Инфоурок Начальные классы КонспектыӘДЕБИЕТТІК ОҚУДАН МИУАЛЫ АҒАШ МӘТІНІ 4 СЫНЫП

ӘДЕБИЕТТІК ОҚУДАН МИУАЛЫ АҒАШ МӘТІНІ 4 СЫНЫП

Скачать материал

  Сабақтың тақырыбы:М.Етекбаев.Миуалы ағаш.

  Сабақтың мақсаты.Ж.Жабаевтың өмір жолы мен шығармашылығы туралы,Сүйінбай ақын,Қарасай батырлардың ерлігі туралы мағлұматтарын кеңейту.

Нәтижесі:Оқушылар әңгіме мазмұнына талдау жасай отырып,олардың бойында үлкенге құрмет,ата жолын қуу,мұра тұту және Отан алдындағы борыш сезімдері оянуына ықпал етеді.

Модульдер:Талантты және дарынды балаларды анықтау,СТО,АКТ,ОүБ,Оқытудағы басқару мен көшбасшылық.

Сабақ әдістері:сұрақ-жауаптар,бақылау,бағалау,топтық  жұмыс,ыстық орындық,шеңбер бойымен әңгімелеу, «Кубизм», «Түртіп алу» «РАФТ» стратегиялары,деңгейлік тапсырмалар,тренинг,сергіту сәті.

Пәнаралық байланыс:дүниетану

Көрнекілігі:Оқулық,жұмыс дәптері,стикерлер,бағалау үшін Бағдаршам көзі плакат,сұрақтар,кесте,Жамбыл ата суреті,батырлар және долана суреттері,Сүйінбай ақынның әндер жинағы кітапшасы.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Тренинг.(атмосфералық ынтымақтастықты қалыптастыру мақсатында)

Бүгінгі сабақты бірден жаңа сабақтан бастап кету.Таспадан Ж.Жабаевтың «Аттандыру»өлеңін тыңдаудан бастау.(Мүмкін балалар жатқа білер,онда бірінші шумағын тыңдап,аяғын балаларға оқыту.)

«Аттандыру»ұғымы туралы ой қозғау.

- «Барған жолы ақ болсын»деп қандай ырым жасалғанын білесің бе?(Ырымдардан үзінді)

-Ал бүгінгі сабағымыз кім туралы болмақ деп ойлайсыңдар?

Сабақтың тақырыбын айтып,мақсатын түсіндіру.Сыныпты топтарға бөлу.Жамбылдың бірнеше өлеңін атау.Сол аталған өлеңдердің тақырыбы бойынша топтарға бөлу.( «Балаларға», «Шәкірт балаларға», «Бесік жыры», «Жеңіс жырын сайраңдар», «Атаның әлдиі», «Өнердің өсуі», «Көктем деген немене», «Жүз жасаған», «Аттандыру»).

2.Мағынаны тану.

 «Кубизм» стратегиясы.Ж.Жабаевтың өмір жолы мен қызметі,шығармашылығы туралы сұрау.(білгендері бойынша).Оқушыларды топқа бөлеміз.Деңгейлік  тапсырмалар:

1-топ.Ж.Жабаевтың өмір жолы.                                                                                                               2-топ.Ж.Жабаевтың өлеңдері (өз қалаулары бойынша өлеңінен қысқаша мағлұмат беру).                                                                                                                                                  3-топ.Ж.Жабаев ақынға сипаттама беру (кітаптарды пайдалануға болады).                                                                       Кестенің бірінші бағанын толтыру.

   Білемін

   Білдім

   Білгім келеді

 

 

 

Жаңа сабаққа көшу.Мәтінді тізбектей,мәнерлеп оқу арқылы  «Түртіп алу»стратегиясы бойынша оқыту.Артынан кестенің  «Білдім»деген бөлігін толтыру. «Шеңбер бойымен әңгімелеу».

Сергіту сәті.

3.Ойтолғау.

Оқылған мәтін бойынша сұрақ-тапсырмалармен жұмыс. «Ыстық орындық»                                                                                -Автор неліктен әңгімені «Миуалы ағаш» деп атады екен ?                                                                                              Долананың адам ағзасына тигізер пайдасы қандай? (алдыңғы сыныпта оқығанымызды,дүниетануды еске түсіру.Көрнекілікпен жұмыс).

Дәптермен жұмыс,керек деректерді жазып алу.                                                                                                 -Миуалы ағашты қорғауының себебі неде екен,түсіндің бе?                                                                                                -Үлкендердің табиғатты қорғауға деген көзқарасы қандай?                                                                                                       - «Қасиетті орын», «қасиетті ағаш»деген сөз тіркестерін қалай түсінесің?                                                                           -Үлкенді сыйлау,құрметтеу,ұлттық мұра,құндылықтың әңгімедегі алар орны қандай?(Әңгіменің қай жерінен аңғардың?)                                                                                    -Ағаштың сол кезде(қазіргі кезде) қандай пайдасы болған?(ағаштың тұрған орнын міндетті түрде ескеріп,кітаптан тауып оқу керек)                                                                                         -Басты кейіпкерлердің атын атамай,басқаша қалай атар едің?(Екі салт атты,жолаушы,бейтаныс,т.с.с.)  

Дәптермен жұмыс.                                                                                               

-Басты кейіпкерлер сөз еткен қасиетті орын қалай аталады?Олай аталуының себебі неде?Қарасай батыр,Сүйінбай ақын,Жамбыл Жабаев өмір сүрген заманға көз жүгірту.(тарихқа шолу.)     

-Әңгімеде тарихқа шолу қалай жасалады?                                                                                       Мәтінге жоспар құру.Жазғандарын алдымен жеке,содан соң жұпта,соңынан топта талқылайды.                                                                                                                  –Егер сен жазушы болсаң,әңгімені қалай аяқтаған болар едің?                                                                                                  Мәтіндегі ерекше әсер еткен сөйлемдерді тауып оқыту.                                                                                                                                          Шығарманы қазіргі өмірмен байланыстыру,талдау жасау.                                                                                                           -Өздеріңнің араларыңнан Сүйінбай,Қарасай,Жамбыл,Әлиасқар,Әлімжан сияқты туған жерінің табиғатын аялайтын азаматтар табылар ма екен?Қоршаған ортаңа қандай көмек көрсетіп жүрсің?                                                                             -Қазіргі заманның адамдары нені көбірек ойлайды?Оған не себеп болған?                                                                                    «РАФТ» стратегиясы.(Жеке жұмыс ретінде,жүпта немесе топта жұмыс ретінде ұсынуға болады.Ол сыныптың қабілетіне байланысты.)                                                                    -Р-рөл-оқушы,                                                                                                                                                                    -А-аудитория- адамдар,                                                                                                                                                       -Ф-форма (хат,үндеу,ойтолғау,т.б.өз қалаулары бойынша),                                                                                                         -Т- тақырып.                                                                                                                                 1-топ-экология:2-топ-адамгершілік:3-топ-парыз.                                               Орындалған тапсырманы қалаулары бойынша «Автор орындығына»отырып оқиды.

Сабақты қорытындылау мақсатында сыныппен төмендегі кестені толтыру.       

Әңгімедегі негізгі оқиғалар( «Т кестесі» бойынша жазу)

  Басты кейіпкерлер

 Әңгіме мазмұнына сай мақал-мәтел

 

 

 

Мәтін соңындағы сұрақ-тапсырмаларды орындау.

Дәптермен жұмыс.

Үйге тапсырма:Әңгімені оқу,мазмұндау.Әңгімедегі басты кейіпкерлерге мінездеме жазып келу.                                                                                                                             

Бағалау.

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "ӘДЕБИЕТТІК ОҚУДАН МИУАЛЫ АҒАШ МӘТІНІ 4 СЫНЫП"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Логист

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
