оқу.
2-топ: мақал – мәтелдер
жазу.
- Еңбектің наны
тәтті,
Жалқаудың жаны
тәтті.
-Адамды адам еткен –
еңбек.
-Еңбек түбі –
береке.
3-топ: Ментальді
картамен жұмыс. (Әекге мінездеме беру)
Еңбекқор ақылшы
төзімді
мейірімді
үйретті
асыл сөзді үйретті
4-топ:
Ментальдікартамен жұмыс (Балаға мінездеме беру).
Жалқау Әкесінен
сұрады
Еңбек ету екендігін білді
Асыл сөздің
мағынасын білді
|
|
Әдебиеттік оқу
оқулығы,
Флипчарт, маркер,
|
Рефлексия
5 минут
|
INSERT әдісі
|
Әр оқушыға таратып
беру
|
Не білемін?
|
Не білдім?
|
Не білгім келеді?
|
|
|
|
|
|
парақша
|
Бағалау
2 минут
|
Формативті бағалау
|
Бас бармақпен
бағалату
|
«5» бас бармақ
жоғары
«4» бас бармақ
ортаға
«3» бас бармақ
төмен
|
|
|