Инфоурок Физика Другие методич. материалыДененің еркін түсуі. Еркін түсу үдеуі.

Дененің еркін түсуі. Еркін түсу үдеуі.

Скачать материал

Пән:физика   Сынып: 9        Уақыт:                                 

Сабақтың тақырыбы: Механикалық тербеліс кезіндегі энергияның түрленуі. Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік мақсаты: Оқушы білімін, іскерлігін, дағды деңгейін бақылау, бағалау. Механикалық тербеліс кезіндегі энергияның түрленуімен таныстырып солар жайлы түсінік қалыптастыру.
  2. Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.
  3. Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.

Сабақтың түрі:жаңа білімді қалыптастыру, жалпылау

Сабақтың әдіс-тәсілдері:  Әңгіме, лекция, дискуссия, кітаппен жұмыс.

Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер,

Сабақтың барысы:

І.  Ұйымдастыру кезеңі

1. Сәлемдесу; 2. Оқушыларды түгендеу; 3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;

4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері);

5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

ІІ.  Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.

А) теориялық білімдерін тексеру. Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру. Б) есептерін тексеру.

ІІІ. Білімді жан-жақты тексеру./  Жаңа материалды қабылдауға әзірлік, мақсат қою. 

Бүгінгі негізгі мақсатымыз оқулық бойынша Механикалық тербеліс кезіндегі энергияның түрленуімен және математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістерімен танысамыз

  1. Қандай қозғалыстарды тербелмелі қозғалыстар деп атайды?
  2. Қозғалыстың басқа түрлерінен тербермелі қозғалыстардың ерекшелігі неде?
  3. Ығысу деген не?
  4. Гармоникалық тербелістер деп қандай тербелістерді атайды?
  5. Тербеліс периоды деп нені айтады?
  6. Тербеліс жиілігі деп нені айтады?
  7. Тербеліс амплитудасы деп нені айтады?

V. Жаңа материалды меңгерту:

  1. Механикалық тербеліс кезіндегі энергияның түрленуі.
  2. Тербеліп тұрған дененің толық механикалық энергиясы әр уақытта сақталады.
  3. Өшетін тербелістер-уақыт өткен сайын амплитудасы азайып отыратын тербелістер.
  4. Тербеліс маплитудасы-дененің тепе-теңдік күйінен ең үлкен ығысуының мәні.
  5. Механикалық тербелістер кезіндегі дене қозғалысының сипаттамаларын түсіндіретін.
  6. Математикалық маятниктің жүктің массасына тәуелділігі.
  7. Серіппелі маятниктің тербеліс периоды тек жүк массасы мен серіппенің қатаңдығына тәуелділігі.

VІ. Оқытылып отырған  оқу материалын қабылдаудағы оқушы түсінігін тексеру.

§26,27 дайындық сұрақтарын талдау.

  1. Тербермелі қозғалыс кезінде дененің кинетикалық энергиясы қай жағдайда ең үлкен мәнге ие?
  2. Серіппеге бекітілген дененің потенциалдық энергиясы қай жағдайда ең үлкен мәнге ие?
  3. Математикалық маятник деп нені айтады?
  4. Серпімділік күші әрекет еткен дененің тербеліс периоды неге тәуелді болады?

VІІ.  Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.

  1. Қосымша есептер.

А) Қатаңдығы 0,4 кН/м серіппеге бекітілген массасы 640 г жүк, тепе-теңдіктен 1 м/с жылдамдықпен өту үшін, оны тепе-теңдік күйден қандай арақашықтыққа ауытқуы керек?

Ә) Қатаңдығы 0,5 кН/м серіппеде тербеліп тұрған жүктің тербеліс амплитудасы 6 см, ең үлкен жылдамдығы 3 м/с-қа тең болса, оның массасы қандай?

VIІI.ДК. Бағалау. Үй тапсырмасын беру: §26   

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Дененің еркін түсуі. Еркін түсу үдеуі."

Настоящий материал опубликован пользователем Жайжанова Камшат Маулетовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт

Скачать материал
    • 10.01.2015 1729
    • DOCX 15.5 кбайт
    • Оцените материал:
  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

    Удалить материал
  • Автор материала

    Жайжанова Камшат Маулетовна
    Жайжанова Камшат Маулетовна

    учительница по физике

    • На сайте: 9 лет и 8 месяцев
    • Подписчики: 0
    • Всего просмотров: 10608
    • Всего материалов: 4

    Об авторе

    Я Жайжанова Камшат родилься 1985 году Город Ходжейли Республика Каракалпакстан Я сейчас живу Мангистауская обл Пос Бейнеу Я работаю сш Устюрт учительницой Унас коллективе хорошие люди дружемся хорошо у меня три дочери мы дружные семья У меня хорошая профессия Я бы хотела участвовать по информатики инфоуроке

Балабақшадағы реджио педагогика, оның принциптері, практикада қолданылуы

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • pptx
116
31.01.2025
«InfoLesson»‎

Материал разработан автором:

Каргаева Салтанат Жубаназаровна

методист

Реджио-педагогика – бұл балаларды еркін шығармашылыққа және зерттеушілік әрекетке баулитын білім беру әдісі. Ол 1945 жылы Италияның Реджио-Эмилия қаласында педагог Лорис Малагуцци бастамасымен қалыптасты. Бұл әдістеме балаға тұлға ретінде қарап, оның қызығушылықтары мен бастамаларын қолдауға бағытталған.

Краткое описание методической разработки

Реджио-педагогика – бұл балаларды еркін шығармашылыққа және зерттеушілік әрекетке баулитын білім беру әдісі. Ол 1945 жылы Италияның Реджио-Эмилия қаласында педагог Лорис Малагуцци бастамасымен қалыптасты. Бұл әдістеме балаға тұлға ретінде қарап, оның қызығушылықтары мен бастамаларын қолдауға бағытталған.

Смотреть ещё 5 584 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
