Сабақтың тақырыбы : Әже
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға Ф. Оңғарсынованың өмірі, шығармашылығы
жөнінде білім беру. «Әже өлеңінің мағынасын түсіндіру.
2.Мазмұны
ұқсас тақырыптарды меңгере отырып , ананың ортақ қасиетін анықтауға шақыру ,
әженің әлдиі мен ананың махаббаты жөніңдегі түсініктерін кеңейту, ойларын
дамыту.
3.
Әжелерін ардақтап, аналарын қадірлеуге баулу.
Сабақтың типі :білім мен әрекет тәсілдерін жалпылау жүйелеу сабағы
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдістері:сұрақ – жауап, талдау, топтастыру , түртіп алу
стратегиялары.
Сабақтың көрнекілігі : Ф. Оңғарсынованың портреті ,
үлестірмелі карточкалар, сөзжұмбақ.
Сабақтың
барысы
1.
1. Ұйымдастыру кезеңі
(Психологиялық
ахуал )
Қонақ
күту
салтымыз,
Оқып
– біліп жатырмыз .
Келген
қонақ
сіздерге,
Сәлем
бердік жалпымыз .
Бір
, екі , үш
Сынып
іші тып – тыныш.
Жалқаулықты
тастаймыз,
Сабақты
біз бастаймыз.
Мұғалімнің
сөзі.Балалар адам әр түрлі сезімді басынан кешіреді . Қуаныш, қорқыныш,
қайғы, бақыт . Біз өзіміздің сезімімізді мимика, сөз, көз жасымыз, күлкіміз
арқылы жеткіземіз .Әркім өзінің бақытты
сәті тууын армандайды . Ал сендердің ең
бақытты сәттерің болды ма?
---
Иә ,әрине болды .
----
Онда сендердің бақытты сәттерің алдарында . (дей келе)
Бүгінгі
сабағымыз
«Жұлдызды
сәт» ойыны төңірегінде құрылмақ .
Ойынымыз
бірнеше кезеңнен тұрады .Әр топ басшылары сайланады .
Әр топтың басшылары сендердің бүгінгі сабаққа қатысқандарың туралы балдық
жүйемен белгілеп
отырады . Ал, ең сонында мына қорапшада сендерді тосын сый күтіп тұр .
Кім көп бал жинаса сол оқушының бақытты сәті болмақ .
1.
Өткен
тақырыппен жұмыс
Ойынымыздың
бірінші кезеңі
.
«Өзінді --- өзің таны »
Өткен
тақырыпты қалай білетінімізді тексереміз .
-
Үйге қандай тапсырма берілді ?
-
Ф. Онгарсынованың «Жылу « өлеңін жатқа айту .Сурет
бойынша
«
Анашым »тақырыбында эссе жазу .
-
Поэзия
минуты
(2-3
оқушыдан өлеңді жатқа сұрау)
Әр
топтан бір оқушыдан жазған
эсселерін оқыту
.
3.
Жаңа сабақ
2
кезең «Ой толғаныс »
1.
Жаңа тақырыпқа
дайындық жұмыс
Ата-аналар
туралы мақал-мәтелдер айту .
Соның
ішіндегі .
Күннің
шуағы жылы
,
Ананың
құшағы жылы
.
Мақалдың
мағынасын
ашу
-Өте
жақсы балалар
.
-Қане ,енді мына сөзжұмбақты шешіп жіберейік .
1.
«Құнарлы»сөзін басқаша тағы қалай атауға болады .
2.
Ананың құшағы қандай
?
3.Көп нүктенің орнына сөз қой . .
. - асқар тау.
Ондай
болса бүгінгі сабақта аналардың анасы Ф.
Оңғарсынованың « Әже» өленімен танысамыз .
-
Өткен сабақта Ф. Оңғарсынованың өмір жолдарымен танысқан болатынбыз
.
---
Ал кім айтып жібереді ?
-Ф.
Оңғарсынова кім ?
1.Ф.
Оңғарсынова 1939 жылы 5 желтоқсанда Атырау облысы , Новобогат ауданына
қарасты Манаш ауылында дуниеге келген .
2.1961
жылы Гурьев мемлекеттік педагогикалық институтының тіл әдебиеті
факультетін бітіріп , Балықшы ауданының Еркін қала қазақ
мектебінде ұстаздық еткен .
3.
Алғашқы өлендері баспасөз беттерінде 1958 жылдан
баста п шыққан .
4.
20- дан астам өлендер жинақтары ,очеректері ,
тандамалы шығармалары, « Біздің Камшат» повесі
аудармалары баспалардан жарық көрді .
5.
1970 – 1978 жылдары « Ақжелкен « журналының бас редакторы болып еңбек
етеді .
6.Жоғарғы
Кеңесінің Құрмет грамоталарымен , «Парасат» «Құрмет
белгісі» ордендерімен марапатталған .
7.Қазақстан
Республикасы Парламенті мәжілісінің депутаты болған
халық жазушысы .
5.Сергіту
сәті
« Ақ әжем» әнін айту .
6.Енд
і кітабымызды ашып (132 б) Ф.
Онгарсынованың «Әже» өлеңіне назар аударамыз .
Мен
оқыған кезде ақын қолданған сөздерге
назар аударып көркем сөздердің астын
сызып отырамыз . /түртіп алып/
1.Мұғалімнің
оқуы
2.Оқушыларға
тізбектей оқыту .
7.
Сызбаны толтыру /Әр топқа
жеке-жеке беремін/
Ақын қолданған көркем сөздер
|
Мағынасы
|
Ашынып
|
ренжіп ,ашуланып
|
Асырып
|
мақтап ,шаттанып
|
1.
Шығармашылық кезең .Әр
топқа жеке – жеке тапсырма беремін.
1
топқа / Тест тапсырмалары
1.
Айдай анам деген
сөз қай мәтінде келтірілген ?
а)
Б. Момышүлы
«Ұшқанұя»
ә) Ф. Оңғарсынова «
Әже»
б)
Ф. Оңғарсынова « Жылу»
2. «Әжетайым « деген сөз қай
мәтінде кездеседі ?
а)
Ж. Смақов « Апаның тілін алса
егер»
ә)
Ф. Оңғарсынова «
Әже»
б)
Ж. Смақов « Айтшы
,Әжетай»
3. « Бәрі таппаған ақылды кәрі табады
» деген нақыл сөзге құрылған шығарманы ата .
а)
Ертегі « Мысық пен
тышқандар»
ә)
С. Көбеев « Шал мен
балалар»
б) С. Көбеев « Атасы мен
немересі»
2
топқа
«Әже» сөзін топтастыру
3
топқа
Ұйқасқа
берілген сызбаны пайдаланып өлен жолын жалғастыру
.
Әже
Мен
ұйықтарда айтады
Ертегісін
әндерін ,
Біздің үйде бар асыл
,
Әжетайым ол менің .
Әр
топтан бір оқушы шығып жұмыстарын қорғайды
.
5
. Бағалау .Әр топ жетекшілері жүйелік
балдарын хабарлайды
.
-Ал
енді балалар біз бағана сабақтың басында
бүгінгі сабақта ең жоғарғы бал
жинаған оқушымызға , әр топқа қандай сый бар
екен, мына қорапты ашып көрейік .
6.
«Жүректен –жүрекке»тілек айту
Үй тапсырмасы: «Әже» өлеңін жаттау