Инфоурок / Физика / Конспекты / Дененің импульсі (9 класс)
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Законы экологии», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 21 ОКТЯБРЯ!

Конкурс "Законы экологии"

Дененің импульсі (9 класс)

библиотека
материалов

21.11.145ж. Физика 9 сынып

Сабақтың тақырыбы: Дененің импульсі. Материалық нүктенің импульстерінің өзгеруі. Денелер жүйесі. Импульстің сақталу заңы.

Сабақтың мақсаты:

1. Оқушыларға күш импульсі, дене импульсі, қозғалыс мөлшері жөнінде түсініктер беру. Импульстің механикадағы  рольін және оның түрлерінің  өзара әсерлесу уақытына байланыстылығын сонымен қатар тұрмыста, практикада қолданатындығын түсіндіру.

2. Импульстің заңдарының басқа заңдардан  айырмашылықтарын салыстыра білу  қабілеттерін дамыту.  Импульстің  сақталу заңдарын  пайдаланып, физиканың айла тәсілдерін қолдана білуге дағдыландыру.

3. Импульстің заңдарын пайдаланып,  еліміздің  жаңа техникаларын игеруге  деген құштарлықтарын арттыру және мамандыққа бағдарлау.

Сабақтың көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта, слайдтар, доп, 2 машина, гірлер, 5шар, жіп, 2 штатив, 2 сым, сызғыш.

Сабақтың әдісі: Деңгейлеп саралап оқыту. Түсіндірмелі сұрақ – жауап. 

                             Практикалық жұмыс.

Сабақтың түрі : білім мен дағдыны тиянақтау, жүйелеу сабағы;

Сабақ әдісі : Блум таксономиясы.

Сабақтың көрнекілігі : интерактивті тақта, слайдтар, сәйкестендіру, тапсырмалар.

Сабақтың жоспары: 
І. Ұйымдастыру бөлімі (3 мин.) 
1). Оқушылармен амандасу, түгелдеу, оқу құралдарын тексеріп, сабақтың мақсатымен таныстыру.
ІІ. Негізгі бөлім (40 мин.) 
Б.Блум жүйесі «Оқыту – екі есе оқу» технологиясы білім мен қабылдауды 6 деңгейге бөлінетіндіктен, сабақтың жоспары 6 деңгейден тұрады: 
1. Білімділік - ақпараттық деңгей. (бұрынғы білімді еске түсіру) (5 мин)

«Миға шабуыл» (деңгейлік сұрақтар)
2. Түсіну – тезаурустық деңгей (алған білімді пысықтау) Мәселені шеш! (10мин)

«Ел ертеңі білімді ұрпақ»; Оқулықпен жұмыс.
3. Қолдану – методикалық деңгей. (алған білімді өмірде қолдануға үйрету)

(10 мин.) Жасырын әріптерді тап! «Физикалық эстафета ойыны» Сәйкестікті анықта.
4. Талдау (анализ) – технологиялық деңгей (Бұрынғы білім негізін пайдалана отырып, жаңа проблеманы шешу). (10 мин.) Тез есептей білеміз бе? «Есептеу – білімді еселеу»; «Кім жылдам?» (бекіту сұрақтары) «Физикалық дуэль»
5. Жинақтау (синтез) – зерттеушілік деңгей (жалқыдан жалпыға, жеке бөлшектерден жаңа дүние жасау). «Өтілген тақырыпты бекіту» (5 мин.) Тест.

ІІІ. Қорытындылау бөлімі (2 мин.) Рефлексия

IV Бағалау (2 мин.) 

V Үйге тапсырма (1 мин.) 

1. Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды түгелдеу , сабаққа ынтасын аудару; Сабақтың мақсатымен таныстырып, нұсқау беру.

ІІ. Негізгі бөлім (40 мин.) 
Б.Блум жүйесі «Оқыту – екі есе оқу» технологиясы білім мен қабылдауды 6 деңгейге бөлінетіндіктен, сабақтың жоспары 6 деңгейден тұрады: 

1. Білімділік - ақпараттық деңгей. (5 мин)

«Миға шабуыл» (бұрынғы білімді еске түсіру);

  1. Күш дегеніміз не және қандай шама?

  2. Қандай күштерді білесің?

  3. Ньютонның І, ІІ, ІІІ заңдарының мәні неде?

  4. Дененің массасы нені сипаттайды?

  5. Жылдамдық нені сипаттайтын шама?

  6. Қозғалысты қалай түсінесің?


2. Түсіну – тезаурустық деңгей (Жаңа білім алу) Мәселені шеш! (10мин)

«Ел ертеңі білімді ұрпақ»;     Жаңа материалы меңгеру.

Қозғалыстың масса m және жылдамдыққа υ тәуелділігін сипаттайтын шама дене импульсі немесе қозғалыс мөлшері деп аталады.

hello_html_m53d4ecad.gifhello_html_27dda6b8.gif(1) [hello_html_m5089746e.gif]

Мhello_html_1d87ff05.gifысал, hello_html_m4f9af533.gif жылдамдықпен қозғалып келе жатқан денеге hello_html_m51a2c53.gif күш әсер етсе, оның жылдамдығы hello_html_13e62290.gif өзгереді (1-сурет).

hello_html_4da88219.gifескерсек Ньютонның ІІІ заңы келесі түрде жазылады:

hello_html_m32b6db0f.gif





1-сурет

hello_html_m3580ead1.gif

егер hello_html_m44622b19.gif және hello_html_27dda6b8.gif

онда hello_html_67733c75.gif немесе hello_html_md082560.gif (2) [Н·с]

(2)-формула күш импульсін анықтайтын формула.

Дене импульсінің өзгерісі күш импульсіне тең.

Тұйық жүйе дегеніміз сыртқы күштер әрекет етпеген жағдайда жүйеге енетін денелер бір-бірімен ішкі күштер арқылы ғана әрекеттесетін жүйе.

Мысал: hello_html_m32b4ee2.gif және hello_html_m736bbd0b.gif жылдамдықпен бір-біріне қарама-қарсы бағытта қозғалып келе жатқан массалары m1 және m2 екі шардың өзара әрекеттесуін қарастырайық. Ньютонның ІІІ заңы бойынша олар былай байланысады:


Ғhello_html_m14ba0490.gifhello_html_31f70a94.gif немесе hello_html_5b9ace19.gif

hello_html_3076bfd6.gif


Шарлардың әректтесуге дейінгі және әректтесуден кейінгі импульстерін теңдіктің екі жағына біріктіргенде: hello_html_m49235324.gif (3)

(3) формуладан келесі шығады:

Тұйық жүйедегі өзара әректтесетін денелер импульстерінің қосындысы өзгеріссіз қалады, яғни

hello_html_5cb08773.gif(4)

(4)-формула импульстің сақталу заңы.


3. Қолдану – методикалық деңгей. (алған білімді өмірде қолдануға үйрету)

(10 мин.) Жасырын санды тап! «Физикалық эстафета ойыны» Сәйкестікті анықта.

1. Массасы 3 кг доңғалақ горизонталь бетпен сырғанаусыз 5 м жылдамдықпен домалап келеді. Доңғалақтың импульсін табыңыз.

Берілгені : ____________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________

2. Рельстің бойымен 6 м/с жылдамдықпен жүгіріп келе жатқан массасы 60 кг адам рельсте тыныш тұрған 30 кг арбашаға секіріп мінді. Арбашаның рельспенен қандай жылдамдықпен қозғала бастайтынын табыңыз.

Берілгені: ______________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4. Талдау (анализ) – технологиялық деңгей (Бұрынғы білім негізін пайдалана отырып, жаңа проблеманы шешу). (10 мин.) Тез есептей білеміз бе? «Есептеу – білімді еселеу»; «Кім жылдам?» (бекіту сұрақтары) «Физикалық дуэль»

1. Неліктен хоккейде қорғанушыны салмақтылау, ал шабуылшыны жеңілдеу әрі ептілеу болатындай етіп таңдайды?

2. Мылтықтан атқанда неге кері серпілу болады?

3.Массасы әртүрлі екі вагон бірдей жылдамдықпен қозғалады. Егер бірдей күшпен қозғалысқа қарсы әсер етсе, вагондардың жылдамдығы қалай өзгереді?

5. Жинақтау (синтез) – зерттеушілік деңгей (жалқыдан жалпыға, жеке бөлшектерден жаңа дүние жасау). «Өтілген тақырыпты бекіту» (5 мин.) Тест.

1.Дене импульсінің формуласы

А) hello_html_2639df7c.gif B) hello_html_m748ce4a.gif C) hello_html_b09e136.gif

2. Күш импульсі деп

А) Күш пен әсер ету уақытының көбейтіндісі

В) Күш пен жылдамдықтың көбейтіндісі

С) Дене массасы мен жылдамдығының көбейтіндісі

3. Импульстің сақталу заңының формуласы

A)hello_html_m7bb8fbb5.gif

B) hello_html_m7a3ed097.gif

C) hello_html_8bb481e.gif

4. Күш импульсінің өлшем бірлігі

A) Hc B) Hм C) Н/с

5. Өзара әсерлесетін денелер жүйесі үшін импульстің сақталу заңы қандай жағдайда

орындалады?

А) құйынды өріс

В) тұйықталмаған

С) тұйықталған

6. Дене импульсінің өлшем бірлігі

А) кгм В) кгм/с С) кгм/с2

7. Денеге 10 с бойы 5 Н күш әсер етеді. Күш импульсін табыңдар.

А)50 Н с В)5 Н с С) 0,5 Н с

8. Күш импульсі мен дене импульсінің арасындағы байланыс қандай?

А) hello_html_159b265f.gif B) hello_html_48676202.gif C) hello_html_m3b5c454a.gif

9.Массасы 10 кг дененің импульсі 50 кг м/с болғандағы дененің жылдамдығын табыңдар

А) 4 м/с В) 5 м/с С) 3,5 м/с

10. Импульс терминін білдіретін шамалар

А) Күш импульсі және дене импульсі В) Дененің жылдамдығы С) Дененің массасы.

Дұрыс жауаптар: 1.В, 2.А, 3.В, 4.А, 5.С, 6.В, 7.А, 8.C , 9.В, 10.А.

5.     Қорытынды.







І Деңгей

1. 6 км/сағ жылдамдықпен жүгіріп келе жатқан массасы 60 кг адамның импульсі қандай?


БAutoShape 69AutoShape 70AutoShape 76ер:hello_html_m552ff392.gif hello_html_m74d5c4b4.gif hello_html_m22d93dc7.gif 1,6 м/с hello_html_2ec2fa81.gif 60кг hello_html_m1a1e4631.gif 96 кгhello_html_2ec2fa81.gif м/с

AutoShape 68hello_html_47873ae5.gif

Т/к: hello_html_54f3526a.gif

ІІ Деңгей

2. Массасы 50 кг бала 5 м/с жылдамдықпен жүгіріп келе жатып,2 м/с жылдамдықпен келе жатқан массасы 100 кг арбаның үстінде қарғып мінді.Осыдан кейін арба қандай жылдамдықпен қозғалады?


БAutoShape 72AutoShape 74ер: hello_html_2211e469.gif hello_html_294da160.gif hello_html_174e1ef6.gif (hello_html_1d91258d.gif)hello_html_5001889f.gif

hello_html_61c26979.gif hello_html_m15f6b89c.gif hello_html_m7ebadfc5.gif3 м/с

hello_html_486a41db.gif hello_html_m741b1976.gif hello_html_7acb2ac5.gif

hello_html_696b0685.gif

AutoShape 71Т/к: hello_html_m5e3d5e53.gif

ІІІ Деңгей

3. Массасы 5кг денеге 10 Н күш 2 с бойы әсер етеді. Дененің күш әсерінен кейінгі импульсін анықтау керек. Дененің бастапқы жылдамдығы 3 м/с.

БAutoShape 77AutoShape 78AutoShape 79ер: hello_html_m7235a52b.gif hello_html_294c74d5.gif hello_html_55b83cc0.gif hello_html_37986eaa.gif 35 Н

hello_html_m53efcdfc.gif hello_html_1a1d15e8.gif hello_html_294c74d5.gif hello_html_51961150.gif

hello_html_3bd397db.gif hello_html_m68a7d9c0.gif +hello_html_18ce3f73.gif

AutoShape 75t = 2 c hello_html_1756caa0.gif

Т/к: hello_html_54f3526a.gif

6. Бағалау. Рефлексия

7.    Үй жұмысы. § 19 , 20 ж 17(2,3)


Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 25 октября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
