Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Әдебиеттік оқу "Қызық дәстүр." Әдібай Табылды 2 сынып
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Әдебиеттік оқу "Қызық дәстүр." Әдібай Табылды 2 сынып

библиотека
материалов


Бекітемін:


Оқу ісінің меңгерушісі : Бажикова Ү.Д.

Пәні:Әдебиеттік оқу

Cабақтың тақырыбы:Қызық дәстүр. Әдібай Табылды

Сабақтың мақсаты:мәтін мазмұынын түсінуге, сөздік қорын байытуға, сол сөздерді өмірде пайдалана білуге жағдай туғызу.

Күтілетін нәтижелер:

Пәндік нәтиже:автордың көтерген идеясын жаңғырту арқылы өзінше ой түю, зерттей оқу мүмкіндігін ашу.

Жүйелі іс-әрекет нәтижесі:ой-өрісін, тіл байлығын дамыту арқылы сөз ұтқырлығына баулу, өз сезімдерін тап басып сипаттауға үйрету..

Тұлғалық нәтиже: ұлттық салт-дәстүрімізді қадірлеп, қастерлеуге тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: ұлттық салт-дәстүріміздің өткізілу іс-шараларынан сюжетті суреттер.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасын тексеру.

І.Қызығушылықты ояту

-Балалар, дәстүр деген сөзді қалай түсінесіңдер? Топтастырайық.

hello_html_751e0678.gif

hello_html_50d69e99.gif

hello_html_m31338bf3.gifhello_html_59e09.gif

hello_html_4b84c0fb.gifhello_html_m528fe6b3.gifhello_html_m329c5344.gif


-Қазақтың қандай салт-дәстүрін білесің?

Мағынаны тану.

Мәтінді дауыстап оқу.

-Бұл дәстүрді атадық па?

Баяндап беруші. (мәтінді мазмұндап беру)

Зертеуші (аталған дәстүрдің өткізілу жолдарын атау)

Сұрақ құрастырушы (мәтінге байланысты сұрақтар әзірлеу)

Сілтеме табушы (әңгіменің рухани құндылығын табады)

Бейнелеуші,суретші (дәстүрдің жөн-жоралғыларын суретке салады).

Дәнекер (дәстүрдің пайдасы туралы сөз етеді)

Керек дерек

Баланы атқа мінгізу.

Қазақ балалары бес жасынан бастап атқа салт мінуге жаттығады. Ата-аналары баланың алғаш атқа мінуін қуаныш етіп, той жасайды. Атқа мінетін бала жаңа киім киіп, басына үкі тағып, «ашамай» деп аталатын екі қасы «Х» түрінде айшықталып жасалған ерге мініп, туған-туысқандары мен руластарын аралайды. Туыстары оған шашу шашып, айыл-өмілдірік, құйысқан, жырым-шеттік, шыбыртқы-қамшы сияқты ер-тұрмандарын байғазыға береді. Көшпелі тұрмыстың қажетіне сай, қазақта адам баласына бірден ер-тоқым болады. Қазақ ішінде ат-көлік табу оңай, ер-тұрман табу қиын. Қазақтар «ер атымен, құс қанатымен» деп, атты-ер адамның қанаты есептейді. Атқа мінудің бірінші шарты-ер-тоқым, атқа жайдақ,\ мінуді жаяушылықтан жаман көреді. Сондықтан «ат табылады, ер табылмайды» дейді.

-Өз басыңда басқа ешкімде кездеспейтін қандай дәстүр сақталған?

-Дәстүрдің көп болғаны жақсы ма, әлде аз болғаны жақсы ма?

Сергіту сәті:

Ойнап-күліп жүру керек,

Ойлап жүріп-тұру керек!

Жеті жасқа жетпей бала

«Жеті атасын» білу керек,-

Деп, жеті атаны атайық.

-Әке.Бала.Немере.Шөбере.Немене.Шөпшек.Туажат.

(немесе атасы бойынша жіктеу)

Ойтолғау.

-Баланы неліктен атқа отыруға үйретеді?

-Сенің өзіңе «атқа отырғызу» дәстүрі бойынша той жасалды ма?

Қорытынды. Бағалау.

ІҮ. Үйге тапсырма. Түсініп оқу.

